Rejtélyek Középföldéről

Több
20 éve 2 hónapja #203261 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ideniel írta: A vérfarkas és a varg között semmi rokonság nincsen, egyxűen a vérfarkas emberi alakból, vargszerű lénnyé alakul át, illetve átalakult formájában is hordoz emberi jegyeket.


Ha erre Szauronon kívül tudnál példát mondani, elfogadom. Kicsit rég olvastam a Szilmarilokat, de farkas-humanoid átalakulásra nem emlékszem belőle :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #203255 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta:

Ideniel írta: És nem minden varg "bőrétváltó" vérfarkas, de minden vérfarkas varggá alakul át.


Ezt vajon hol olvastad? Én semmi konkrét inforól nem tudok, ami azt mondaná, hogy a vargok az úgynevezett werewolfok utódai/leszármazottai/egyebei lennének. A vargok leírása egyedül a Hobbitban szerepel, ott annyit írnak, hogy tudnak beszélni, gonoszak, szövetkeznek az orkokkal. De hogy ugyanúgy gonosz lelkek élnének bennük, mint Szauron werewolfjai esetében...nem tudom.

Ideniel írta: A farkaslovasok pedig nem lovagolhattak vérfarkasokon, azok túl értelmesek és büszkék voltak ahhoz, hogy holmi elfajzott ork-zsokék pattogjanak a hátukon. (Még mielőtt belekötnél Felagund, a könyvben igenis megjelennek a farkaslovasok, bár csak hírként hallani róluk, amikor Théoden a Helm-szurdok felé tart és egy felderítő jelentést tesz neki és az ork sereg jelenlétéről.)


Ugyan már mitől büszke egy "vérfarkas"? Például Draugluint én speciel nem tartom büszkének, csak egy túlméretezett gonosz bolhazsáknak.


Nem, nem, nem. A vérfarkas és a varg között semmi rokonság nincsen, egyxűen a vérfarkas emberi alakból, vargszerű lénnyé alakul át, illetve átalakult formájában is hordoz emberi jegyeket. De a sima, harmadkori vargokban nincsenek gonosz szellemek, pusztán intelligensebbek a sima farkasoknál. A szilmarilokban van egy rövid leírás arról, hogy Morgoth tenyésztette ki a vérfarkasokat és hogy az alakváltó testet gonosz szellem uralja, de ez nem azt jelenti hogy a szellem nélkül a vérfarkas jó lenne!!! És itt nemcsak a büszkességről van szó: vajon volt olyan ork aminek lett volna bátorsága ráülni egy ekkora dög hátára?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #203198 Írta: Kegyetlen Gorthaur
Kegyetlen Gorthaur válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Valahol Rohanban említik a Szarumán által megidézett fantomokat.
Lehet ez is egy fantom volt, akit az orkok elé küldött[/img]


(haradi átírás)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #203187 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Éomer azt mondta Szarumánról, hogy "csuklyás vénember". A titokzatos látogató viszot kalapot hordott. Na ezt rakjátok össze...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #203165 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Alatar írta: Ne szomorkodj ezt Aragornék sem tudták eldönteni ;) Mint aztán kiderült, NEM Gandalf volt, ugyanis a három szövetséges (Gimli, Legolas, Aragorn) Gandalfal való beszélgetésükkor megtudták a Fehgér Lovastól, hogy ő bizony nem tűnt fel előző nap öregemberként. A kérdés nyitott maradt, de valószínű Szarumán kémkedett levert orkcsapata és a gyűrű iránt, annyira érdekelte, hogy a félszerzeteket sikerült-e elfogni, így orkjai elébe ment...sikertelenül tért vissza.
Így ő lehetett.

Szerintem is Szarumán volt.

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202903 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

bensedani írta: Bocs ha már lerágott csontot dobok fel , de nem láttam , hogy mostanában esett volna -e szó róla...
Tehát ki volt a csuklyás vénember a Fangorn szélén akitől megriadtak a lovak?
Ismerőseimmel már sokat vitatkoztunk róla, de nyomós érvet senki nem tudott felhozni feltételezése alátámasztására.
Szarumán, Gandalf, egy másik istar, vagy csak egy vándor ?
Ha tudtok segítsetek megfejteni a kérdést.
Előre is köszi...

Ne szomorkodj ezt Aragornék sem tudták eldönteni ;) Mint aztán kiderült, NEM Gandalf volt, ugyanis a három szövetséges (Gimli, Legolas, Aragorn) Gandalfal való beszélgetésükkor megtudták a Fehgér Lovastól, hogy ő bizony nem tűnt fel előző nap öregemberként. A kérdés nyitott maradt, de valószínű Szarumán kémkedett levert orkcsapata és a gyűrű iránt, annyira érdekelte, hogy a félszerzeteket sikerült-e elfogni, így orkjai elébe ment...sikertelenül tért vissza.
Így ő lehetett.

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202898 Írta: Boro
Boro válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Bocs ha már lerágott csontot dobok fel , de nem láttam , hogy mostanában esett volna -e szó róla...
Tehát ki volt a csuklyás vénember a Fangorn szélén akitől megriadtak a lovak?
Ismerőseimmel már sokat vitatkoztunk róla, de nyomós érvet senki nem tudott felhozni feltételezése alátámasztására.
Szarumán, Gandalf, egy másik istar, vagy csak egy vándor ?
Ha tudtok segítsetek megfejteni a kérdést.
Előre is köszi...

Bd

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202499 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ideniel írta: És nem minden varg "bőrétváltó" vérfarkas, de minden vérfarkas varggá alakul át.


Ezt vajon hol olvastad? Én semmi konkrét inforól nem tudok, ami azt mondaná, hogy a vargok az úgynevezett werewolfok utódai/leszármazottai/egyebei lennének. A vargok leírása egyedül a Hobbitban szerepel, ott annyit írnak, hogy tudnak beszélni, gonoszak, szövetkeznek az orkokkal. De hogy ugyanúgy gonosz lelkek élnének bennük, mint Szauron werewolfjai esetében...nem tudom.

Ideniel írta: A farkaslovasok pedig nem lovagolhattak vérfarkasokon, azok túl értelmesek és büszkék voltak ahhoz, hogy holmi elfajzott ork-zsokék pattogjanak a hátukon. (Még mielőtt belekötnél Felagund, a könyvben igenis megjelennek a farkaslovasok, bár csak hírként hallani róluk, amikor Théoden a Helm-szurdok felé tart és egy felderítő jelentést tesz neki és az ork sereg jelenlétéről.)


Ugyan már mitől büszke egy "vérfarkas"? Például Draugluint én speciel nem tartom büszkének, csak egy túlméretezett gonosz bolhazsáknak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202483 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Felagund:

Úgy van ez, hogy vargok voltak. És nem minden varg "bőrétváltó" vérfarkas, de minden vérfarkas varggá alakul át. Attól, hogy a Szövetséget vargok támadták meg, amikor Eregionban táboroztak, még nem azt jelenti, hogy azok vérfarkasok voltak, akkor nem lett volna olyan könnyű elíntézni őket. A farkaslovasok pedig nem lovagolhattak vérfarkasokon, azok túl értelmesek és büszkék voltak ahhoz, hogy holmi elfajzott ork-zsokék pattogjanak a hátukon. (Még mielőtt belekötnél Felagund, a könyvben igenis megjelennek a farkaslovasok, bár csak hírként hallani róluk, amikor Théoden a Helm-szurdok felé tart és egy felderítő jelentést tesz neki és az ork sereg jelenlétéről.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202310 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Azért a werewolfot vérfarkasnak torzítani erős csúsztatás, a wargok éppúgy váltott farkasok azaz werevolfok mint az előző korokban.

Egyébként pont a germán mitológiában a farkas erősen pozitív szereplő sokszor. Teszemazt pont a werewolf...
(ha tévedek akkor bocs)

Egyébként igaza van Felagundnak, a természetben élő "hagyományos" farkasok nemigen kódorogtak Szauron parancsára, vagy legalábbis sokkal kevésbé, mint a jóval értelmesebb és szándékosan gonosz wargok.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202307 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ideniel írta:

Felagund írta: Azért a farkasos témához tegyük hozzá, hogy Tolkien nem a sima "mezei" farkasokról, hanem vérfarkasokról (werewolves) beszél, ami nem összekeverendő a Canis lupussal (max kicsit hasonlít rá ;) )


Én konkrétan a Gyűrűháborúban előforduló farkasokról beszélek, amik szimpla szürke farkasok, vagy maximum vargok voltak. Felagund, a Harmadkorban már nem léteztek vérfarkasok, bocsesz. Amúgy megkaptam a választ, ezek szerint nem a magánéletéből származik ez az "előítélet", hanem a germán mondakörből vette át a farkast, mint a gonosz vad megtestesítőjét.


Ami azt illeti, a Gandalf a farkastámadás után mintha valami ilyesmire ragadtata volna magát...

Gandalf írta: It is as I've feared. These were no ordinary wolves (megközelítő idézet)


No akkor hogy is van ez? ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202303 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Felagund írta: Azért a farkasos témához tegyük hozzá, hogy Tolkien nem a sima "mezei" farkasokról, hanem vérfarkasokról (werewolves) beszél, ami nem összekeverendő a Canis lupussal (max kicsit hasonlít rá ;) )


Én konkrétan a Gyűrűháborúban előforduló farkasokról beszélek, amik szimpla szürke farkasok, vagy maximum vargok voltak. Felagund, a Harmadkorban már nem léteztek vérfarkasok, bocsesz. Amúgy megkaptam a választ, ezek szerint nem a magánéletéből származik ez az "előítélet", hanem a germán mondakörből vette át a farkast, mint a gonosz vad megtestesítőjét.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202281 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Nem is baj. Az ilyenektől nagyszerű a történet.

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202274 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Alatar írta: Lehet már volt róla szó más topicban, de sajnálatos módon bejelentem, hogy nem vettem a fáradságot arra, hogy átnézzem a sok hozzászólást, így ezennel felteszem a kérdést, hogy mi van keletebbre.
Tulajdonképpen a Rún tengere, Szürkehegység keleti nyúlványaira lennék kíváncsi, a Setéterdőn is túl.
Ha Tolkien nem készített ilyet, akkor ugyebár nincs is miről beszélni mert engem nem érdekel, hogy mások mit találgatnak, vagy okoskodnak minden ismeret teljes hiányában.

H.A.


Pár térképvázlat van, de azok se konkrétan a Keletről, hanem inkább egész Ardáról, de amúgy semmi konkrét... :?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202271 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Lehet már volt róla szó más topicban, de sajnálatos módon bejelentem, hogy nem vettem a fáradságot arra, hogy átnézzem a sok hozzászólást, így ezennel felteszem a kérdést, hogy mi van keletebbre.
Tulajdonképpen a Rún tengere, Szürkehegység keleti nyúlványaira lennék kíváncsi, a Setéterdőn is túl.
Ha Tolkien nem készített ilyet, akkor ugyebár nincs is miről beszélni mert engem nem érdekel, hogy mások mit találgatnak, vagy okoskodnak minden ismeret teljes hiányában.

H.A.

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202267 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Azt se felejtsük el, hogy Tolkien rengeteg elemet vett át más mitológiákból, és a farkasokat minimum ambivalensen ítélik meg: van, ahol totemállat, és ősi bölcsesség hordozója, másutt pedig halálos veszélyt jelentő lényként jelenik meg- tegyük hozzá, egyik felfogás sem teljesen ok nélküli.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202191 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Azért a farkasos témához tegyük hozzá, hogy Tolkien nem a sima "mezei" farkasokról, hanem vérfarkasokról (werewolves) beszél, ami nem összekeverendő a Canis lupussal (max kicsit hasonlít rá ;) )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202188 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202151 Írta: Ainariel
Ainariel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Sziasztok!

Először is az elnézéseteket kérem,amiért itt friss fórumosként belekontárkodom a témába,de ez a kérdés elég közel áll hozzám.Szerintem is Tolkienre ebben a farkasos kérdésben más népek mitológiái voltak hatással.Nekem rögtön a viking mitológia jutott eszemben.Ott szerepel egy Fenrir nevű farkas,aki az istenek ellensége és szerepe volt a világ elpusztításában.Tolkien innen is vehette ezt a "gonosz farkas" figurát.Azt nem hiszem,hogy maga személy szerint utálta volna őket.
[size=9:1brqth9f]Off:Ideniel,sajnos én is ezt látom magam körül.Kevesen olvasnak,és még az a kevés is szégyeli,sajnos.[/size] :cry:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202099 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ideniel írta: Számomra a legnagyobb rejtély az, hogy Tolkien könyveiben a farkasok miért mindig a gonosz szövetségeseiként jelennek meg, annak ellenére, hogy a Carpenter-féle életrajzban nem találtam semmi olyasmit ami pontosan megmagyarázná azt, hogy Tolkien miért ilyen cinikus ezekkel az állatokkal kapcsolatban.


Hadd idézzek Tolkien második kiadáshoz írt előszavából:

Tolkien írta: Nyilvánvaló, hogy többé-kevésbé minden íróra hatnak az élményei, de a történet-csírák fölöttébb bonyolult csatornákon át táplálkoznak az élményanyag talajából, és aki fel akarja tárni ezt a folyamatot, a legjobb esetben is csak találgat, fogyatékos és kétértelmű bizonyítékok alapján."

Vagyis nem tartom túl valószínűnek, hogy a Tolkien-művek negatív farkasképének hátterében életrajzi adatokat kéne keresnünk...

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202070 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ideniel írta: Ez is egy meglátás, de sztem az északiak eltérő fejlődést jártak be, mint a mordoriak, ezért külön fajnak is vehetnénk őket... Az uruk-haiok evolúciós különbsége pedig más tészta, őket Szauron tenyésztette ki a Harmadkorban, viszonylag új fajnak számítottak.


Max. külön fajtának, mint a kutyáknál, külön fajnak semmiképpen.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202067 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ez is egy meglátás, de sztem az északiak eltérő fejlődést jártak be, mint a mordoriak, ezért külön fajnak is vehetnénk őket... Az uruk-haiok evolúciós különbsége pedig más tészta, őket Szauron tenyésztette ki a Harmadkorban, viszonylag új fajnak számítottak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202064 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ideniel írta: A másik dolgog ami érdekel hogy, Tolkien különbséget tett-e mordori ork, Kék-hegység beli ork (goblin) és Ered Mithrini ork (goblin, hobgoblin) között? Ugyanis a könyvben mindenhol orkot olvasni, maximum az uruk-haiok és a Szarumán által kitenyésztett félorkok különülnek el. Internetes honlapokon mindenhol megemlítik ezt a faji különbséget, hogy ork és goblin bizonyos mértékig eltér egymástól. Most mégis melyik hipotézisnek lehet hinni? Vagy ugyanannak a fajnak az eltérő megnevezései ezek, vagy pedig igenis vannak felépítésbeli különbségek a lények között amelyeket a nevek takarnak...Érdekel a véleményetek.


Tett különbséget, ha például a két ork nyomkeresőre gondolsz akik Frodóékat keresték Mordorban, vagy az uruk-haiokra Rohanban... Utóbbi esetben legalább 3 féle ork volt ott, és ebből csak az egyik (Szarumán küldöttei) volt uruk-hai. Az észako orkok kicsik voltak és nem szerették a napot, a mordori (lugbúrzi) népség nagyobb volt és erősebb, de az uruk-haiok őket is lehagyták és legyőzték.
Tett különbséget, csak nem nevezte meg őket külön-külön. Gondolom azért, mivel a származásuk egyféle volt, és eredetileg egy faj voltak.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202000 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Obi-Wan (Ben) Kenobi1 írta: Szerintem szimplán az, hogy más mitológiákban is szerepel a farkas, mint gonosz lény, pédául az ír mitológiában, és köztudott, hogy Tolkien sok mindent vett át az ír, óangol, és egyéb kultúrák mitológiáiból. Szvsz ez nem fog utálatot olyan utálatot kiváltani, mint az említett filmek, mert manapság egyre kevesebb ember olvas könyvet (sajnos :( ).


Én is azt látom, hogy egyre kevesebben olvasnak... Engem igazán érdekel a filmipar, de ez még nem kizáró ok arra, hogy ne olvassak többet. Nem értem, hogy miért ilyen kultúrálatlan a generációm ('88asok) és a nálam fiatalabbak, de ez itt off topic :?

A másik dolgog ami érdekel hogy, Tolkien különbséget tett-e mordori ork, Kék-hegység beli ork (goblin) és Ered Mithrini ork (goblin, hobgoblin) között? Ugyanis a könyvben mindenhol orkot olvasni, maximum az uruk-haiok és a Szarumán által kitenyésztett félorkok különülnek el. Internetes honlapokon mindenhol megemlítik ezt a faji különbséget, hogy ork és goblin bizonyos mértékig eltér egymástól. Most mégis melyik hipotézisnek lehet hinni? Vagy ugyanannak a fajnak az eltérő megnevezései ezek, vagy pedig igenis vannak felépítésbeli különbségek a lények között amelyeket a nevek takarnak...Érdekel a véleményetek.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201977 Írta: Artemisz
Artemisz válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ideniel írta: Számomra a legnagyobb rejtély az, hogy Tolkien könyveiben a farkasok miért mindig a gonosz szövetségeseiként jelennek meg,

Ez számomra is nagy seb... :cry: :cry:

lassan kibomló
cseresznyevirág vagyok
Isten tenyerén


Az Erdő legyen Veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201931 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Szerintem szimplán az, hogy más mitológiákban is szerepel a farkas, mint gonosz lény, pédául az ír mitológiában, és köztudott, hogy Tolkien sok mindent vett át az ír, óangol, és egyéb kultúrák mitológiáiból. Szvsz ez nem fog utálatot olyan utálatot kiváltani, mint az említett filmek, mert manapság egyre kevesebb ember olvas könyvet (sajnos :( ).

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201922 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Számomra a legnagyobb rejtély az, hogy Tolkien könyveiben a farkasok miért mindig a gonosz szövetségeseiként jelennek meg, annak ellenére, hogy a Carpenter-féle életrajzban nem találtam semmi olyasmit ami pontosan megmagyarázná azt, hogy Tolkien miért ilyen cinikus ezekkel az állatokkal kapcsolatban. Tény, hogy kisgyermek korában, Bloemfonteinben játszadozás közben egy ott honos mérges pók megcsípte a lábán, és ez a trauma meg is magyarázná azt, hogy az összes művében a pókok az olthatatlan éhség önemésztő mivoltának, a határtalan gonoszság és a düh megtestesülései és szimbólumai. Gondoljunk csak Ungoliantra, aki Ainuként érkezett Eára, ám nem azért, hogy része legyen a világ formálásában, hanem hogy élvezze Varda és Yavanna adományait. Falta magába a fényt és a mézédes gyümölcsöket, ám éhsége csak fokozódott míg végül szíve söttségbe borult, és maga körül mindent fölemésztett. Ő lett az első pók, szőtte hálói a sziklák rejtekében ahol minden fényt és minden élőt megpróbált csapdába csalni és elfogyasztani. Melkor unszolására Valinorba érkezett ahol a kiszívta a két fényadó fából az életet, cserébe a kincsekért, amelyeket Melkor a szörnyű tett alatt elrabolt, s a kincsek között ott volt a 3 szilmaril is. A fák élete árán Ungoliant hatalmasra dagadt. Ám amikor követelte jussát, Melkor nem tartotta be szavát és harc került sor köztük. Végül Melkor elüldözte Ungoliantot balrogjai segítségével, és a pókok anyja Ered Gorgorothba menekült, ahol párosodott az ottani pókszerű szörnyetgekkel és utódainak többségét fölfalta. Végül már ez sem elégítette ki éhségét, és egyesek szerint fölfalta önmagát. A hobbitban Bakacsinerdő pókjai sem túl barátságosak, és persze ott van a Banyapók is, aki valószinűleg Ungoliant egyik közvetlen leszármazottja. Viszont a farkasok milyen lelki sérüléseket okoztak Tolkienben, amiért azokat ilyen démoni lényekké degradálta, az rejtély marad. Jó-jó aláírom: a vérfarkasok talán csak hasonlítttak a farkasokra, tudvalevő, hogy a tolkieni-mitológiában alakváltásra képes testekbe zárt gonosz szellemekről van szó, na de a vargok? fehér farkasok? szimpla ordasok?
Szeretem az állatokat, és nem tenne jót az állatvilágnak még egy olyan üldözés amit a cápáknak kellett elviselni Spielberg ósdi horrorfilmje miatt és amit az ártlmatlan óriáskígyóknak az Anakokonda után. Tudom, hogy nem kell számítani enyire eldurvult dolgokra a jövőben, de érdekel mire ez a nagy farkasutálat!!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja - 20 éve 11 órája #201799 Írta: Kegyetlen Gorthaur
Kegyetlen Gorthaur válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ha már szegény Elendil rá esett, el tudom képzelni, hogy kettétörik, talán még háromba is, de hatba :roll: ... talán ha teljes hosszában, de akkor is kicsit abszurd...


(haradi átírás)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201754 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Azért hozzátenném, hogy ez csak a magyar verzióban jött ki ilyen komikusan, angolul ugyanis egyszerűen "the sword that was broken", amiből ugyebár nem derül ki, hogy hány darabba tört a kard. Persze lehet, hogy a téma mélyebb ismerete a magyar fordítást igazolja, nem tudom, de mindenesetre az átlag mozinézőnek ez aligha tűnne fel.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201670 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Nellas írta:

Artemisz (Celebthil) írta: ["Kivonta kardját, és látták, hogy a penge csakugyan el van törve egy-két arasszal a markolat alatt.." /Vándor c. fejezet/


"Odadobta kardját az asztalra Elrond elé. A kard pengéje két darabban.
- Íme, a kettétört kard - mondta." /A Tanács/


Megfelel, cicamica? :wink: [/color]


Nem tom... Lehet, hogy csak én vagyok tök hülye ezekhez a dolgokhoz :oops: , de hogy lehet egy kettértört kardot kivonni a hüvelyéből?


A markolatát kiveszed, a többit meg kiszórod...
A hat darabot már problémásabb, gondolom ezért is tartotta Elrond magánál a filmeben. (meg hogy Boromir eljátszogathasson vele)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.808 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére