Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
21 éve 3 hónapja #91108 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Igen, igen. Gondolom az se véletlen, hogy a 15 balrogból 12nek nem ismerjük a sorsát. Mert tudomásom szerint 12 bukott angyalt említ a biblia.
Bár ez persze elég zavaros, ha jobban belemennénk lehet a szám 18, vagy akár 2 vagy 1 is (persze itt már Luciferit is beleértve, úgy is mint AZA és AZAEL).
Viszont Tolkien kétségtelen 12ről tudott. :)

Amúgy nagyon érdekes a SEMMI megtestesülése.
Ráadásul mindig Madách szavai ugranak be:
"...mert ők másaid csak neked. De mint fénynek az árnyék, öröktől fogva létezem én." (mondja Lucifer)
Azt magam se tudom ezt honnan vette. :(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90742 Írta: fenwick
fenwick válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

NatiK írta: Ancalimon: jaj, még 1 kérdés, hogy: A valinori csata után, mikoris Túrin Turambar és 2 vala legyőzi Morgoth-t, mi történik? Eru újrateremti a világot a valákkal? És ezután mennyi idővel kezdődik a bibliai kor?

Köszi.
fanatik

Szerintem az időrend így alakul:
- Ainulindalë - Elsőkor - Másodkor - Harmadkor - Negyedkor - ... - bibliai kor - ... - jelenkor - ... - Valinori csata - A világ újraalkotára
Azaz a kérdéshez képest fordítva, Morgoth végső legyőzetése nem a bibliai idők előttre datálható, hanem a határoztlanul távoli jövőre.
(Ha jól gondolom a Tolkien-i világot, akkor mi is a megrontott Ardán élünk, az ember sokadik korában, és Morgoth jelenleg Lucifer alias-sal szerepel...)

üdv

Fenwick

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90729 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

NatiK írta: Aiya!

Kedves amanibhavam!

Először is gratulálok az előadáshoz, ami igen tartalmasnak bizonyult. :)
Másodszor engedd meg, hogy hangot adjak véleményemnek, miszerint hiányoltam a fontosabb igék, főnevek gyors bemutatását. Szvsz érdemesebb lett volna ezekre fektetni a hangsúlyt, mintsem pl. arra, hogy "Atta roccor ranyar i tauresse!" - Két ló kóborol az erdőben. :? :)
Kétségtelenül érdekesebb, mint egy felsorolás, csakúgy, minthogy ha lett volna rá elég idő, ezekre is sor kerül. Gondolatom mit sem von le persze az előadás értékéből, mindössze építő kritikának szántam a következő ünnepélyre.

Ancalimon, téged is elismerés illet, amiért időszűkében is ilyen összeszedett és logikus beszédet tartottál, erről a nem kevéssé bonyolult témáról. Nagyon tetszett, hogy minden fajt külön megjegyeztél, és hogy különösen nagy hangsúlyt fektettél a valákra. Bár, hogy népem a sziklákból születne újra, ezt határozottan elutasítom. :wink: :!:

a fanatikus


Az előadásnak hangsúlyozottan nem az volt a célja, hogy quenya nyelvleckét nyújtson, ezt nem lehet negyven percben; a cél a kedvcsinálás és gondolatébresztés volt; mit kezdtél volna a legfontosabb quenya főnevekkel és igékkel a főnév-és igeragozás részletes bemutatása nélkül? anélkül nem sok értelme van, nem igaz?
ellenben akinek az előadás felkeltette a kíváncsiságát a quenya iránt, az most már meg tudja találni ezt a site-ot meg a honlapomat, és nekikezdhet a tanulásnak, ha úgy gondolja


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90719 Írta: NatiK
NatiK válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ancalimon: jaj, még 1 kérdés, hogy: A valinori csata után, mikoris Túrin Turambar és 2 vala legyőzi Morgoth-t, mi történik? Eru újrateremti a világot a valákkal? És ezután mennyi idővel kezdődik a bibliai kor?

Köszi.
fanatik

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90718 Írta: NatiK
NatiK válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Aiya!

Kedves amanibhavam!

Először is gratulálok az előadáshoz, ami igen tartalmasnak bizonyult. :)
Másodszor engedd meg, hogy hangot adjak véleményemnek, miszerint hiányoltam a fontosabb igék, főnevek gyors bemutatását. Szvsz érdemesebb lett volna ezekre fektetni a hangsúlyt, mintsem pl. arra, hogy "Atta roccor ranyar i tauresse!" - Két ló kóborol az erdőben. :? :)
Kétségtelenül érdekesebb, mint egy felsorolás, csakúgy, minthogy ha lett volna rá elég idő, ezekre is sor kerül. Gondolatom mit sem von le persze az előadás értékéből, mindössze építő kritikának szántam a következő ünnepélyre.

Ancalimon, téged is elismerés illet, amiért időszűkében is ilyen összeszedett és logikus beszédet tartottál, erről a nem kevéssé bonyolult témáról. Nagyon tetszett, hogy minden fajt külön megjegyeztél, és hogy különösen nagy hangsúlyt fektettél a valákra. Bár, hogy népem a sziklákból születne újra, ezt határozottan elutasítom. :wink: :!:

a fanatikus

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90623 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
nincs


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90609 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Fenwick: Teljesen igazad van. Ugyan Tolkien viszonylag gyakran használja "gods" kifejezést, de az összes igazán komoly helyen, ahol tételesen beszél az Ainukról, mindig az "Angyali Hatalom" fordulat kerül előtérbe.

Talán az istenek kifejezés, így többes számban, eleve alacsonyabb rendű, mint az Isten, és egyszerűen szinonímaként kerül elő.

Gandalf-nak is teljesen igaza lehet, hogy őket csak az emberek nevezeték isteneknek, akiknek Eru-ról semmilyen fogalmuk sem lehetett, bár ennek kicsit ellentmond, hogy a Szilmarillok és a kapcsolódó írások a keret történet szerint tündék alkotásai.

Apropó, Amani, van a Quenyában szó az istenekre (a Valán kívül)?

fenwick írta: Ezt a hozzászólást semmiképpen sem azért írom, hogy belekössek az előadásba, ami szerintem nagyon-nagyon jó volt.


Ezt - mint az előadó - nagyon köszönöm.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90597 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

amanibhavam írta: ja, és hol van arról szó, hogy egy ainu "meghalna", azaz megsemmisülne?


Azért ez egy érdekes kérdés:
Mi történik Szauronnal, amikor megsemmisül a Gyűrű?
Mi történik Morgoth-szal, amikor Manods proféciája szerint a Végső csatában legyőzi Turin Turambar és meghal (!) - szó szerint ez szerepel a szövegben.

Az már csak egy kis kiegészítő kérdés, hogy vajh, mi a sorsa Szarumánnak, a Kígyónylev incidens után?

Szerintem ezekben az esetekben úgy kell érteni a "halált", hogy a világ előttről származú ainuk minden világi hatalmukat elveszítve elszakadnak Ardától, és visszatérnek az Időtlenség Csarnokaiba, ahonnan az idő kezdetekor ide érkeztek. Azonban mivel az ő hatalmuk a világban - ainuk lévén - hatalmas ehhez a halálhoz csak roppant erőfeszítések által lehet hozzásegíteni őket.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90556 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Amani: Hát persze, hogy nem akar egy az egyben, de mégis egyértelmű, hogy Eru tekinthető igazi Istennek.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90523 Írta: NatiK
NatiK válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Kedves fenwick! Volt szerencsém nekem is részt venni azon a bizonyos előadáson, de szvsz nem nevezték őket egyértelműen "isteneknek". Kortalanok, az igaz, hiszen Eru, az Egyetlen emelte őket erre a szintre, és nagy hatalommal is bírnak, mégis, csak a könnyebb érthetőség kedvéért nevezték őket "isteneknek". És cosztom Gandalf véleményét. :)
Pax

a fanatikus

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90518 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
ja, és hol van arról szó, hogy egy ainu "meghalna", azaz megsemmisülne?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90517 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
nemcsak az Elveszett Mesékben, hanem később is rendszeresen használja a Gods kifejezést az ainukra
és nszerintem korántsem akart ő teljesen katolikus-kompatibilis univerzumot létrehozni; először is abban nem lett volna semmi jó, másrészt ő éppen valamiféle szintézist akart létrehozni a prekeresztény mitológiák és a katolkius világkép között


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90445 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
fenwick: Erről már korábban is tárgyaltunk Völgyzugoly fórumán. Arra jutottunk, hogy a Szilmarilok szerint csak az emberek hívják őket isteneknek. Igaz, hogy az Elveszett Mesékben még isteneknek vannak feltüntetve, de mivel ez eléggé korai változat, nem lehet véglegesnek tekinteni.
Szerintem sem istenek, hisz pont ezért nem avatkoznak bele az emberek sorsába.
A Tolkiennel készített interjú csak megerősítette bennem, hogy Eru Ilúvatar az egyetlen Isten. Pont amiatt, amit Te is említettél.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #90161 Írta: fenwick
fenwick válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Sziasztok!

Tegnap, a 111. születésnap alkalmából megrendezett ünnepség részeként elhangzott egy szerintem nagyon jó előadás "Mitológia és vallás Középföldén" címmel.
Láttam, hogy végig videóztak is. Valaki meg tudná mondani, hogy a felvétel mikor és hol lesz elérhető?
Egyetlen dolog volt az előadásban, ami egy picit bizonytalan érzéseket keltett bennem. (Ez is inkább formai, mint tartalmi dolog volt.)
Arról van szó, hogy a valák az a maiák Eruval együtt többször is "istenek"-ként kerültek említésre. Mivel sajnos egyelőre még nem ismerem kellő képpen a Tolkieni életmű vonatkozó részeit, nem tudom, hogy ő használta-e ezekre a lényekre ezt a kifejezést. Ha igen, akkor vegyétek úgy, hogy az alábbiakat le sem írtam.

* * *

Én szívem szerint nem neveznék isteneknek olyan lényeket, akik nem mindenhatóak, nem hallhatatlanok, nem mindentudóak, stb. Mondjuk lehet nevezni őket túlvilági hatalmaknak, égi hatalmaknak, angyali hatalmaknak...de isteneknek ??
A Tolkien-i mitológiában egyetlen lény van, aki rendelkezik az isteni minőség fent említett kritériumaival, mégpedig Eru Iluvatar, az Isten.
(Mondjuk ilyen tulajdonságú lényből egy (a legtágabb értelemben vett) világegyetemen belül szerintem a definícióból következően eleve maximum egy darab lehet.)
Másrészről Tolkiennek feltett szándéka volt, hogy a mitológiája "keresztény-kompatibilis" legyen - azaz ellentmondás nélkül össze lehessen illeszteni a keresztény (azon belül is a katolikus) vallással.
(Ez egyébként nagyon korrektül ki is volt fejtve az előadásban.)
Éppen ezért nem tartom teljesen helyénvalónak azt, ha istenekről beszélünk - lévén a kereszténység egyistenhit.

Persze ha maga a Professzor is istenekként emlegette az Ainukat, akkor a fenti gondolatmenet értelemszerűen érvényét veszti.

* * *

Ezt a hozzászólást semmiképpen sem azért írom, hogy belekössek az előadásba, ami szerintem nagyon-nagyon jó volt. Éppen ezért szólok hozzá, mert ez az egyetlen egy dolog volt, ami egy picit bántotta a fülemet - persze lehet, hogy csak a saját tudatlanságom miatt.

Ti erről mit gondoltok?

üdv

Fenwick

üdv

Fenwick

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #89377 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Nem furi, hogy nem voltak vallásháborúk, hisz igazán vallások sem voltak, leszámítva a Morgoth-kultuszt Númenorban...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #89290 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ring-bearer írta: Nem fori, hogy Középföldén sose volt vallásháború?
Vagy a vallásháború az, hogy a gonosz és a jó harcol?
Mert szerintem nincs gonosz és jó vallás...


Gonosz és jó vallás nincs, de sztem a vallásbeli különbségek eltörpülnek a "nagy cél mellett" (annó legyőzni az Ellenséget)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #89282 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Nem fori, hogy Középföldén sose volt vallásháború?
Vagy a vallásháború az, hogy a gonosz és a jó harcol?
Mert szerintem nincs gonosz és jó vallás...

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87402 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Gandalf írta: Miután ez egy "világvége"-szerű prófécia, erősen hajlok arra, hogy Morgoth végleges és teljes legyőzéséről lehet szó. Nem tudom, hogyan lesz képes Túrin egy valát megölni, úgy, hogy a lelke is elpusztul, de hát Eru útjai kiszámíthatatlanok...


hmm-hmmm....a Gonosz sose hal meg...[size=9:30wbbfy8]sztem[/size]


Olosta írta: Morgoth még él, mert ha már nem éle, akkor a teremtményei sem léteznének (balrogok, orkok). Nem???


Végülis attól, hogy ő teremtette őket még nem biztos, hogy 100%-ig függnek tőle! Ő volt az Uruk/Vezetőjük, de élettanilag nem függtek tőle...nem? Nem értek ehhez, cak egy vélamény... :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87389 Írta: Olosta
Olosta válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Morgoth még él, mert ha már nem éle, akkor a teremtményei sem léteznének (balrogok, orkok). Nem???

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87183 Írta: Antares
Antares válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Szabad akarat: olvassátok el a mottómat :look:

Tégy amit akarsz, csak ne árts másoknak

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87110 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ami Morgothot illeti, akárhogyan is próbált eltérni a dallamtól, a végén mégiscsak ILúvatar dallama bontakozott ki belőle, tehát az ő sorsa is Eru kezében van.
Az embereknek viszont megadatott, hogy eltérjenek a dallamtól, azaz CSAK az emberek alakíthatják maguk a sorsukat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87100 Írta: Cueddo
Cueddo válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Szerintem a szabad akarat kérdését inkább úgy lehetne felfogni, hogy mindenki úgy cselekszik, ahogy jónak látja (és eleinte kizárólag saját érdekei szerint) - aztán ráébred (ha ráébred), hogy ez a Sors, és ezután már lát maga előtt egy utat, ami Ilúvatar akarata - és optimális esetben ez megegyezik azzal, amit az egyén is jónak lát. És így ki van küszöbölve a probléma (legalábbis véleményem szerint :roll: )

Mit szóltok ehhez?

Nap felé tör, amíg csak a Nap áll,
És nem vesz rajtuk erőt a halál.

(Dylan Thomas)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87056 Írta: Varda Tintallë
Szia Irbisz!

Üdv itt nálunk :D Látom foglalkoztat ez a szabad akarat dolog.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87047 Írta: Irbisz
Irbisz válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Morgothot is meg lehet ölni végleg- ha logikailag nézzük a dolgot. Mivel nem örökkévaló, nem kezdettől fogva létezett, így időbeli létezése határokhoz kötődik.
Ha volt kezdete, akkor lehet vége is egyszer s mindenkorra (final end).
És ha ez lehet, akkor már másodlagos kérdés hogy pont egy ember Túrin pusztítja el végleg.



Más.
Mennyiben volt szabad akarat Ardán? Hisz a Szilmarillok szerint minden ami létezett, benne volt Illuvatar gondolataiban, a Teremtés muzsikájában.
Itt is írta valaki korábban hogy "Eru teremtett Mindent, nagy M-mel, és az ő zenéjében már jelen volt minden, ami később teremtődött. Így amikor Melkor eltért a dallamtól (jobban mondva el akart térni), akkor a saját létezésével és természetével is szembeszállt volna, hiszen ő ugyanúgy része a Mindennek"

Ám ezt szó szerint venni nem jelentene egyebet mint a legsötétebb determinizmus létezését, ahol semmi nem függ az egyének saját döntéseitől, minden meg van írva (énekelve) előre a Teremtéstől a Pusztulásig Illúvatar gondolataiban.
Ez egyenlő azzal, hogy mindenki a valáktól kezdve egész az utolsó orkig csak bábjátékos egy nagy színjátékban, és előre meg van írva minden lépése, gondolata.


Volt erről már vita máshol is, és nem nagyon alakult ki konszenzus a kérdésben.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87026 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Miután ez egy "világvége"-szerű prófécia, erősen hajlok arra, hogy Morgoth végleges és teljes legyőzéséről lehet szó. Nem tudom, hogyan lesz képes Túrin egy valát megölni, úgy, hogy a lelke is elpusztul, de hát Eru útjai kiszámíthatatlanok...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #87004 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
És akkor attól, hogy nincs az Eán még vkin keresztül tudja irányítani a "dolgokat"???

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #86964 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
hát pont ez történt vele, kikerült a Cúmába, a Semmibe
de attól ott még létezik, sőt, akarata vissza-visszalopózik Eán belülre


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #86962 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Pontosan ez a gondom, hogyan értelmezzük ezt a halált. A "final end" nekem valahogy azt mondja, hogy Morgoth megszűnik létezni, mind testi, mind szellemi formában. De ez nem lehetséges, az ainuk nem pusztulnak el, csak a testük semmisül meg (ahogy Szauronnál is).
Lehet, hogy a "final end" azt jelenti, hogy Morgoth elveszíti minden hatalmát, és véglegesen kiszorul Ardából, vagy akár Eaból :hein:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #86960 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
gondolom, ez akkor is testi létének végét jelenti, nem szellemi voltának elpusztulását; vagy Te másként látod?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #86952 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
A kérdéses rész így szól:

...and it
shall be the black sword of Turin that deals unto Melko his
death and final end; and so shall the children of Hurin and
all Men be avenged.


Elég egyértelmű.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.690 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére