Rejtélyek Középföldéről

Több
21 éve 3 hónapja #88954 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Sauron: A sárkányok nagyon szerették a kincseket. A törpök épp akkor és épp ott alapították városokat. Gyorsan megazdagodtak, és ekkor csaptak le a sárkányok.
A rajzhoz még valami: Ha Szmógnak nem volt szárnya akkor, hogy repült? Mer' a könyben az áll, hogy repül!!

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #88830 Írta: Galadhriel
Galadhriel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Kösz, mostmár legalább ezt is tudom. :D

Namarie!

Galadhriel

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #88826 Írta: Sauron
Sauron válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
a sarkanyos temaval kapcsolatban:
a sarkanyoknak harom "alfaja" letezik : a tuzsarkanyok (pl Glaurung) szarnyas sarkanyok (pl. Ancalagon es Smaug) es a hidegsarkanyok akik nem tudtak tuzet fujni. ezen utobbiak kulonosen a Szurke-hegysegben es a Kiszaradt-hangasban terjedtek el, itt a Harmadkorban eleg sok sarkany elt. vajon miert? van valami otletetek hogy miert pont ott es akkor kezdtek el zaklatni szegeny torpoket? ezen meg nem gondolkoztam...
meg mindig a sarkanyok: nem tudom kiszurtatok-e hogy a klasszikus magyar Babo elejen a sarkanynak nincsenek szarnyai? ez mindanddig zavart mig egy keparchivumban ( img-fan.theonering.net/rolozo/images/garland/glaurung.jpg ) ra nem akadtam az eredeti kepre: Roger Garland - Glaurung, the First of the Dragons of Morgoth, May 1984 8O
haaat mit modjak... :?

'It is not for you, Saruman! I will send for it at once. Do you understand? Say just that!'

:sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #88797 Írta: Sauron
Sauron válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
a Complete Guide to Middle-earth szerint az uruk-haikat Szauron hozta letre a Harmadkorban. az uruk-hai szo is a Fekete Beszedbol szarmazik jelentese ork-faj (az uruk-haik magukat egyfajta elitnek, a "legnemesebb" orkoknak tartottak)
azonkivul (a filmmel ellentetben) nemcsak Szaruman hasznalta az uruk-haikat: Gorbag, Shargat es valoszinuleg Azog es Bolg is uruk-hai volt
a konyv szerint inkabb Szaruman megyei es bri-i kemei voltak ember-orkok
ez a liderces dolog inkabb valami forditasi baki lehet (angolul "Saruman has crossed orcs with goblin-men")
csak azt nem tudom miert olyan ir szinkront aki nem olvasta a konyvet...vagy nem olvasta elegszer

'It is not for you, Saruman! I will send for it at once. Do you understand? Say just that!'

:sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #88785 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Galadhriel írta: Az Uruk-hai orkok miből vannak?
A film szerint lidérc meg ork, de Szarumán hogy tudott elkapni egy lidércet? Mások szerint meg emberekből és orkokból.

A könyv szerint orkokat és embereket keresztezett Szarumán, de a könyvben ezek a lények sokkal emberibbek, és nem ilyen nagyok, inkább az orkok kissebbek...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #88695 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Irbisz írta: Hogy hozta létre Morgoth a sárkányokat (Glaurung, ancalagon és tsai)?
Hisz elvileg elvesztette a teremtés képességét miután szembeszállt Illuvatar akaratával és a "sötét " oldalra állt.
A tűzokádó sárkányokat pedig nem tűzokádó lényekből (férgek, kígyok, krokodilok stb.) nem hozhatta létre, bármennyire értett is az eltorzításhoz, vérkeveréshez, tenyésztéshez stb.
hacsak nem várt 1 véletlen mutáció felbukkanására, ám ez aligha irányított tevékenység, ráadásul a Szilmarillok szerint ő hozta létre őket.

Ezt nehezen tudom elképzelni, hacsak nem vegyítette a kül. hagyományos lényeket egy balroggal (ha ilyesmi lehetséges egyáltalán), és így tettek szert a tűzokádás képességére..... :?



látom, Irbisz, ez a téma nagyon rágja a csőrödet... :-)

nem tudhatjuk Melko tudásának nagyságát, és nem is becsülhetjük alá; hatalmas volt ő, még ha hatalomvágya el is torzította - hiszen a Valák szinte mindegyikének összefogása kellett a bukásához
miért ne hozhatott volna létre tűzokádásra képes lényeket nem tűzokádókból? nem értem ennek a logikáját - hiszen gőzünk sincs, mitől tűzokádó egy sárkány

lucifer sam


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #88686 Írta: Galadhriel
Galadhriel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Az Uruk-hai orkok miből vannak?
A film szerint lidérc meg ork, de Szarumán hogy tudott elkapni egy lidércet? Mások szerint meg emberekből és orkokból.

Namarie!

Galadhriel

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87051 Írta: Irbisz
Irbisz válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Hogy hozta létre Morgoth a sárkányokat (Glaurung, ancalagon és tsai)?
Hisz elvileg elvesztette a teremtés képességét miután szembeszállt Illuvatar akaratával és a "sötét " oldalra állt.
A tűzokádó sárkányokat pedig nem tűzokádó lényekből (férgek, kígyok, krokodilok stb.) nem hozhatta létre, bármennyire értett is az eltorzításhoz, vérkeveréshez, tenyésztéshez stb.
hacsak nem várt 1 véletlen mutáció felbukkanására, ám ez aligha irányított tevékenység, ráadásul a Szilmarillok szerint ő hozta létre őket.

Ezt nehezen tudom elképzelni, hacsak nem vegyítette a kül. hagyományos lényeket egy balroggal (ha ilyesmi lehetséges egyáltalán), és így tettek szert a tűzokádás képességére..... :?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #84418 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Kösz, Svindler, tényleg! Ez nem jutott eszembe. Szerintem Amroth nem azért ugrott a vízbe, hogy meghaljon. Ha nem akart meghalni, túlélhette.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #84409 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Namarie írta: Arról én nem tudok, hogy tünde öngyilkos lett volna.


Feanor fia, Maedhros mivel nem birta elviselni a megszerzett Szilmaril okozta egeto fajdalmat ketsegbeeseseben egy tuzes hasadekba vetette magat a Szilamrillal egyutt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #84396 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Elrond! Nem fordítva van? A kedvese (Nimrodel?) valahogy a parton maradt, de ő is el akart menni, csak a hajó elindult. És Amroth azért ugrott a vízbe, hogy visszamehesen hozzá. Ráadásul a Nimrodel hangja Lórienben elég beszédes. A tengerbe folyik végül. Arról én nem tudok, hogy tünde öngyilkos lett volna. Amroth se akart az lenni az én olvasatomban. Szerintem nem haltak meg, legalábbis Amroth nem.

Minerva! Lapozz vissza pár oldalt!

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #84336 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Akkor még egyszer: Glorfindel ugyanaz, aki meghalt Gondolin bukása (?) után? Ha igen, visszaengedték vagy újjászületett? :hein:

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #84269 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Namarie írta: Még mindig a régi problémám: mi lett Amroth-tal? Tudom, hogy a vízbe ugrott, tudom, hogy Középföldén nem látták, de az is tény, hogy a tündék csak bánat vagy erőszakos halál által halhatnak meg. Ha esetleg tud valaki konkrét szöveghelyet, ami egyértelműen megmondja mi történt ezután, megköszönném.


Amroth a bánat vezette a halálba: A kedvese elment és ő nem ment el vele.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #84217 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Még mindig a régi problémám: mi lett Amroth-tal? Tudom, hogy a vízbe ugrott, tudom, hogy Középföldén nem látták, de az is tény, hogy a tündék csak bánat vagy erőszakos halál által halhatnak meg. Ha esetleg tud valaki konkrét szöveghelyet, ami egyértelműen megmondja mi történt ezután, megköszönném.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #84050 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Megkerestem neked, a History of Middle-Earth sorozat negyedik kötetében (The Shaping of Middle-Earth), azon belül is a Quenta fejezetben olvashatunk a Második Próféciáról (the Second Prophecy of Mandos - in the Quenta, IV. 165), sajnos jelenleg még csak angolul... :?

[size=9:1sieh7bg]Thus spake the prophecy of Mandos, which he declared in Valmar at the judgement of the Gods, and the rumour of it was whispered among all the Elves of the West: when the world is old and the Powers grow weary, then Morgoth shall come back through the Door out of the Timeless Night; and he shall destroy the Sun and the Moon, but Earendel shall come upon him as a white flame and drive him from the airs. Then shall the last battle be gathered on the fields of Valinor. In that day Tulkas shall strive with Melko, and on his right shall stand Fionwe and on his left Turin Turambar, son of Hurin, Conqueror of Fate, (coming from the halls of Mandos) and it shall be the black sword of Turin that deals unto Melko his death and final end; and so shall the children of Hurin and all Men be avenged. Thereafter shall the Silmarils 'be recovered out of sea and earth and air; for Earendel shall descend and yield up that flame that he hath had in keeping. Then Feanor shall bear the Three and yield them unto Yavanna Palurien; and she will break them and with their fire rekindle the Two Trees, and a great light shall come forth; and the Mountains of Valinor shall be levelled, so that the light goes out all over the world. In that light the Gods will again grow young, and the Elves awake and all their dead arise, and the purpose of Iluvatar be fulfilled concerning them. But of Men in that day the prophecy speaks not, save of Turin only, and him it names among the songs of the Gods.'[/size]

Remélem, segítettem... lefordítani most nem állnék neki, ha nem baj... ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #84041 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Még mindig nem sokat tudok Mandos Második Próféciájáról. Segíthetne valaki!

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #83389 Írta: Hador
Hador válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Sőt, ha jól emlékszem, Szauron maga is megjelent váltottfarkas-alakban, amikor Beren a Szilmarillért indult. Vagy Lúthien indult Beren megsegítésére? Már nemtom pontosan :confused2: , az viszont biztos, hogy Valinori Huan párviadalban legyőzte Szauront. :hello:

Aiya Eldalie ar Atanatári, utúlie'n aure! /Fingon/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #83369 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Edicius írta: Üdv!
Egy kérdésem lenne: a váltott farkasok és a vargok között van valami különbség ?


Talán csak annyi, hogy a vargok az átlagosnál nagyobb és intelligensebb farkasok, de mindenképpen valódi állatok.
A váltott farkasok (inkább szörnyfarkasok) viszont igazi gonosz lények, gonosz szellemek farkasok testében. Ezek általában Szauron irányítása alatt álltak, pl Tol-in-Gaurhoth szigetén.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #83367 Írta: Edicius
Edicius válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Üdv!
Egy kérdésem lenne: a váltott farkasok és a vargok között van valami különbség ?

Deep down below I'm so far away...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #83242 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Eonwe írta: És az Ea, Arda, Középfölde, Aman, Anor, Valinor közötti összefüggéseket valaki más pontosíthatná a tudatomban!


Ea a világmindenség, az univerzum maga, Arda a föld, tehát egy bolygó a világmindenségben, Középfölde egy földrész Ardán, Aman is egy földrész Ardán, Valinor Aman egy része, Anor a Nap.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #83224 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
És az Ea, Arda, Középfölde, Aman, Anor, Valinor közötti összefüggéseket valaki más pontosíthatná a tudatomban!

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #83222 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Tudna valaki felvilágosítást adni Mandos Második Próféciájáról? :D

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #81825 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Tehát mik a konklúziók? :hein:

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #81818 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
És tetejében Glorfindelről maga Elrond jelenti ki, hogy Gondolini "eredetű".


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #81753 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Csakhogy, míg Echtelion esetében a két személy külön népbe tartozott, (és egy embertől senki sem várja, hogy reinkarnálódjon Középföldén) addig Glorfindel mindkét megjelenési helyén tünde volt, és ugyanúgy nézett ki.

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #81741 Írta: Hador
Hador válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
:hein: Hátnemtom... :roll:
Én eddig csak azt hittem, a két Glorfindelnek csak a neve azonos. Merthát ugye Echtelion volt Denethor nagyúr atyja (ergo dúnadán/gondori származású :wink: ), de ha jól tudom, hívtak így egy gondolini noldát is. Az meg ugye kizárt, hogy a két utóbbi egyezzen... :cool2:

Aiya Eldalie ar Atanatári, utúlie'n aure! /Fingon/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #81597 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Minerva: és is ezen a véleményen vagyok, de Ancalimon szerint erre vannak ellenérvek. Kíváncsi lennék néhányra.

Ancalimon írta: - Elvileg Mandos átka miatt a lázadó Noldák vezetőitől megtagadták az újjászületés jogát.


És Glorfindelt a noldák vezetői közé soroljuk :hein: Ő nem tartozott Finwë házához.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #81575 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Nem úgy volt, hogy a noldáknak megbocsátanak, ha vmi nagy tettet hajtanak végre? Pl. Galadrielnek, amiért visszautasította az Egy Gyűrűt.

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #81534 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
ha még kapott volna tíz évet Ilúvatartól, talán ezt is megmagyarázta volna

így marad, ami eddig: rejtély...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #81533 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Új rejtély:
Glorfindel tünde, aki Elrond udvarában él (és a könyv szerint az ő lován menekül Frodó a Gyűrűlidércek elől), azonos Golrfindellel a gondolini tünde nagyúrral, aki egy balroggal megküzdve életét veszti, miközben Tuor és Idril menekülését fedezi Gondolin ostromakor.

Az azonosságra maga Tolkien mester azt a magyarázatot adta, hogy ez a tündék halhatatlan, de Ardához kötött életciklusából következik: Glorfindel miután halála után megfelelő ideig várt Mandos csarnokában, újra testet öltött és Valinorban újjászületett, majd visszatért a szükséget szenvedő Középföldére (mindez a tündék reinkarnációjáról szóló tolkieni koncepcióba illeszkedik).

Azonban:
- Elvileg Mandos átka miatt a lázadó Noldák vezetőitől megtagadták az újjászületés jogát.
- Miután Eru Númenor bukásakor megváltoztatta a világot, az "Egyenes út" csak egyirányba: Középföldéről Valinor felé volt járható. Elvileg csak az Istarok kaptak engedélyt másik irányba használni...

:confused2: :hein: ( :evil3: )


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.597 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére