Kérdések

Több
12 éve 6 hónapja #403608 Írta: Gabor97
Gabor97 válaszolt a következő témában: Kérdések
értem köszönöm a választ

A haláltól nem kell félni.Ha nem félsz tőle lágyan rád mosolyog és továbbáll.De ha félelmet mutatsz iránta...mint egy kiéheztetett vadállat úgy veti rád magát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403605 Írta: Iglorion
Iglorion válaszolt a következő témában: Kérdések
A könyvben is nagyobbak

Utúlie'n aure! Aiya Eldalie ar Atanári, utúlie'n aure!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403598 Írta: Gabor97
Gabor97 válaszolt a következő témában: Kérdések
értem amugy lenne még egy kérdésem a mumakok ugyebár a filmben sokkal nagyobbak mint az elefántok, ez a valoságban(a könyvben) is igy van?mert jobb szeretem az alapján elképzelni a dolgokat.

A haláltól nem kell félni.Ha nem félsz tőle lágyan rád mosolyog és továbbáll.De ha félelmet mutatsz iránta...mint egy kiéheztetett vadállat úgy veti rád magát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403596 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Kérdések
Én nem tudok róla. Esetleg a HoME köteteiben lehet, de azt majd az okosabbak megmondják remélem. ;)

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 7 hónapja #403593 Írta: Gabor97
Gabor97 válaszolt a következő témában: Kérdések
SZiasztok
Nézegettem a középfölde atlasza világtérképet és azon gondolkoztam hogy amiket én ismerek történeteket azok mind csak középföldén beleriandon és Valinorba játszodnak.A többi kontinensröl (pl:Sötét Föld,Innenső Föld) van valami informácio?

A haláltól nem kell félni.Ha nem félsz tőle lágyan rád mosolyog és továbbáll.De ha félelmet mutatsz iránta...mint egy kiéheztetett vadállat úgy veti rád magát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #401215 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Gandalf írta:

Iglorion írta: A Középfölde Históriájának jelenik meg új része? Ha igen mikorra várható?

Nem, egyelőre megvárják, hogy mennyire fogy az Elveszett Mesék Könyve, és utána döntik el a kiadónál, megéri-e folytatni.



Off: vegyék, az ég áldja meg a népet!!!!!!

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #400564 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Egyébként Elendur Parmandilnál a pont: Völgyzugolyban adott Bilbó egy zacskó aranyat Samunak (utolsó csepp a Smaug-szüretből). ;)

A kérdésben ugye az volt, hogy "mielőtt az öreg hobbit utolsó útjára indult". Márpedig Bilbó utolsó útja Völgyzugolyból indult Szürkeréven át Tol Eresseára, ezért a völgyzugolyi jelenet a megoldás kulcsa.

Remélem, Sajti megtalálta a választ, ha már csak ezért az egy kérdésért regisztrált, és nyert vele egy PlayStation3 játékot: playstationcommunity.hu/contest/38

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #400559 Írta: Tevildo
Tevildo válaszolt a következő témában: Kérdések

Metaflora írta:

Gandalf írta: Egyébként nem egyszerűbb találgatás helyett levenni azt a szegény, porosodó könyvet a polcról, és megnézni? ;)

Egyszerűbb lenne, ha nem arról vitatkoznán(a)k, hogy mi is a kérdés, hanem arról, hogy mik a tények a könyvben :P


Én egyébként levettem... nem kap Samu a végén semmit. Nincs is olyan könnyes búcsújelenet, mint a filmben. Egyszerűen elhajóznak, a hobbitok meg hazamennek. Amit legutoljára kap Samu, azt Frodótól kapja: a feljegyzéseit, köztük egy piros bőrbe kötött könyvet...

Üdv,
a Macskaherceg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #400542 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések

Iglorion írta: A Középfölde Históriájának jelenik meg új része? Ha igen mikorra várható?

Nem, egyelőre megvárják, hogy mennyire fogy az Elveszett Mesék Könyve, és utána döntik el a kiadónál, megéri-e folytatni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #400541 Írta: Iglorion
Iglorion válaszolt a következő témában: Kérdések
A Középfölde Históriájának jelenik meg új része? Ha igen mikorra várható?

Utúlie'n aure! Aiya Eldalie ar Atanári, utúlie'n aure!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #400002 Írta: Metaflora
Metaflora válaszolt a következő témában: Kérdések

Gandalf írta: Egyébként nem egyszerűbb találgatás helyett levenni azt a szegény, porosodó könyvet a polcról, és megnézni? ;)

Egyszerűbb lenne, ha nem arról vitatkoznán(a)k, hogy mi is a kérdés, hanem arról, hogy mik a tények a könyvben :P

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #399998 Írta: Estelwen
Estelwen válaszolt a következő témában: Kérdések
Porosodó??? :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #399995 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Egyébként nem egyszerűbb találgatás helyett levenni azt a szegény, porosodó könyvet a polcról, és megnézni? ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 9 hónapja #399989 Írta: Tevildo
Tevildo válaszolt a következő témában: Kérdések

Elendur Parmandil írta: Lehet, de ha jól emlékszem, az egyetlen alkalom, mikor Samu kapott valamit Bilbótól, az az általam említett volt.


Vagy gondolhatnánk még a Nyugatvégi Piros Könyvre is - amit ugyan nem Bilbótól kapott meg, hanem Frodótól, de ezt kapja a "regény végén" Samu. No meg Zsáklakot. Mindkettő Bilbó "öröksége".

Üdv,
a Macskaherceg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 10 hónapja #399643 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

sajti írta: Sziasztok!

Gondolom itt mindenki profi Gyűrűk Ura ismerő. Én nem vagyok az. Viszont lenne egy kérdésem. Tudtok rá válaszolni?

"Mit ajándékozott Bilbó Samunak a Gyűrűk Ura regény végén, mielőtt az öreg hobbit utolsó útjára indult?"

Köszönöm a segítséget! :)


Maga a kérdés eszméletlen szép egy halandó esetében. Talán inkább: mielőtt a Szürkerévbe/Valinorba indult :?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 10 hónapja #398874 Írta: Éogil
Éogil válaszolt a következő témában: Kérdések
Ez mondjuk igaz. Beugratós kérdés ;)

Aurë Entuluva!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 10 hónapja #398847 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Kérdések
Lehet, de ha jól emlékszem, az egyetlen alkalom, mikor Samu kapott valamit Bilbótól, az az általam említett volt.

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 10 hónapja #398843 Írta: Éogil
Éogil válaszolt a következő témában: Kérdések
Szerintem itt Bilbó utolsó szülinapjára gondol a kérdező. Én legalábbis így érteném. (Vagy így is.)

Aurë Entuluva!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 10 hónapja #398665 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Kérdések
Amennyiben a Szürkerévből való elindulásra gondolsz, semmit. Viszont Samu kapott egy zacskó aranyat ("utolsó csepp a Szmóg-szüretből"), mikor a hobbitok Gondorból hazafelé tartva megálltak Völgyzugolyban.

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • sajti
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 10 hónapja #398652 Írta: sajti
sajti válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Gondolom itt mindenki profi Gyűrűk Ura ismerő. Én nem vagyok az. Viszont lenne egy kérdésem. Tudtok rá válaszolni?

"Mit ajándékozott Bilbó Samunak a Gyűrűk Ura regény végén, mielőtt az öreg hobbit utolsó útjára indult?"

Köszönöm a segítséget! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398148 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Kérdések

Éogil írta: ...de Smaug a babóban sima ösztönlény

Azért annál sokkal több! Furfangos, ravasz és kegyetlen, akit Bilbó rejtélyes válaszokkal kell félrevezessen és megzavarjon, hogy el tudjon menekülni. (Hordó-lovas, meg hasonló titulusok.) Csak hát a ravaszságánál is nagyobb a büszkesége, így veszi rá Bilbó, hogy mutassa meg a mellkasán a sebezhető pontot. Próbáld meg ezt egy állattal, bármilyen gyíkkal elérni...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398147 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Állatok: Szerintem van lelkük, és a gondolatok és főként az érzelmek terén sem állnak rosszul, és a Gyűrűk Urában is szerepel a róka, aki furcsállja a hobbitok erdőben éjszakázását.
A gondolkodás nem a lélek feltétele, érezni meg Buga is érez és reagál (meg gondolom gondolkodik is, de ez nincs leírva)
Viszont Tolkien szerint a lélek (fea) jelzője a beszéd, és ilyet az állatok - Huan kivételével - nem tudnak.

A sasok külön "faj", akárcsak az entek, Ilúvatartól Manwe kérésére kapnak feát.

A balrogok meg maiák, csak más maiákhoz képest viszonylag kicsi a hatalmuk.

A sárkányok feája rejtély. Biztosan van nekik, mert beszélnek, szerintem maiák költöztek bele a sárkány testébe akárcsak a váltott farkasokéba.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398145 Írta: Éogil
Éogil válaszolt a következő témában: Kérdések
Nekem még van egy ilyen meglátásom (vagy csak én vagyok ilyen földhözragadt?), hogy csak az lehet gondolkodó-érző lény, aki feával rendelkezik. Tehát az állatok nem ilyenek, csak állatok. Ezt a tételt példázza Keselyüstök is, aki a legnagyszerűbb állat, de akkor is csak állat. (Kivétel a babó wargjai, de arról már volt itt szó)
De akkor mi a helyzet a sasokkal? Ők, emlékeim szerint, nemcsak a Babóban, de a Szilmarilokban is önálló gondolkodó-érző lények.
És ha már itt tartunk, a sárkányoknak van-e feájuk? (Glaurung szerintem gondolkodik, de Smaug a babóban sima ösztönlény)
És -emlékeim szerint, nincs könyv a kezem ügyében- a balrogok is Morgoth áldatlan tevékenységének a szülöttei. Ők hogy állnak ezzel?

Aurë Entuluva!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398122 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések
Van ám egy egész topicunk Tomáról, ott is vissza lehet ám olvasgatni, ki lett vesézve a téma rendesen... ;)

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398121 Írta: Metaflora
Metaflora válaszolt a következő témában: Kérdések

Encsi írta: Viszont ha Toma nem maia (ami menő), akkor benne volt az ainuk muzsikájában? Vagy ő és Ungoliant "hiba" a rendszerben?

Toma bevallottan hiba a rendszerben, de legalábbis olyasmi, amiről gondolkodjanak csak nyugodtan az emberek és gondoljanak mást (pl. én is leginkább maiaként gondolok rá, mert mégiscsak valami olyasmi), a válasz nem egyszerűen el van rejtve, hanem nem létezik hivatalos verziója :)
pl. 144. levélben: "And even in a mythical Age there must be some enigmas, as there always are. Tom Bombadil is one (intentionally)."
A 153. levélben meg válaszol egy ilyen Bombadil az Isten felvetésre is, de most álmos vagyok végigolvasni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398119 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
Ez lett volna a másik tippem, de éppen nem nagyon vannak információim arról, hogy Melkor Arda újraalkotásaikor mikor merre volt.

Viszont ha Toma nem maia (ami menő), akkor benne volt az ainuk muzsikájában? Vagy ő és Ungoliant "hiba" a rendszerben?

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398117 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Kérdések
Számos nyom arra utal, hogy Bombadil teljesen független (!), autonóm karakter. Nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy a Gyűrű, ami még Olórinra is veszélyes (ugyebár az istárok is maiák), egy maiára teljesen hatástalan legyen. Bombadilra az. Mint "legvénebb apátlan" tartja nyilván a hagyomány. Arda megrontása mintha nem is létezne számára. Már az is felmerült bennem (Gaiman A gyilkosság misztériuma című novellája, és a Dogma című film hatására), hogy esetleg ő maga Iluvatar – de ez is abszurd.

Szerintem is Melkor értendő ebben a viszonylatban Sötét Úr alatt, és az Áldott Föld lehet az "odaát".

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398116 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
Öö, szerintem Bombadil Toma simán maia. Vagy nem?
Valami olyasmit mond, hogy ő már itt volt, mielőtt odaátról megjelent volna a sötét úr. (még mindig nincs nálam könyv, hogy a hülyeséget azelőtt letisztázzam, mielőtt leírom)
Gondolom itt Melkorra céloz. Az odaát meg az a hely, ahol Ilúvatarék vannak? Vagy e?

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398106 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Tevildo írta:

Sötét Úr írta: Kicsit emlékeztet ez a koncepció arra, hogy akkor Ungoliant vajon maia volt-e, amire ugyan berzenkedünk és számos érvet hozunk ellene, de sajnos az ellenérvek között is akad elég nyomós. (És akkor még nem is beszéltünk Bombadil Tomáról.) Az ilyen, kivételeknek tűnő entitások éppenhogy lehetővé teszik azt is, hogy Carcaroth feája egy maia feája legyen. És ez válasz arra is, Tevildo, hogy mennyire kell a hroa-fea koncepciót (sőt, egy csomó más dolgot) rugalmatlanul kezelnünk.


Most olvasom az "Elveszett meséket" és ott a kezdeti mesékben többször kerülnek említésre szellemlények, melyek sem ainuk, sem eldák, de kezdettől fogva vannak, és egyesek helyhez, természethez kötöttek, mások másoz, egyesek jók mások gonoszak, stb. Bombadil Toma vagy Ungoliant, de a Carcharothba zárt megkínzott lélek is, nekem ennek fényében már új értelmet kap: az, hogy a Szilmarilokban nincsenek ezek a lények megemlítve, nem feltétlenül kizáró ok a létezésükre. Éppen az említett okok miatt is.


Konkrétan nincsenek említve, de azt leírja, hogy voltak a maiák, akik nagyon sokfélék voltak, voltak erősebbek és gyengébbek, ilyenek és olyanok, szerintem ezzel kb az összes létező "szellemet" lefedte ami csak előfordulhat.

Egyébként ha már itt tartunk, a nagyon szigorú hroa-fea besorolásba a nazgúlok sem férnek bele, mert ők olyan feák akik valamilyen "szellemtestet" kaptak haláluk után, (és ilyen szellemből vagy lidércből nem kevés volt, ahogy ezt Tolkien a Fekete Kapukhoz közeledve érezteti) de technikailag ez azért nem számítható igazi hroának.

És ezen túl van ugye az Ungoliant és Bombadil, akik meg úgy tűnik, teljesen szándékosan törik meg a szabályokat.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #398105 Írta: Tevildo
Tevildo válaszolt a következő témában: Kérdések

Sötét Úr írta: Kicsit emlékeztet ez a koncepció arra, hogy akkor Ungoliant vajon maia volt-e, amire ugyan berzenkedünk és számos érvet hozunk ellene, de sajnos az ellenérvek között is akad elég nyomós. (És akkor még nem is beszéltünk Bombadil Tomáról.) Az ilyen, kivételeknek tűnő entitások éppenhogy lehetővé teszik azt is, hogy Carcaroth feája egy maia feája legyen. És ez válasz arra is, Tevildo, hogy mennyire kell a hroa-fea koncepciót (sőt, egy csomó más dolgot) rugalmatlanul kezelnünk.


Most olvasom az "Elveszett meséket" és ott a kezdeti mesékben többször kerülnek említésre szellemlények, melyek sem ainuk, sem eldák, de kezdettől fogva vannak, és egyesek helyhez, természethez kötöttek, mások másoz, egyesek jók mások gonoszak, stb. Bombadil Toma vagy Ungoliant, de a Carcharothba zárt megkínzott lélek is, nekem ennek fényében már új értelmet kap: az, hogy a Szilmarilokban nincsenek ezek a lények megemlítve, nem feltétlenül kizáró ok a létezésükre. Éppen az említett okok miatt is.

Üdv,
a Macskaherceg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.404 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére