Bombadil

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29413 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
DE Númenort is ő pusztította el, mármint Eru!<br> És azt biztosan nem Bombadilként!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29412 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Ja, és azt a távolról való gyönyörködést - szerintem - épp úgy képletesen kell érteni, mint azt, hogy Isten a saját képére formálta az embert.<br> Én úgy látom, hogy Bombadil pontosan ezt a távol maradást testesíti meg.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29411 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Hogy megbízhatatlan?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29409 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
pl.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29410 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
De gondolj csak arra, hogy Elrond miket mond róla a tanácsban

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29408 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Bevallom én nem emlékszem ilyenre. Esetleg arra gondolsz, amikor Eru közli, hogy ő majd távolról fog gyönyörködni a valák művében?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29407 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
A második mondatodra.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29406 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Most ez mire válasz?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29405 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Pl. A szilmarilok.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29404 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Nos, az Eru-s rész nem áll össze számomra. Honnan tudod, hogy Eru nem jött le Ardára? Szerintem Toma nyugodtan lehetne Ő. Én úgy képzelem, hogy Ilúvatarnak nagyon megtetszett Arda, és ki akarta próbálni az ottlétet. Viszont a világ dolgaiba tényleg nem avatkozott bele. Épp úgy, mint Toma! És ha figyelembe vesszük, hogy Eru víg kedvében, énekelve teremtette a valákat, s a világot, akkor máris nem áll annyira távol az ugrabugráló, állandóan daloló Bombadiltól. Mág hát ott van az a szó: Gazda...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29403 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Brisa: a tünde ellen már két érvet is felhozunk. Mérete alapján se törp, se hobbit. A valák Amanban élnek, egy sem költözött Középföldére, csak Ulmo úszkál néha arrafele. A maiák a valákat szolgálják, vagy Morgothot, tehát vagy Valinorban vannak, vagy küldetésük van Középföldén (Bombadilnak nem volt), esetleg bújkálnak. Eru sohasem jött le Ardára, mindíg is a világ határain kívülről figyeli az eseményeket, s sohasem közvetlenül avatkozik bele a dolgokba (Eruról kialakított képem amúgy sem egyeztethető a bohóckodó, ugrabugráló, folyton daloló különc erdőlakóval - végül is Ő a világ Teremtője!)...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29402 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Látom én gyerekek, hogy okosak vagytok, csak az érveket hiányolom nagyon. Végig olvastam az egész topikot és ott sem bővelkedett magyarázatokban. Mindenki csak kijelenti: Toma nem Eru, vala, maia, tünde stb. Ez oké, de miért nem?<br> (Sejtem, hogy az angol szövegek bővebbek, viszont az én tudásom hiányos ilyen téren. Amani fordítása meg kevés.)<br> Olórin: Miért lenne lerágott csont? Mármint például nekem? Lehet, hogy te már megtaláltad a saját megoldásodat, én és még mások nem. Kérlek engedd meg nekünk, hogy tovább rágjuk ezt a csontot.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29401 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
bocsak,én ilyen kis elmaradott vagyok...de Tolkien mit írt Bombadilról a Szilmarilokban, vagy egyéb kötetekben?<br> (de h Toma nem tünde, az biztos!)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29400 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Még egy indok, hogy Toma koma miért nem lehet tünde: nem köti őt a világ. Még annyira sem, mint a maiákat, nemhogy a tündéket, akiknek a sorsuk elválaszthatatlan Aredától. Tomára pont ezért nem hat a Gyűrű, mert léte túlmutat Arda Sorsán.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29399 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
<br> Kiegészítés az előbbihez:<br> <br> Ha valaki figyelmesen elolvassa a Szilmarilokat, akkor egyetlen olyan valát vagy maiát se talál (a nevesítettek közül), aki Toma lehetne.<br> <br> Középföldén a Harmadkorban csak azok a maiák voltak, akiket már leírogattam én is sokszor:<br> <br> - a móriai balrog<br> - Szauron<br> - az Öt mágus<br> <br> Az, hogy Radagast = Toma, abszurd.<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29398 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Kedves mindenki<br> <br> kopott csontot rágni ugyan lehet egyfajta mulatság, de hogy jó-e, az kétséges.<br> <br> Próbáljuk meg mantraként ismételgetni azt, amit eddig Tolkien és mások idevágó megállapításaiból szintetizálhatunk:<br> <br> 1. Toma NEM Eru<br> 2. Toma NEM vala<br> 3. Toma NEM maia<br> 4. Toma figurája sokkal korábbi az egész Szilmarilok-GyU vonalnál<br> 5. Toma felbukkanása a GyU-ban IDEGENTEST<br> 6. Toma az, ami: Bombadil Toma<br> 7. Tolkien DIREKT rejtélynek szánta<br> <br> uff<br> Olórin<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29397 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
lemaradt a fele... bocs... keresem és pastelem

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29396 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
ez az Encyclopedia of Ardán lév? cikk els? felének fordítása, talán érdekes lehet<br> <br> Tom Bombadil rejtélye<br> <br> <br> Tom Bombadil Tolkien életm?vének maradandó rejtélye. Míg Középfölde szinte minden egyéb aspektusát precíz részletességgel ábrázolta, Tom enigma maradt. Alig van információnk eredetér?l vagy sorsáról, céljáról, s?t, arról, miféle szerzet is ?. Nem meglep? tehát, hogy Tolkien egyik karaktere sem gerjesztett annyi vitát, mint ?.<br> Ez a cikk nem tesz kísérletet arra, hogy a Bombadil-kérdést véglegesen megválaszolja, mindössze összegezni kívánja a leggyakoribb felvetéseket, a Tolkien világképéb?l eredeztetetteket csakúgy, mint a többit.<br> Tolkien maga szokatlanul tartózkodó volt Tom kilétét illet?en:<br> „És még egy afféle mítikus korban is kell lenniük enigmáknak, mint ahogy vannak is. Tom Bombadil is ezek közül való (szándékosan).” (Levelek, No.144. 1954)<br> <br> Szerencsére az itt sugalltaknál azért több információt ad, ám ahhoz semmiképpen sem eleget, hogy a rejtélyt biztonsággal megfejthessük.<br> <br> Két megközelítés van Tom kilétét illet?en: megkísérelhetjük beilleszteni ?t a LotR és a Silmarillion kozmológiájába, vagy tekinthetjük ?t szélesebb értelemben vett irodalmi alaknak. Mindkett?t meg fogjuk kísérelni, kezdve az els?vel.<br> <br> 1. Bombadil a tolkieni világképben<br> <br> Tolkien világát fajok és egyedek sokasága népesíti be; a baj csak az, hogy az alapján, amit Tomról tudunk, ezek egyikébe sem illeszthet? be könnyen. Szinte olybá t?nik, mintha máshonnan „transzplantálták” volna oda. Igazság szerint majdnem biztos, hogy tényleg ez is történt, legalábbis irodalmi értelemben véve, de itt most csak azzal tör?dünk, hogy helyet találjunk Tomnak Tolkien világában.<br> Bár sok választási lehet?ségünk van, ezeknek nagyrészét legalább gyorsan elvethetjük. Tom egészen biztosan nem ember, hobbit, törp, vagy más halandó, és azt is készpénznek vehetjük nyilvánvaló okokból, hogy nem ork, troll, ent, sárkány avagy sas! De ett?l még mindig számos lehet?ség marad:<br> <br> Tünde-e Tom?<br> Tom ugrabugrálása, bölcsessége, magas kora és dalok iránti szeretete kétségtelenül ad neki bizonyos „tündés” karaktert. Ezt a lehet?séget azonban könnyen kizárhatjuk a következ? LotR idézettel: „Amikor a tündék nyugatra vándoroltak, Tom már itt volt…” (Tom saját szavai). Tom aligha mondta volna ezt, ha tünde volna! Ez, mellesleg, Tom magas korára is bizonyíték, hiszen a tündék Nagy Vándorlása mintegy hat korszakkal korábban történt.<br> <br> Maia-e Tom?<br> <br> Ez nagyon gyakori felvetés, annyira, hogy néha majdhogynem tényként kezelik. Erre azonban nincs direkt bizonyíték – úgy t?nik, a logika azon alapszik, hogy mivel Tom Vala nem lehet, más lehet?ség meg nincsen, Maiának kell lennie. Amint látni fogjuk, mindkét feltevés hibás – Tom lehetne Vala is, és van még legalább egy másik lehet?ség is.<br> Bár nem jelenthetjük ki biztosan, hogy Tom nem a Maiák közül való, komoly problémák vannak ezzel a dologgal. A legfontosabb ezek közül, hogy a Gy?r?nek nem volt rá hatása: „Ekkor Toma kisujja hegyére csúsztatta a Gy?r?t, és a gyertyafény felé tartotta… És Toma nem t?nt el!”<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29395 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
ööö... most már rossz helyre mutat a link, de akkor megkeresem és becopyzom ide azt a fordítást

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hete #29394 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Brisa, <a href=http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9004996&w=650#22130479>ezt esetleg érdemes elolvasni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29393 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Drága Gandalfom, hol írják, hogy Eru sohasem testesült meg?<br> Meg egyébként is, miért pont tava? Lehet, hogy nermi volt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29391 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Mert Eru sohasem testesült meg...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29392 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Toma koma egy tava lehetett..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29390 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Legyetek szíves leírni nekem ide magyarul, hogy Toma miért nem lehet azonos a megtestesült Eruval? Én ugyanis még csak most tanulok angolul (kemény 3 órám volt eddig).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29389 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem Svájcban született? Én úgy olvastam valahol...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29388 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Köszi!<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29387 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
szinte másról sem volt szó, úgyhogy nyugodtan olvasgasd az el?zményeket:-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29386 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Galad: olcasd el a kb. 4 sorral lejjebb kezdődő idézetet! Ide vág!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29385 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Sziasztok!Nem néztem végig teljesen az előzményeket,úgyhogy nem tudom,hogy volt-e szó,Toma származásáról,de aki tud róla valamit jelezze!Köszi!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #29384 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Bombadil
Forrás: Az elveszett mesék könyve

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.561 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére