Középfölde földrajza

Több
21 éve 2 hete #115097 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Sil írta: Pl. ez lehet az Afrikás :? :
lotrmaps.middle-earth.us/mea/1st ... 3FIRST.GIF


Ez jól néz ki. De mennyire hiteles? Gondolom nem Tolkien rajzolta...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hete #115004 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

amanibhavam írta:

finwe írta: Mekkora szerintetek Középfölde? Nekem úgy tünik nagyon kicsi, túl kicsi.
Most néztem egy térképet Numenorról és legkeskenyebb részén 250 mérföld ez elég kicsi és a könyv alapján középfölde se túl nagy



Tolkien szerint, ha Hobbiton nagyjából Oxford, akkor Gondor valahol Szicília magasságában van; én ezt nem mondanám kicsinek

Númenor pedig egy sziget, és annak nem éppen kicsi, ha jobban belegondolsz. :wink:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hete #115002 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

finwe írta: Mekkora szerintetek Középfölde? Nekem úgy tünik nagyon kicsi, túl kicsi.
Most néztem egy térképet Numenorról és legkeskenyebb részén 250 mérföld ez elég kicsi és a könyv alapján középfölde se túl nagy



Tolkien szerint, ha Hobbiton nagyjából Oxford, akkor Gondor valahol Szicília magasságában van; én ezt nem mondanám kicsinek


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hete #114995 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

finwe írta: Hello!

Üdvözlök mindenkit!

Láttam egy nagyszerü könyvet az Irók boltjában: Middle-earths's Atlas. Benne van az első kortól a harmadkor végéig az összes térkép a fontosabb szereplők útvonalaival (pl: az Ötsereg Csatájában honnan jöttek a Koboldok, orkok satöbbi) Sőt az első korból benne van egy egész földtérkép is, ami példáúl nagyon hasonlit a világtérképre, afrika pl tisztán kivehető. Irtó jó könyv, csak drága: 6000ft asszem.
Tudtok róla? Esetleg meg van valakinek?
Már meg is néztem az OSZK-ban de ott még nincs meg

Az Atlas of Middle-Earth-re gondolsz? Itt vannak beszkennelt térképek belőle:
lotrmaps.middle-earth.us/mea/mea.html

Pl. ez lehet az Afrikás :? :
lotrmaps.middle-earth.us/mea/1st ... 3FIRST.GIF

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hete #114980 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Mekkora szerintetek Középfölde? Nekem úgy tünik nagyon kicsi, túl kicsi.
Most néztem egy térképet Numenorról és legkeskenyebb részén 250 mérföld ez elég kicsi és a könyv alapján középfölde se túl nagy

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hete #114912 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Hello!

Üdvözlök mindenkit!

Láttam egy nagyszerü könyvet az Irók boltjában: Middle-earths's Atlas. Benne van az első kortól a harmadkor végéig az összes térkép a fontosabb szereplők útvonalaival (pl: az Ötsereg Csatájában honnan jöttek a Koboldok, orkok satöbbi) Sőt az első korból benne van egy egész földtérkép is, ami példáúl nagyon hasonlit a világtérképre, afrika pl tisztán kivehető. Irtó jó könyv, csak drága: 6000ft asszem.
Tudtok róla? Esetleg meg van valakinek?
Már meg is néztem az OSZK-ban de ott még nincs meg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hete #114792 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
ez sem véletlen, egyik levelében írja, hogy ő leginkább Faramir (amikor éppen nem hobbit)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hete #114788 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Eriol AElfwine írta: Atelante: Númenor egyik neve:-)
Furcs, mi??? Robert Foster is felveti benne ezt.

Atalantë. Az Elbukott. Már a Szilmarilok is említi. :wink: És nem véletlen.
Én a legérdekesebbnek Tolkiennek ezt a visszatérő álmát találom (már írtam párszor). Az ő személyes Atlantisz-komplexusát - ha jól emlékszem, valami ilyesminek nevezte. A feltartóztathatatlan hullámról. (Ha megfigyelitek, Faramir pontosan ezt az álmot meséli el a Gyűrűk Urában, amikor Éowynnel beszélget az Ispotályban.)

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hete #114778 Írta: Agoura
Agoura válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Sziasztok!
Találtam pár térképet,nem tudom,hogy voltak-e már :oops: íme:

img-fan.theonering.net/rolozo/im ... umenor.jpg
www.geocities.com/halwynofdale/a ... barmap.htm
www.isildur.com/tolkien/maps/mordor.gif
www.geocities.com/halwynofdale/d ... ig_map.jpg
www.taylorcustom.com/localinks/m ... thmap.html (ez elég érdekesen működik)

Mesés kaland az élet,s benne a legnagyobb rejtély Te vagy!
Niq

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hete #112596 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
visszaolvastad a topikot? van benne egy rakás link


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hete #112584 Írta: Calear
Calear válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Sziasztok!!! Van aki tudna nekem mondani egy oldalt ahonnan Középfölde térképet lehet letölteni?
:D :?: :hein: Köszi Calear

By me: Calear

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #106416 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Atlantisz bűne az volt, hogy vért ontottak a szigeten, és ez tilos volt.

+

Tolkien-enciklopédia Robert Foster:


Atelante: Númenor egyik neve:-)
Furcs, mi??? Robert Foster is felveti benne ezt.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #106044 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Úgy látszik, félre lettem értve... :roll:

Nem azt mondtam, hogy egy az egyben megfeleltethető Európának Középfölde (bár ezt az elképzelést nem csak földrajzi érvek támogatják), hanem hogy a koncepció igenis megfeleltethető. Hasonló a helyzet Númenorral is. Akkor még egyszer a Plotz-levélből:

J. R. R. Tolkien írta: N. is my personal alteration of the Atlantis myth and/or tradition, and accommodation of it to my general mythology. Of all the mythical or 'archetypal' images this is the one most deeply seated in my imagination, and for many years I had a recurrent Atlantis dream : the stupendous and ineluctable wave advancing from the Sea or over the land, sometimes dark, sometimes green and sunlit.


Ugyebár arról van szó, hogy az Atlantisz-legenda (mondakör/satöbbi) tolkieni megfelője Númenor... Természetesen nem lehet határozottan kimondani, hogy egyenlők, főleg mert Atlantiszról azt sem tudjuk, hogy egyáltalán létezett-e... Númenorról ellenben igen.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #105983 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
ne akarjatok mindenáron egy-az-egy megfeleltetéseket találni a tolkieni koncepciók és való világ között

a Lost Road and Other Writingsban (HoME V.) van leírva, hogy az egész Númenor-legenda úgy indult, hogy Tolkien és C.S Lewis eldöntötték, hogy egyikük egy térutazásról, másikuk meg időutazásról ír könyvet. Tolkiennak az időutazás jutott. Eredeti elképzelése az volt, hogy egy apa-fiú páros bukkanna fel különböző neveken, de beazonosítható módon a világ különböző koraiban. Ennek első állomása lett volna a prehistoriukus kor, Númenor szigete (ez nagyjából el is készült); itt is megemlítődik, hogy az Atlantisz-legenda tolkieni változatáról van szó.
Egyébként a LOst Road nagyszerű szöveg, a Númenor-részen kívül az angolszász-fejezet meg az újkori fejezet készült el részleteiben.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #105953 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Hogy-hogy nem lehet egyértelmű párhuzamot vonni??? Tolkien leírása nem elég?


Hé, múltkor nem arra a véleményre jutottunk, hogy Középfölde nem ekvivalens Európával? Tehát akkor Atlantisz sem az Númenorral...

Ráadásnak még a földrajzi helye is egyezik a két szigetnek!


De mint mondottam az elképzelések szerint Atlantisz egy jókora kontinensként húzódott meg Európa+Afrika és Amerika között. Númenor meg csak egy nagyobbacska sziget volt. Ráadásul Atlantiszról emlékeim szerint nem is menekült meg senki.

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #105589 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Cerebrum írta: Egyébként én nem értek túl sokat a mitológiához, de Atlantisz is azért süllyedt el, nem, mert valami bűnt követtek el a lakosai?


Igen, nekem is valami ilyesmi rémlik Atlantiszról, de én sem néztem igazán utána, mert sajnos a legtöbb ilyen témájú könyv csapnivaló szemét.

Hogy-hogy nem lehet egyértelmű párhuzamot vonni??? Tolkien leírása nem elég?

Ráadásnak még a földrajzi helye is egyezik a két szigetnek! 8)

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #105525 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Hát, bevallom, mikor először olvastam a Szilmarilokat, nekem is rögtön Atlantisz jutott az eszembe, amikor Númenor elsüllyedt. Talán még Tolkiennek is megfordult a fejében. De szerintem akkor sem lehet egyértelmű párhuzamot vonni a kettő között.

Egyébként én nem értek túl sokat a mitológiához, de Atlantisz is azért süllyedt el, nem, mert valami bűnt követtek el a lakosai? Amúgy én úgy tudom, Atlantisz sokkal nagyobb volt, mint Númenor...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #105487 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Azt hiszem, Lóminas érdeklődött: megtaláltam a Plotz-levelet, íme az emlegetett részlet Númenorról:

J. R. R. Tolkien írta: Núminor. C. S. Lewis was one of the only three persons who have so far read all or a considerable pan of my 'mythology' of the First and Second Ages, which had already been in the main lines constructed before we met. He had the peculiarity that he liked to be read to. All that he knew of my 'matter' was what his capacious but not infallible memory retained from my reading to him as sole audience. His spelling numinor is a hearing error, aided, no doubt, by his association of the name with Latin nūmen, nūmina, and the adjective 'numinous'. Unfortunate, since the name has no such connexions, and has no reference to 'divinity' or sense of its presence. It is a construction from the Eldarin base √NDU 'below, down; descend'; Q. núme 'going down, occident'; númen 'the direction or region of the sunset' +nóre 'land' as an inhabited area. I have often used Westernesse as a translation. This is derived from rare Middle English Westernesse (known to me only in MS. C of King Horn) where the meaning is vague, but may be taken to mean 'Western lands' as distinct from the East inhabited by the Paynim and Saracens. Lewis took no pan in 'research into Númenor'. N. is my personal alteration of the Atlantis myth and/or tradition, and accommodation of it to my general mythology. Of all the mythical or 'archetypal' images this is the one most deeply seated in my imagination, and for many years I had a recurrent Atlantis dream : the stupendous and ineluctable wave advancing from the Sea or over the land, sometimes dark, sometimes green and sunlit.


A kijelölt rész az idevágó. Hm?

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #104122 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ja, O.K., felfogtam. :D Egyébként nálam is csupán néhány másodperc, míg behozza azt a képet...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103944 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
úgy értette, hogy milyen sebességű az internetkapcsolatod, mert a belinkelt térképed az én kábelnetetemmel egy-két perc alatt éekön, de pl. modemmel tényleg negyedóra is lehet


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103848 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Ember, milyen sávszélességel netezel te?! Nekem fél óra volt a FlashGet-tel, mire mind az öt mega lejött...


Bocs, hülye vagyok az informatikához, de mi az hogy milyen sávszélességen? :roll:

Ja, igen köszi a HITELES térképgyűjteményoldalt!

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103682 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

amanibhavam írta: a www.tolkien.ru/images/maps oldalon ott vannak a tolkieni térképek


A helyes link:

www.tolkien.ru/pictures/maps/

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103670 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Lóminas írta: Visszatérve Középföldére... az a térkép tényleg a MERP-ből van, és nagyon szép, de mást nem nagyon lehet róla mondani


Na igen. A MERP amúgy sem az a kimondottan népszerű dolog, ha ilyen kontextusban kerül szóba...

Lóminas írta: Ami igazán hiteles térképgyűjtemény, az az Amanibhavam által ajánlott - elvégre azt rajzolta maga Tolkien.


És még az sem tekinthető véglegesnek! (Mint semmilyen Tolkien-szöveg) Mellesleg ezeket a térképeket (de a GyU-ban szereplőt mindenképpen) Christopher rajzolta újra...

[size=9:110edw53](Lóminas: a Gyűrű Keresése miért nem HoME mű? Zúzzunk már át a Kérdések topicba...)[/size]

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103655 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Az off témákra majd e-mailben reagálok.

Visszatérve Középföldére... az a térkép tényleg a MERP-ből van, és nagyon szép, de mást nem nagyon lehet róla mondani - egyébként összeállításakor a Tolkien Atlast is használták :)
De hogy mire, az jó kérdés :confused2:

A Gyűrű Keresése nem HoMe mű.

Ami igazán hiteles térképgyűjtemény, az az Amanibhavam által ajánlott - elvégre azt rajzolta maga Tolkien.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103598 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
a www.tolkien.ru/images/maps oldalon ott vannak a tolkieni térképek


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103591 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
OFF:

Cerebrum írta: Hát, én a világért sem akarnék vitatkozni Veled, de akkor vedd szemügyre ezt a térképet itt:

lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M106.jpg


Ember, milyen sávszélességel netezel te?! Nekem fél óra volt a FlashGet-tel, mire mind az öt mega lejött... :(

ON:

Nekem is az a véleményem, mint amanibhavamnak. Szép meg minden, de olyan, mintha a MERP-ből lenne kivéve, ergo nem hivatalos. Az egyetlen hivatalos térkép a Tolkien által rajzolt. Arda többi részéről annyit tudunk, hogy léteznek, ill. néhány apró információmorzsát (pl. Aman ÉD irányú kiterjedése jóval nagyobb, mint a NYK irányú :arrow: ez akár az amerikai kontinensre is utalhat, ha nagyon hasonlítgatni akarunk).

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103567 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Tényleg? Pedig úgy örültem neki. És a többit se, ami ezen az oldalon van? Az arda térképet sem? Pedig az nagyon szép!

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103565 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Cerebrum, én úgy hiszem, azt a térképet nem Tolkien rajzolta, és nem is Christopher, így nem nagyon tekinthető hitelesnek; kétségtelenül nagyon szép, de a szerző saját elképzelését tükrözi


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103560 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Dínchamion: "Akkor az a térkép valószínűleg nem (csak) Középföldét ábrázolta... Ugyanis Középföldének csak azt a részt nevezzük, ahol a GyU is játszódik, ill. a könyvben megtalálható térkép ábrázolja. A keleti és déli földek NEM tartoznak Középföldéhez... Ahogy Aman sem."


Hát, én a világért sem akarnék vitatkozni Veled, de akkor vedd szemügyre ezt a térképet itt:

lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M106.jpg

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #103511 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Emberek!

Ezekhez a HoME-os kérdésekhez: igen, a Gyűrű Keresése szintén a HoME sorozat tagja, az egyetlen, amit magyarul kiadtak. (Eddig! :wink: )

De jó lenne befejezni az offolást, és a topic témájára koncentrálni. Pl. tessék elolvasni az általam ajánlott esszét, és pro/kontra érvelni... A további ezmilyenkönyvhollehetmegvennimilyensorozatsatöbbi tipusú kérdéseket pedig tessék a megfelelő topicokban felvetni... Köszi!

Huh. :?

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.590 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére