Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
21 éve 2 hónapja #101020 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Dínchamion: szerintem Amant egyértelműen Ilúvatar rejtette el, a Valák legfeljebb hozzájárultak némi "ködösítéssel" a dologhoz


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #101019 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
mint már korábban is megállapítottuk, egy balrog legyőzése, maia ide vagy oda, nem lehetetlen egy nem szellemi lény számára sem, hiszen a leghatalmasabbat is egy tünde gyűrte le; Olórin meg mégsem volt "közönséges" valaki


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #101015 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Elrond: A tűzszellemek a maiák egy csoportja, akik valamilyen oknál fogva különösen vonzódnak a tűz attributúmához, és a maguknak alkotott testük is alapvetően "tűzszerű".
A balrogok azok a tűzszellemek, akik engedve Morgoth csábításának a gonosz szolgálatába szegődnek.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #101010 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ancalimon: A tűzszellemek és a balrogok közt mi a különbség?

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja - 21 éve 2 hónapja #101008 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ancalimon írta: Amikor az Istarokat visszaküldik Középföldére, egy fontos szabályt kell átlépni: az Egyenes Úton elvileg nem lehet visszafelé átkelni (ami mögött az a koncepció áll, hogy Ilúvatar beavatkozása, a világ megváltozása után a Halhatatlan Föld lakói nem befolyásolhatják közvetlenül a világ folyását). Nem teljesen tisztázott, hogy miért ítélik a Valák éppen akkor olyan súlyosnak a helyzetet, és szegik meg a szabályt, de szabályszegésüket azzal enyhítik, hogy a küldötteknek angyali erővel bíró lelkükhöz egy az emberi test korlátainak megfelelő hroát kell konstruálniuk. Az Istarok működését aztán az teszi a tündék és emberek számára egy kicsit rejtélyessé és felfoghatatlanná, hogy az isteni szellemük hatása azért újra-és-újra átüt az emberi test korlátain.


De ki alkotta ezt a tiltást? Eru? Mert ha a valák, akkor nekik jogukban áll megszegni (már ha ezt annak lehet nevezni)... Valami olyasmire emlékszem, hogy a valák rejtették el Amant, és ők tiltják meg egyáltalán a númenoriaknak, hogy nyugatra hajózzanak.

Arról, hogy tulajdonképpen megszegik-e a szabályt: tulajdonképpen nem avatkoznak közvetlenül Középfölde sorsába azzal, hogy elküldik az istarokat... Egy csomó szabályt állítanak fel, mint pl. az emberi tesbe zárás, vagy az, hogy nem gyűjthetnek erőszakkal szövetségeseket. Én leginkább azt nem értem, hogy amikor Szarumán ezt a szabályt megszegi, akkor miért marad következmény nélkül? Mert nem gondolnám, hogy az orkokat és más csatlósait jópofisággal vette rá az együttműködésre (az embereket még meg tudta volna téveszteni a hangja erejével, de egy orkkal nem beszélgetünk, és nem győzzük meg - ez az egyik legfontosabb esetükben: csak a náluknál nagyobb hatalomnak hajlandóak behódolni, akitől/amitől félnek).

Másik kérdés: a Fehér Tanácsot ugyebár Galadriel hívja össze, de kik a tagjai? Szarumán a vezetője, Gandalf a tagja... A szöveg sugallja, hogy Galadriel is ott van... De mi van a többiekkel? Radagast pl. mit csinál a Szauron elleni harcban?

Ancalimon írta: Gandalf (Olórin) amikor szembekerül a Balroggal és a küzdelemből győztesen kerül ki valamiképpen meghaladja a korábbi korlátait:
- lehet, hogy a balrog és Olórin küzdelme során nem testük, hanem inkább szellemük harcol egymással, ebben a tekintetben pedig egyenrangúak;
- vagy lehetséges, hogy amikor egy magához hasonló, nagy hatalmú lénnyel kerül szembe, feoldódik a tiltás, és megnövelheti teste hatalmát


Mire gondolsz pontosan, amikor arról beszélsz, hogy megnöveli a teste hatalmát? Mert ha a varázslataira, akkor azt már megtette korábban is. Mellesleg az, hogy "emberi alakban" érkeztek, az nem jelenti azt, hogy az emberi test minden hiányosságát viselniük kell: ez csak egy alak, ami nem (jobban mondva: csak nagyon lassan) öregszik, és valószínűleg a balroggal történő csatában is "ellenállóbb".

A szellemek harcát pedig szerintem megcáfolja a GyU leírása: Gandalf meséli el, hogy lezuhantak, körbefonta a testét lánggal és árnyékkal, utána követte a hegy csúcsára a balrogot, végül pedig lehajította a hegyről. Ez számomra azt jelenti, hogy a testük igenis aktív szerepet kapott a harc folyamán, máskülönben nem lenne értelme a lehajításnak, a követésnek... Az más kérdés, hogy ha az akaratuk fizikai jelenségként való manifesztációját nevezzük varázslatnak (rossz kifejezéssel: mágiának), akkor igenis egyfajta varázspárbaj volt...

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #100956 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Aiya!

Valóban Arien volt a Nap szekerének kormányosa. Ő is egy tűzszellem volt, a balrogokhoz hasonlóan, egyébként Vána maiája. Érdekesség, hogy nőnemű volt, míg a balrogok - legjobb tudomásom szerint hímneműek. Az is érdekes, hogy itt Tokien eltér a klasszikus mintáktól, hiszen az ismert mitológiák többségében a napot megszemélyesítő alak hímnemű, míg a Holddé nőnemű. (Tilion, a Hold kormányosa a tolkieni világban fiú.)

Istarok.

Nagyon érdekes kérdés az Istarok hatalmának a problémája. Én a következőt gondolom: A Maiák és Valák képessége e világban, hogy saját maguk alkossanak testet (hroa) a lelkük (fea) köré. A lelkük hordozza hatalmuk jelentős részét, de mint az írva vagyon, ahhoz hogy hatni tudjanak a világra, a testükre nekik is szükségük van (ez közvetíti a hatalmukat).

Amikor az Istarokat visszaküldik Középföldére, egy fontos szabályt kell átlépni: az Egyenes Úton elvileg nem lehet visszafelé átkelni (ami mögött az a koncepció áll, hogy Ilúvatar beavatkozása, a világ megváltozása után a Halhatatlan Föld lakói nem befolyásolhatják közvetlenül a világ folyását). Nem teljesen tisztázott, hogy miért ítélik a Valák éppen akkor olyan súlyosnak a helyzetet, és szegik meg a szabályt, de szabályszegésüket azzal enyhítik, hogy a küldötteknek angyali erővel bíró lelkükhöz egy az emberi test korlátainak megfelelő hroát kell konstruálniuk. Az Istarok működését aztán az teszi a tündék és emberek számára egy kicsit rejtélyessé és felfoghatatlanná, hogy az isteni szellemük hatása azért újra-és-újra átüt az emberi test korlátain.

Gandalf (Olórin) amikor szembekerül a Balroggal és a küzdelemből győztesen kerül ki valamiképpen meghaladja a korábbi korlátait:
- lehet, hogy a balrog és Olórin küzdelme során nem testük, hanem inkább szellemük harcol egymással, ebben a tekintetben pedig egyenrangúak;
- vagy lehetséges, hogy amikor egy magához hasonló, nagy hatalmú lénnyel kerül szembe, feoldódik a tiltás, és megnövelheti teste hatalmát


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99930 Írta: Eriol AElfwine
Már én is írtam azt, hogy a nap szekerét egy tűzszellem hajtja, de nem Eriol az, Eriol az EMK szereplője.
De tény az, hogy még ha az istarok eredetileg maiák is voltak, nem voltak teljes erejük birtokában.
Amúgy egyetértek veled a különbözőség dolgában, én ezt nem is írtam, hogy ugyanolyanok.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99868 Írta: Leguanember
Leguanember válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Lusta voltam megnézni, ismerősen cseng, szerintem nem tévedsz.

TEGYETEK JÓT, MERT TUDTOK.
Minden más hiábavalóság.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99807 Írta: Eglarcarien
Eglarcarien válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Nekem úgy rémlik, a Nap szekerét Arien hajtja... (lehet tévedek) :oops:
Különben + amit a maiákról mondtál, egyezik a véleményemmel.

Your blood is not shared with your husband unless something goes wrong.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99741 Írta: Leguanember
Leguanember válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
A maiákat úgy kell kezelni a hatalom tekintetében, mint az embereket: Egyikük ebben a dologban. másikuk abban jeleskedik, nagyon vegyes társaság, ezért nem lehet olyat mondani, hogy 5 istar>Szauron, meg balrog=Gandalf vagy balrog>Gandalf. A balrogok tűzszellemek, Morgoth által eltorzított maiák, de vannak a valákhoz hűséges tűzszellemek is, például aki a Nap szekerét hajtja, talán Eriol :roll: ?

TEGYETEK JÓT, MERT TUDTOK.
Minden más hiábavalóság.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99270 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Jó, hát a leghatalmasabb tündék egyike még Morgoth-tal is szembeszállt... Az egyik kedvenc részem a könyvből.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99209 Írta: Eriol AElfwine
A VAlinorban járt ündék le tudták győzni a balrogokat, lásd Echteliont Gondolin bukásánál, aki legyőzte a legnagyobb balrogot Gothmogot.
Ja és az elfelejtést úgy értem, hogy olyan, mint ha te neked még kiskorodban volt egy remek élényed, vagy láttál valami gyönyörűszépet, de nem tudod visszaidézni, pedig ha vissza tudnád, akkor mindenkinél nagyobb lehetnél, akkora erőt adna.
Szerintem biztos hogy Tolkien is így gondolta. Az istarok a maiáknak csupán halvány képmásaik, és úgy is küldhették őket egyyütt kell működniük Szauron legyőzésében. Csak ennek ellene volt a becsvágy (Szarumán). Amúgy nem kell mindenben egyetértenünk, de azért beszél úgy Nyugatról, hogy a régvolt Nyugaton.
Aikor visszaküldték, az azért volt, mert ott testét vesztette, de visszakapta, és akkor már Valinor emléke nem volt halvány, ezért lett fehér, és ezért volt már mindenkinél nagyobb hatalma Középföldén.
A Gothmogos részért bocs, de úgy megyek, ogy felfele haladok, és közben válaszolgato, ezért gyakran mondom ugyanazt mint mások.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99073 Írta: Shelob
Shelob válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Sajna hanyagolnotok kell, mert elmegyek egy hétre!
Dín apó majd kifejtem az elméletem, de most kevés az időm! :(

:wormtounge1:

Viszír!

A tisztelet teljes Grima Wormtongue, azaz M.Gy, azaz SHELOB! :wormtongue:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99058 Írta: Holdwine
Holdwine válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Na, így utánanézve Echtelion ölte meg Gotmogot és viszont.
Glorfindel meg menekülés közben Earendilék védelmében harcolt balroggal, de hogy megölte-e, arra bevallom, nem emlékszem. Lassan ideje lesz újra Szilmarilokat olvasni ...

Holdwine
Decipher LotR TCG Product Champion

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99056 Írta: Holdwine
Holdwine válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Sőt, ha jól emlékszem, Glorfindel sem végelgyengülésben halt meg eredetileg ...

Holdwine
Decipher LotR TCG Product Champion

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99047 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Dínchamion írta:

A balrogot egy tünde nem tudta volna legyőzni, sőt! Hiszen a balrogok a tündék ősi ellenségei, akik még az Első Korban megkeserítették az életüket, és mint maiák ugye sokkal hatalmasabbak.


ez persze így nem nagyon igaz, emlékezzünk Echtelionra, aki Gondolinnál győzött le egy balrogot, és Gothmogot is egy tünde ölte meg emlékeim szerint


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99046 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

birefi írta: Eriol
Akkor ki tudja hanyadszor erőkről ismét:

Istár: Nincs olyan nagy hatalmuk mint egy maia-nak. De képesek visszatérni Valinorból. Hatalmuk elég véges de épp ezért többször képesek használni , plusz ha meghalnak, és visszatérnek utána akkor ismét erejük teljében vannak.

Maia: Az előzőkhöz képest jóval nagyobb a hatalma, de ez nem újodik meg, és így szépen elfogy.

Vala: A középföldi erők leghatalmasabbja, de ereje neki is elfogy.
Ezért van az, hogy ha vmit elkészít de Melkor ugye megrontja, akkor már nem képes mindent elölről kezdeni, és újrateremteni.

A valak és a maiak hatalmának használata sokkal komolyabb, de ezért gyorsabban is fogy mint az istároké. Kb. mint egy gyertya és egy rakéta összehasonlítása. :lol:


ez a levezetés nem teszik igazán, mert nagyon rpg-ízű; Tolkien mitológiáját azért nem lehet életpontokra lebontani, hogy ki meddig bírja

a valák az ókori istenek szinte minden ismérvével rendelkeznek, azért nem voltak ők olyan tehetetlen valakik, amiknek te lefested


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #99007 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Hobbit, összesen 5 Istar van, ők az 5 mágus. Ők olyan Maiák, akik öreg, bölcs emberek képében Középföldére jöttek Valinorból azzal a céllal, hogy segítség Középfölde szabad népeit a Szauron elleni harcban. A képességeik azért korlátoltabbak, mert a Valák bizonyos dolgokat megtiltottak nekik, például azt, hogy nyíltan szembeszálljanak Szauronnal. Ezenkívül úgy tűnik, hogy nem tudják tetszés szerint levetni fizikai testüket sem, amire a Maiák pedig amúgy képesek.

A balrogok eredetileg szintén Maiák voltak, de Melkor a saját oldalára csábította és megrontotta őket.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98972 Írta: hobbit
hobbit válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Mi a külömbség egy Istar és egy Maya között?
Ok, hogy Istar=Maya, de miért írjátok, hogy egy maya-nak korlátlanabb a hatalma mint egy Istarnak? És a barlog eredetileg jónak volt megteremtve?

Az alagútban ismerkedtünk meg.Mikor kiértünk megláttam,hogy ronda és öreg.Akkor már késő volt.Megszerettem.
-üdv-

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja - 21 éve 2 hónapja #98970 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Barazkibil írta: Attól tartok, ez nem egészen így van. Pár éven át tanultam kelta mitológiát az egyetemen, és kijelenthetem: a kelták nem tisztelték istenként az évszakokat. Sajnos a kelta/druida témákkal foglalkozó könyvek túlnyomó többsége csak értéktelen New Age-es pénzkaszálás, és nagyon sok valótlanság van bennük.


Szívemből szóltál!

Ami a tündéket illeti, szerintem több helyről is hozzájuk tett. Nem hinném, hogy csupán egyetlen kultúrköt használt fel a kidolgozásukhoz. Vonhatóak kelta-párhuzamok, de germánok is, és talán még egyebk is, melyek eddig nem tűntek fel nekünk...
A hobbitok eredete viszont nagyon érdekes: bár valóban sokban hasonlítanak egyes mítoszok manó-szerű lényeire, mégsem hinném, hogy ez átvett motívum lenne. A hobbitok eredeti és hamisíthatatlan Tolkien-találmányok, az ő fejéből pattantak ki.

Maiák-Istárok: Az istároknak annyiban korlátozott a hatalmuk maia énjükhöz képest, hogy törékeny, emberi testbe bezárva el kell szenvedniük annak minden hátrányát, bár nagyon lassan öregednek, s a Halál sem osztályrészük. 'Dicsőséges alakjukban' nyilván hatalmasabb dolgokra képesek, de az istároknak nem szabad Középfölde népei előtt teljes valójukban megmutatkozniuk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98917 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

birefi írta: Szvsz a tünde alakja erősen hajaz a kelte mítoszok Danaidáira. Akiknél kb. ugyanilyen kusza, hogy most emberek, vagy félistenek. És leírásuk is stimmel a tündékre. Ez az elhalványulás is bennük van. Ha gondoljátok utána nézek.
A hobbitok meg engem a Leprechaunokra emlékeztetnek engem.


Igen, a tündéken valóban felismerhetők Danu Istennő Népének (Tuatha Dé Danaan) a vonásai: a megjelenésük, szokásaik, sorsuk, stb. hasonló, egy jellegzetes torzítással: Tolkien tündéi egyértelműen "világos" és erkölcsi értelemben "jó" lények, míg a TDD tündéreiről ez korántsem mondható el. Erkölcsi értelemben semlegesek, a szónak nem erkölcsi, hanem ha szabad így fogalmaznom, "erkölcs előtti" értelmében jók, és ugyanannyi "sötét" vonásuk van, mint "világos". Olyanok, amilyennek a Rohirok gondolják a tündéket: szépek és elbűvölőek, de ugyanakkor veszélyesek és kiszámíthatatlanok is egyben. A tündék és az orkok nem válnak szét bennük. A filmből leginkább a gyűrű által megkísértett Galadriel hasonlít rájuk, és talán épp ezért, ez is a kedvenc jelenetem...

Ami a hobbitokat illeti, valóban vannak Leprechoun/Brownie/Pixie/stb. szerű vonásaik, de egy az egyben azonosítani azért nem lehet velük a hobbitokat, mert legalább annyi van bennük az angol vidék egyszerű parasztembereiből is.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98910 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Majdnem, birefi, ugyanis Istar=Maia.

Az 5 Istari mind olyan Maiák, akiket emberi formában küldtek Középföldére, egy konkrét feladat végrehajtására. Ettől még Maiák maradnak, pont úgy, ahogy lényegügek tekintve a balrogok is Maiák, és ahogy technikailag Morgoth is Vala, annak ellenére, hogy nem tekintik annak.

Modern hasonlattal élve, olyanok, mint egy százados, akit különleges ügynökként az ellenséges vonalak mögé dobnak. Attól, hogy jelenleg különleges ügynök, még nem szűnt meg századosnak lenni. Egyszerre százados és különleges ügynök.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98904 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Eriol
Akkor ki tudja hanyadszor erőkről ismét:

Istár: Nincs olyan nagy hatalmuk mint egy maia-nak. De képesek visszatérni Valinorból. Hatalmuk elég véges de épp ezért többször képesek használni , plusz ha meghalnak, és visszatérnek utána akkor ismét erejük teljében vannak.

Maia: Az előzőkhöz képest jóval nagyobb a hatalma, de ez nem újodik meg, és így szépen elfogy.

Vala: A középföldi erők leghatalmasabbja, de ereje neki is elfogy.
Ezért van az, hogy ha vmit elkészít de Melkor ugye megrontja, akkor már nem képes mindent elölről kezdeni, és újrateremteni.

A valak és a maiak hatalmának használata sokkal komolyabb, de ezért gyorsabban is fogy mint az istároké. Kb. mint egy gyertya és egy rakéta összehasonlítása. :lol:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98902 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
A trollok tényleg germán mitológia.
Tolkien sok mitológiát beledolgozott a könyvébe. Már csak azért is mert sokat ismert, és mert ugye ő ezen mitológiák előtti korokról írt hivatalbúl. :)
A tünde és a hobbit azonban szerintem nem germán alak.
Szvsz a tünde alakja erősen hajaz a kelte mítoszok Danaidáira. Akiknél kb. ugyanilyen kusza, hogy most emberek, vagy félistenek. És leírásuk is stimmel a tündékre. Ez az elhalványulás is bennük van. Ha gondoljátok utána nézek.
A hobbitok meg engem a Leprechaunokra emlékeztetnek engem.

Gondolom azon egyébként nincs vita, hogy a keltáktól is merített Tolkien. Hisz azokra mindig szívesen gondolnak az angolok. (Bár még annyi közük sincs a keltákhoz, mint a franciáknak. Pedig ők is hogy emlegetik a gallokat. Ha a franciák gallok, akkor mi hunok, a románok meg dákók. :) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98846 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Eriol: az igazat megvallva vagy én vagyok fáradt, vagy nem tudom, de egy kicsit zavarosnak tűnik az okfejtésed. De azért megpróbálok reagálni.

Szerintem az istarok azért nem használhattak fegyvert, mert a valák el akarták kerülni, hogy ők is Szauron sorsára jussanak (lsd. Szarumán esete, aki bizony igencsak beleesett ebbe a hibába).

Mivel a két kék mágus eltűnt keleten, anélkül, hogy bármit tudnánk róluk, így valószínűleg nagyon az elején történhetett a dolog.

Gandalf biztos, hogy nem felejtette el Valinor dicsőségét. Akkor nem küldték volna vissza, nem kapott volna nagyobb hatalmat, nem nevezték volna ki a Fehér Tanács vezetőjének, és főleg nem térhetett volna Nyugatra a Gyűrűháború és a Harmadkor végeztével.

A balrogot egy tünde nem tudta volna legyőzni, sőt! Hiszen a balrogok a tündék ősi ellenségei, akik még az Első Korban megkeserítették az életüket, és mint maiák ugye sokkal hatalmasabbak.

Gandalf mit nem tudott? Hiszen megölte a balrogot! És az előző kijelentésemet az is bizonyítja, hogy neki sem sikerült könnyen... Pedig ugyanabba a fajba tartoznak.

A maiák hatalmáról: nem véletlen, hogy Galadriel, aki pedig még emlékszik a Fák Fényére, hiszen ott volt Nyugaton még a lázadás előtt, szó nélkül elismeri az istarok felsőbbrendűségét... Igaz, hogy ebben szerepet játszhatott az is, hogy egyfajta vezeklésképpen tartozkodott még mindig Középföldén...

Shelob: én egy kicsit visszamennék az első gondolatodra... Az orkokat a németekkel azonosítani, meg a II. vh. analógiáját a GyU-ra ráhúzni tényleg unalmas, de engem az lepett meg, hogy pl. Vasudvardot a Közel-Kelettel hoztad párhuzamba... Ezt fejtsd ki légy szíves! Miért?

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98845 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Shelob írta: Magyarázata: a kelták istenként "tisztelték" az évszakokat!


Attól tartok, ez nem egészen így van. Pár éven át tanultam kelta mitológiát az egyetemen, és kijelenthetem: a kelták nem tisztelték istenként az évszakokat. Sajnos a kelta/druida témákkal foglalkozó könyvek túlnyomó többsége csak értéktelen New Age-es pénzkaszálás, és nagyon sok valótlanság van bennük.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98779 Írta: Eriol AElfwine
Az istarok azért felejtették el Valinor dicsőségét, mert ha nem felejtették el volna, akkor 5-en simán kinyírták volna Szauront, mivel öt maiak voltak.
Elfelejtették a dicsőségét, nem használhattak fegyvert, és ezért beszuél így róla Gandalf.
Amúgy meg a balrogot még egy tünde is kinyírhatja, ha az ltta a Fák fényét. De Gaíndalf nem tudta, pedig maia, így alapból több a hatalma, mint egy tündének.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98720 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Shelob írta: Értem, hogy mire akarsz kilyukadni. Arra hogy a könyvben nincs leírva, hogy hogyan is néz ki pontosan az a nyaklánc, így én a filmbelire hagyatkoztam.


Értem már! :idea: Szóval valamiféle díszítőmintáról van szó, ugye? Bevallom őszintén, ez nem ragadt meg bennem amikor néztem a filmet :oops: de majd megnézem újra. Hol is van az a jelenet?

Viszont, még ha tényleg kelta eredetű is a filmben a medálon vagy micsodán látható díszítés, abból a könyvre visszakövetkeztetni nem lehet. Másrészt, a jelentés "megfejtésénél" én óvatosabb lennék. Az ilyen szimbólumoknak egyrészt mindíg több jelentése, jelentésrétege van, másrészt a kelta művészet alapjául szolgáló mítoszokról, elképzelésekről nagyon kevés biztosat tudunk, ezért ilyen kategorikusan kijelenteni, hogy ez vagy az ezt és ezt jelenti, szerintem kicsit elhamarkodott dolog.

Sok ilyen "népszerű ismeretterjesztő" jellegű kiadvány van, amiben sajnos vannak ilyen szótárszerű megfeleltetések, de ezek nem számítanak igazán autentikus forrásnak. Nem mindegy, mit olvas az ember. Ha megtalálom a jelenetet a kazin, megnézem a Miranda Green könyvben (Symbol and Image in Celtic Relegious Art), az elég jó.

Shelob írta: Magyarázata: a kelták istenként "tisztelték" az évszakokat!


Hát ez megint nem tűnik számomra túl autentikusnak. Honnan veszed?

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98710 Írta: Shelob
Shelob válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Tisztelt Oisin!

Értem, hogy mire akarsz kilyukadni. Arra hogy a könyvben nincs leírva, hogy hogyan is néz ki pontosan az a nyaklánc, így ( :oops: ) én a filmbelire hagyatkoztam. Azt a motívumot pedig a Cut-throat Celts és a Kelta hagyományok c. könyvben láttam, bár az a jel egy csöppet más, de van egy SZINTE teljesen ugyanolyan jel is annak jelentését sajnos nem tudom. Ez az évszak összetartozás pedig ugyancsak abban a könyvben volt. Magyarázata: a kelták istenként "tisztelték" az évszakokat!

:disappear:

A tisztelet teljes Grima Wormtongue, azaz M.Gy, azaz SHELOB! :wormtongue:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #98580 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Azért a könyvben jóval több a germán motívum, mint a kelta...

A trollok? Igen, ők is, de ők pontosabban a SKANDINÁV mitológia lényei! Aki többre kíváncsi velük kapcsolatban, olvassa el Rejtett Uradalomban egy rövidke összefoglalómat a skandináv mitológia lényeiről!
uradalom.uw.hu/konyvtar/konyv.php?kat=al...alános%20cikkek&id=2

Írtam egy szintén hasonló, rövidke összefoglalót a kelta bölcsekről is, ha vkit érdekel!
Rejtett Uradalmon több ilyen írás is van, amely csak érintőlegesen tartozik a fantasyhez! uradalom.uw.hu/konyvtar/konyvtar.php#altcikkek :wink: :idea:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.612 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére