Középfölde földrajza

Több
21 éve 2 hónapja #98990 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A baloldali térkép van a filmben, asszem:


www.lordoftherings-soundtrack.com/ile/maps.html

:up:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98969 Írta: Orlando
Orlando válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Naon yó az oldal,Eriol AElfwine!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #98782 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #96861 Írta: Orlando
Orlando válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Köszi a térképet Ulmo!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #96812 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Próbáljátok meg ezt a térképet, ezt Tolkien készítette:

lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M07.jpg

Itt a kezdőoldal címe is, sokféle térképet találhattok ezen a weblapon:

lotrmaps.cjb.net

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #96795 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Nekem is kellene egy térkép!

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #96731 Írta: Swen
Swen válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Senki?:(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #95689 Írta: Orlando
Orlando válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Swenhez hasonlóan,nekem is kéne egy térkép Közpföldéről.Ezer meg egyet láttam,de nem a legyobbakat,saynos.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #95484 Írta: Swen
Swen válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Üdv néktek !

Új vagyok itt, ugyhogy nem olvastam végig a topicot ezért ha olyat kérdeznék ami esetleg e topicban már fölmerült ne haragudjatok.

Tulajdonképpen nekem Középföldéről kellene egy térkép,
ami azt illeti a neten rengeteget találtam, de mindegyik más.
Mások a földrajzi arányok, meghát van amelyik randa is :)

Szóval, szerintetek melyik a hivatatalos valódi térkép Középföldéről, netán ha tudjátok is honnan lehetne letölteni vagy megvenni, megköszönném ha megosztanátok velem.

Másik kér(d)ésem pedig az a térkép ami a filmben ill a DVD kiadvány birotján található, nah azt honnan lehetne megszerezni mert tulajdonképpen én arra fenem a fogam, de már beleragadt a Lays chips:), szóval most más megoldast keresek mert azt lehetetlen megnyerni: :x :lol: .

Előre is köszi a segitséget.

Bye

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #94072 Írta: Sauron
Sauron válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
amugy ez az egesz Tolkien-Magyar kapcsolat csak a Csodaszarvasrol eszembe. meg onnan hogy a HoME 9. reszeben van egy Notion Club Papersnek nevezett iras. ebben egy kitalalt ertelmisegi klub tagjainak uleseit meseli el. a tagok foleg nyelveszek es irodalmarok, az Inklings analogiaja es a legtobb szereploben felfedezheto az Inklingek jellemzo vonasai, bar nem egy az egyben azonosak (az allegoria mint tudjuk kerulendo :D ) Tolkiennak egy Ramer nevu ur felel meg leginkabb, aki a finnugor es a magyar nyelvek szakertoje es egyik szuloje magyar vagy Magyarorszagon szuletett (illetve csak azt hiszem, most nincs nalam a konyv). igazabol azert ketlem hogy Tolkien nem ismerte igazan a magyar tortenelmet, mert Ramer 1956 es 19XX kozott Magyarorszagon tartozkodott. '56 utan nem hiszem hogy barki 'imperialistat' szivesen lattak volna. :twisted:

'It is not for you, Saruman! I will send for it at once. Do you understand? Say just that!'

:sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93886 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Az utolsó pár sort Ancalimonnak szántam.
Ja és az angol-mitológia dolgo, egyáltalán nem saját ötlet, hanem EMK.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93879 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A Kr. u. 500, abból jött ki, hogy Tolkien eredetileg Eriolt gondolta az első angolszásznak. Amúgy Varda hozzászólását még nem olvastam, vagy nem figyeltem fel rá a könyvben.
De lehetséges.
Én bennem az maradt meg, hogy a tündék egyre kisebbek lesznek a hanyatlással.
Viszont nagyon érdekes az, hogy még azelőtt a Nagy Happy korszak előtt a GYűrű keresése szerint Melkor kiszabadul.
Ebből kiderül, hogy azt is olvastam.
De azt még csak egyszer.
Másfél éve olvastam a BAbót először, egy éve a GyU-t. :D Azóta fan vagyok.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93661 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
talán, ha kapott volna még húsz évet, bele is teszi :-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93659 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Off:

akkor igazán beletehette volna a mély/magas hangrendet a quenyába :twisted: :twisted: , meg a tárgyas ragozást :twisted:

ON

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93657 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
az elflingen többek szerint ismerte a magyar nyelvet, ha nem is beszélte


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93656 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Szia Sauron!

Kérdéssel pl. a kérdésekbe gyere! :wink: A választ nem tudom, szvsz nem nagyon volt olyan, a nyelvekben legalábbis nem jelenik meg semmilyen hatás. Valószínűleg nem nagyon tűntünk fel neki. :(

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93653 Írta: Sauron
Sauron válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Tolkien igazabol azt sajnalta, hogy hazajanak, Anglianak nem voltak olyan eredetmondai mint modjuk a Skandinavoknak az Edda-enekek es Kalevala vagy nekunk magyaroknak a Csodaszarvas :D (bar ezt nem biztos hogy ismerte). Jo-jo ott van Artur kiraly es a lovagjaim, Beowulf, Lancelot stb., de azok a tortenetek mar egy joval kesobbi "tortenelmi kor"-ban jatszodnak nem az "Oidok hajnalan". Ezert allt neki az Elveszett mesek konyvenek meg az elso vilaghaboru loveszarkaiban (mivel az EMK a legelso olyan munka ami a kesobbi Kozepfolde-tortenekkel kapcsolatos). Es ez is mint nyelvesz erdekelte elsosorban: mar gyermekkora ota epitgetett kitalalt nyelveket, es most "kapora" jott neki hogy vegre megalkothatta a nepeket akik beszelik. :D
tenyleg lenne egy kerdesem: Tolkien es a magyarok kapcsolata;
ezzel melyik topikba menjek leginkabb? (nincs kedvem vegigvizslatni az osszeset :twisted: )

'It is not for you, Saruman! I will send for it at once. Do you understand? Say just that!'

:sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93633 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Lenne azért egy kérdésem.
Ez a "Tolkien angol mitológiát teremt" teljesen saját ötlet?
Úgy értem említi ezt vhol is Tolkien?
(Mellesleg mi az igaz ebből a Tolkien által fordított Beowulf-ból?)

Mert nekem ez nagyon ellentmondásos. Ha Középfölde=Európa, akkor a GYU az európa avagy az emberek mitológiája, de semmiképpen sem angol.

Olyanokba már ne is menjünk bele, hogy az angolok, pontosabban az anglo-saxon (angolszász) nem is őslakosok. Ezért is hívják maguk Britteknek. Amivel a valódi őslakosokra utalnak. Az igazi őslakosokhoz állítólag a welsh emberkéknek van egyáltalán közük. (Meg is vették őket mind az angolok, mind a skótok.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93598 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Varda: Az EMK-ban még teljesen más volt a mitológia kerete. Akkor még nem volt Másod Kor, nem volt Númenori lázadás. Tol Erressëa sorsa is más volt, általam nem igazán tisztázott okokból visszavontatták Középföldére.

Elryn: Én olvastam az EMK-t de erre nem emlékszem.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93313 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ha jól emlékszem, az utóbbi történt.

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93310 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Varda:hogy visszavontatták.Ehhez ismerni kell az E.M.K.-t,mielőtt olvastam, én sem tudtam semmit erről.
Vhogy úgy volt, hogy Eriol miatt(néhány verzióban nem) idő előtt elkezdődőtt a tündék Nekiindulása. Ami az, hogy a Középföldén rekedt társaikat kiszabadítják, de csak az emberek segítségével lehet.
Ha az emberek segítenek, együtt legyőznek minden gonodzt és full happy end a Végső Csatáig/Valinor megnyílik, az egész földet fény önti el, boldogság és béke és virágzás lesz/
Ha az emberek nem segítenek, a tündék vereséget szenvednek, eltünnek teljesen.

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93294 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Eriol AElfwine írta: És még valami, a tündék hanyatlásánakidőszaka, amikor már az emberek átvették helyüket, az Elveszett Mesék könyve alapján Kr. U. 500-ra tehető, amikor az első angolszászok érkeztek Tol Eresse"eára, (Angliára).


Nem olvastam az Elveszett Meséket, és elfogadom, hogy Tolkien ezt írta, de én ellentmondást érzékelek itt. A másodkor végén, ha jól emlékszem Ilúvatar nem csak Amant, hanem Tol Eressea-t is eltávolította a világból. Akkor hogyan lehet Tol Eressea=Anglia?

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93293 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Több kiadót is győzködünk...
Miért lenne kedved fordítani?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93288 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
miért, fordítja valaki?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja - 21 éve 3 hónapja #93286 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Eriol:

Azt értem, hogy a mai világ történelme nem hat a könyv megírására. Az nem egészen világos, hogy a való történelem melyik aspektusa okozta volna azt, hogy Szarumán megalkotja a saját Hatalom Gyűrűjét. (Amivel egyébként megpróbálkozott, csak nem sikerült - bár a filmben állítólag viseli e próbálkozás eredményét...)

Egész pontosan hogyan jön ki az a számítás az Elveszett mesékből, hogy a tündék hanyatlásának korszaka Kr.u. 500 körül volt?

Az már óriási dolog, hogy olvasod Az elveszett meséket. A Gyűrű keresését olvastad már? Reméljük a levelezés is megjelenik hamarosan magyarul...

A vallással kapcsolatos felvetésedre a "Vallás, filozófia, mitológia..." topicban válaszoltam...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #93142 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Elnézést kérek, hogy nwem tiszta.
A függelékben szerepel, hogy a mai világ történelme nem hat ki a könyv megírására. Azaz a világháborúk és hasonlók.
Az Amerika=Valinor, mint mondztam teljes egészében saját agyszüleményem, ésmivel én nem ismerem Tolkien levelezését, mivel aGYU-t is csak egy éve olvastam először, még a film előtt. Ráadásul még angolul sem tudok.
És még valami, a tündék hanyatlásánakidőszaka, amikor már az emberek átvették helyüket, az Elveszett Mesék könyve alapján Kr. U. 500-ra tehető, amikor az első angolszászok érkeztek Tol Eresse"eára, (Angliára).
Kevesen tudják talán, hogy Tolkien mélyen vallásos volt, és komolyan vette a hitét. Szerintem talán ezért is található a Szilmarillokban annyi hasonlóság. Amennyiben kéritek, később kifejthetem.
Véleményem szerint Tolkien nem hitt az írásaiban, csupán meg akarta teremteni az angol mitológiát, germén mintára. Sokkal inkább szórakozásra szánta.
Véleményem szerint, ha Tolkien tudta volna, hogy sokan hinnének is ebben, és ezzel akár egy vallást teremt, akkor meg sem írta volna könyveit.
Ez csak feltételezés, amit én Tolkien életéről tudok. A visszavonultságáról...

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92992 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Eriol AElfwine írta: ...a világ történelme a Gyűrűk ura függeléke alapján nem hat a sztorira, mert akkor Szarumán megalkotta volna a saját Egy Gyűrűjét.


Ezt most pontosan hogy érted?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92990 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Batti:
Bármilyen szimpatikus a gondolatmeneted, attól tartok, nem állja meg a helyét. Tolkien több levelében olvasói kérdésekre kifejti, hogy a történetei az általunk is ismert Földön játszódnak. Explicit módon is leírja egy levélben, hogy Arda nem egy másik bolygó, lakói nem "idegenek".
Elmondja, hogy ennek a mitikus világnak nem a helye, hanem ez ideje kitalált.

Varda:
A mester koncepciója szerint a mitológia történései mind az általunk ismert "emberi" kor előtt játszódnak, meghatározott, de nem túl hosszú idővel az általunk ismert történelem előtt. Barad-dúr pusztulása megelőzi a bibliai időket, amelyek már az emberek korszakának történéseit beszélik el. (léteznek elemzések, amelyek ennél is pontosabban interpretálják Tolkien ide vágó gondolatait és azt mondják a negyedkor mintegy 6000 évvel ezelőtt kezdődött.)

Emellett meg kell említenem, hogy alapvető csillagászati bizonyítékok is felsorakoztathatóak a mellett, hogy Arda=Föld.
Egy olyan bolygó, amelyről nagyjából ugyanazok a csillagképek látszának, mint a Földről ma, a mai Naprendszerhez nagyon közel kell, hogy elhelyezkedjen a Tejútrendszerben (már a legközelebbi csillagrendszerekből is meglehetősen eltérő csillagképeket fognak látni az utódaink...). Ahhoz, hogy tetejében az ismert csillagképek Ardának szintén az észeki féltekéjéről látszódjanak az kell, hogy Arda egyenlítőjének nagyjából ugyanolyan szöget kell bezárnia a Tejútrendszer fősikjával (mivel a mai tudásunk szerint ez a különböző csillagrendszerekben véletlenszerűen alakul, szinte kizárt, hogy véletlen egyezés legyen). Arda napjainak hossza, és évszakainak változása is megegyezik a Földével, ami miatt a tengelyforgási idejének és az egyenlítőjének a keringési pályával bezárt szögének is megegyezőnek kell lenni. Végül az a tény, hogy Ardának egyetlen holdja van, amelynek ciklusai és látszólagos mérete megegyezik a Föld Holdjáéval (ez csillagászatilag egy nagyon ritka és furcsa kombináció) végképp kizárja a véletlen egyezést.

Eriol AElfwine: Noha az Európára vonatkozó gondolatodat Tolkien több helyen is megerősíti, az Amerika=Valinor dolog már erősen sántít. A tolkieni mitológiában a mai Amerika egyeik az Új Földeknek, amelyeket Iluvatar a númenori lázadást követően, a világ megváltozásakor hozott létre, amikor Valinort eltávolítják az evilági térképekről...
Egyébként meg "Amerika lehet a lehetőségek országa, a jó országa, ahol minden tökéletes, azaz Valinor, bár délen és északon ott a gonosz és a hideg" gondolat erősen emlékeztet egy allegóriára, amit mint tudjuk Tolkien mester roppant módon utált...


J.R.R. Tolkien a 165. levélben írta: [size=9:tj73vzih]'Middle-earth', by the way, is not a name of a never-never land without relation to the world we live in (like the Mercury of Eddison).4 It is just a use of Middle English middel-erde (or erthe), altered from Old English Middangeard: the name for the inhabited lands of Men 'between the seas'. And though I have not attempted to relate the shape of the mountains and land-masses to what geologists may say or surmise about the nearer past, imaginatively this 'history' is supposed to take place in a period of the actual Old World of this planet.[/size]


J.R.R. Tolkien a 211. levélben írta: [size=9:tj73vzih]May I say that all this is 'mythical', and not any kind of new religion or vision. As far as I know it is merely an imaginative invention, to express, in the only way I can, some of my (dim) apprehensions of the world. All I can say is that, if it were 'history', it would be difficult to fit the lands and events (or 'cultures') into such evidence as we possess, archaeological or geological, concerning the nearer or remoter part of what is now called Europe; though the Shire, for instance, is expressly stated to have been in this region (I p. 12).6 I could have fitted things in with greater versimilitude, if the story had not become too far developed, before the question ever occurred to me. I doubt if there would have been much gain; and I hope the, evidently long but undefined, gap in time between the Fall of Barad-dűr and our Days is sufficient for 'literary credibility', even for readers acquainted with what is known or surmised of 'pre-history'.
I have, I suppose, constructed an imaginary time, but kept my feet on my own mother-earth for place. [/size]



Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92796 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Eriol AElfwine: Valahogy én is így gondolom amerika és Európa elhelyezkedését. bizonyos térképeken a Haradtól délre fekvő részek igen hasonlítanak Afrikához.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92793 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ja, és még valami. Varda hozzászólására a mitológiával kapcsolatban.
KApcsolódik az én előzőmhöz.
Tolkien meg akarta írni az angol mitológiát, finn és germán mintára. Ezért tervezte Tol E"resseát Angliának.
A többi az mind az én feltételezésem, bár a világ történelme a Gyűrűk ura függeléke alapján nem hat a sztorira, mert akkor Szarumán megalkotta volna a saját Egy Gyűrűjét.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.562 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére