Moria - Törpök

Több
18 éve 5 hónapja #276800 Írta: Annedun
Annedun válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
a szótárokról jut eszembe: van egy német honlap is, ahol sinda nyelvleckék vannak, meg német-sinda szótás is.

www.sindarin.de

szeretni és szeretve lenni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 5 hónapja #276799 Írta: Annedun
Annedun válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
a szótárokról jut eszembe: van egy német honlap is, ahol sinda nyelvleckék vannak, meg német-sinda szótás is.

www.sindarin.de

szeretni és szeretve lenni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #271314 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

amanibhavam írta:

Ardathon írta: Ez a szótár hiteles ?


nem


Azt egy szóval nem mondtam :)
De több a semminél

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #270955 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Ardathon írta: Ez a szótár hiteles ?


nem


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #270954 Írta: Ardathon
Ardathon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Ez a szótár hiteles ?

"Ha bajnok akarsz lenni edz is annyit mint egy bajnok!!!"

s6.bitefight.hu/c.php?uid=30021

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #270953 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Ajánlom figyelmetekbe
uradalom.fantasya.hu/index.php?s ... tat&id=227

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268570 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

TharThalion írta: Valaki nem tud nekem adni feljegyzést vagy egyéb ehez hasonlot a régi Törp nyelvről ? Előre is köszi :D

pl itt olvashatsz a törp nyelvről: www.tolkien.hu/view.php?m=51&c=1&a=986 ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268569 Írta: Ardathon
Ardathon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Valaki nem tud nekem adni feljegyzést vagy egyéb ehez hasonlot a régi Törp nyelvről ? Előre is köszi :D

"Ha bajnok akarsz lenni edz is annyit mint egy bajnok!!!"

s6.bitefight.hu/c.php?uid=30021

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268281 Írta: Chaord
Chaord válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Ecthelion írta: A Középfölde életre kel c. tanulmánykötetben két esszé is foglalkozik a törpökkel. Tudom hogy nem szokás ilyen harmadlagos forrásokra uatlni, de hadd idézzek egy részletett:

"Lehetséges, hogy amikor VII. Durin a negyedkor elején végül letelepedett Khazad-dúmban, az Ered Luin-i törpök is egyfajta újjászületést éltek át..."
(Michael Martinez - Középfölde életre kel: 154. oldal)

A mondat vége nem érdekes. Ezek szerint VII. Durin Móriában telepedett le a negyedkorban.


Kössz :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268186 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
A Középfölde életre kel c. tanulmánykötetben két esszé is foglalkozik a törpökkel. Tudom hogy nem szokás ilyen harmadlagos forrásokra uatlni, de hadd idézzek egy részletett:

"Lehetséges, hogy amikor VII. Durin a negyedkor elején végül letelepedett Khazad-dúmban, az Ered Luin-i törpök is egyfajta újjászületést éltek át..."
(Michael Martinez - Középfölde életre kel: 154. oldal)

A mondat vége nem érdekes. Ezek szerint VII. Durin Móriában telepedett le a negyedkorban.

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268181 Írta: Beleg
Beleg válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Chaord írta: Hello!Biztos kérdezték már de engem nagyon érdekel:
- Mi lett Móriával a Negyedkorban? Átböngésztem a könyveket és nem találtam benne róla semmit. Ne nézzetek hülyének csak nem emlékszem rá vagy átugrottam azt a részt

Én úgy olvastam, hogy többé nem vette birtokba senki!
Vannak könyvek (Tolkien és a Gyűrűk ura világa, Középfölde életre kel stb, stb... mondjuk nem tudom ezek mennyire megbízhatók), amelyek egy-egy fejezetben foglalkoznak a negyedkori Középföldével, de őszintén szólva ezekbe csak a könyvesboltok polcai között olvastam bele.

"...nincs semmi sem, csak semmi van, s e semmi én vagyok." - Babits

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268141 Írta: Chaord
Chaord válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Hello!Biztos kérdezték már de engem nagyon érdekel:
- Mi lett Móriával a Negyedkorban? Átböngésztem a könyveket és nem találtam benne róla semmit. Ne nézzetek hülyének csak nem emlékszem rá vagy átugrottam azt a részt

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268132 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Ecthelion írta:

Alyr Arkhon írta: És mivel a tündék túl lusták voltak törpül tanulni (meg mert a khuzdulba a törpökön kívül mindenkinek beletört a nyelve) a törpöknek meg létszükséglet volt a kereskedelem, teljesen logikus..


És ha jól tudom a törpök nem is szívesen tanítottak meg senkit a khuzdulra. Ha jól tudom ez is rejtély volt, mint az igazi nevük. Vagy rosszul emlékszem?


Még eleinte a szilmarilok szerint próbálták tanítani a tündéket.
A Másodkorban meg az embereket akik a nagy Törp-Em,ber szövetségben szövetkeztek velük és elnyerték a bizalmukat.

Ám mindkét népnél kudarcot vallottak.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268129 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Alyr Arkhon írta: És mivel a tündék túl lusták voltak törpül tanulni (meg mert a khuzdulba a törpökön kívül mindenkinek beletört a nyelve) a törpöknek meg létszükséglet volt a kereskedelem, teljesen logikus..


És ha jól tudom a törpök nem is szívesen tanítottak meg senkit a khuzdulra. Ha jól tudom ez is rejtély volt, mint az igazi nevük. Vagy rosszul emlékszem?

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268127 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Gilgolwen Nimrandir írta:

Alyr Arkhon írta: Törpök a tündéktől:
- nyelv. A sindarint - legalábbis az első korban- minden törp folyékonyan beszélte akinek tündékkel volt dolga

Tényleg, ebbe még bele sem gondoltam. Furcsán hangozhat egy törp szájából sindarin szavakat hallani :D


Az első- és másodkorban ez volt a közös nyelv.
És mivel a tündék túl lusták voltak törpül tanulni (meg mert a khuzdulba a törpökön kívül mindenkinek beletört a nyelve) a törpöknek meg létszükséglet volt a kereskedelem, teljesen logikus.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268119 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Alyr Arkhon írta: Törpök a tündéktől:
- nyelv. A sindarint - legalábbis az első korban- minden törp folyékonyan beszélte akinek tündékkel volt dolga

Tényleg, ebbe még bele sem gondoltam. Furcsán hangozhat egy törp szájából sindarin szavakat hallani :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268114 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

TharThalion írta: Tudnál nekem arra mondani olyat amit a tündék a a törpöktöl tanültak vagy forditva ? :roll: :roll: :roll: :roll:


Tündék törpöktől:
- páncéling készítése
- fegyverek készítése
- bányászattal kapcsolatos dolgok (ld Eol és Maeglin)

Törpök a tündéktől:
- Certhas Daeron, azza a rúnaírás (és ezt igazították magukhoz később)
- nyelv. A sindarint - legalábbis az első korban- minden törp folyékonyan beszélte akinek tündékkel volt dolga


Biztos van még ezernyi dolog csak nem jut eszembe

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #268111 Írta: Ardathon
Ardathon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Tudnál nekem arra mondani olyat amit a tündék a a törpöktöl tanültak vagy forditva ? :roll: :roll: :roll: :roll:

"Ha bajnok akarsz lenni edz is annyit mint egy bajnok!!!"

s6.bitefight.hu/c.php?uid=30021

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267802 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Hát, azért szerintem a tündék ennyire nem voltak haszonelvűek...
Amúgy "írva vagyon" hogy ezekben az időkben nagyon sokat tanult egymástól a két faj. Számomra ez - ismerve a törpök igen titkolózó és bizalmatlan természetét - azt jelenti, hogy igenis nagyon jóban voltak egymással... ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267610 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Felagund írta: A helyzet kicsit bonyolultabb :D

Moria kapuja azért lett tünde nyelvű, mert az eregioni noldák nagyon jóban voltak a moriai törpökkel, olyan jóban, amilyenben tündék és törpök se előtt se azóta (leszámítva Celebornt, aki erősen neheztelt a törpökre Doriath feldúlása miatt - érthető okokból...). Miután Eregion elpusztult, és Moria kapui bezárultak, a barátság feledésbe merült, Lórienben megmaradt a Celeborn-féle megítélés...


Azért ne feledjük, hogy a noldák nem a törpökkel voltak jóban, hanem a mithrilbányászokkal/kereskedőkkel. Ha hobbitok bányásztak volna mithrilt, velük lettek volna jóban. Eregiont is csak azért alapították, hogy közel legyenek imádott fémükhöz. (és hogy ne terhelje a szállítmányokat a szállítási költség. :D )

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267609 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
A helyzet kicsit bonyolultabb :D

Moria kapuja azért lett tünde nyelvű, mert az eregioni noldák nagyon jóban voltak a moriai törpökkel, olyan jóban, amilyenben tündék és törpök se előtt se azóta (leszámítva Celebornt, aki erősen neheztelt a törpökre Doriath feldúlása miatt - érthető okokból...). Miután Eregion elpusztult, és Moria kapui bezárultak, a barátság feledésbe merült, Lórienben megmaradt a Celeborn-féle megítélés...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267479 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

TharThalion írta:

Alyr Arkhon írta:

TharThalion írta: A Tünde Törp barátság miatt lett Moria jelszava tünde nyelvű?


Akkor éppen felfüggesztették a gyűlöletet, de azért barátságról nem volt szó. A tünde nyelve(ke)t viszont az első- és másodkorban közös nyelvként használták még Númenorban is.


Miután Gimlit beengették Lothlórienbe megjavült a barátság Törpök és Tündék köszt?


A barátság nem lett nagyobb, csak talán nem volt olyan ellenséges.
Talán jobban elismerik egymás képességeit.
Egyedül Gimli lett Tündebarát.

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267470 Írta: Ardathon
Ardathon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Alyr Arkhon írta:

TharThalion írta: A Tünde Törp barátság miatt lett Moria jelszava tünde nyelvű?


Akkor éppen felfüggesztették a gyűlöletet, de azért barátságról nem volt szó. A tünde nyelve(ke)t viszont az első- és másodkorban közös nyelvként használták még Númenorban is.


Miután Gimlit beengették Lothlórienbe megjavült a barátság Törpök és Tündék köszt?

"Ha bajnok akarsz lenni edz is annyit mint egy bajnok!!!"

s6.bitefight.hu/c.php?uid=30021

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267337 Írta: Enna Silme
Enna Silme válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Berem írta: Tolkien mivel nagyon vallásos volt, ezért sokat mintázgatott a bibliából...

Hat, ha nem is szandekosan tette, rengeteg hasonlosag van. A teremtestortenet es Melkor gonossza valasa szinte tisztara ua. Nekem ez nagyon tetszik! ;) De amugy szerintem is inkabb a valak felelnek meg az angyaloknak es nem a tundek. Szerintem Tolkien-ra erosen hatott a katolikus neveltetes, amiben resze volt. Az eleg kozel all a legendak, babonak vilagahoz, igy nem csoda, ha kelta mitoszok legkoret es biblikus elemeket egyarant talalhatunk a muveiben. (Apam, ezt de kemenyen megaszontam! 8O ;) )

"De hajókról ha zengek is, lesz-e hajó nekem, hogy visszavigyen, átvigyen ily széles tengeren?"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267310 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

TharThalion írta: A Tünde Törp barátság miatt lett Moria jelszava tünde nyelvű?


Akkor éppen felfüggesztették a gyűlöletet, de azért barátságról nem volt szó. A tünde nyelve(ke)t viszont az első- és másodkorban közös nyelvként használták még Númenorban is.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #267302 Írta: Ardathon
Ardathon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
A Tünde Törp barátság miatt lett Moria jelszava tünde nyelvű?

"Ha bajnok akarsz lenni edz is annyit mint egy bajnok!!!"

s6.bitefight.hu/c.php?uid=30021

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #259925 Írta: Berem
Berem válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Azt nem mondtam, hogy jól is emlékszem :D :D

Berem garuk khazad!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #259924 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Berem: Érdekes gondolatok, de...
Valinor sokkal kevésbé a mennyország, mint inkább a kelta mitológia Avalonja, ahonnan időnként azért szokás visszatérni.
Akik Valinorban halnak meg, azok éppúgy újjászület(het)nek, mint bárki más tünde, kivéve Feanort.
Ha már mindenképpen bukott angyalokat keresünk, ott van Melkor...
Tolkien tudtommal a valákat tekintette angyaloknak, nem a tündéket.

De persze lehet, hogy tévedek.
Mindazonáltal ez itt offtopic.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #259904 Írta: Berem
Berem válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Nem is tom itt hányan olvasták el a szirmarillokat én épp katona voltam mikor elolvastam, de általában a részletekre oda figyelek, na amikor elhajóznak, akkor ők a paradicsomba hajóznak, és számukra megadatik az a megtiszteltetés, hogy magasabb rendű lénnyé válhassanak, és ne kerüljenek vissza a reinkarnációba. Mi itt most ezeket a magasabb rendű lényeket hívjuk általában angyaloknak, amúgy ha jól emlékszem ezt már nem tom hol olvastam, hogy Tolkien mivel nagyon vallásos volt, ezért sokat mintázgatott a bibliából, így a tündék a bukott angyalokna felelnek meg..... most itt lehet, hogy sokan megköveznek :D
De ez az oka annak, hogy az elfek normál módon halhatatlanok, betegség, és idő által nem halnak meg, csak csatákban. xal sok okosat írtam most ide csak fenenagy köze nincs Moriához :D
Viszont írtam egy pár dolgot a nyelvek topikba ami érdekelheti az itt dumcsizó törpbarát társaságot :D
Na szóval akkor nem is rontom itt tovább a levegőt :D

Berem garuk khazad!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #259817 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Ecthelion írta:

Alyr Arkhon írta:

Kősisakos Thorin írta: Szerintem is 250-300 bár a 250 már elég aggastyán Vaslábú Dain is annyi volt Gyűrűháború alatt és 300 éves törpről nemis nagyon tudok, bár ha jól értsültem Durin nemzetségből való törpök több évig is éltek akár 600-700 évig is. Ha hülyeséget írtam akkor javítsatok ki.


Durinról feljegyezték, hogy olyan sokáig élt, azt hitték, sosem fog meghalni.
De számszerűen pontos életkort nem ismerek.


Durinról azt is azt tartották, hogy később mindig ujjászületett, és ujjá is fog születni? Vagy tévedek? :?


Úgy tartották. Amelyik király Khazad-dúmban nagyon hasonlított rá, azt róla nevezték el.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.539 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére