Rejtélyek Középföldéről

Több
21 éve 7 hónapja - 21 éve 7 hónapja #74195 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Nyello írta: Üdvözlet mindenkinek!

Az ork nők, nőstények témaköréhez: Én azon az állásponton vagyok, hogy kellett léteznie ork nőknek is. A Két Torony-ban Szilszakáll az Uruk-hai orkok teremtéséről beszél. Két lehetséges módszert nevez meg létrehozásuk módjának: 1. Szarumán valami gonosz praktikával embereket rontott meg. 2. Ork és ember vér vegyítéséből születtek, nos nem tartom valószínűnek, hogy a regény születésének pillanatában, álmodtak volna a génsebészetről, valószínűbbnek látszik, hogy a két faj keresztezéséről van szó. Lehetséges, hogy ork férfiak és embernők nászából született az új faj, de az is lehet, hogy ember férfiak és ork nők nászából jött létre az új faj. A filmben Gandalf azt meséli, ha jól emlékszem, hogy Szarumán, goblin férfiak és ork nők pároztatásából hozta létre az új fajt. Ezek azonban még mindig kevéssé tűnnek meggyőző bizonyítéknak az ork nők létezésre. Megbízhatóbb adatnak tűnik, az, ami A Szilmarilokban olvasható. Morgoth megdöntésekor, amikor Szauron is elvesztette egy időre a hatalmát, a Barad-dúr romjai alatti tárnákban az orkok úgy szaporodtak, mint a legyek, nos hacsak nem osztódással történt, akkor ehhez úgy vélem szükség volt nőstényekre is, hiszen korábbi és majdani gazdájuk is híján volt a kellő hatalomnak, hogy mágikus úton rásegítsenek az orkok szaporodására.
Az sem kizárt, hogy az orkok mind nőstények. A természetben ismeretes, hogy bizonyos fajok, pl. a levéltetvek, nőstényei képesek szűznemzéssel is szaporodni. Egyes tengeri halfajoknál, azt hiszem a kalauzhalaknál, a faj minden egyede nőstény, de párzási időszakban, a legnagyobb nőstény nemet vált és hímmé válik, és ilyen méretkülönbség van az okoknál is, a kapitányaik nagyobbak, mint a közorkok. Lehetséges modellek, még a hímnős éti csigák.

A tündér harcosnők témájához: Bár egy nagy csatából sem rémlik, híres harcosnők neve, de azt hiszem léteztek. Úgy vélem Galadriel, legalábbis a házasságát megelőző időkből, annak tekinthető. Említést tesznek róla, hogy szívesen űzte a vadat, unokafivéreivel a Feanor-fiakkal. A távozáskor pedig a noldahercegekkel minden tekintetben egyenrangúnak nevezik. Aredhel Ar-Feiniel kirohanása bátyja ellen, hasonlóképp értelmezhető.


Nagyon érdekes fejtegetés és sok igazszág rejlik benne. Szerintem vannak ork nők és férfiak, és nem kizárt, hogy voltak harcos orknők is.

Galadriel: Én úgy tudom, hogy nem ő űzött vadat az ardőkben unokafivéreivel, de egyenrangú legalábbis bölcseségen a noldahercegekkel. Harcosnők: Lúthien, Éowyn (habár ő ember).

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #74185 Írta: Böszi
Böszi válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Szerintem női orkok pl. úgy lehettek, hogy amikor a quendeket elfogták még mielőtt Orome megjelent volna, voltak köztük nők is, akiket pl. erdei séta közben fogtak el... (mert az eltévedt quendeket fogták el az erdőben, meg ilyen helyeken, nem?)

szvsz

Böszi
"Govannas vîn gwennen le, Haldir o Lórien."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #74171 Írta: Nyello
Nyello válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Üdvözlet mindenkinek!

Az ork nők, nőstények témaköréhez: Én azon az állásponton vagyok, hogy kellett léteznie ork nőknek is. A Két Torony-ban Szilszakáll az Uruk-hai orkok teremtéséről beszél. Két lehetséges módszert nevez meg létrehozásuk módjának: 1. Szarumán valami gonosz praktikával embereket rontott meg. 2. Ork és ember vér vegyítéséből születtek, nos nem tartom valószínűnek, hogy a regény születésének pillanatában, álmodtak volna a génsebészetről, valószínűbbnek látszik, hogy a két faj keresztezéséről van szó. Lehetséges, hogy ork férfiak és embernők nászából született az új faj, de az is lehet, hogy ember férfiak és ork nők nászából jött létre az új faj. A filmben Gandalf azt meséli, ha jól emlékszem, hogy Szarumán, goblin férfiak és ork nők pároztatásából hozta létre az új fajt. Ezek azonban még mindig kevéssé tűnnek meggyőző bizonyítéknak az ork nők létezésre. Megbízhatóbb adatnak tűnik, az, ami A Szilmarilokban olvasható. Morgoth megdöntésekor, amikor Szauron is elvesztette egy időre a hatalmát, a Barad-dúr romjai alatti tárnákban az orkok úgy szaporodtak, mint a legyek, nos hacsak nem osztódással történt, akkor ehhez úgy vélem szükség volt nőstényekre is, hiszen korábbi és majdani gazdájuk is híján volt a kellő hatalomnak, hogy mágikus úton rásegítsenek az orkok szaporodására.
Az sem kizárt, hogy az orkok mind nőstények. A természetben ismeretes, hogy bizonyos fajok, pl. a levéltetvek, nőstényei képesek szűznemzéssel is szaporodni. Egyes tengeri halfajoknál, azt hiszem a kalauzhalaknál, a faj minden egyede nőstény, de párzási időszakban, a legnagyobb nőstény nemet vált és hímmé válik, és ilyen méretkülönbség van az okoknál is, a kapitányaik nagyobbak, mint a közorkok. Lehetséges modellek, még a hímnős éti csigák.

A tündér harcosnők témájához: Bár egy nagy csatából sem rémlik, híres harcosnők neve, de azt hiszem léteztek. Úgy vélem Galadriel, legalábbis a házasságát megelőző időkből, annak tekinthető. Említést tesznek róla, hogy szívesen űzte a vadat, unokafivéreivel a Feanor-fiakkal. A távozáskor pedig a noldahercegekkel minden tekintetben egyenrangúnak nevezik. Aredhel Ar-Feiniel kirohanása bátyja ellen, hasonlóképp értelmezhető.

Et Earello Endorenna utúlien."
"Aure entuluva!"
"Namárié!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #74006 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
azt azért tegyük hozzá, hogy azt, hogy az orkok eltorzított tündék, Tolkien is úgy írja le, mint a tündék véleményét, más helyütt, a szilmarilok történetének más változataiban arról szól, hogy Melkor az orkokat a tündék kigúnyolására készítette, azok mintájára...
mint azt egy minap olvasott esszé is fejtegeti, a tünde-származás felvet egy csomó problémát (hová kerül a lelkük haláluk után? visszatérhet-e Középföldére, mint a tündéké, újjászülethetnek-e gyermekeikben, mint ők? stb.)
viszont van az elméletet alátámasztó utalás is, Shagrat úgy beszél a társával a "Nagy Csatáról", mintha maga is jelen lett volna sokszáz évvel azelőtt


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73999 Írta: Esgal
Esgal válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Lehet,hogy van női ork,csak nem mennek nyilvánosság elé,mint pl.a törpöknél,vagy az is elképzelhető,hogy ugyanúgy csatáznak,meg minden,csak épp megkülönböztetni nem lehet őket.Te pl. el tudod képzelni,hogy valaki leáll csata közben vizslatni,hogy hím-e vagy se?
Egyébként,hamár békák:amennyire tudom,egyes békafajok képesek változtatni a nemüket,és bár ez nevetségesen hangzik,lehet,hogy így van ez az orkoknál is...párzás idején még nő,de aztán...najó,ezt ne feszegessem,mi?
Ellenpont viszont:ha az orkok a csatában elfogott tündékből lettek,akkor azok közt nem volt nő--a filmbéli Arwenen kívül nem tudunk tünde harcos nőről.Tehát csak férfiakat alakított át ergo:nincs eredeti nősténye.Marad a "klónozós-kitenyésztős-génsebész" módszer.

Nem adhatok mást, csak mi lényegem.
/Lucifer/
Tánc a ködben, tánc a jégen,
Tánc a hóban, tánc a fagyban
/Ghymes/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73952 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A Tolkien Enciklopédia szerint az orkok természetes halállal nem halnak meg, tehát lényegében örökéletűek, mint a tündék. A halhatatlanságot nem senki nem veheti el egy fajtól, még akkor sem, ha eltorzították.
A szaporodásukról meg annyit ír ugyanez a könyv, hogy "...állítólag úgy szaporodtak, mint a békák." Hogy ez mit jelenthet :hein: Az tény, hogy női orkokról nem tudunk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73874 Írta: Fimbrethil
Fimbrethil válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Szerintem mindegy hogy egy ork elvileg örök életü-e mert ugyis meghalnak a csatákban :( , vagy veszekedés közben ölik meg egymást :twisted:

Aki Istenhez beszél, arról azt mondjuk, imádkozik,
akihez Isten beszél, arról azt mondjuk, megőrült.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73852 Írta: Böszi
Böszi válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Szerintem lehet, hogy az orkok örökéletűek.

Mert ha jól tudom, miután "elrondították" őket, szaporodni kezdtek.
És ha a régiek nem halnak meg, és nem öregednek ki, sokkal többen vannak.

Ööö...egyáltalán hogy szaporodnak az orkok? Mert a filmben láttuk,
hogy a mutáción átesett orkok hogy, de az eredetiek?

Meg az egy dolog, hogy "elrondították" őket, de szerintem az örökéletük nem veszhetett el "csak úgy", legföljebb valaki megvonta büntetésből.

SzVSz

Ha tévedek, akkor bocsi!

Böszi
"Govannas vîn gwennen le, Haldir o Lórien."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73839 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Szerintem nem örök életűek az orkok.
Mikor így át"rondították" őket, szerintem a hallhatatlanságuk úszott a szépségükkel, etc. etc.
Milyen fura, hogy a tündékből :arrow: orkok... ezen mindig sokat gondolkodom!

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73821 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ancalimon írta: Viszont nem szabad elfeledkeznünk, hogy Melkor nem tudott teremteni, csak módosítani, rossz irányba fordítani a meglévőket. És bizonyos értelemben a szolgálatába szegődött maiákat is ugyanúgy torzította el, mint ahogy az elfogott tündéket orkokká züllesztette...


Tehát akkor elvileg az orkok is halhatatlanok, és nem betegednek meg?
És a trollok? Őket az entek elcsúfításából "készítette" Melkor, tehát ők is elvileg halhatatlanok?

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73252 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Aha, egy-egy kötetet én is láttam. Pont tegnap. Lost Road, Lost Tales 1 etc.

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73249 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A teljes sorozatot még sehol sem láttam magyar könyvesboltban, de néhány kötet azért előfordul.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73238 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A History of Minndle-Earth sorozatot lehet itthon kapni? Mármint egészben... én csak részekben láttam.

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #73097 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

amanibhavam írta: de ott az áll, hogy "creatures of his cruel thought", tehát kegyetlen elméjének/gondolatának teremtményei


Tényleg.
Viszont nem szabad elfeledkeznünk, hogy Melkor nem tudott teremteni, csak módosítani, rossz irányba fordítani a meglévőket. És bizonyos értelemben a szolgálatába szegődött maiákat is ugyanúgy torzította el, mint ahogy az elfogott tündéket orkokká züllesztette...

Vagyis szerintem ez azért elég komoly érv amellett, hogy a balrogok nem uralhatták az eget a szó klasszikus értelmében "repülve".

Még egy fontos érv: amikor a balrogok legyőzik Fingon királyt, egy sas (Manwe szolgája, aki viszont hangsúlyozottan tud repülni a szárnyaival) kiragadja a kezükből a testet, és a balrogok nem kapnak szárnyra, hogy utána repüljenek, pedig ha tehették volna biztos, hogy megteszik...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72820 Írta: Telumehtar
Telumehtar válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Jaaa...hoppá 8O :oops: sorry.......

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72819 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Christopher nem "fejezett" be semmit, csak összegyűjtötte, szerkesztette, nyomdakészre alakította a meglévő szövegeket.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72801 Írta: Telumehtar
Telumehtar válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
szerintem talán Tolkien bármennyire részletes is volt nem gondolta végig ezt egyértelmüen...ja és Szilt egyébként késöbb irta és a fia fejezte be nem????akkor lehet hogy a fia feletkezett meg erről....bár ezt nem naon hiszem.....

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72789 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A kéziratban lehet, hogy szerepelt, de a Szil megjelent szövegében csak a mondat első része szerepel ezen a helyen: "...issued the winged dragons, that had not before been seen;..."


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72787 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
nem értelek: a Quenta Silmarillion Conclusion a szöveg része, kiegészítés a gépelt kézirathoz


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72786 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
de ott az áll, hogy "creatures of his cruel thought", tehát kegyetlen elméjének/gondolatának teremtményei


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72783 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ha a conclusion-be bent van, akkor valahol a szövegbe is meg kell lennie. Biztosan nem a Lost Road-ból emlékeztem erre a részletre...
Amanibhavam: Hálám örökké üldözni fog!

Én nem vagyok olyan jó angolból, de szerintem a "creatures" általános alak, nem csak a szó szerint Melkor által létrehozott egyedekre vonatkozhat. Gondolom olyan értelemben is használják, mint a magyar "teremtmény", amibe mindenki beletartozhat, hiszen végső soron mindenki Eru teremtménye... :)


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72777 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A Quenta Silmarillion Conclusionjében (Lost Road, 363. oldal, 17. paragr.) szerepel ez a mondat:

...and out of the pits of Angband there issued the winged dragons, that had not before been seen; for until that day no creatures of his cruel thought had yet assailed the air.



most erre meg lehet azt mondani, hogy a balrogok nem Melko "csinálmányai", de azért ez sokatmondó mondat

már elnézést, hogy angolul idéztem


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72763 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Elanor írta:

Ancalimon írta: A leírások szerint Melkor első repülő szolgái a repülő sárkányok voltak (Fekete Ancalagon és leszármazottai). Addig csak próbálkozott Melkor, hogy a Manwe szolgái által uralt levegőt is birtokba vegye...


Nem hinném, hogy Tolkien ebben az állításában véletlenül megfeledkezett volna a balrogokról, ez egyáltalán nem vall rá.


Csak egy kis pontosítás. Ez így ebben a formában érdekes érv, de nem perdöntő, mivel az idézet az "Elveszett mesék"-ben található. Márpedig az elveszett mesékben a balrogok még nem a gonosszá vált kis létszámú, de nagy hatalmú maia csoportot jelöltek, hanem egy az orkoknál erősebb, de azért egyértelműen nem "isteni" gonosz népcsoportot. Az biztos, hogy ezek a balrogok nem tudtak repülni...
A kérdés az, hogy vajon a korai balrogok ezen koncepciója átkerült-e a Gyűrűk Ura idején kialakult új balrogokba.

A dolgot csak az dönthetné el, ha a GYU idejéből, vagy későbbről (mondjuka Szilmarillok valamelyik változatában) találnánk erre utaló leírást...

Én úgy emlékeztem, hogy a Szil-ben is szerepel az a gondolat, hogy Fekete Ankalagon az első repülő lény Melkor szolgálatában, de sehol sem találtam ezt a részt. Esetleg más is emlkészik erre a gondolatra?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72761 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Elanor írta: Nem hinném, hogy Tolkien ebben az állításában véletlenül megfeledkezett volna a balrogokról, ez egyáltalán nem vall rá.


De igenis rá vall. Tolkien nem egy következetlenséget követett már el. Egy ekkora horderejű műben természetesen vannak hibák. Talán a balrogos kérdés is az. Szerintem tud repülni, és a Szilben való ellentmondás csak egy ilyen következetlenség eredménye. (Vagy pont fordítva: nem tud repülni, és a Gyu-nál van a következetlenség. :wink: )

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72760 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
azért egy balrog sem legyőzhetetlen valami; Glorfindel is legyőzött egyet, Gandalf meg mégiscsak maia, igaz, az emberi test korlátaiban


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72756 Írta: Celeborn
Celeborn válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Akár volt szárnya a balrogoknak, akár nem, a móriai eset kapcsán csak a mélybe taszítás volt az egyetlen kézen fekvő megoldás. Gandalf máshogyan nem nagyon tudta volna megölni, a fegyvereknek meg nem sok hasznát vették volna. mondhatnánk, hogy a tűzre immunis volt, Gandalf pedig talán aban volt a legjáratosabb. Ha repülni is tudott volna, akkor a kis szövetség könnyű prédát jelentett volna, és vége is lenne a mesének:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72716 Írta: Elanor
Elanor válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta:

amanibhavam írta: pont erről van szó, hogy nem egyértelmű JRRT megfogalmazása, hogy ami ott van, az egy echte szárny, vagy szárny alakú homály, füst, láng, akármi


Ezt elemezgettük a szegedi vita alatt, és Lamorak szerint csak hasonlat szerepel a szövegben, nem valódi szárny.


Szerintem ebben a dologban lehet valami. Így szól az a rész a könyvben:

’’Ellensége megtorpant, s mint két roppant szárny, tárult ki az alakját burkoló homály.’’

Itt egy kis kihagyás következik, majd:
’’Lassan rálépett a hídra, hirtelen kihúzta magát, megnőtt, s szárnyai faltól falig nyúltak….’’

Szvsz ez igenis lehet annak a pár mondattal előbb elkezdett hasonlatnak a folytatása.
Ha a balrogoknak lett volna szárnya ( :arrow: tudtak volna repülni), akkor azt Tolkien sztem jobban részletezte volna, jobban ’’kihasználta’’ volna ezt a tulajdonságukat, hangsúlyozta volna, nem pedig csak utalt volna rá, ahogyan valójában tette. Amik azt támasztják alá, hogy lett volna szárnyuk, tudtak volna repülni, azok mindenhol csak utalások, sehol sem egyértelmű kijelentések, csak homályos célzások, amik nem zárják ki a dolgot, de nem is erősítik meg.
Ezzel szemben sztem ez egy perdöntő érv:

Ancalimon írta: A leírások szerint Melkor első repülő szolgái a repülő sárkányok voltak (Fekete Ancalagon és leszármazottai). Addig csak próbálkozott Melkor, hogy a Manwe szolgái által uralt levegőt is birtokba vegye...


Nem hinném, hogy Tolkien ebben az állításában véletlenül megfeledkezett volna a balrogokról, ez egyáltalán nem vall rá.

I feel complete when I feel sick inside

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72658 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

amanibhavam írta: pont erről van szó, hogy nem egyértelmű JRRT megfogalmazása, hogy ami ott van, az egy echte szárny, vagy szárny alakú homály, füst, láng, akármi


Ezt elemezgettük a szegedi vita alatt, és Lamorak szerint csak hasonlat szerepel a szövegben, nem valódi szárny.

Esgal: ugye emlékszel, hogy Mória milyen belülről? Oszlopok mindenhol. Megnézném azt a Balrog méretű kreatúrát, amelyik ilyen helyen kiterjeszti a szárnyait, és csapkodni is tud velük.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72649 Írta: Esgal
Esgal válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Attól,hogy a balrognak szárnya van,még nem biztos,hogy repül.Gondolj a csirkére és a struccra! :D Najó,ez fárasztó hasonlat volt,de ennek alapján el tudom képzelni,hogy
1.alapból csak lógott ott egy szárnynak látszó tárgy,mondjuk,hogy annál félelmetesebb legyen,vagy efféle
2.az eredeti balrogok tudtak repülni,csak ez a példány sok éves móriai tartózkodása során elcsökevényesedett szárnyakkal állt le Gandalffal (ha nem hangozna hülyén,azt is írnám,hogy "elszokott" a dologtól).
3.(csak ha a filmet vesszük alapul)balrog ostorral leszedte G.-t.Ha erre volt ideje,mér nem repült inkább?Csak van annyi esze?!Eleve:mér nem repült eredetileg,hisz úgy könnyebben utólérhette volna a menekülő szövetséget,ergo:lazán legyakja őket,és még csak le sem esik.

Mindez igen hülyén hangzik,lévén csak saját ötlet,nem néztem utána sehol,szal a józan paraszti ész beszélt belőlem.Cáfolatot várok.

Nem adhatok mást, csak mi lényegem.
/Lucifer/
Tánc a ködben, tánc a jégen,
Tánc a hóban, tánc a fagyban
/Ghymes/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72637 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

.De ha egyszer van szárnyuk akkor biztos nem csak disznek van ott...


pont erről van szó, hogy nem egyértelmű JRRT megfogalmazása, hogy ami ott van, az egy echte szárny, vagy szárny alakú homály, füst, láng, akármi


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.642 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére