Nyelvek és írások

Több
17 éve 11 hónapja #294100 Írta: Simbelmyne_nrogara
Simbelmyne_nrogara válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Rendben, köszönöm. Igazán türelmes és segítőkész kis... öhh... tündék, emberek(?) vagytok. :mrgreen:

- Simbelmyne -

" A hajnal mégis az emberek örök reménye " (Aragorn)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293856 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: Szvsz ennek semmi köze az "én-központúsághoz":) A vezetéknevek többynire pusztán amiatt alakultak ki, mert egy adott közösségen belül meg kellett különböztetni az azonos keresztnevű embereket, és ez úgy történt, hogy valamilyen megkülönböztető jelzőt kaptak ("balog", "varga" "szőke", "kisfalvi"), a jelző pedig a magyarban megelőzi a jelzett szót.
Az európai nyelvekben meg többnyire hátravetett jelzőket használtak ehhez, csaka the, of, von, le és hasonló prepozíciók kikoptak.

De lehet, hogy tévedek, és mi tényleg kevésbé vagyunk énközpontúak:)


Nem tudom, én is csak úgy olvastam (a könyv címe amúgy "A kőkor élő nyelve"), hogy a magyar gondolkodás szerint az a (az volt a) logikus, ha "kívülről befelé" haladunk, először megjelölve az egyén tágabb környezetét, ti. a családját (mert a vezetéknév ugye nem csak foglalkozásra utalhat, hanem mondjuk helyiségnévre is, ahonnan mondjuk az illető család származik), majd csak ezután magát az egyént a keresztnévvel. Mint ahogy dátum esetén is, először jön az év, utána a hónap, majd a nap, vagyis pont fordítva, mint pl. az angolban.

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293854 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Simbelmynë írta: Na te Jóságos!
Most hogy döntsem el?? :crap:


Ahogy neked jobban tetszik. Illetve a viselőjének, elvégre az ő neve...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293853 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Szvsz ennek semmi köze az "én-központúsághoz":) A vezetéknevek többynire pusztán amiatt alakultak ki, mert egy adott közösségen belül meg kellett különböztetni az azonos keresztnevű embereket, és ez úgy történt, hogy valamilyen megkülönböztető jelzőt kaptak ("balog", "varga" "szőke", "kisfalvi"), a jelző pedig a magyarban megelőzi a jelzett szót.
Az európai nyelvekben meg többnyire hátravetett jelzőket használtak ehhez, csaka the, of, von, le és hasonló prepozíciók kikoptak.

De lehet, hogy tévedek, és mi tényleg kevésbé vagyunk énközpontúak:)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293851 Írta: Simbelmyne_nrogara
Simbelmyne_nrogara válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Na te Jóságos!
Most hogy döntsem el?? :crap:

- Simbelmyne -

" A hajnal mégis az emberek örök reménye " (Aragorn)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293850 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Simbelmynë: Jó példa erre Beleg, akit Beleg Cúthalion-ként ismertek. :wink: Magyarul szó szerint kb. Íjászbajnok Beleg. A magyar ugye kevésbé "én-központú" nyelv, így a családnevünket tesszük előre, majd utána a keresztnevet, így szűkítve a kört, ahogyan dátum megjelölésénél is...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293847 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ha úgy vesszük, a vezetéknév voltaképpen a keresztnév jelzője. Én az előbbi tenném hátra, tekintve, hogy sindarinban az a normális szerkezet, quenyában pedig így is, úgy is előfordul.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293843 Írta: Simbelmyne_nrogara
Simbelmyne_nrogara válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
"Azt, gondolom, Te is érzed, hogy Zöldlombfi Legolas az egy magyar fordítás (lévén Legolas = Greenleaf = Zöldlombfi). "

Igen, igen, utólag már én is rájöttem.

Csak azért tettem fel ezt a kérdést, mert kíváncsi voltam, hogyha egy magyar nevet írok át tündére, akkor a vezetéknevet, meg a keresztnevet ugyanolyan sorrendben írjam le, mint a magyarban, esetleg cseréljem fel őket?

(zavart mosoly) :roll:
Vagy ez már megint egy olyan dolog, ami lényegében tökmindegy?

- Simbelmyne -

" A hajnal mégis az emberek örök reménye " (Aragorn)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293841 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Simbelmynë írta: Lenne egy (nem biztos, hogy idevágó) kérdésem:
A tündék előre, vagy hátulra rakják a vezetéknevüket?
Pl.: Arwen Undómiel (hátul) és Zöldlombfi Legolas (Elöl)
Csak azért, mert nem tudom eldönteni, hogy Ada Feredir, vagy Feredir Ada lenne az egyik barátom neve. Idétlen kérdés, de mégis... :oops:


Azt, gondolom, Te is érzed, hogy Zöldlombfi Legolas az egy magyar fordítás (lévén Legolas = Greenleaf = Zöldlombfi).
A tündéknek nem volt vezetéknevük a szó szoros értelmében. 2 vagy 3 nevük volt: a születéskor egy ún. apai nevet kaptak, amely formájában az apa nevére emlékeztetett; később kapták az ún. anyai nevet (amilesse) az anyjuktól; ez a név a tünde anyák gyakran különleges belelátó képessége folytán a gyermek valamely jövőbeli tulajdonsgát vagy sorsát ragadta meg.
Ezenkívül lehetett egy ún. ragadványnevük (epesse), amelyet tiszteletből ragasztottak rájuk, sőt, a számúzetésben sokan választott nevet (cilmesse) vettek fel.

Jav. olv. HoME XII. "The Shibboleth of Feanor"


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293838 Írta: Simbelmyne_nrogara
Simbelmyne_nrogara válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Jah, most jutott az eszembe, hogy Csak a magyar fordításban van elől...
Legolas Greenleaf... Hehe... :lol:
De azért kíváncsi vagyok, mit mondtok Ti!

- Simbelmyne -

" A hajnal mégis az emberek örök reménye " (Aragorn)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293836 Írta: Simbelmyne_nrogara
Simbelmyne_nrogara válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Lenne egy (nem biztos, hogy idevágó) kérdésem:
A tündék előre, vagy hátulra rakják a vezetéknevüket?
Pl.: Arwen Undómiel (hátul) és Zöldlombfi Legolas (Elöl)
Csak azért, mert nem tudom eldönteni, hogy Ada Feredir, vagy Feredir Ada lenne az egyik barátom neve. Idétlen kérdés, de mégis... :oops:

- Simbelmyne -

" A hajnal mégis az emberek örök reménye " (Aragorn)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293458 Írta: Adaneth
Adaneth válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: Klikk ide, egyszer az általad is említett címről beszúrtam a kérdéses táblázatot ide (a lap alja felé keresd):

parf-en-ereglass.uw.hu/forum/viewtopic.p...torder=desc&start=45


Naonszépen köszönöm :) :)

Megy a gyűrű vándorútra
Egyik kézből a másikba
Aki tudja, meg ne mondja
Merre van a gyűrű útja

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293450 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszönjük... de miért kiabálsz?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293441 Írta: Elanor-Lúinwe
Elanor-Lúinwe válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nahát a nyelvek...Tetszenek nagyon. És szívesen beleásnám magam, csakhogy nem olyan könnyű, persze megírni, egyáltalán nyelvet alkotni tényleg csodálatos, de borzasztó nagy munka. Na, ezért nem értek egyet azokkal, akik Tolkient fikázzák (és pl. a Csajok, mobilok és trendi cuccok c. könyv a kedvencük). Aztán a saját maga által alkotott nyelveinek megírta a történelmüket, a mitológiáikat...És sokan mondják minderre, hogy unalmas, meg minek nem létező világokról olvasni. Én igenis nagyon szeretem Tolkien nyelveit, akik meg erre és a Gy.U.-ra azt mondják, hogy merő kitaláció. De képzelőerő nélkül nem született volna meg semmi sem: egy feltaláló fantázia nélkül=csőd. Ugyanígy, ha nem lenne az, amit valakik "kitalációnak" neveznek, akkor a magyar sem lenne....és ez a fórum sem...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293405 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Adaneth írta: Sziasztok!

Én leginkább a tengwákkal való írásba ástam bele magam, és magyar szövegekkel is kísérleteznék... azon gondolkoztam, van valamilyen "hivatalos" [size=9:27uf8mda](na jó, legalábbis olyan, amiben többen megegyeztek...)[/size] használati mód, a mi trükkös hangjainkra? ;)

tolkien.hu/misc/quenya/hunteng.html --> errefelé ezt találtam, de sajnos nekem nem hoz be semmit... :(

Tudna valaki segíteni? Kíváncsi vagyok, ti hogyan jutottatok dűlőre ezzel (és hogy az én kínkeserves megoldásaim vajon mennyire egyeznek meg vele). :) Előre is köszi!


Klikk ide, egyszer az általad is említett címről beszúrtam a kérdéses táblázatot ide (a lap alja felé keresd):

parf-en-ereglass.uw.hu/forum/viewtopic.p...torder=desc&start=45

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293398 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Feanor Faelivrin írta: azért írtam ide hogy ha nem is csinálni de legalább elvezetni engem a legjobbhoz


Már megtörtént Sil által.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293397 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Feanor Faelivrin írta: azért írtam ide hogy ha nem is csinálni de legalább elvezetni engem a legjobbhoz


Tengwar Annatar, Tengwar Parmaite

eldaryonon megtalálod, de google is segít


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293394 Írta: Feanor Faelivrin
Feanor Faelivrin válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
azért írtam ide hogy ha nem is csinálni de legalább elvezetni engem a legjobbhoz

"A mosoly a leger

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293379 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Feanor Faelivrin írta: Valaki aki nálam jobban ért ehez, csinálhatna wordbe tengvákat mint betútípust és akkor már persze feanori betűket is.


Létezik vagy tizenöt féle...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293369 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Feanor Faelivrin írta: Valaki aki nálam jobban ért ehez, csinálhatna wordbe tengvákat mint betútípust és akkor már persze feanori betűket is.

Látogasd meg itt a fenti linkek közül mondjuk a legelsőt...

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293366 Írta: Feanor Faelivrin
Feanor Faelivrin válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Valaki aki nálam jobban ért ehez, csinálhatna wordbe tengvákat mint betútípust és akkor már persze feanori betűket is.

"A mosoly a leger

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293362 Írta: Adaneth
Adaneth válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Sziasztok!

Én leginkább a tengwákkal való írásba ástam bele magam, és magyar szövegekkel is kísérleteznék... azon gondolkoztam, van valamilyen "hivatalos" [size=9:1rkwkc2p](na jó, legalábbis olyan, amiben többen megegyeztek...)[/size] használati mód, a mi trükkös hangjainkra? ;)

tolkien.hu/misc/quenya/hunteng.html --> errefelé ezt találtam, de sajnos nekem nem hoz be semmit... :(

Tudna valaki segíteni? Kíváncsi vagyok, ti hogyan jutottatok dűlőre ezzel (és hogy az én kínkeserves megoldásaim vajon mennyire egyeznek meg vele). :) Előre is köszi!

Megy a gyűrű vándorútra
Egyik kézből a másikba
Aki tudja, meg ne mondja
Merre van a gyűrű útja

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293266 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Az érdeklődőknek: az aglardh.middangeard.hu nyelvi diszkussziós fórum egy hónapon belül új címen, az aglardh.middangeard.org.uk URL-en lesz elérhető, remélhetőleg még megbízhatóbb és gyorsabb technikai háttérrel.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293264 Írta: Simbelmyne_nrogara
Simbelmyne_nrogara válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
"(Neked sem erősséged a visszalapozás, mi, kedves Gondoljrámvirágom? )"
Csak úgy mellékesen közlöm, hogy igenis olvasom az eddigi hozzászólásokat, csak a legutolsótól kedve haladok, már három hete, és már a 380-asnál tartok!!!!!!!!!
:evil:

Különben, kedves Cerebrum, vettem a fáradságot, és felmentem a honlapodra, s tegnap óta nem nyughatom, míg le nem fordítgattam azt a pár szócskát, amiket feladtál gyakorolni a fórumozóidnak!
:)

- Simbelmyne -

" A hajnal mégis az emberek örök reménye " (Aragorn)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293229 Írta: ShadowLord
ShadowLord válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
igy van csak akkor nem tudtam megnyitni és után a nem volt netem sokáig ezért jelentkeztem most!

Ha minden álmod teljesül amiben hittél,az álmaid örökre meghalnak!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293224 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: Ezt sztem Alcar már átfordította vagy egy fél évvel ezelőtt...

Így van, át is küldtem Shadowlordnak, ám nem tudta olvasni valamiért.

Shadow, a privit megkaptam, kérlek légy egy kis türelemmel: azóta telepítettem párszor a gépemet, és egyelőre fogalmam sincs, hol, melyik CD-n van a lementett anyag... remélhetőleg lesza egy kis időm és előkeresem neked.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293222 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ezt sztem Alcar már átfordította vagy egy fél évvel ezelőtt...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293221 Írta: ShadowLord
ShadowLord válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nos lenne egy vers amit át kellene írni egy hozáértőnek a segítséget előre is köszönöm!
Itt a vers amiről szó lenne!

"A hős Huma fogadja be,
túl a részvétlen egeken;
pihenjen kebelén csendesen,
a utolsót szikrázó szeme,
harc rémületétől már szabadon,
gyújtson fényt a csillagokon.
Míg kiadjavégsóhaját,
ringassa el légpuhatoll
hollók álma felett,
ahol csak a sólyom képzel halált.
Majd árnya Humáé legyen,
túl a részvétlen egeken. "

Ha minden álmod teljesül amiben hittél,az álmaid örökre meghalnak!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293199 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Simbelmynë írta: Ammeg mi? :roll:


Lásd 13 hozzászólással lentebb. (Neked sem erősséged a visszalapozás, mi, kedves Gondoljrámvirágom? :) )

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #293190 Írta: Simbelmyne_nrogara
Simbelmyne_nrogara válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ammeg mi? :roll:

- Simbelmyne -

" A hajnal mégis az emberek örök reménye " (Aragorn)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 2.086 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére