Ki jönne Nyugatra?

Több
18 éve 6 hónapja #272651 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Alyr Arkhon írta: Azonkívül pedig nem jutottak el Valinorba.
Éppen csak partraszálltak Halhatatlanföldön, még meg sem láthatták a városokat. (emlékeim szerint)

Több verzió is létezik (emlékeim szerint volt már ezekről szó itt):
1. Amant megpillantva vagy a partjára lépve a boldogságtól haltak meg. -> Ez esetben az elhajózás egy szép halál.
2. Partraszálltak és ott éltek egy darabig, de gyorsan "elsorvadhattak" ott . -> Rövid, de boldog élet.
3. Partaszálltak és boldogan éltek nagyon sokáig. -> Ez naon szép verzió, kérdés, mennyire reális.

+ megjegyzés: A History of the Lord of the Rings valamelyik kötetében Christopher egy jegyzetében arra utal, hogy Frodóék nem Valinorba mentek, csak Tol Eresseára! (Saját vélemény: itt azért jobbak a "túlélési esélyeik" valamennyire. :wink: )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272649 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

3.Aragorn írta: Tényleg: Frodóékat Halhatatlanföld minden részére beengedték, v. biz. helyek nekik is tabuk voltak?


Nem hiszem, hogy sokáig éltek volna Valinorban...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272646 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Tényleg: Frodóékat Halhatatlanföld minden részére beengedték, v. biz. helyek nekik is tabuk voltak?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272641 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Azonkívül pedig nem jutottak el Valinorba.
Éppen csak partraszálltak Halhatatlanföldön, még meg sem láthatták a városokat. (emlékeim szerint)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272621 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Gandalf írta: Rosszul tették. Nem lett volna szabad.
Így szeretnénk inkább megtalálni az odavezető utat, mint ő? Ugyan...
Ez nem az emberek Útja!


Bizony!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272620 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Rosszul tették. Nem lett volna szabad.
Így szeretnénk inkább megtalálni az odavezető utat, mint ő? Ugyan...
Ez nem az emberek Útja!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272616 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Alyr Arkhon írta:

3.Aragorn írta: Pedig az Út létezik, csak számunkra veszett el. Talán még eljön az idő, hogy Valinor földjét újra halandó tapodja, ha a Valák is úgy akarják...


Valinor földjét statisztikailag sosem tapodta halandó. (azaz a tündék számához képest az a két hobbit és egy törp igen kevés és iszonyatosan kivételes. )


És mi a helyzet Ar-Parazón seregével? Úgy emlékszem egy részük partraszállt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272611 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

3.Aragorn írta: Pedig az Út létezik, csak számunkra veszett el. Talán még eljön az idő, hogy Valinor földjét újra halandó tapodja, ha a Valák is úgy akarják...


Valinor földjét statisztikailag sosem tapodta halandó. (azaz a tündék számához képest az a két hobbit és egy törp igen kevés és iszonyatosan kivételes. )

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272610 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Nem veszett el, mert soha nem is adatott meg nekünk. Ember nem tehette be a lábát Valinor földjére, s nem is teheti soha.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272609 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Mandos tudja... :roll:

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272602 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Pedig az Út létezik, csak számunkra veszett el. Talán még eljön az idő, hogy Valinor földjét újra halandó tapodja, ha a Valák is úgy akarják...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272596 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Tekintve, hogy Tolkien a modern technológiát egy névben a "the Machine"-ként emlegette, és a mágia egyfajta eltorzult formájának tulajdonította, amely alapjában különbözik a tündék "varázslatától" (Galadriel-terminológia szerint), és inkább Szauronékra volt jellemző, én sem hiszem, hogy egy ilyen kérdésre igenlő választ kaphattunk volna tőle. :)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272594 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

3.Aragorn írta: Na jó, ha senki, akkor majd én :aragorn3:

Vajon a modern technológiákat használva képesek lehetünk- e rábukkanni az Egyenes Útra?


Nem.

Ez nem technológia kérdése.
(a noldák sem azért hajózhattak arra mert átok jó kovácsok voltak)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272591 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Na jó, ha senki, akkor majd én :aragorn3:

Vajon a modern technológiákat használva képesek lehetünk- e rábukkanni az Egyenes Útra?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272392 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Kicsit kihalt ez a topic... :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256781 Írta: Idhren
Idhren válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Felagund írta: Az volt a baj, hogy Melkor tovább ment, és egyedül akarta uralni Ardát. Na EZÉRT űzték el...


Hát igen, ez "nekünk" (Középföldebelieknek :) ) sem lett volna túl jó, valszeg...

Szeretlek Titeket Béláim!!! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256747 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Az volt a baj, hogy Melkor tovább ment, és egyedül akarta uralni Ardát. Na EZÉRT űzték el...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256732 Írta: Idhren
Idhren válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Felagund írta: Háát, szerintem simán lehet "számításba vételnek" venni azt, hogy Ilúvatar kerek perec megmondta Melkornak, hogy amit ő a saját gondolatának hitt, az mind létezett az ő tervében is...
De ez inkább a Vallás-filozófia topicba tartozna...


Ok, de akkor miért üldözte el? :roll: Nem mintha Melkor-párti lennék, de mi zavarta Melkorban, hogyha már eleve eltervezte a történteket? :?

Szeretlek Titeket Béláim!!! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256634 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Idhren írta: Akkor talán ez már OFF,de:

Angwen írta: Nem gondoljátok, hogy ez már kicsit afféle "Tud-e Isten akkora követ teremteni, amit maga sem bír felemelni?" jellegű kérdés? ;)

De lehet, mégis szerintem Eru is hibázhat néha...
Hiszen az eredeti Dal még más volt, amikor minden Ainu együtt énekelt. És nem vette számításba Melkor önmegvalósítási törekvéseit. :wink:


Háát, szerintem simán lehet "számításba vételnek" venni azt, hogy Ilúvatar kerek perec megmondta Melkornak, hogy amit ő a saját gondolatának hitt, az mind létezett az ő tervében is...
De ez inkább a Vallás-filozófia topicba tartozna...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256566 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Bocs Fredegár (és mindenki), de amit Eru tévedhetetlenségéről írtál, az szerintem nem ide való hanem a vallás topicba, ezért töröltem. Főképp azért, mert részben nem a könyvről szólt, hanem inkább a való világbeli vallási meggyőződésedről. Ez a téma pedig már sokszor, sok topicban előkerült, és mindig késhegyre menő vita, nemegyszer sértődés lett a vége. Ennek akartam elejét venni.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256458 Írta: Idhren
Idhren válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Akkor talán ez már OFF,de:

Angwen írta: Nem gondoljátok, hogy ez már kicsit afféle "Tud-e Isten akkora követ teremteni, amit maga sem bír felemelni?" jellegű kérdés? ;)

De lehet, mégis szerintem Eru is hibázhat néha...
Hiszen az eredeti Dal még más volt, amikor minden Ainu együtt énekelt. És nem vette számításba Melkor önmegvalósítási törekvéseit. :wink:

Szeretlek Titeket Béláim!!! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256456 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Phaedra/Namarie írta: Szerintem a valák sehogyse hozhatnak olyan döntést, mai Iluvatar akaratával ellenkezik, lehet, hogy még maga Melkor sem képes erre, mert feltételezhető, hogy még az ő és Szauron ténykedése is benn volt a tervben.

Nem gondoljátok, hogy ez már kicsit afféle "Tud-e Isten akkora követ teremteni, amit maga sem bír felemelni?" jellegű kérdés? ;)

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256411 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Ille / Lórien írta:

Angwen írta:

Gerthan Celebgil írta: Talán azt gondolták, bajt hoznának a fejükre azzal ha a Másodszülötteket is beengednék Amanba. Meg ők amúgy is Ilúvatar Ajándékát kapták, tehát meg kell halniuk. Minek mentek volna Halhatatlanföldre?

Ilúvatar terve szerint az emberek is egy Valinorhoz hasonló helyen éltek volna, míg el nem hagyják a világot. Nem Ilúvatar tervével szegülnek-e tehát szembe a Valák, mikor megtiltják, hogy a másodszülöttek betegyék a lábukat az Áldott Birodalomba? (Bocsánat a "lázadó" gondolatokért. Nem vagyok Valaellenes, sem pedig Szauron-párti, csak szeretném megérteni! ;) :D )


Ha az ainuk Ilúvatar gondolatának szülöttei, és a valák azok, akik közülük leszálltak a világba, akkor ez nem jelentheti azt, hogy a valák valamennyire Ilúvatar akaratát is közvetítik? Vagy a valák teljesen szabad kezet kaptak Arda és az itt élő népek sorsát illetően? Hozhatnak-e egyáltalán a valák olyan döntést, amely ellenkezik Eru szándékával?


Ne feledjük, egész Arda is Valinorhoz hasonló hely lett volna, egész addig, amíg Melkor meg nem rontotta. Tehát az emberek a megrontott Ardán ébredtek fel. (Lehet, hogy a tündék is, de az akkor még annyirra nem volt megrontva) De: az emberek helye akkor sem valinor lett volna, pusztán annak okán, hogy az a halhatalanoké.

Szerintem a valák sehogyse hozhatnak olyan döntést, mai Iluvatar akaratával ellenkezik, lehet, hogy még maga Melkor sem képes erre, mert feltételezhető, hogy még az ő és Szauron ténykedése is benn volt a tervben.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256393 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Oisin: nem gond újat ugyse mondtam, csak azt hogy egyetértek veled a valákkal kapcsolatban (mármint abban amit Ille / Lórien kérdésére adtál választ). Vagyis hogy, ők Eru akratát tolmácsolták, de volt szabad akaratuk is, mármint ők dönthették el hogyan építik a házat ;) A szeretet témát tényleg hagyjuk, mert nem ide vág, de annyit megjegyeznék, hogy nekem más a véleményem ;) De tényleg hagyjuk. A topicnak nem célja definiálni a szeretetet.

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256382 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Ecthelion írta: Szerintem pedig a szeretet megnyilvánulása ;) Szvsz a szülő sem azért félti gyermekét, mert önző, hanem mert szereti.


Persze, csakhogy egyrészt a valák nem szülei a tündéknek, a tündék pedig nem gyerekek, másrészt szvsz (és pld. Gautama buddha szerint is)minden féltésben van egy adag önzés. De ezt itt hagyjuk is abba, mert kezd offtopicba átcsúszni.

Üdv, Oisin

PS: Bocs Ecthelion, az előbb véletlenül az "idézet" helyett a "szerkeszt" gombra kattintottam és akaratlanul beletöröltem a hozzászólásodba. :oops: Így jár a topicgazda, aki hónapokig nem fórumozik... :oops:

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256369 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Szerintem pedig a szeretet megnyilvánulása ;) Szvsz a szülő sem azért félti gyermekét, mert önző, hanem mert szereti.

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256365 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Ille / Lórien írta: Ha az ainuk Ilúvatar gondolatának szülöttei, és a valák azok, akik közülük leszálltak a világba, akkor ez nem jelentheti azt, hogy a valák valamennyire Ilúvatar akaratát is közvetítik? Vagy a valák teljesen szabad kezet kaptak Arda és az itt élő népek sorsát illetően? Hozhatnak-e egyáltalán a valák olyan döntést, amely ellenkezik Eru szándékával?


Igen, a Valák közvetve Eru akaratát közvetítik, és természetesen nem kaptak teljesen szabad kezet, de valamennyi szabadságuk azért van. Szvsz kb annyi mint egy építőmesternek, aki megkapja a feladatot, h építsen fel egy kastélyt egy bizonyos terv szerint, olyan módszerrel, ahogy azt a legjobbnak látja. Olyan döntést nem hozhat, hogy sutba dobja az egész tervet és mondjuk istállót épít kastély helyett, de kisebb módosításokat eszközölhet a terven, és ő dönti el, kivel és hogyan dolgozik. És ha ebben rosszul dönt, lehet hogy a kastély nem olyan lesz, amilyennek a terv szerint lennie kellene, sőt, akár össze is dőlhet, még mielőtt teljesen felépülne. Ld. Kőmíves Kelemen ... ;)

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256363 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Ecthelion írta: A tündéket pedig azért hívták Valinorba, mert beléjük szerettek, és féltették őket.


Hát igen, a Valák tényleg nem voltak olyan önzők, ill. nem olyan módon voltak önzők, mint Melkor, ill. mint ahogy azt Gerthan írja, de ha jobban belegondolsz, a féltés csak önzés egy kifinomultabb formája...

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256351 Írta: Ille Lórien
Ille Lórien válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?

Angwen írta:

Gerthan Celebgil írta: Talán azt gondolták, bajt hoznának a fejükre azzal ha a Másodszülötteket is beengednék Amanba. Meg ők amúgy is Ilúvatar Ajándékát kapták, tehát meg kell halniuk. Minek mentek volna Halhatatlanföldre?

Ilúvatar terve szerint az emberek is egy Valinorhoz hasonló helyen éltek volna, míg el nem hagyják a világot. Nem Ilúvatar tervével szegülnek-e tehát szembe a Valák, mikor megtiltják, hogy a másodszülöttek betegyék a lábukat az Áldott Birodalomba? (Bocsánat a "lázadó" gondolatokért. Nem vagyok Valaellenes, sem pedig Szauron-párti, csak szeretném megérteni! ;) :D )


Ha az ainuk Ilúvatar gondolatának szülöttei, és a valák azok, akik közülük leszálltak a világba, akkor ez nem jelentheti azt, hogy a valák valamennyire Ilúvatar akaratát is közvetítik? Vagy a valák teljesen szabad kezet kaptak Arda és az itt élő népek sorsát illetően? Hozhatnak-e egyáltalán a valák olyan döntést, amely ellenkezik Eru szándékával?

"Elen síla lúmenn' omentielvo."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #256311 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Ki jönne Nyugatra?
Na látjátok, emberek (meg egyéb népek), ezért tartottam szükségesnek előre leszögezni, hogy nem vagyok "valaellenes lázadó", a kérdésfelvetésem ellenére! ;)
Oisin, amit mondtál, az logikusnak tűnik, mármint hogy koncepcióváltozásból adódó következetlenség... Ismerünk ugyebár sok ilyen példát... :)

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.557 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére