Középfölde földrajza

Több
6 éve 2 hete #412940 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Az Erdei-folyó kapcsán figyeltem fel egy érdekességre A hobbitban.

A Tolkien által rajzolt térképeken (mind a véglegesen, mind a korábbi verziókon) a Thranduil csarnokainak otthont adó hegyeket körbefollya az Erdei-folyó: van egy északi és egy déli ága is, a déli a főág. Ahol a két ág találkozik, ott vannak a tutajosok kunyhói.

A Bilbóék hordós szabadulását leíró rész alapján úgy tűnik, a föld alatti folyócska nem a déli ágba folyik bele, hanem az északiba, és a hordók innen kerünek át a főfolyamba, ahol is a fősodor kkiveti őket a partra a tutajosokhoz. Ezt támasztja alá a végleges festmény is ( dg19s6hp6ufoh.cloudfront.net/pictures/61...art3.jpeg?1406448604 ), noha a korábbi változatok alapján (pl. tolkiengateway.net/w/images/4/4e/J.R.R._...ft-elves_%28I%29.jpg ) a déli ágba folyik.

Mind A hobbit szövegkritikai változatának jegyzetei, mind A hobbit művészete arra a következtetésre jutnak, hogy a föld alatti folyó az északi ágba folyik.

Ugyanakkor a Középfölde Atlaszában nyoma sincsen északi ágnak, közvetlenül a fősodorba ömlik bele a föld alatti folyó, és egyébként valóban, A hobbitban van olyan szövegrész, amely így is értelmezhető:

"A stream flowed under part of the lowest regions of the palace, and joined the Forest River some way further to the east, beyond the steep slope out of which the main mouth opened. Where this underground watercourse came forth from the hillside there was a water-gate. There the rocky roof came down close to the surface of the stream, and from it a portcullis could be dropped right to the bed of the river to prevent anyone coming in or out that way"

Ami az értelmezést zavarja, az a főkapu pontos helye, mert elvileg a tünde-ösvény legvégén, a déli ágon átvezető hídnál kellene lennie. De az Erdei-folyó még korábban kettéágazik, tehát ha a föld alatti folyó az északi ágba folyna, nem fogalmazhatna így Tolkien, hogy a kapun túl csatlakozik.

Szerintetek feloldhatóak valahogyan ezek az ellentmondások, és melyik tekinthető végleges kánonnak?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
8 éve 6 hónapja #412621 Írta: miniman
miniman válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Igen, alapmű. :)
Megvan papíros és digitális formában is, és sokat is használtam már, bár még nagyon nem mélyedtem bele. Lehet, hogy itt az ideje.
Köszönöm a tippet.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
8 éve 6 hónapja #412620 Írta: Schreiner János
Schreiner János válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ha komolyan akarsz foglalkozni vele, akkor mindenképpen ajánlom az alábbi művet, mert a szerző alaposan elmélyedt a témában.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
8 éve 6 hónapja - 8 éve 6 hónapja #412619 Írta: miniman
miniman válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A térkép pontos kellene legyen, hiszen Christopher Tolkien rajzolta apja vázlatai alapján.

Az ötletet köszönöm. Én is úgy látom, hogy csak valamilyen visszafejtés segítségével fogom tudni megoldani ezt a problémát.
Egyébként jelenleg a Tolkien Society sem válaszolt még a kérdésemre.

A probléma viszont érdekel, mert szeretnék készíteni egy 3d-s domborzati modellt.
Utolsó szerkesztés: 8 éve 6 hónapja miniman által.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
8 éve 6 hónapja #412618 Írta: Schreiner János
Schreiner János válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Szia!
Hogy az alábbi térkép mennyire pontos, azt nem tudom.
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza alapján, (melyben megadja a tolkieni hivatkozásokat is,) a Cirith Ungol hágója "900 láb magasan tornyosult a Keresztút fölé" (kb. 270 m), "a Végzet Hegyének... magassága... 4500 láb (~1400 méter) volt."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
8 éve 6 hónapja #412617 Írta: miniman
miniman válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Sziasztok!

Tud-e valaki segíteni nekem abban, hogy ezen a térképen, a szintvonalak milyen magasságokat jelentenek?


Köszönöm
Miniman

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 11 hónapja #411371 Írta: Schreiner János
Schreiner János válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ez a terület Középfölde melyik részén van?
Ha a Bakacsin erdő ( ismeretlenül oda tippelném), akkor lehet Nyugati-Fertály, Nyugati-Pagony vagy Nyugati-Lejtők (ti. a "zerdőben" vannak hegyek), kicsit szabadabb asszociációval Irtásfölde, a település lehet Berekvár, Erdőtelkes, Ágasháza, Tisztásfalva, Tönkös-tanya, a csarnok pedig Odvas Csarnok, Lombos Csarnok, Kocsányos Terem, esetleg Törzs Terem. ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 11 hónapja #411370 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 11 hónapja #411368 Írta: zs.gothpunk
zs.gothpunk válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Fordítási kérdés, méghozzá a One Ring szerepjátékból. Az erdei emberek (Woodmen) három települését írja le a játék, a nyugati eresz (Western Eaves) területén. Mindjárt erre is kellene egy jó fordítás, de Rhosgobel mellett a két másik településre is: Woodmen-town és Woodland-hall, amikre nagyon nem könnyű magyar kifejezést találni. Legyenek rövidek, értelmesek, a tükör-fordítás szerintem elég sután hangzik (Erdei emberek városa és Erdei csarnok). Van ötletetek?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 2 hónapja #411271 Írta: Jonatan
Jonatan válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Nem vagyok egy nyelvtan szakértő, de akkor szerintem déli Dombságnak kéne lennie. Csak ez zavart meg első olvasatra.
Közben megnéztem hogy írják az eredeti angol kiadásban. Így: "It would also have drained part of the south downs and the Wold through groundwater discharge."
Csak észrevétel, tudom van még jónéhány hiba a könyvben.
Köszönöm a kimerítő választ.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 2 hónapja - 10 éve 2 hónapja #411270 Írta: Schreiner János
Schreiner János válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A Magasföld a Fangorn és az Anduin között terül el, a Déli Dombság pedig az ettől délre az alföld felé lejtő dombvidék, amely egyben Rohan északi határa is. (Mivel van a magasföld északi oldalán is dombvidék, ezért elfogadható a Déli- és az Északi Dombság elnevezés. Ezt az előző fejezetben taglalja a szerző.) A föld alatti vízhálózatra abból lehet következtetni, hogy a térképen nincs feltüntetve az Entsédnek egyetlen bal parti mellékfolyója sem, tehát az ottani vízgyűjtő terület hozama valószínűleg a föld alatt jut el a folyóig. A folyóhoz közelebbi területek sokkal vizenyősebbek, mint a dombok töve, ezért mennek arra az orkok is Trufával és Pipinnel. (lásd A Két Torony 2. fejezet)
Utolsó szerkesztés: 10 éve 2 hónapja Schreiner János által.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Jonatan

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 2 hónapja #411269 Írta: Jonatan
Jonatan válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Tanulnom kellene, de valahogy elkalandoztam, és Középfölde Atlaszánál kötöttem ki. Egy kérdés:
A Karen Wynn Fonstad féle atlaszban Fehérhegység, Alföldekről szóló részénél lehet olvasni olyat, hogy az Entséd folyórendszere egy földalatti járaton keresztül elvezeti a vizet a Magasföldről és a Déli Dombságról. Erről melyik könyvben lehet bővebben olvasni? Ez egy természetes földalatti folyó?
Amit nem igazán értettem: azt írja a Déli Dombságról is elvezethette a vizet. Itt arról a tájegységről van szó, ami Brítől Délkeletre található? Ha igen, az legalább 500 mérföldre van az Entsédtől és én nem látok túl sok kapcsolatot a kettő között. Viszont ha a Magasföld körüli dombságokról van szó, akkor az atlasz helytelenül írja tulajdonnévként "Déli Dombság"-nak. Jól gondolom?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 3 hónapja #411139 Írta: miniman
miniman válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Hoppá. Nem vettem észre a "holly" és nem "holy".
Köszönöm. :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 3 hónapja #411136 Írta: Metaflora
Metaflora válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

miniman írta: Meg tudná nekem valaki mondani, hogy a Durin kapuja mellett található két fa milyen fajtájú?


Magyal, mily meglepő :D (hiszen a kapu Magyalföld határa)

Tolkien írta: two tall trees, larger than any trees of holly that Frodo had ever seen or imagined

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 3 hónapja #411134 Írta: miniman
miniman válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Sziasztok!

Meg tudná nekem valaki mondani, hogy a Durin kapuja mellett található két fa milyen fajtájú?

Köszönöm,
Endre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 2 hónapja #408149 Írta: Schreiner János
Schreiner János válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
"Létezik egy erdő, amely úgy néz ki, mint ahogy a vadont leírta Tolkien leírta a Gyűrűk urában."
toochee.postr.hu/letezik-a-gyuru ... de-erdeje/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Simbelmynë
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 1 hónapja #404897 Írta: Simbelmynë
Simbelmynë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A Forodwaithok népe is ott élt északon, akik a Gyűrű Keresésében megmentették Arveduit, Arnor utolsó uralkodóját. (Aki utána vízbe fúlt. :roll: )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 1 hónapja #404896 Írta: Maverick
Maverick válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Gandalf írta: Hogy mi van a messzi északon?


Tél. Ami folyton közeleg, s végül utolér...

:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 1 hónapja #404895 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A hobbitokról:
tolkien.hu/index.php?option=com_thcm&cat...56&Itemid=230&page=3

A rohírok ősei, az éothéodok az északlakók egyik csoportja voltak, a történelmüket igazából onnantól ismerjük, hogy megjelentek Vadonföldön (Rhovanion). Távoli rokonai a beorningoknak, a suhatagiaknak, a bakacsinerdei embereknek, és más, Anduin-vidéki embernépeknek.

Hogy mi van a messzi északon? Egy biztos: hó és hideg.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 1 hónapja #404894 Írta: hour
hour válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Mit tudunk északról?
Északon voltak Melkor erőségei, de Melkor bukása után mi lett északon?
Mi van az északi királyság határain túl?
A rohaniak is északról jönnek, de pontosan honnan? És tudunk valamit arról a tájról, és a rohaniak történelméről?
A hobbitok is északról jönnek, de hol születtek, és kik ők?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hónapja #393318 Írta: Gabor97
Gabor97 válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
akkor jó azt akarom kérni névnapomra :)

A haláltól nem kell félni.Ha nem félsz tőle lágyan rád mosolyog és továbbáll.De ha félelmet mutatsz iránta...mint egy kiéheztetett vadállat úgy veti rád magát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hónapja #393314 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Gabor97 írta: Sziasztok ebben a Középfölde Atlaszában mikröl vannak térképek és érdemes megvenni?


Gyakorlatilag mindenről, amit Tolkien könyvei alapján meg lehetett rajzolni. :)
Szerintem nagyon hasznos és precíz könyv, én csak ajánlani tudom.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hónapja #393312 Írta: Gabor97
Gabor97 válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Sziasztok ebben a Középfölde Atlaszában mikröl vannak térképek és érdemes megvenni?

A haláltól nem kell félni.Ha nem félsz tőle lágyan rád mosolyog és továbbáll.De ha félelmet mutatsz iránta...mint egy kiéheztetett vadállat úgy veti rád magát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 hónapja #393162 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Mandos írta: kicsit más, de ide köthető: csak nekem tűnik úgy, hogy Tolkien szinte minden korábbi helyszínt "megsemmisít" az előző korokból, vagy történetekből? Szinte semmi nincs, ami pl. az első korból megmaradt volna épen épület vagy hely Középföldén, a másodkor kapcsán már árnyaltabb a kép, sok dolog megmaradt harmadkorban is.

Én mindig csodáltam, hogy a Nagy Keleti Út valami olyan hely (ha nem is épület), ami Középfölde történetének legkorábbi időszakaira nyúlik vissza. És Khazad-dûmot sem a Harmadkorban építették éppen, ami ugyan úgymond elpusztult, de az építmény maga megmaradt.

Finwe írta: A Folyóköz Eregion és a Branduin környéke?

A Középfölde atlaszában két Folyóközt találtam (az indexben): az Anduin és Ezüstér között, és a Bruinen és Szürke Omboly között. De gondolom, "az" a bizonyos Folyóköz az utóbbi, hiszen ott a hobbitok azután telepedtek meg, miután átkeltek a Ködhegységen.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 11 hónapja #388446 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A Folyóköz Eregion és a Branduin környéke?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 1 hónapja #387379 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Nogrod és Belegost elpusztulása/túlélése a magyar fordításokban eléggé ellentmondásosnak tűnik, én nagyon sokat szenvedtem vele anno a 2008-as tábor keretjáték-írásánál. Angolban kevesebb az ellentmondás. Az biztos, hogy ha a városok nem is, de lakói közül túlélhették a pusztulást sokan. Az is biztos, hogy a Kékhegységben más törp települések léteztek a Másodkortól.

Mandos írta: kicsit más, de ide köthető: csak nekem tűnik úgy, hogy Tolkien szinte minden korábbi helyszínt "megsemmisít" az előző korokból, vagy történetekből? Szinte semmi nincs, ami pl. az első korból megmaradt volna épen épület vagy hely Középföldén, a másodkor kapcsán már árnyaltabb a kép, sok dolog megmaradt harmadkorban is.


Utumno romjai nem kerültek víz alá, érdemes megkeresni a Harmadkori térképeken a helyét (Középfölde Atlasza segít). ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 1 hónapja #387378 Írta: Mandos
Mandos válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Sil írta: Nem található meg épen, Nogrod és Belegost is elpusztult az Első Kor végén. Nogrodból speciel egyáltalán semmi nem maradhatott meg, mert a hegység épp annál a résznél, az Ascar folyó magasságában szakadt ketté, ott jött létre a Lún-öböl.

A Gy.k. vonatkozó része egyébként eredetiben: "There were and always remained some Dwarves on the eastern side of Ered Lindon, where the very ancient mansions of Nogrod and Belegost had been – not far from Nenuial;" (Had been, nem simán were...)

Nem azonosak Thorin csarnokaival, Nogrod és Belegost két másik törzs központja volt, a Tűzszakállúaké és a Szélesvállúaké.


értem, köszi.

igen, azt néztem, hogy térkép alapján Nogrodban most legfeljebb halak vannak...

mi a helyzet a 'Gyűrű keresésében' levő infóval? Elvileg egy régebbi jegyzetben szerepel, tehát eredeti, primer irodalom. Nem tudom melyik a "kanonizált"..

kicsit más, de ide köthető: csak nekem tűnik úgy, hogy Tolkien szinte minden korábbi helyszínt "megsemmisít" az előző korokból, vagy történetekből? Szinte semmi nincs, ami pl. az első korból megmaradt volna épen épület vagy hely Középföldén, a másodkor kapcsán már árnyaltabb a kép, sok dolog megmaradt harmadkorban is.

Vegetáriánus: ősi indián szó, jelentése: béna vadász

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 1 hónapja #387376 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Nem található meg épen, Nogrod és Belegost is elpusztult az Első Kor végén. Nogrodból speciel egyáltalán semmi nem maradhatott meg, mert a hegység épp annál a résznél, az Ascar folyó magasságában szakadt ketté, ott jött létre a Lún-öböl.

A Gy.k. vonatkozó része egyébként eredetiben: "There were and always remained some Dwarves on the eastern side of Ered Lindon, where the very ancient mansions of Nogrod and Belegost had been – not far from Nenuial;" (Had been, nem simán were...)

Nem azonosak Thorin csarnokaival, Nogrod és Belegost két másik törzs központja volt, a Tűzszakállúaké és a Szélesvállúaké.
HoME XII., The Peoples of Middle-Earth, azon belül Late Writings, Of Dwarves and Men:
"Since the ancestors of the Firebeards and the Broadbeams awoke in the Ered Lindon, these kindreds must be presumed to be the Dwarves of Nogrod and Belegost."

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 1 hónapja #387373 Írta: Mandos
Mandos válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
kérdésem a következő lenne: a Harmadkorban megtalálható-e még épen Nogrod és Belegost?

A Gyűrű keresése ezt írja: (Amroth és Nimrodel c fejezet, 278. oldal I.kötet, Szukits kiadó)
"Az Ered Lindon keleti lábánál mindig is éltek törpök*, mert ott álltak Nogrod és Belegost palotái, nem messze a Nenuialtól."

*jegyzet: "V.ö. 'A Gyűrű szövetsége' I.2.: "Az ősrégi Kelet-Nyugati Út átszelte a Megyét egészen Szürkerévig, és a törpök mindig is ezen közlekedtek a Kékhegységben lévő bányáik felé".

valahol írja a 'Középfölde atlasza' illetve máshol láttam, hogy Nogrod és Belegost elpusztultak, holott mind a kettő az Ered Luin keleti felén volt. A sokszor emlegetett 'Thorin csarnokai' név nem fedheti ezeket? Az megint más kérdés, hogy tudtommal 'Durin népének' a központja Mória volt -Nogrod és Belegost más ősatyák leszármazottaié lett volna?

Vegetáriánus: ősi indián szó, jelentése: béna vadász

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 2 hónapja #386924 Írta: Hamandin
Hamandin válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ez a térkép nekem is megvan.
Még pedig a BFME szériában található ez a térkép így,persze ott a várakkal stb. :)
Csak ügyes PS munka és ki lett véve.

[center:1rrao6cc]Eorl Hamandin
[/center:1rrao6cc]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.585 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére