Lothlórien - Tündék

Több
12 éve 9 hónapja #401421 Írta: Aydin
Aydin válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Összegyűjtöttem a noldák hercegeinek neveit quenya és sindarin nyelven, és hogy mit jelentenek (angolul, mert a fő forrásom a Tolkien Gateway volt, a másik pedig egy deviantART-felhasználó szintén angol nyelvű munkája a quenya nevek jelentéséről). Kiteszem ide, hátha valakinek érdekes, és ha van bármilyen észrevételetek hozzá, nagyon örülnék neki! :)
Nolda hercegek

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 2 hónapja #387126 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Sil írta:

Elemmire írta: Igazából, ott ahol először írt arról, hogy mi történt Arwen anyukájával, arra utalt, hogy meghalt, így én is erre következtettem.

Arra a részre gondolsz, amikor Völgyzugolyban leírja Arwent, és utána megemlíti, hogy Elladan és Elrohír nem voltak ott, mert épp a vadont járták, mert nem felejtették el anyjuk szenvedéseit az orkok odúiban? Ott semmi konkrétumot nem ír (az ilyen elejtett félmondatos utalásoknak meg nagy mestere Tolkien).


Mondjuk itt a fórumon már volt vita erről, azon oknál fogva, hogy az anyuka elhajózott/Nyugatra ment, de abban maradtunk, hogy ez nem szimbolikusan értendő, hanem a szó szoros értelmében. Ezek a félmondatok meg azért vannak, hogy a)a kedves olvasóknak legyen min vitázniok b)Tolkien még egyszer átgondolhassa, újraírhassa, stb. :) ))

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 3 hónapja #386491 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Elemmire írta: Igazából, ott ahol először írt arról, hogy mi történt Arwen anyukájával, arra utalt, hogy meghalt, így én is erre következtettem.

Arra a részre gondolsz, amikor Völgyzugolyban leírja Arwent, és utána megemlíti, hogy Elladan és Elrohír nem voltak ott, mert épp a vadont járták, mert nem felejtették el anyjuk szenvedéseit az orkok odúiban? Ott semmi konkrétumot nem ír (az ilyen elejtett félmondatos utalásoknak meg nagy mestere Tolkien).

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 3 hónapja #386490 Írta: Elemmire
Elemmire válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Igazából, ott ahol először írt arról, hogy mi történt Arwen anyukájával, arra utalt, hogy meghalt, így én is erre következtettem. Ráadásul egyik ismerősöm, aki járatos Tolkien mitológiájában, mondta, hogy Arwen anyukája meghalt.
Aztán, utána olvastam, hogy elhajózott, és igazából, csak nem volt számomra tiszta a dolog. De, azt hiszem nem olvastam sehol, hogy meghalt volna.
Köszönöm a segítséget! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 3 hónapja #386487 Írta: Hamandin
Hamandin válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Hisz elvégre hallhatatlan földre hajózott.

[center:1rrao6cc]Eorl Hamandin
[/center:1rrao6cc]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 3 hónapja #386458 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Finwe írta: Ugyanígy Elrondra is azt írják a Gyu végén hogy meghalt, de ott az elhajózásra utalnak ezzel. Ez tulképp szerintem egyenlő a halállal.

Nem. Elrondról is csak a Prológusban (Néhány szó a megyei krónikákról) írják a régebbi kiadások, hogy meghalt, de az ott szimpla félrefordítás. Az új, javított kiadásban már helyesen szerepel ez is (Elrond had departed, azaz eltávozott). Szó sincs halálról.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 3 hónapja #386456 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Ugyanígy Elrondra is azt írják a Gyu végén hogy meghalt, de ott az elhajózásra utalnak ezzel. Ez tulképp szerintem egyenlő a halállal.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 3 hónapja #386434 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Elemmire írta: Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy pontosan mi történt Arwen anyukájával? A gyűrűk urában (azt hiszem) írja valahol, hogy az orkok elkapták. Ezután az következik, hogy meghalt. De, később azt írja, hogy elkapták az orkok és megkínozták, de megmenekült, majd nem tudott tovább Középföldén élni és elment nyugatra.
Igazából, egy okos hozzáértő segítene letisztázni ezt a dolgot? :)
Köszi!

Hol olvastad, hogy meghalt? Elkapták, megkínozták, mérgezett sebet kapott, utána Elladan és Elrohir megmentette, és bár Elrond a testi sebeit meggyógyította, de nem talált már utána örömet Középföldén, ezért egy évre rá elhajózott.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 3 hónapja #386401 Írta: Elemmire
Elemmire válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy pontosan mi történt Arwen anyukájával? A gyűrűk urában (azt hiszem) írja valahol, hogy az orkok elkapták. Ezután az következik, hogy meghalt. De, később azt írja, hogy elkapták az orkok és megkínozták, de megmenekült, majd nem tudott tovább Középföldén élni és elment nyugatra.
Igazából, egy okos hozzáértő segítene letisztázni ezt a dolgot? :)
Köszi!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 5 hónapja #347446 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Szolgálati közlemény

A topic gazdája mostantól Sil. Sok sikert kívánunk a munkájához.

Szolgálati közlemény vége

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 6 hónapja #346298 Írta: dorwinion
dorwinion válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Tessék, itt megtalálod.

Ha nevetek, boldog leszek. Ezért tovább nevetek... :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 6 hónapja #346294 Írta: Flamme
Flamme válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Nem csoda, hogy nem találtam a Függelékben (mmint a Szilmarilok)
De akkor az erdőtündék (silvanok:D) melyik csoporthoz is tartoznak?

Ne legyél túl szép, mert üvegkoporsóba fektetnek, mint Hófehérkét, azt meg nem viszi a fénymásoló.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 6 hónapja #346292 Írta: dorwinion
dorwinion válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Neruo írta: Egy kérdés: A "nandorin" és a "silvan" elfet hogy fordították magyarra? Pl. a Gyűrű keresésében?

Köszi!


Nanda és silvan.
És Ben jól sejti.
És Sil is jól mondja. :D

Ha nevetek, boldog leszek. Ezért tovább nevetek... :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 6 hónapja #346291 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Neruo írta: Egy kérdés: A "nandorin" és a "silvan" elfet hogy fordították magyarra? Pl. a Gyűrű keresésében?

Köszi!

Silvan elf: erdőtünde.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 6 hónapja #346290 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Flamme írta: Mik azok a silvan elfek? Ilyenről eddig nem hallottam.

Ha jól sejtem, <i>erdőtündék</i>...

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 6 hónapja #346289 Írta: Flamme
Flamme válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Gyűrű keresése nincs meg, de a Szilmarilokban nandák.
Mik azok a silvan elfek? Ilyenről eddig nem hallottam.

Ne legyél túl szép, mert üvegkoporsóba fektetnek, mint Hófehérkét, azt meg nem viszi a fénymásoló.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 6 hónapja #346287 Írta: Neruo
Neruo válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Egy kérdés: A "nandorin" és a "silvan" elfet hogy fordították magyarra? Pl. a Gyűrű keresésében?

Köszi!

"...in this place will I abide, and my heirs..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #336989 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Annath írta: A tündék sem egyformák. " Az egyik mint egy király, félelmes és pompás; a másik meg vidám, mint a gyerek."
De a Hobbit tényleg inkább gyerekeknek szólt. Azért nem olyan komoly.


Igazad van. Ez megfigyelhető még a Hobbitban is: Thranduil, a Tündekirály sokkal komorabb mint az erdőben táncoló alattvalói; vagy épp a völgyzugolyi tündéknél is komorabb Elrond.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #336958 Írta: Annath
Annath válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
A tündék sem egyformák. " Az egyik mint egy király, félelmes és pompás; a másik meg vidám, mint a gyerek."
De a Hobbit tényleg inkább gyerekeknek szólt. Azért nem olyan komoly.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #336955 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
A különbség onnan is ered, hogy a Hobbit eredetileg gyermekmesének volt szánva (ezt bitonyítják a kiszólások is pl:"Gollam épp oly jól tudta rá a választ, AKÁRCSAK TI"), a GyU pedig már felnőtteknek is szóló regény volt.
Mindazonáltal furcsa a tündék személyiségfejlődése. Az EMK-ben az 1910-es évek derekán komolyak, úgy mint a Szilmarilokban. A hobbit írásának idején ('30-as évek) sokkal játékosabbak, hasonlítanak a gyermekeket rabló, mérgezett nyilakat lövöldöző kelta és angolszász elfekhez(csakhogy itt jóindulatúak!), majd 20 évvel később újra komolyak, és szomorúak ("ez teszi őket széppé")
Mindez attól függ. hugy milyen szerepük van az adott műben.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #336926 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Jó, nincs sok szerepük, de azért a különbség így is érzékelhető...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #336925 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Acho írta: Inkább völgyzugolyi eredetű kérdés,de: "A hobbit"-ban mintha kicsit komolytalanabbak lennének a völgyzugolyi tündék, mint a Gyűrűk Urában...

Nem mintha a Gy.U.ban igazándiból szerepelnének a völgyzugolyi tündék, de igen... Nem véletlen, hogy a rajzfilmben inkább manók voltak.
Ugye az angol elf szó eleve inkább (rosszindulatú) manót jelent, mint szépséges, jóságos, bölcs tündét.

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #336924 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Inkább völgyzugolyi eredetű kérdés,de: "A hobbit"-ban mintha kicsit komolytalanabbak lennének a völgyzugolyi tündék, mint a Gyűrűk Urában... bár lehet, hogy én tévedek, de engem kissé Bombadil Toma stílusára emlékeztetnek... :oops:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324331 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
KÖsz, hogy kijavitottál Sil, tényleg Celebrimbornak írják. Egyébként remélem senkit nem bántottam meg az előző hozzászólásommal!
Goheno nín mellon! Im naer!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324305 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Tulkas írta: Javitsatok ki, hogy ha hülyeséget mondok, de szerintem Curufinnak nem Celegorm volt a fia , hanem Celebrimor, a Hatalomgyűrűk készítője. Celegorm pedig a testvére volt Curufinnak!

OFF: nem Celebrimornak hívják, hanem Celebrimbornak. +1 b, csak a Gyűrűk Urában két helyen is elírták a nevét.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324168 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Köszönöm, Dorwinion!
Igen, tudom, Celebrimbort akartam írni, de közben Curufinon meg Celegormon járt az eszem. Elnézést! :oops:

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324161 Írta: dorwinion
dorwinion válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Tulkas írta: Javitsatok ki, hogy ha hülyeséget mondok, de szerintem Curufinnak nem Celegorm volt a fia , hanem Celebrimor, a Hatalomgyűrűk készítője. Celegorm pedig a testvére volt Curufinnak!


OFF

Sima elírás volt, nem több...

Ha nevetek, boldog leszek. Ezért tovább nevetek... :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324150 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Javitsatok ki, hogy ha hülyeséget mondok, de szerintem Curufinnak nem Celegorm volt a fia , hanem Celebrimor, a Hatalomgyűrűk készítője. Celegorm pedig a testvére volt Curufinnak!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324139 Írta: dorwinion
dorwinion válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Phaedra/Namarie írta: Két, nem túl pozitív tünde apáról van szó a Szilmarilokban: Curufin, akit tettei miatt celegorm megtagadott, és Eöl, Maeglin apja.


Biztos vagy benne, hogy Celegorm tagadta meg Curufint? :wink:

Ha nevetek, boldog leszek. Ezért tovább nevetek... :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324135 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Tulkas írta: Tolkien sehol nem ad meg pontos adatot a tündék magasságát illetően(mert a Gyűrű keresésében a númenori hosszmértékekről szóló leírásban olvasható, hogy a númenoriak magassága hanyatlásuk után is úgy 190-195 cm között volt-tehát a tündák átl. magassága 2 m felett lehetett? :x


Még ez is lehet. A tündék úgy viszonyultak a dúnadáonokhoz mint a dúnadánok mihozzánk.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.673 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére