Tolkien tanulmányok

Több
16 éve 11 hónapja #324343 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
1. a pók, nem nagy dolog, ezzel az erővel azt mondom, szúnyog...a föld minden részén megtalálható, kivéve az Északi és Déli sarkokat. És az is lehet, hogy a Timbuktui mitológiában egyszer GFJHUFHu istennek ő hozza oda a magot........
Ez nevetséges, Ungolian is sötétségből szövi hálóját, a pók alakja tökéletes illett ehez a figurához.
Ez elég harmatgyenge bizonyítás.

2. Vadkan: nem mitológiai alak, egyszerű lény középföldén, mindamellett, voltak ,,híres" vadkanok, Helllasz-ban, de a vadászat az Észak-Germán mitológiában sem ismeretlen, ezzel az erővel a lovat is lehetne mondani, hogy pl.: Keselyűüstök......és mivel a ló is totemállat volt egyes Észak-amerikai indián törzseknél, Tolkien biztos onnan lopta az ötletet.


Lehet, hogy elvétve akad más mitológiai alak, de mivel egyfajta britt eposzról van szó, nyílván nem jelenik meg benne a Mikornéz teremtéstörténet, vagy kínai bölcs majmok.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324341 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
vámpír, vámpírdenevér (szlávok),
pók mint szörnyeteg és nem mint bölcs tanító vagy teremtő (Kína, gundán mítoszmesék),
gyilkos vadkan (Everholt vaddisznó a Fírien-erdőben) (indoiráni mitológia), a germánoknál a vadkan általában pozitív alak: egy germán törzs ősatyja

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324337 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Nem, nem csak azt, de orkok, törpök, trollok, mind-mind észak mitológiai elemek. persze, van amit ő maga talált ki, de Levedi mondj 1 példát olyan lényre Középföldén, ami más mitológiában szerepel....

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324330 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok

Anduin írta: Az oké, de Tolkien az Észak-Germán mitológiát vette alapul, mivel britt teremtéseposzt, vagy valami hasonlót akart írni.

Tolkien tudtommal nem csakis és kizárólag az óskandináv mondakört vette alapul, ha jól tudom...

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324329 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok

de nem ez volt a kérdés

De nem is az amit én írtam rá :(
Szóval én úgy tudom, hogy a germán-skandináv mitológiában nincsennek vámpírok. A ponyva vette át őket, és így jutottak el nyugatra is.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324326 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok

Az oké, de Tolkien az Észak-Germán mitológiát vette alapul, mivel britt teremtéseposzt, vagy valami hasonlót akart írni.


de nem ez volt a kérdés :) Tolkien meg sok dolgot írt műveiben amik nem szerepelnek a germán-skandináv mitológiában. A "vámpírok", vámpírdenevérek pedig tényleg csak epizódszerepet kapnak a történetben. A vámpír sztorik pedig nemcsak a szláv mitológiában fordulnak elő. Pl. Japán.
"vámpírjelenségek" :?

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324321 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Az oké, de Tolkien az Észak-Germán mitológiát vette alapul, mivel britt teremtéseposzt, vagy valami hasonlót akart írni.

Ha jól tudom, vámpírjelenségeket világszerte észlelnek.
Pl. de vannnak elég furcsa esetek is, pl Ukrajnában, 2001-ben elitéltek egy embert, mret 50 embert ölt meg, és szívta ki a vérüket.......no comment, stegény biztos csak beteg.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324319 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Én úgy tudom, hogy a vámpírokat (vérivó halottak) a szláv mitológiából kölcsönözték Nyugat-Európa népei

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324294 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok

Felagund írta:

Tulkas írta: Thuringwethilről vagy a többi vámpírdevevérről (már ha voltak rajta kívül) nincs valami infó???


Egy szóval se több, mint ami a Szilmarilokban szerepel... :shake:


nem biztos, hogy idevág, de a kelta-germán kultúrkörben van szó ilyen élőlényekről?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324220 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok

Tulkas írta: Thuringwethilről vagy a többi vámpírdevevérről (már ha voltak rajta kívül) nincs valami infó???


Egy szóval se több, mint ami a Szilmarilokban szerepel... :shake:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324151 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Thuringwethilről vagy a többi vámpírdevevérről (már ha voltak rajta kívül) nincs valami infó???

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324134 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Vámpírról: Azért Tolkiennél a vámpír az vámpírdenevért jelent nem holmi Drakulákat. Ezért írtam, hogy azok igzaából nem léteznek.
Egyébként be kell vallanom e témában olvasottságom kicsi, Thuringwethilről teljesen el is feledkeztem.

A Gyűrű keresését is rég olvastam, ez is tény.

Köszönöm a reakciókat éppen ilyesmi volt a célom a cikk megírásával.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324097 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Én úgy tudom, hogy a korabeli ponyva irodalom elég elcsépelt eleme volt mind a vérfarkas, mind a vámpír, és Tolkien aki megvetette az ilyen műveket ezért kerülte, hogy nagyobb szerepet kapjanak a mitológiában. de ezt csak úgy fél füllel hallottam valahol.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324091 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
hűha, Alyr, gratula! nagyon klassz! ha folytatnád esetleg, és tényleg írnál a vargokról meg a trollokról is, az szuper lenne! :-) még egyszer grat! ;-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324088 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Szerintem az a vámpír dolog és a többi is úgy van, hogy elsőzör a professzor úr megteremtette a saját világát, sz észak-germán mitológiát hívta lapul, de szerintem nem volt eléggé letisztult, főleg először, hogy mit vesz át.
Az elején, az első történetekben,pl vámpjr, még egy mitológiai lény, de aztán, ,,ki lett rakva", nem illett Középföldére. Tehát, itt egyfajta szelektációról van szó, amit Tolkien alkalmazott, és úgy vett át elemeket, de nem ezt csinálta először. Elkezdte írni a történeteket, (Gondolin bukása), és utána, csiszolt Középföldén. Tehát, egyértelmű, hogy a vámpr is csak egy korai megjelenés, ami viszont csak a legelső történetek egyikében van benne, tehát, nem kell Középfölde egyik gonosz lényének tekinteni.....

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324084 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Gothmog bevettet egy sereget Pelennor mezején akik között szerepeltek:
„és a Haradon is túlról jött troll-termetű, lógó vörös nyelvű, fehér szemű vademberek.”
Tolkien troll-embereknek nevezi őket. Ha vannak fétrollok akkor valószínűleg ők lesznek azok.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324071 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
A trollokról jut eszembe: féltrollok tényleg léteztek vagy csak a túl nagy fantáziájú szerepjátékírók agyszüleménye? :x

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324059 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Saruman és Sauron kapcsolatban álltak egymással, szerintem Saaruman így tudta megszerezni a "receptet" :D
Az uruk-hai "ork-nép" az olog-hai pedig "troll nép"

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324053 Írta: Voronwe
Voronwe válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Szarumán vajon, hogy tett szert urukokra? Orkot találni a Ködhegységben nem olyan nehéz, de a Szauron által "kifejlesztett", nagyon hasznos (fegyelmezett, hűséges) Uruk-hai fajta, hogyan került Mordorból Vasudvardba? (Ráadásul nyíltan szembeszáltak a lugbúrzi orkokkal.)
(Ez már talán máshova tartozik, de mit jelentenek az Uruk-hai és Olog-hai kifejezések szó szerint?)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324013 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Tényleg ezt benéztem :( Kicsit pontatlanul fogalmaztam, én a vámpírnál Thuringwethil-re gondoltam, arra a nőstény szörnyetegre aki Szauron küldönce volt, és vámpír képében repült Angbadba. A buckamanóknál meg azért írtam a Gyűrű kereséséről mert mikor a Boszorkányúr tábort vert Andrathnál, és több napot töltött ott felébresztette a buckamanókat, tehát hatalma volt felettük. Valóban ő küldte őket a Sírbuckákba még mikor Angmar ura volt.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324010 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok

Alyr Arkhon írta: Vámpírok meg végképp nincsenek.

Vannak, lásd pl Thuringwethil. De pl Szauron is menekült egyszer vámpírdenevér formában.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324003 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Váltófarkasok nincsenek, csak váltottak és róluk Szauronnál volt szó.
Elvileg befejeztem de írhatok a wargokról meg trollokról is csak róluk alig van anyag.
Vámpírok meg végképp nincsenek. A buckamanók idősebbek a Gyűrű keresésénél, ők már Arthedain pusztulásakor is ottvoltak a buckákban.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324000 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Ez is nagyon jó. Váltófarkasokról, vámpírokról lesz szó?
Szerintem a nazgúlokat (pontosabban a Boszorkányurat) szolgáló kisebb lidércek közé tartoznak a sírbuckákban lakó szellemek is. Ő ébresztette fel őket, mikor a Gyűrű keresése során visszatért Eriadorba.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #323992 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
A Sötét Oldal
2. rész


4. Szarumán
Szarumán Szauronhoz hasonlóan Aule maiája volt, és nagy örömmel indult Középföldére még ha hatalmának jó részét Valinorban kellett is hagyja. Más hasonlóság is volt közte és a Sötét Úr között: elsősorban mások meggyőzésében jeleskedett. Nem volt az a meggyőződéses jó, mint Gandalf, megmaradt a felszínen, a látványos, nyílt dolgokat szerette – ezért is tulajdonított nagy jelentőséget köpenye színének – és hamar áldozatul esett a hatalom csábításának. Már pusztán a lehetősége annak, hogy megszerezheti a Gyűrűt, árulásra csábította. Arra valószínűleg gyorsan rájött, hogy olyan gyűrűt, mint az Egy ő nem tud készíteni, nincsen hozzá elég hatalma, de arról, hogy hasonlót készítsen – valószínűleg szabad will-forrást akart – nem mondott le. Beköltözött Orthancba hogy legyen egy nyugodt helye dolgozni, de közben továbbra is királyok tanácsadójaként működött.
Aztán egy szép napon amikor a Gyűrű készítését kutatta és Mordor felé tekintgetett a palantírjával, áldozatul esett Szauron akaratának. Tervei kiderültek a Sötét Úr számára, aki rávette, hogy szövetséget kössenek. Szarumán persze nem örült ennek, de úgy gondolta, ha Szauron szövetségesnek hiszi, megszerezheti a Gyűrűt anélkül hogy az ő kémeivel bajlódnia kellene. Sereget hozott létre, kémeket küldött ki, de míg Szauron műveiben felfedezhetünk némi egyéniséget, eltérést Melkorhoz képest, addig Szarumán minden igyekezete ellenére egy Mordor-makettet hozott létre Vasudvardban, és a legnagyobb hadserege is eltörpült Szauron bármelyik serege mellett. Összehasonlíthatatlanul nagyobb veszteség volt a Fehér Tanácsnak, mint nyereség a Barad-dúrnak.
Szaurmán tudta ezt és szenvedett ettől. Őrülten igyekezett megszerezni a Gyűrűt és elfoglalni magának egy minél nagyobb területet, hogy aztán sikerrel háborúzhasson Mordorral. Bár jelentést kellett tennie Szauronnak, egyet s mást el tudott titkolni előtte – azt viszont nem tudta, hogy Szauron sereget küldött, hogy az ő harcaitól függetlenül rohanja le Rohant és valószínűleg Vasudvardot is.
Szarumán legyőzetett, ráadásul a Mordorból érkező nazgúlt kénytelen volt üres kézzel fogadni, és bár Orthancban meg tudta védeni magát egyetlen lidérc ellen, tudta, hogy nincsen maradása. A Vasudvardból való távozása után már csakis az öncélú gonoszság és pusztításvágy vezette – e tekintetben teljesen egyedülálló a vezető pozícióban lévő gonoszok között. Tudta, hogy bármelyik fél győz is, neki nem lesz jobb, tönkretett hát mindent, amit csak elért.

5. Glaurung és a sárkányok
A sárkányok Melkor teremtményei – Glaurung két ok miatt van kiemelve, az egyik, hogy ő volt az első, a Sárkányok Atyja, a másik hogy róla tudunk a legtöbbet biztosan Középföldére vonatkoztatva (A Hobbit sztorija teljesen nem egyeztethető bele a Gyűrűk Ura világába). A sárkányok Melkor minden teremtménye közül a legerősebbek, nem zárkózom el azon elmélet elől, miszerint szintén maiák plántálódtak bele egy állattestbe, hiszen minden jel szerint rendelkeztek feával és nagy „varázs”hatalmuk is volt.
Működési aktivitásuk erősen függött attól, hogy mennyire erős a gonosz jelenléte Középföldén, az Első Kor vége után alig hallattak magukról egészen addig míg Szauron Dol Guldurba nem költözött, amikor viszont példátlanul felélénkültek.
A sárkányok élete célja a lehető legnagyobb kincshalom összegyűjtése, amint aztán békésen elnyújtózhatnak. Ezen kívül képesek sok minden másra is (gondoljunk csak Túrin történetére) de önmaguktól ritkán tesznek meg nagyobb távolságokat vagy támadnak le teljes királyságokat. Amikor a törpök a Szürke Hegységbe költöztek az Északi Pusztaság határára, szinte felkínálták a kincseiket az ott élő sárkányoknak, viszont Szmóg Magányos hegy-béli akciójában szerintem Szauron keze is benne volt valamilyen formában (nem valószínű hogy parancsolni tudott volna a sárkányoknak, különben beveti őket a háborúban, de rábeszélhette Szmógot, hogy ezt megtegye neki hiszen így mindenkinél több kincse lehetett.
Hogy miért vágynak a sárkányok minél több arany közelségére? Megint csak Eryre kell hivatkoznom – így járja át őket leginkább Melkor szelleme, így érzik közel magukat „ a Főnökhöz”
Hogy a Gyűrűháború után még sokáig éldegélhettek, mivel az Északi Pusztaság messze esik mindenféle ember által lakott vidéktől.

6. Az orkok
Az orkok a sötét erők közkatonái, elég sok kiderül róluk a regények lapjairól. Gonoszak, rosszindulatúak, csak a feltétlen erőnek hódolnak be és annak is csak addig amíg nincsen módjuk hátbaszúrni. Alapvetően teljességgel megbízhatatlan szolgák, de a tündék és emberek elleni harcosoknak nagyon hatékonyak (amíg azok nem állnak zárt csatarendbe). Az orkokban pont ez a furcsa. Soha sehol nem hallunk arról – az uruk-hai megjelenése előtt, amit már embervérrel kevertek hogy fegyelmezettebb legyen - , hogy bármiféle pozitív tulajdonsággal bírnának. Teljesen öncélúan pusztítanak és rombolnak. Mint korábban láthattuk, ez egyáltalán nem jellemző a sötét oldal lényeire, általában nem okoznak nagyobb kárt annál, mint amit hasznosnak tartanak.
Nekem van egy elméletem arra, miért ilyenek az orkok. A magyarázat egyszerű: a tündéknek igaza van, valóban Melkor által végletekig megrontott tündékkel van dolgunk. Olyan tündékkel akiknek a lelke mélyén még ott él a szeretet a fák és virágok iránt, minden iránt ami él. De a fákat rondának látják, a virágok szaga kibírhatatlan, érintésük éget, akárcsak Melkort égetik a szilmarilok. A Nap fényéről, ami mive Laurelin gyümölcséből van, a valák közvetlen műve, nem is beszélve. Ezért aztán az orkok dühösek lesznek és inkább elpusztítják, semmint maguknak sem bevallott módon hiábavalóan vágyakozzanak utána.
Az orkok szaporodása is megválaszolatlan kérdés, az biztos, hogy szaporaságuk erősen függ (a sárkányokhoz hasonlóan) a sötét erők jelenlététől, és az is biztos, hogy Szauron és Szarumán nagyon gyorsan tudta őket szaporítani ha akarta – akár úgy is, hogy közben keresztezi őket más fajokkal. (Szarumán a félork embert tenyésztette ki, Szauron az uruk-hait)
A fajuk egyik nagy előnye a nagy szaporaság, emiatt voltak képesek Morgoth csatáiban siker reményével fellépni a tündék ellen – de fegyelmezetlenségük miatt a szintén nagyon nagy számú núnemori seregek ellen már kevésnek bizonyultak.
Ezért lett kitenyésztve az uruk-hai, amely már (a Szarumán féle verzió legalábbis) feltétlenül hűséges, engedelmes és fegyelmezett. Nem utolsó sorban pedig bírja a napfényt.
Szauron bukásával az ő orkjai – mivel akarata megszállva tartotta őket akárcsak Melkoré az általa fogságba ejtett tündéket – valószínűleg mind meghaltak de nem tartom lehetetlennek, hogy a Ködhegységben még jó ideig gondot okoztak a törpöknek.

7. A nazgúlok
Rájuk nem vesztegetnék sok szót, mivel az eddigiekhez nem tudok hozzátenni. Kilenc emberkirály – de legalábbis úr- akiknek örök életet és mások feletti hatalmat ígértek és kapva kaptak az alkalmon. Életük lejártával valóban nem haltak meg, de nem valószínű, hogy kitörő örömmel töltötte el őket az eredmény, legalábbis eleinte, beleszólásuk azonban már nem volt. Nem tudom mennyire élvezték vagy éppen gyűlölték a lidérc-létet, elvégre a hatalmuk megvolt, nagyobb seregeknek parancsolhattak mint bármikor életükben, bárkit bármikor halálra kínozhattak, egyszóval megvolt mindenük amit egy sötét lélek csak kívánhat. Nem adják semmilyen jelét annak, hogy igazából megtört lelkek, akiket csak egy külső hatalom irányít, sem annak hogy valójában nincsenek is önálló érzelmeik csupán Szauron bábjai amiket ide-oda tologat a sakktáblán. Bár Gandalf ez utóbbit véli, de ehhez én túlságosan önállónak találom a lidérceket, Minas Ithil Minas Morgullá tétele például teljességgel eltér Szauron stílusától, sehol nem olvashatunk arról, hogy Tol-in-Ghaurhoth a rémálmok szigetévé változott volna arról pedig, hogy hideget lehelne végképp nem. Minden arra enged következtetni, hogy ez a Nazgúlok Urának a legkisebb részletre kiterjedő műve a virágoktól a szobrokon át a torony álomszerű imbolygásáig. Ötletes, és sokkal iszonytatóbb műve bárminél, amit Szauron vagy akár Melkor valaha is létrehozott. (sem A Thangorodrim sem a Barad-dúr nem volt önmagában ijesztő, csupán a mögötte álló hatalom tette azzá)
Nekem az a véleményem, hogy a nazgúlok, különösen a Morgul-völgybe költözésük után határozottan élvezték a nazgúl-létet.
Hogy pontosan mekkora hatalommal rendelkeztek az rejtély. Puszta jelenlétük félelmet ébresztett minden emberben, orkban és állatban, és ez a félelem egyre fokozódott a többszöri felbukkanásuk által. Harcban sem kellett másra hagyatkozniuk, öten továbbhaladásra tudták kényszeríteni Szürke Gandalfot Széltetőn, de ha csak lehetett kerülték a nyílt összeütközést.
Az embereken kívül mások felett is hatalommal rendelkeztek – ez ugyan alig-alig bukkan fel a Gyűrűk Ura oldalain, de azért ottvan. Szauron nem csak kilenc lidércet hozott létre. Ők kilencen voltak a legerősebbek, és ők voltak képesek közvetlenül hatással lenni a fizikai világra, de voltak mások is, sokan. Aragorn szerint Frodóból is lidérc vált volna a morgultőr-támadás miatt, de sokkal kisebb és gyengébb a nazgúloknál és ők parancsoltak volna neki. Hol voltak hát ezek a lidércek? Minas Morgulban ők voltak a soha nem nyugvó szemek, talán a Morannonnál is volt néhány és ők veszik körül az utolsó csata előtti éjjelen Aragorn seregét.
Végül meg kell említenem azt is, hogy a nazgúlok valódi hatalmának ez csak a töredéke – Gandalf (vagy Elrond?) azt mondja Völgyzugolyban, hogy ahhoz képest milyenek lesznek, ha Uruk visszakapja a Gyűrűt, fakó árnyak csupán.
Történetük Szauronéval együtt ért véget.

Összefoglalásként tehát kijelenthetjük, hogy a Sötét Oldal –legalábbis vezetői szinten - Ardán nem nélkülözött sem logikát sem távlati terveket, sőt, saját nézőpontjából a világ megjobbításán dolgozott. A problémák és konfliktusok oka, hogy semmilyen más nézőpontot nem tekintett fontosnak a sajátján kívül, így azokét sem akiknek a sorsát irányítani akarta. Úgy akarta javukat, hogy nem kérdezte meg őket, valójában mi szolgálna javukra, hanem előzetesen eldöntötte és eszerint járt el. De mindennek ellenére sem mondhatjuk, hogy ha Melkor/Szauron győz akkor Középfölde sivatagos pusztasággá változik, mert még ők sem ezt tartották szépnek – csak tevékenységük (Mordor északi „ipari” része és Thangorodrim hasonló működése illetve a lángok a Dagor Bragollachban) fontosabb volt számukra mint a környezetük épsége.
A lista nem teljes, de úgy érzem minden lényegi dolgot leírtam, amit akartam. Remélem mindazoknak akik időt szánnak az olvasásra egy kicsit jobban megvilágítottam a sötét oldalt – még ha ez fura hasonlat is.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #323953 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
nagyon jó kis írás :D várom a második részt
UI: valahonnan nekem úgy rémlik, hogy Ungoliant maia volt, de lehet, hogy ezzel csak az erejére akart utalni Tolkien

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #323950 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Én csak filozófia szempontból vizsgálom Earnur-t, akinek bukásával, elbukott a becsület, a lovagiasság Középföldén, és egy új kor kezdődött, Gondor számára. A királynélküli ország, már nem volt ugyanolyan...És Earnur-ral ment a tisztességes háború is, ahol még nem ostromok döntötték el a csatát, hanem igazi, egymásnak-lovaglós csaták.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #323892 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Namarie: Azt is beleírtam emlékeim szerint hogy ami neki jó az nem feltétlenül egyezik azzal ami másoknak jó (legfeljebb csak szerinte). Magának meg mindenki jót akar, ez magától értetődő szvsz.

Alapvetően szerintem nem pusztítani akart hanem építeni - saját tervek szerint saját boldogságára - és uralkodni mert őszerinte csak ő maga csinálhatta azt jól, és szerinte felső irányatás nélkül a népek összevissza kóvályogtak volna, az meg haszontalan és csak baj van belőle.

Tehát tagadom azt, hogy öncélúan pusztítani akart volna, azt legfeljebb csak féltékenységből teszi de ez esteben is csak akkor ha tudja utánozni a dolgot, a Szilmarilokat például sosem próbálta elpusztítani, mert tetszettek neki - pedig iszonyatosan irigy lehetett Feanorra amiért eszébe mert jutni valami ami nem tőle, Melkortól származik.


Anduin: A gondoriaknak köze nem volt az európai lovagokhoz, és Earnur tudtommal semmilyen veszélyt nem jelentett a Boszorkányúrra (már első találkozásukkol is megvadult a lova a nazgúl kacajától), ráadásul eddigre megvolt a jóslat amit ő (ti. a Boszorkányúr) is nagyon jól ismert, nem látom értelmét az ork íjászoknak meg egyebeknek, az európai hős lovagos hasonlat meg erősen sántít.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #323840 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
,,A Boszorkányúr végül párbajban végez Earnurral"

Nem kötözködöm, de nem tudni hogy halt meg. Csak elment Mines Morgul-ba és ennyi.
(Szóval, inkább valószínű, hogy tőrbecsalták, és ork íjászok, vagy trollok, vagy egyéb lények ölték meg. Persze a párbajnak is ugyannyi az esélye, de nem tudjuk eldönteni, a forrás hiánya miatt.

Tulajdonképpen Earnur úgy is értelmezhető, mint az utolsó lovag, aki még becsületesen, nyílt terepen vívta csatáit, akinek, becsületét védte, de gőgös is volt egyben.
Szerintem ő az igazi példája, hogyan hulott el az utolsó Európai lovag, a gonosz alattomos, nem lovagias, becstelen eszközeivel szemben.)

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja - 16 éve 11 hónapja #323838 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Alyr: jó az írásod, összesezdett, alapos. Van azonban egy-két kifogásom:

Iluvatar nem fogott ki Melkoron. Nem kellett neki cselhez folyamodnia Melkorral szemben, hiszen Eru tudta, amit tud. Melkor az én meglátásom szerint "az erő azon része, mely folyton rosszra tör, de végül jót mível" /Goethe/
Sajnos Valinorban is érezhető Melkor hatása: rokongyilkosság, a noldák futása, Finwe halála.

ha jól látom, számodra Melkor egy eredendően jóakaratú szereplő.

Szerintem Fausthoz hasonlítható abban, hogy a jó, amit művel, az véletlen, és ő csakis és kizárólag rombolni akar, illetve a maga számára akar csak jót. Ennyiben öncélúan gonosz. Igaz, volt ő jó is, egy darabig Valinorban is ezt hitte magáról, de aztán rájött, hogy mégse.

Szerintem egy idő után nem akar különbséget tenni jó és rossz között- ez azt eredményezné, hogy vannak morális megfontolásból véghezvitt cselekedetei, pedig nincsnek. Azért cselekszik, mert NEKI jó a hatalom.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #323827 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Tolkien tanulmányok
Jöhet az a második rész is.

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.560 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére