Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
21 éve 3 hónapja #91925 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Gandalf írta: Ez is, az is. Mindegyik igaz.


attól tarok, ebből megint afféle vallásháború kerekedne...

birefi: Tolkien az ellen tiltakozott leginkább, hogy aktuálpolitikai megfeleléseket találjanak; azt ő sem gondolta, hogy a műve légüres térben mozog, és soha senki nem hasonlítja semmihez


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91923 Írta: fenwick
fenwick válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

birefi írta: <b> Gandalf </b>
Más fórumon is felmerült, és nem értem.
Tudtommal Tolkien legnagyobb baja mindig az volt, hogy szimbólumokat kerestek nála, párhuzamokat vontak. Ez ellen mindig élesen kikelt. (...)

Kérlek lásd a két linket, amit küldtem erről, itt: www.tolkien.hu/app/forum/viewtop ... ght=#91390
Szerintem elég jó összefoglaló.

üdv

Fenwick

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91909 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
<b> Gandalf </b>
Más fórumon is felmerült, és nem értem.
Tudtommal Tolkien legnagyobb baja mindig az volt, hogy szimbólumokat kerestek nála, párhuzamokat vontak. Ez ellen mindig élesen kikelt.
Namost te biztos többet tudsz Tolkienról, mint én, de ez kissé akkor is paradox. Meg tudnád ezt magyarázni?
És kérlek ne gyere azzal, hogy ez nem szimbólum csak párhuzam, meg ilyenek. Tölem metaforának, vagy kulipintyönek is hívhatod, de mindig ugyanaz lesz. Tolkien pedig, szerintem (!), nem szerette ha a történetét a valóságra vonatkoztatták.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91899 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Talán, ha kifejtenéd és megmagyaráznád... :roll:

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91859 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91704 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Gandalf írta: Az, hogy ki milyen párhuzamokat talál, alaposan jellemzi gondolkodásmódját és lelkivilágát.


Inkább az ismereteit, a tudását, nem?

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91690 Írta: Varda Tintallë
Gandalf, nem akarod a nevedet Mandosra változtatni? :roll:

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91688 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
ez ítélet akar lenni??


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91680 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Az, hogy ki milyen párhuzamokat talál, alaposan jellemzi gondolkodásmódját és lelkivilágát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91679 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Gandalf írta: Párhuzamokat nem csak lehet, kell is vonni!
Gondolkodva olvassunk!


persze, csak azon ne csodálkozzon/bántódjon meg senki, ha valaki más párhuzamosokat talál
a végtelenben úgyis találkoznak


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91673 Írta: Varda Tintallë
Szia!

Én vonok is, csak nem akarom ismételni az el&#337;ttem szólókat. Sztem nem olyan rég hangzott el.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91671 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91649 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
párhuzamokat lehet vonni, csak direkt megfelelést ne keressen senki


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91633 Írta: Varda Tintallë
A valák a világ er&#337;i, &#337;k alakítják ki Ardát, adnak formát neki, és megalkotják a "lelketlen" létez&#337;ket, állatokat és növényeket.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91632 Írta: Varda Tintallë
Ilúvatarnak nincs teste, a valák, a világ er&#337;i, szoktak testet ölteni Ardán.

Párhuzamot vonni közéjük és a keresztény hagyomány alakjai közé nem akarok, már mások megtették.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91619 Írta: undúmiel
undúmiel válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Namarie!!!
Teljesen egyet értek veled ,viszont arra nem gondoltál, hogy lehetséges ,hogy tolkien amikor Ilúvatar-ról ír nem a saját maga által meg alkotott szerepl&#337;t látja hanem Istent aki most testet kapott ?????????

Ne érts félre ,ez csak egy 'szerény' kis lány véleménye!!!!!!!!!
És lehet egy kérdésem???
Ha Ilúvatar az Isten :arrow: mert &#337; teremtette mind a tündéket mind az embereket, akkor a valák mik??????????

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91540 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ancamillon írnál akkor az ork és ember keresztezésr&#337;l?

Más:
Véletlen az, ami még régebben tünt fel a GYU-ban?:
Szauron és Szarumán, azaz a gonosz f&#337;szerepl&#337;k, nem mások, mint egy vmikor élt ha jól rémlik asszír uralkodó két neve.
&#336; pedig vmi rejtélyes okból a keresztényi (bár valszeg még ótestamentumi okokból) már korábban is volt emlegetve, mint a nagy gonosz. :)
Az is igaz, hogy vhogy azt a kultúrkört a kereszténység sose csípte, nem véletlen ördögi szám a 6. :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91454 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
F&#337;leg az els&#337; cikk remek. Azt hiszem Tolkien szavai pontos választ adnak Namarie kérdésére.
Az allegória azt jelentené, hogy a GYU-t egy az egybe átültetjük. Hitler=Szauron, németek=orkok, stb.
De ez ellen kelt ki élesen Tolkien. A GYU lényege az, hogy tanít valamit, a világról és hogy hogy kellene, avagy nem kellene élnünk, de nem mondja meg ki kicsoda, és kötelez arra hogy mit hogy csinálj.
Óh, nem. Csak elmesél valamit, ami hat rád és okkulsz bel&#337;le.
Hogy aztán mit csinálsz az a te dolgod. :)

Sokak sajnálatára ez nem egy amolyan amerikai Manual, aminek segítségével akár egy majom is képes ellátni feladatokat. Gépiesen lekövetve mindent.
Nem ez csak gondolatokat ébreszt. S az is lehet, hogy mindenkiben mást.

A nagy baj az, ami miatt Tolkien ennyire dühös lett mindig, hogy a történet egy szemszög&#369;, és nagyon éles. A valóságban ez nagyon kevés.
(Bár meg kell jegyezni, hogy Tolkien becsempészte a sok néz&#337;pontot itt-ott, Boromir sztori, Gimli-Legolas ellentét, stb., csak sajna ezt a felületes olvasók, pl. újságírók, kritikusok, politikusok, nem tudják/akarják észrevenni.) :cry:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91390 Írta: fenwick
fenwick válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Most találtam két viszonylag jó cikket hasonló támában. (Angolul vannak.) Akit érdekel a téma, olvassa :)

Az allegóriákról. unmedia.blogspot.com/2002_12_19_ ... chive.html
Tolkien és a hatalom: www.lewrockwell.com/orig2/stagnaro3.html

Figyelmeztetés: ennek a második írásnak van némi politikai vonatkozása is!

üdv

Fenwick

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91386 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Erre gondoltam, Fenwick.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91381 Írta: fenwick
fenwick válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Namarie írta: Persze, hogy lehet, de ha az író maga kéri, hogy ne tegyük ezt, akkor szabad-e?

Könnyen lehet, hogy tévedek, de annak alapján, amit eddig ezzel kapcsolatban hallottam/olvastam, nem hiszem, hogy Tolkien azt kérte volna, hogy ne próbáljuk megfeleltetni a műveiben ábrázolt világot a mi világunknak. Ennek az is ellentmondan például, hogy a leveleiben ő maga szögezi le többször is, hogy az Arda igenis a Föld a történelem előtti időkben.
Szerintem ha valami ilyesmit kért, az inkább a konkrét eseményekre vonatkozhatott - például a nemzetekre, országokra, szereplőkre, háborúkra...
Például könnyen el tudom képzelni, hogy még a Professzor életében előjöttek egyesek azzal az ... hogy is mondjam finoman ... ostobasággal, hogy ez a mű tulajdonképpen arról szól, ahogy a népek (=Angolok, Amerikaiak) összefognak, és hősies (katonai) kűzdelemben fényes győzelmet aratnak a gonosz népek (=németeket, magyarok) felett. Nem csodálnám, hogyha Tolkien (találkozván ezzel az értelmezéssel) a művének ilyen mértékű meg nem értése felett érzett fájdalmában és dühében a haját tépve könyörgött volna, hogy a nagyérdemű közönség hagyja végre abba az analógiák gyártását.... :)
Persze ez csak spekuláció... de ha valaki olvasgatja a mostanában a TTT-ről az Óperenciás Tenger túloldalán születő kritikákat, akkor talán meg fogja érteni, hogy mire alapozom.

üdv

Fenwick

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91358 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Persze, hogy lehet, de ha az író maga kéri, hogy ne tegyük ezt, akkor szabad-e?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91322 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Lehet, hogy nem allegória, de attól még értelmezni lehet így is! Éppen ezért nem allegória, mert megadja a szabadságot az olvasónak, hogy saját maga értelmezze, s nem Tolkien er&#337;lteti rá a saját gondolatait!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91293 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Szerintem se, de ahogy elnézem, több dolgot szedtem egybe.

Szétszedve:
Az &#337; világa és a jelen világ közt nem lehet se párhuzamot vonni, se a mi világunkra vonatkozó allegóriaként nem lehet értelmezni a regényt. De ha Középfölde a mi világunk, akkor ez elvileg ellentmondás. Vagy csak kifejezetten a háborúra és Angliára vonatkozik ez?

mitológia: a tündéknek ugye nincs mitológiájuk? Mert a vallást én szétvenném a mitológiától. Úgy értem azt, hogy nincs mitológiájuk, hogy a történeteik az &#337; világukban valóban megtörtént események, amik szerves részét alkotják az életüknek akkor is, ha régi dolgokról van szó.

Vagy ez nagy ostobaság?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91245 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Namarie: Szerintem az nem allegória, ha egy létez&#337; mitológiai motívumot felhasznál a saját mitológiájába illesztve...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91234 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
De Tolkien azt is mondta, hogy ne vonjunk allegóriát/párhuzamot a jelen világ és az &#337; világa között. Vagy csak ez kifejezetten a Világháborúra és Angliára vonatkozik? Ha nem, akkor szerintem itt önmagának mond ellent, hiszen csomó mitológiából merít, tehát valamilyen szinten van közte párhuzam.

Más: Az elveszett mesék könyve mennyire veend&#337; komolyan? Tudom, hogy nem a végleges koncepciókat tartalmazza, s&#337;t, pont ezért kérdezem.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91185 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

birefi írta: Igen, igen. Gondolom az se véletlen, hogy a 15 balrogból 12nek nem ismerjük a sorsát. Mert tudomásom szerint 12 bukott angyalt említ a biblia.
Bár ez persze elég zavaros, ha jobban belemennénk lehet a szám 18, vagy akár 2 vagy 1 is (persze itt már Luciferit is beleértve, úgy is mint AZA és AZAEL).
Viszont Tolkien kétségtelen 12r&#337;l tudott. :)

Amúgy nagyon érdekes a SEMMI megtestesülése.
Ráadásul mindig Madách szavai ugranak be:
"...mert &#337;k másaid csak neked. De mint fénynek az árnyék, örökt&#337;l fogva létezem én." (mondja Lucifer)
Azt magam se tudom ezt honnan vette. :(


Az el&#337;adásomban azt mondtam, hogy kb. 10-15 balrog volt a kés&#337;i koncepció szerint, azonban a pontos számuk ismeretlen. Lehettek éppen 12-en, vagy 15-en, hogy a három elpusztulttal együtt jöjjön ki a szám.

Lehet, hogy ez egy kicsit er&#337;ltetett gondolat (én még sosem gondoltam ezt így át) de Tolkien számtalan esetben próbálta megvalósítani a tökéletes párhuzamait a való élet mitológiáival - nem tartom teljesen kizártnak, hogy itt is gondolt valami ilyesmit az Öreg. Azonban nem szabad elfeledkeznünk, hogy a bukott angyalok közé mindenképpen beleszámítandó Szauron, s&#337;t maga Melkor is...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91181 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

fenwick írta:

NatiK írta: Ancalimon: jaj, még 1 kérdés, hogy: A valinori csata után, mikoris Túrin Turambar és 2 vala legyőzi Morgoth-t, mi történik? Eru újrateremti a világot a valákkal? És ezután mennyi idővel kezdődik a bibliai kor?

Köszi.
fanatik

Szerintem az időrend így alakul:
- Ainulindalë - Elsőkor - Másodkor - Harmadkor - Negyedkor - ... - bibliai kor - ... - jelenkor - ... - Valinori csata - A világ újraalkotára
Azaz a kérdéshez képest fordítva, Morgoth végső legyőzetése nem a bibliai idők előttre datálható, hanem a határoztlanul távoli jövőre.
(Ha jól gondolom a Tolkien-i világot, akkor mi is a megrontott Ardán élünk, az ember sokadik korában, és Morgoth jelenleg Lucifer alias-sal szerepel...)


Fenwick: Ez így van.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91127 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
szerintem is


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91124 Írta: fenwick
fenwick válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

birefi írta: Igen, igen. Gondolom az se véletlen, hogy a 15 balrogból 12nek nem ismerjük a sorsát. Mert tudomásom szerint 12 bukott angyalt említ a biblia.

Azért ez a kapcsolat szerintem eléggé er&#337;ltetett!

üdv

Fenwick

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.593 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére