Haditudományok Középföldén

Több
18 éve 8 hónapja #268076 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ardeth írta: Ebből a szempontból tekintve Rohanban egy állandó,gyorsan mozgosítható haderővel lehetne számolni...


A pelennori csata előtt kb 3 napba tellett, amíg a 6000 fős rohír sereg összegyűlt... Ez nem túl gyorsan mozgósítható haderő.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268072 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Rohanban, én úgy tudom a király testőrein kívül nem volt hivatásos katonaság.


Azt azért számold hozzá,hogy a lovas-nomád harcmodor más.
De ez is nagy képzetséget igényel.
Pl.: A honfoglaló magyarság egy harmada, napi nyolc órát volt lovon kb.
Ez első sorban azért kellett,hogy összekovácsolódjon a lóval.
Ez a napi nyolc óra a Rohir lovasoknak szerintem meg volt.
Ebből a szempontból tekintve Rohanban egy állandó,gyorsan mozgosítható haderővel lehetne számolni...

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268037 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Gondorban szerintem nagyon minimális hivatásos katona volt, (a zsoldos szóról nekem mindig a bárhova elszegődő illető jut eszembe) északon valószínűleg Orthanc/Kürtvár központtal, bár ennek nem sok nyoma maradt mivel a Fekete Vész meg a hasonló kedves dolgok során szinte teljesen kihalt az a tartomány, így ez csak feltételezés. Viszont szvsz alig több párszáz embernél.
Ezenkívül Dol Amroth környékén is kellett lennie valaminek, hiszen Umbar miatt ott sosem volt nyugalom, valamint a Fellegvár őrsége (gondolom korábban másként oszlott meg Osgiliath valamint Minas Ithil és Anor között) ami szvsz királyi testőrség, állandó várőrség meg hasonló volt. Ennek a létszáma volt a legnagyobb.

Persze lehet, hogy tévedek, elvégre a númenori-gondori harcászat sokkal nagyobb képzettséget és fegyelmet igényelt, mint a rohani, vagy főként a mordori. Ezt vagy soéves sorkatonasággal vagy hivatásos katonákkal lehet elérni.

Rohanban, én úgy tudom a király testőrein kívül nem volt hivatásos katonaság.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268028 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Lehettt valóban egy állandó zsoldos mag, vagy egy remekül kiképzett állandó tiszti kar, de mellé még elképzelhetőnek tartom, hogy be volt vezetve a "sorkatonaság", amikor is a gondori fiatalok bevonultak, és megkapták a remek kiképzést, majd leszerelésük után folytatták civil életüket, csak esetleg évente kellett egy-egy gyakorlatra ujra bevonulni.

Mivel Gondor rengeteget háborúzott, de mellette gazdasági hatalom is volt, szvsz csak így volt megoldható...

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268027 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ulmo írta:
Nem tudom, erre a következtetésre hogyan jutottál. Bevallom, nem emlékszem mindenre a tolkieni szövegekből, de én sehol nem találkoztam olyannal, hogy Gondornak zsoldosserege lett volna. Az Északi és Déli sereg csak annyit jelent, hogy fénykorában Gondor két nagy sereget is fel tudott állítani, egy-egy főparancsnokkal az élükön (ebből az egyik általában maga a király/helytartó). A Déli sereg általában Harad, Umbar és Khand felé járt, az Északi pedig Mordor környékén, a balchotok, a keletlakók, az ekhósok és egyéb népek ellen harcolt.


Igen ez csak egy következtetés volt, bár elég alaposan végiggondoltam.

1. A világunk ókori történelme alapján kitűnik, hogy ha egy birodalom gyakran háborúzik, akkor egy idő után zsoldosseregre vált. (a népfelkelő seregek rongálják a társadalmi és gazdasági állapotokat) (a római, görög seregek zsoldos seregekké váltak, a többi birodalomban pedig a seregek magja zsoldosokból állt, ezt egészítették ki sorozással)

2. Gondor kezdetektől fogva sokat háborúzott (A függelék 4. Gondor-Anárion utódai), így megérte a zsoldossereg felállítása.

3. Rohanban is volt a seregnek állandó része, bár nem feltétlenül zsoldos. (az urak szolgálatába szegődött lovasokra gondolok)

4. Azt nem állítottam, hogy Gondornak csak zsoldos seregei lettek volna. Azon a véleményen vagyok, hogy azok a nagy seregeknek melyeket Gondor hajdanán kiállított kb. 30%-a volt zsoldos.

5. A "sereg" nekem azt súgja, hogy állandóan jelen volt. (lehet, hogy békeidőben a nagy részét leszerelték) Ha nem lenne állandó, akkor én inkább hadnak nevezném... Szerintem a tisztek és katonák egy része mindig aktív volt (az a 30% amit 4-ben említettem), így békében alacsony költségekkel el lehetett tartani, háborúban viszont gyorsan mozgosítani lehetett, és ütőképessége is jó volt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268010 Írta: Celeborn
Celeborn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Valóban, a római hadsereg szervezettségével ekkortájt kevesen vehették fel a versenyt, ám dicsőségük fő letétményese szerintem a hadevezér személye volt, jelen esetünkben Caesar. Azt azért ne felejtsük el, hogy Róma sem előtte, sem pedig utána nem ért el akkora területi gyarapotást, mint Julius Caesar idejében, és ez a tény azt hiszem magáért beszél.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268005 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Tinfang Gelion írta: A felkelés összeszedésén kívül neki se sikerült semmi, még egy jelentősebb győzelmet se tudott kiküszködni, bár az ellenfele Caesar volt, aki viszont értette a dolgát...


A római légiók,haderő ereje nem csak a felszerelésben,szerveztségeben,kiképzésben,profizmusában... stb. rejlett.
Erejét,annak is köszönhette,hogy a légiók tagjai büszkék voltak arra,hogy ők rómaiak és Róma seregében szolgálnak.
Ez hatalmas erőt adott minden téren nekik.
Ilyen erős összetartó szellem kevés népben volt meg.
Pl.: A gallokból ez hiányzott.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267991 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Tinfang Gelion írta:

Alyr Arkhon írta: De a gallok között volt Vercingetorix.


A felkelés összeszedésén kívül neki se sikerült semmi, még egy jelentősebb győzelmet se tudott kiküszködni, bár az ellenfele Caesar volt, aki viszont értette a dolgát...


De ő volt az aki római mintára próbálta összeszedni az embereit. Ha nem Caesar az ellenfele, sztem minden további nélkül ronggyá ver egy annyival kisebb római sereget (legalább 6-7szeres túlerőben volt).

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267978 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Argeleb írta:
Egyébként a "Gondor déli serege" (északi is volt) elnevezés arra utal, hogy Gondornak volt állandó(=zsoldos) serege (ha nem is olyan nagy), amit szerintem háború esetén feltöltöttek. Azaz így egy érdekes felállás jöhetett létre, amiben megvolt az elit és a megfelelő létszám is.


Nem tudom, erre a következtetésre hogyan jutottál. Bevallom, nem emlékszem mindenre a tolkieni szövegekből, de én sehol nem találkoztam olyannal, hogy Gondornak zsoldosserege lett volna. Az Északi és Déli sereg csak annyit jelent, hogy fénykorában Gondor két nagy sereget is fel tudott állítani, egy-egy főparancsnokkal az élükön (ebből az egyik általában maga a király/helytartó). A Déli sereg általában Harad, Umbar és Khand felé járt, az Északi pedig Mordor környékén, a balchotok, a keletlakók, az ekhósok és egyéb népek ellen harcolt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267967 Írta: Tinfang Gelion
Tinfang Gelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: De a gallok között volt Vercingetorix.


A felkelés összeszedésén kívül neki se sikerült semmi, még egy jelentősebb győzelmet se tudott kiküszködni, bár az ellenfele Caesar volt, aki viszont értette a dolgát...

Ami lehetetlen, nem szállhat el
mint egy álomkép
ami hihetetlen, nem múlhat el
mint az ébrenlét

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267884 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
De a gallok között volt Vercingetorix.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267878 Írta: Tinfang Gelion
Tinfang Gelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Argeleb írta:

olorin.papa írta: Természetesen nem akarom leszólni a római légiók erejét, de az is hozzá tartozik, hogy a légiók ereje a jólszervezettségben rejlik, mint ahogy minden hadseregé, és a felszerelésben, de a róma szerencséjére, kisebb népeket kellett leigáznia, ahol már nagyobb ellenállással találkozott (lásd germán törzsek ill. a hunok) már nem volt olyan dicsőséges.


Azért ilyet ne állíts! A rómaiak akár 3-szoros túlerő ellen is győztek. Pl.: Boudicca kr.u. 60 legalább 3-szoros túlerő, Strassbourg kr.u. 357 13000 római legyőzte a 35000 fős Alemannokat.


Hozzá kell tenni, hogy Boudicca serege egy átlagos futballhuligán-gárda szervezettségével rendelkezett és felszerelésben vagy kiképzésben se volt egy nagy szám sé az Alemannok között se volt sok Wellington...

Ami lehetetlen, nem szállhat el
mint egy álomkép
ami hihetetlen, nem múlhat el
mint az ébrenlét

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267877 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

olorin.papa írta: Természetesen nem akarom leszólni a római légiók erejét, de az is hozzá tartozik, hogy a légiók ereje a jólszervezettségben rejlik, mint ahogy minden hadseregé, és a felszerelésben, de a róma szerencséjére, kisebb népeket kellett leigáznia, ahol már nagyobb ellenállással találkozott (lásd germán törzsek ill. a hunok) már nem volt olyan dicsőséges.
Cesar bevallása szerint, több mint 400 gall törzset győzött le. Mi lett volna, ha a gallok összefognak...

Aztán miért nem lehettek századosok a numenori seregekben?


A századosos megjegyzést csak átvitt értelemben kell érteni: azaz a hasonlóság nem teljes, inkább csak szervezettség és harcmodor terén jelentkezik, a fegyverzetben és a tisztségekben a hasonlóság nehezen(nem) igazolható.

Azért ilyet ne állíts! A rómaiak akár 3-szoros túlerő ellen is győztek. Pl.: Boudicca kr.u. 60 legalább 3-szoros túlerő, Strassbourg kr.u. 357 13000 római legyőzte a 35000 fős Alemannokat.

A rómaiak hadai a legrugalmasabbak és a legtöbbféleképpen alkalmazhatók voltak az ókorban. Szervezettségük felette állt bármely más népnek, még a macedónnak is. Itt érdemes megemlíteni, hogy a két harcmodor 280-279-ben többször összecsapott, és végül a rómaiak kerültek ki győztesen.

Egyébként a "Gondor déli serege" (északi is volt) elnevezés arra utal, hogy Gondornak volt állandó(=zsoldos) serege (ha nem is olyan nagy), amit szerintem háború esetén feltöltöttek. Azaz így egy érdekes felállás jöhetett létre, amiben megvolt az elit és a megfelelő létszám is.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267853 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Természetesen nem akarom leszólni a római légiók erejét, de az is hozzá tartozik, hogy a légiók ereje a jólszervezettségben rejlik, mint ahogy minden hadseregé, és a felszerelésben, de a róma szerencséjére, kisebb népeket kellett leigáznia, ahol már nagyobb ellenállással találkozott (lásd germán törzsek ill. a hunok) már nem volt olyan dicsőséges.
Cesar bevallása szerint, több mint 400 gall törzset győzött le. Mi lett volna, ha a gallok összefognak...

Aztán miért nem lehettek századosok a numenori seregekben?

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267845 Írta: Beleg
Beleg válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Ehhem. Kissé nagyon el teccettünk kanyarodni a témától. hamarosan törölgetés lesz.

Jogos! Elnézést! :oops:

"...nincs semmi sem, csak semmi van, s e semmi én vagyok." - Babits

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267739 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Eléggé eltértünk a témától...
Szerintem a gondori és arnori seregekben a HK elejétől megjelent a lovasság is. A fornosti csatában már a király és kísérete lovon küzd, a GYU-ban pedig DA lovagjain kívül már voltak más lovasok is.
Ezek szerintem arra utalnak, hogy a numenoriak középföldére érkezése, ill. Arnor és Gondor megalapítása után, külső hatásokra elindult egy lassú folyamat: a lovasság kialakulása.
Mivel a gyalogos harcmodor mindvégog dominál a HK-ban, ezért a lovasság valamiféle elit alakulat lehetett. A király, vagy egyes előkelők kísérete állhatott lovasokból, ami szükség esetén a kritikus ponton gyorsan megjelenhetett, és fizikai támogatás mellett a harcikedvet is növelhette.
Így nyilvánvaló, hogy forrásainkban miért oly kevés a lovasságra vonatkozó utalás, és a szárnyakon miért nem lovasság állt. Ez az összetétel kísértetiesen hasonlít a római hadsereg összetételére. Talán ez nem is hülyeség: Középfölde legütőképesebb emberi hadserege a dicső római hadsereg mintáját követte. (Persze ne keressünk centuriokat a numenori seregbe)
Egyébként erről szeretnék egy rövid esszét írni, ami azon megállapításra épül, hogy közel azonos körülmények között közel azonos felépítésű hadseregek alakulnak ki.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267489 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ehhem. Kissé nagyon el teccettünk kanyarodni a témától. hamarosan törölgetés lesz.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267485 Írta: Beleg
Beleg válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

olorin.papa írta:

TharThalion írta: Valamint a körülöttünk lévő országokból telepített embereket.


Ez itt off:
A magyar nemzet ereje főként abból ered, hogy nem elpusztítani és leigázni akarta a más nemzetiségüeket, hanem befogadta, és beépítette őket a nemzet együttesbe...


És aztán ezt a nemzetiségek olyan szívélyesen meghálálták, hogy amint alkalmuk nyílt rá, hátba támadták az anyaországot! Lásd pl. 1848-49-et! A szerbek, horvátok, románok folyamatos megmozdulásai nem hiszem hogy a nemzet erejét növelték volna.
Aztán ez a folyamat szépen betetőzött Trianonnál!
No persze akikkel sikerült valóban összefogni (kunok, jászok), azok tényleg a nemzet javára voltak. Az más kérdés, hogy a településneveken kívűl, ezeknek a népcsoportoknak már nem sok nyoma van Mo-n.
ON

"...nincs semmi sem, csak semmi van, s e semmi én vagyok." - Babits

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267347 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

TharThalion írta: Valamint a körülöttünk lévő országokból telepített embereket.


Ez itt off:
A magyar nemzet ereje főként abból ered, hogy nem elpusztítani és leigázni akarta a más nemzetiségüeket, hanem befogadta, és beépítette őket a nemzet együttesbe...

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267307 Írta: Ardathon
Ardathon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ben Kenobi írta:

Bögyös Fredegár írta: Igen ám, csak a tatárok nem tudtak (eleinte) mit kezdeni a kővárakkal...

Nálunk akkoriban alig voltak kővárak. Ezért tudták feldúlni az országot. Amikor elmentek, utána kezdte meg IV. Béla a kővárak építését, ezért is nevezzük "második honalapító"-nak. ;)

Valamint a körülöttünk lévő országokból telepített embereket.

"Ha bajnok akarsz lenni edz is annyit mint egy bajnok!!!"

s6.bitefight.hu/c.php?uid=30021

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266363 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Bögyös Fredegár írta: Igen ám, csak a tatárok nem tudtak (eleinte) mit kezdeni a kővárakkal...

Nálunk akkoriban alig voltak kővárak. Ezért tudták feldúlni az országot. Amikor elmentek, utána kezdte meg IV. Béla a kővárak építését, ezért is nevezzük "második honalapító"-nak. ;)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266351 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Bögyös Fredegár írta: Igen ám, csak a tatárok nem tudtak (eleinte) mit kezdeni a kővárakkal...
És szvsz a banderiális hadsereg pozitívuma talán pont a különböző kis csapattestekben van, mivel minden "szakasznak" megvan a maga jelölése, a maga zászlaja, így könnyebb is különbséget tenni a csapatok közt.


Ez így igaz, de a sok kis csapattest nem képviselt olyan sok fegyvernemet, csak szvsz 4 félét. ( :oops: bocs, de nem néztem utánna) az irányításuk viszont nagyon nehéz volt, mert egyes csapatok csak saját földesuruknak engedelmeskedett.
De tény, hogy a mongol hadviselés magasabb fokon állt mint a magyar.

A kővárak még sokáig problémát okoztak a támadó csapatoknak. (az angolok sokáig ostromolták Orleanst, de nem tudták elfoglalni)

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266348 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Igen ám, csak a tatárok nem tudtak (eleinte) mit kezdeni a kővárakkal...
És szvsz a banderiális hadsereg pozitívuma talán pont a különböző kis csapattestekben van, mivel minden "szakasznak" megvan a maga jelölése, a maga zászlaja, így könnyebb is különbséget tenni a csapatok közt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266337 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ben Kenobi írta: Szerintem úgy érti, hogy a megfutamodás, majd hátranyilazokazellenségre-taktika későbbiekben már kiment a divatból, a németek is könnyen megvertek minket Augsburgnál és Merseburgnál (ha jól tudom :oops: ). Viszont a tatárok még mindig le tudtak igázni minket... :?
[size=9:3su8mdni]Talán nem lenne jobb visszatérni Középföldéhez? :) [/size]


A tatárok már megint más taktikát alkalmaztak, kissé megelőzték a korukat, ugyanis egy nagyon jól szervezett, és begyakorolt hadsereg volt, amit nem volt nehéz egységesen irányítani, bármekkora is volt.
Ellenben a magyar haderő banderiális jellegű volt, ami (mint tudott) sok kis csapattestből állt, amit a csata hevében már nem volt egyszerő irányítani, főleg nem nagy tömegben. Még hozzá jön az is, hogy a magyar hadvezetés nem állt a helyzete magaslatán... :evil: Akkoriban nem csak a magyarokat győzték le a tatárok, hanem még a nagy kínát is :roll:

Ennyiben, még a méltán híres Numenori gyalogos hadsereg is idejét multá vált, és csak a korszerűnek számító Rohani lovas hadviselés segítségével tudott nyerni.
De igazán ütőképes hadsereget csak a kétféle harcmodor ötvözésével lehetett elérni, ahol mind a két fegyverzet nem képviselve van, és tudják egymást támogatni.

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266331 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Szerintem úgy érti, hogy a megfutamodás, majd hátranyilazokazellenségre-taktika későbbiekben már kiment a divatból, a németek is könnyen megvertek minket Augsburgnál és Merseburgnál (ha jól tudom :oops: ). Viszont a tatárok még mindig le tudtak igázni minket... :?
[size=9:3hatnztl]Talán nem lenne jobb visszatérni Középföldéhez? :) [/size]

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266320 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
olorin.papa: Hogy érted? Mert őseink taktikájban a Honfoglalás ideje előtt, sőt, még utána is sokáig helye volt a könnyűlovas-íjásznak, ami (ahogy azt a történelem is bizonyítja) sikeresen vette fel a küzdelmet a fejlett nyugati haditechnológiával (lásd kalandozások). De ezek szerint Te úgy érted, hogy ezt a taktikát mi már a fejlettebb, "nyugatiasabb" eszközökkel győztük le a kunok esetében. Így viszont a dolog kétoldalú: a nomád lovas-íjász (magyar) hatékonyabb, mint a fejlett nyugati (német) harcmodor, de ugyanekkor ez a taktika (kun) már alulmarad az immáron ugyanúgy fejlett (szintén magyar) taktikával szemben...
Akkor most a nomád lovas-íjász győzött, vagy vesztett? :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266319 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Bögyös Fredegár írta: Bár kétségtelen, hogy igenis jó módszer, és ezt mi sem bizonyítja jobban, mint nomád őseink taktikája.

[/quote]

De mint más addig korszerűnek számító technikák felett, e felett is eljárt az idő.
Ezt jobban más nem bizonyítja, hogy eleink könnyedén megverték a nomád lovas kunokat... :fight:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266313 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Silima írta: Bögyös Fredegár: csatlakoznék Idhren véleményéhez. Ha a lovasíjászat nem lenne jól alkalmazható harcászati mód, akkor eleink meg a hunok nem ezt követték volna. (Persze sokkal nehezebb egy vágtató ló hátáról célba találni, mint a földről...)

Ha a korábbi bővebb okfejtésemet figyelmesen elolvasod, akkor rájössz, hogy én erre már ott kitértem, méghozzá szinte ugyan a lényege, mint a Te hozzászólásodnak...

Bögyös Fredegár írta: Bár kétségtelen, hogy igenis jó módszer, és ezt mi sem bizonyítja jobban, mint nomád őseink taktikája.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266210 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Mindenesetre a númenoriak lovakon közlekedtek mindenhova, mégha nem is harcoltak rajtuk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #266207 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Numenor sziget volt, amit támadni maximum hajóról lehetett volna, és a Numenoriak is csak hajóva tudtak elmenni középföldére, így a lovak szállítása eleve nehézkes volt.
Szvsz ez lehetett az oka, a numenoriak a gyalogos harcmodort alkalmazták.

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.685 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére