Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
18 éve 7 hónapja #282647 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Alyr Arkhon írta:
Jelen világra vonatkozó teológiai vitákkal (bár ez nem az, de az lehet) a Vegyes :arrow: Vallás topicba tessék fáradni.


egy darab bocsánatot kérek szépen...

egyébként még erről a sorsszerűségről:
én úgy gondolom, hogy valóban volt előre megirt része az eseményeknek (na már a Sorsra gondlok, nem Tolkienre :twisted: )
Pl. az, hogy Frodóból gyűrühordozó válik, de az, hogy ő hogyan jut majd Mordorba és mit kezd útközben a gyűrüvel, már elsősorban Frodótól függött... talán még az is lehetett a Sors "követelménye", hogy elpusztuljon a Gyűrű, de ennek a módja - hogy épp Frodó pusztitja el, vagy Gollam, az már megint a szereplőktől függ. Sőt az is "biztos pont" lehet, hogy a Gyűrű és Gollam egyszerre pusztulnak el, de nem feltétlenül egy helyen...
na nemtom, reagáljatok valamit...

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #282630 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Csagatar írta:

A Szürke Zarándok írta: Ez igaz, de ettől függetlenül van valami sorsszerűség abban, ahogy a dolgok megtörténnek. Ezt egyébként a saját életemben is észrevettem: amikor egy döntés előtt állok, mindig úgy érzem, én hozom meg a döntést, de amikor visszatekintek, mindig úgy látom, hogy Isten rendelése szerint történtek velem a dolgok.


Hallottad már azt, hogy Isten bennünk lakozik?


Jelen világra vonatkozó teológiai vitákkal (bár ez nem az, de az lehet) a Vegyes :arrow: Vallás topicba tessék fáradni.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #282624 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

A Szürke Zarándok írta: Ez igaz, de ettől függetlenül van valami sorsszerűség abban, ahogy a dolgok megtörténnek. Ezt egyébként a saját életemben is észrevettem: amikor egy döntés előtt állok, mindig úgy érzem, én hozom meg a döntést, de amikor visszatekintek, mindig úgy látom, hogy Isten rendelése szerint történtek velem a dolgok.


Hallottad már azt, hogy Isten bennünk lakozik?

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #282577 Írta: A Szürke Zarándok
Ez igaz, de ettől függetlenül van valami sorsszerűség abban, ahogy a dolgok megtörténnek. Ezt egyébként a saját életemben is észrevettem: amikor egy döntés előtt állok, mindig úgy érzem, én hozom meg a döntést, de amikor visszatekintek, mindig úgy látom, hogy Isten rendelése szerint történtek velem a dolgok.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #282573 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Az általad felvázolt lehetőségekből én a "katolikus elképzelés" mellett foglalnék állást, mivel számomra úgy tűnik, hogy nem előre meghatározott úton haladnak a szereplők, hanem maguk választják meg (többé-kevésbé) a sorsukat...
minden szereplő számára ott van a választások lehetősége... azok minden következményével együtt...

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #280055 Írta: Bögyös Fredegár
Hát, úgy néz ki, hogy ez a topic kezd a halálán lenni... Kár, mivel Tolkien műveiben vég nélkül találhatók érdekes, izgalmas, kérdéses filozófiai és vallási elemek, amikről hosszasan lahatne beszélni.
Ezért most megpróbálkozom egy kis életet önteni ebbe a topicba. Bár amit felvetek, az egy eléggé lerágott csont, biztos sokszor volt már átbeszélve, de azért én mégis újra felvetem a kérdést, egy kicsit más oldalról megközelítve. Mit gondoltok, a sors és szabadakarat (ezredszer ismételve) motívuma, vagyis inkább kérdésköre Tolkien műveiben mely vallások elképzeléséhez áll közelebb? A reformátusok kegyelmi- vagy kettős predestinációjához? [size=9:l3648mkh](Kegyelmi predestináció: bár az ember eredendően bűnös, és életében is bűnöket követ el, az Isten a halál utáni végítéletnél feloldoz minket és megbocsátja bűneinket.
Kettős predestináció: eleve el van rendelve, hogy az ember lelke hova jut a halál után; a mennybe, vagy a pokolba. Földi életünk tettei ezt nem befolyásolják.)[/size]
Vagy a katolikus elképzeléshez, miszerint tetteink szabják meg utunkat, és azok szerint ítéltetünk meg? Vagy inkább Buddha, Lao ce tanításaihoz?
Ti mit gondoltok?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276775 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Alyr Arkhon írta: Melkor sem volt gonosz, csak az értékrendje gyökeresen különbözött a valákétól :D


Bizony bizony...
Melkor csupán kreatív volt... :lol:

Loki nem gonosz? :twisted: Hát... "Te Hödr, figyelj, segítek lőni... arrafele célozz" "Höhö, Frigg, segítettem kinyírni a fiad" "Á, Szkádi, tudtad, hogy én gyaktam le apádat?"
"Na gyertek gyerekeim, kapjuk szét Ázgárdot... ejnye, Ódin, hát nem Fenrir-eledel lettél? Hehe, Thor, mit bénázol, közröhej... Khhrrr... Heimdall, ez nem volt szééép... nesze visszakapod... arrrgghh." :twisted:

Ettől függetlenül Loki a kedvencem az Eddából, mondjuk Brünhild és Thor mellett...

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276697 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Melkor sem volt gonosz, csak az értékrendje gyökeresen különbözött a valákétól :D

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276696 Írta: Lamy
Lamy válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Loki "sértegetése" ellen tiltakozom: ő nem volt teljesen gonosz, sőt nem is igazán, csupán más elveket képviselt és hát kitört rajta a jötün vér. Mellesleg meg nagyon is jóban volt az ászokkal (remélem most nem kevertem a vánokkal), mára melyik bizalmába fogadta. Meg hát a "csínytevései" miatt kicsit elítélik szegényt.

/Az Orome-Odin párhuzamot meg nem én mondtam, csupán lejegyzeteltem. És Odin általánosan a germán mitológia főistene. Bár ezzel köze van a skandinávhoz is./

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276669 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Orome és Ódin? Talán inkább Heimdall, ha már skandinávozunk... :lol: Esetleg Melkor - Loki :twisted:

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276623 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Felagund írta: A tündék a Valákat sose hívták istennek, mert tudták, hogy az ő teremtőjük, Eru sokkal inkább méltó erre a megnevezésre. Az emberek (és a sztoriban ezek vannak többen), akik ha hallottak is valamit harangozni a Valákról, ellenben Ilúvatarról azt sem tudták eszik-e vagy isszák, természetes módon a Valákat tartották isteneknek. Véleményem szerint a Professzor bizonyos szövegeknél belehelyezkedett ezeknek az embereknek (vagy hobbitoknak) a nézőpontjába, és ebből származik ez a félreértés.


Felagund, a Te logikád is sántít kissé. A tündék csak a valákat hívták istennek, Ilúvatart sohasem. Az "istenek" megnevezés a Silmarillionban és társszövegeiben fodul elő leginkább, azok pedig nem az emberek és hobbitok, hanem a tündék szempontjából tekintik Arda eseményeit. (Pengolodh, a gondolini, Tol Eresseára menekült tudós elf jegyzi fel őket és adja tovább Aelfwinének).


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276618 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Azt hiszem simán elbeszéltek egymás mellett...

Ez az istenek vs angyalok dolog merőben nézőpont kérdése. A tündék a Valákat sose hívták istennek, mert tudták, hogy az ő teremtőjük, Eru sokkal inkább méltó erre a megnevezésre. Az emberek (és a sztoriban ezek vannak többen), akik ha hallottak is valamit harangozni a Valákról, ellenben Ilúvatarról azt sem tudták eszik-e vagy isszák, természetes módon a Valákat tartották isteneknek. Véleményem szerint a Professzor bizonyos szövegeknél belehelyezkedett ezeknek az embereknek (vagy hobbitoknak) a nézőpontjába, és ebből származik ez a félreértés.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276617 Írta: Lamy
Lamy válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Egy tavalyi előadás szerint (már nem tudom, h kié):

"A valák kevéssé az óangol/germán mitológiából valók (bár : Orome>Odin), inkább a homéroszi mitológiából. (Mandos> Hádész). Oka: mert főleg az antik világ ismert, a kelta alig, a germán istenek pedig zúl brutálisak voltak T.-nek. Viszont a görög istenek sem szentek, így T. megtisztította valáit ezektől a rossz tulajdonságoktól. (pl:Zeusz és a házasságtörés)"

Nem tudom, ki hogyan értékeli ezeket a LEP-es előadásokat, de szerintem biztos nagy munka és kutatás áll mögöttük. Vagy csak én vagyok túl naiv?
Szerintem egész helytállóak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276616 Írta: Lamy
Lamy válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Na tehát még egy régebbi előadásból (azt hiszem Ancalimont idézem):

"T. mélyen vallásos, ebből kifolyólag a mitológia, amit megalkotott, nem áll ellentétben a keresztény hagyományokkal." T. maga: "Amit én írok, az a Bibliából kimaradt."
Tehát én ezt úgy értelmezném, hogy ha nem áll ellentétben a keresztény tanokkal, akkor csakis egy isten létezhet (Eru) a többiek pedig bár lehetnek isteni lények, mégsem Istenek, mivel abból csak egy van. És már csak azért sem istenek, mivel csak egyszer tudnak alkotni, ami viszont ellentétben áll a mindenhatósággal. / Épp ezért vontam multkor párhuzamot az egyiptomi istenekkel, mivel ők sem igazán istenek, csak ISTENI lények. És az EGY isten mind fölöttük áll./

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276556 Írta: Lamy
Lamy válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Hallottátok már azt a mondatot, h: "A nyelvünk rabjai vagyunk" /Grimm, ha jól emlékszem./ És akárhogyis, a nyelvi korlátokat sose lehet eltörölni, ugyanis minden egyes szó-aminek elvileg lenne magyar stb. megfelelője is- mégis mást jelent egy másik nyelvben.
Amúgy volt az istenekről tavalyi LEP-en egy jó kis előadás. Ott jól össze lett szedve a téma. Majd előkotrom.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276551 Írta: bobby
bobby válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Úgy látszik nagyon rosszul fejezem ki magamat.
Ninniach: Pontosan erről beszélek. Csak egyetlen szavunk van egy felsőbb hatalom megnevezésére, ám ez nem utal arra, hogy milyen jellegű istenről van szó. Tolkien egy egészen egyedi, ilyen felsőbb hatamlat alkotott meg, aminek a vala nevet adta. Ám mint lentebb írtam, nem igazán vannak olyan nevek, melyek így megkülönböztetik, a más-más típusú istenségeket. Például nincs külön szavunk a zsidó-keresztény-muzulmán egyistenre, a görög-római... pantheon isteneit, vagy a több megtestesülésű keleti isteneket. Tolkien ainunak, valának, maiának nevezi a különböző megnyilvánulású istenségeit.
Lényegében az a véleményem, hogy nevezhetjük ezeket a lényeket isteneknek, és fölösleges belekötni ebbe, hiszen az isten szót eredetileg is sok, egészen különböző felsőbbrendű lényre használjuk.

E g m f, e g k,
E a s z é b a E.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276532 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

bobby írta: amanibhavam: Úgy látszik nem értetted meg, hogy miről beszéltem. Nem arra gondolok, hogy melyik "létezik" vagy hogy van "valójában", hanem hogy a különböző nézőpontokra nincsenek megfelelő kifejezések.


Nem hiszem, hogy ne értettelek volna meg. Éppen azt mondom, hogy a nyelv szempontjából ezek a nézőpontok nem relevánsak. Viszont a politeista vallás híve számára a saját istenei ugyanolyan "legitim" istenek, mint amilyen a monoteista vallás hívének a saját, egyetlennek hitt istene. De Tolkien ügyesen hessenti el ezt a kérdést, mert Erut sehol nem nevezi a mitológián belül Istennek emlékeim szerint, ellentétben a Valákkal.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276528 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Itt szerintem fogalmi hiányosság van, mind a magyar, mind az angol nyelvben. Nem tudjuk megkülönböztetni az egyetlen, mindenható, öröktők örökké létező Istent, és az általa alkotott, de önmagukban is teremtő/formáló hatalommal rendelkező lényeket.


Mondj egy olyan nyelvet, amelyikben nem létezik az általad 'fogalmi hiányásságnak' nevezett jelenség. 'Isten' nem csak tulajdonnév, hanem köznév is, lásd az alábbi idézetet a Catholic Encyclopedia-ból (etymology of 'god'):
God can variously be defined as:

    * the proper name of the one Supreme and Infinite Personal Being, the Creator and Ruler of the universe, to whom man owes obedience and worship;
    * the common or generic name of the several supposed beings to whom, in polytheistic religions, Divine attributes are ascribed and Divine worship rendered;
    * the name sometimes applied to an idol as the image or dwelling-place of a god.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276514 Írta: bobby
bobby válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
amanibhavam: Úgy látszik nem értetted meg, hogy miről beszéltem. Nem arra gondolok, hogy melyik "létezik" vagy hogy van "valójában", hanem hogy a különböző nézőpontokra nincsenek megfelelő kifejezések.

E g m f, e g k,
E a s z é b a E.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276478 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Felagund írta: icke: Egy már-már klasszikussá vált kérdés: Olvastad te a Szilmarilokat? :D

U.i.: Tudod kitől származik ez az örökbecsű? :mrgreen:


Üdvözletem!

Neeeem, Felagund, halvány lila fogalmam sincs róla... Egyáltalán, semmi... :D :twisted:
És képzeld, a válasz igen :P

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276475 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
icke: Egy már-már klasszikussá vált kérdés: Olvastad te a Szilmarilokat? :D

U.i.: Tudod kitől származik ez az örökbecsű? :mrgreen:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276467 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Itt szerintem fogalmi hiányosság van, mind a magyar, mind az angol nyelvben. Nem tudjuk megkülönböztetni az egyetlen, mindenható, öröktők örökké létező Istent, és az általa alkotott, de önmagukban is teremtő/formáló hatalommal rendelkező lényeket.



Ez így nem fogalmi kérdés, hanem vallási kérdés, és mint ilyen, magánügy.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276465 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ha már, akkor inkább ógermán-óskandináv pantheon.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276457 Írta: bobby
bobby válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdv.

Egyetértek Ninniachhal abban, hogy a valák leginkább a görög-római,vagy akár a germán (bár ebben kevésbé vagyok járatos) panteon isteneihez lehetne hasonlítani. Zeust, vagy Hérát istennek nevezzük, bár ők sokad generációsok. Itt szerintem fogalmi hiányosság van, mind a magyar, mind az angol nyelvben. Nem tudjuk megkülönböztetni az egyetlen, mindenható, öröktők örökké létező Istent, és az általa alkotott, de önmagukban is teremtő/formáló hatalommal rendelkező lényeket. Bár angolul a deity szó (mondjuk 'istenség') alkalmas lehetne, de Tolkien nem használta, biztos nem azért, mert nem jutott eszébe. :wink:
Tehát úgy érzem, hogy nincsenek meg a megfelelő szavaink arra, hogy egyszerűen kifejezzünk olyan összetett dolgokat, mint felsőbb hatalmak egymástól való szubjektív megkülönböztetése. Éppen ezért írt ezekről a "lényekről" több ezer oldalt, hogy mostmár tudjunk nevet adni, az ő egyik ilyen istenségtípusának. Ez a név a vala. Nem hiszem, hogy a kifejezések, amiket a könyveiben használ megváltoztatná képünket a valákról. Aki olvasta a Szilmarilokat, az elég jó képet kap arról, hogy mi is az a vala, akár az isten kifejezést használják rá, akár nem.

E g m f, e g k,
E a s z é b a E.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276435 Írta: Lamy
Lamy válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Határozottam emlékszem, h olvastam "egyfajta istenként tisztelték", csak sajna elfelejtettem, hogy hol. Ez van, ha az ember kezéhez hozzáragadnak a könyvek és túl sokat olvas egyszerre.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276397 Írta: Annedun
Annedun válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta: Mit értesz az alatt, hogy "klasszikus értelemben vett istenek"? Mert szerintem Tolkien a valákat éppen hogy a klasszikus, politeista vallások isteneinek feleltette meg, megfejelve az egészet a monoteista vallások egyistenével. NB, a klasszikus istenek zöme is szubkreátor volt...


igazad van. a maiák meg az angyaolk.
a tündék meg szerintem egy ilyen isten-utánzat vagy valami ilyesmi, mert tökéletesek meg minden, de mégsem olyanok...
na, értitek, nem??

szeretni és szeretve lenni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276380 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Mit értesz az alatt, hogy "klasszikus értelemben vett istenek"? Mert szerintem Tolkien a valákat éppen hogy a klasszikus, politeista vallások isteneinek feleltette meg, megfejelve az egészet a monoteista vallások egyistenével. NB, a klasszikus istenek zöme is szubkreátor volt...

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276377 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Szvsz az orkoknál nagyságrendekkel erősebb volt a Balrog, és Ők ezt felettébb tisztelték, és rettegtek tőle, de hogy áldozatot is mutattak volna be neki, mint ahogy az álltalában szokás az istentiszteleteken, azt nem hiszem. :roll:
Ugyanígy félték és tisztelték Morgothot, és Szauront is... de ha lett volna módjuk ellenük törni, biztosan megteszik... :urukhai1:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276367 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta:

God and the Valar (or powers: Englished as gods) are revealed. These latter are as we should say angelic powers, whose function is to exercise delegated authority in their spheres (of rule and government, not creation, making or re-making). They are 'divine', that is, were originally 'outside' and existed 'before' the making of the world.
(...)
On the side of mere narrative device, this is, of course, meant to provide beings of the same order of beauty, power, and majesty as the 'gods' of higher mythology, which can yet be accepted – well, shall we say baldly, by a mind that believes in the Blessed Trinity.


Üdvözletem!

Ez a rész engem valahogy csak abban erősített meg, hogy Tolkien nem tekintette a valákat klasszikus értelemben vett isteneknek, csak szerepkörüket így fordította angolra ("Englished as gods") - mondom ezt már csak az elején található "God and the Valar"-dologból kiindulva is. Habár tény és való, hogy hasonló tulajdonságokkal ruházza fel őket, de az idézet első részében leszögezi, hogy valódi teremtőerejük nincs; az csakis Isten, vagyis Eru kiváltsága.

Lamy: jó kérdés :) Konkrét szertartások nem tudom, le vannak-e írva egyáltalán valahol, de kételkedem benne... Amennyire emlékszem, még azt is csak egy fél mondat erejéig ejti el Tolkien valahol, hogy az orkok számára mit jelentett a balrog.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #276364 Írta: Lamy
Lamy válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Azt a részt hol találom, amiben az orkok szertartásairól van szó? (Gondol itt arra, hogy a balrogot istenként tiszetelték Móriában.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.663 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére