Bombadil

Több
18 éve 6 hónapja #272441 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Bombadil

Anduin írta: Szerintem, Gandalf, és Bombadil hasonló alak a műben.
Aranyfürtöt, leginkább melianhoz hasonlítanám. :D


Ki az az Aranyfürt?

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272440 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Bombadil
Szerintem, Gandalf, és Bombadil hasonló alak a műben.
Aranyfürtöt, leginkább melianhoz hasonlítanám. :D

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272024 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Bombadil

olorin.papa írta: Gandalf NEM mondta, hogy Toma vala-e vagy sem, sőt nem is volt róla szó.
A tündék elfogadták annak ami, nem firtatták nagyon
De Gandalf viselkedéséből arra következtetek, hogy hogy korokkal eőbb is ismerte, sőt jóban is voltak


Lényegében én is ilyesmit mondtam. Ha úgy vesszük, semmi sem utal arra, hogy Tom vala lenne, arra viszont több "bizonyítékunk" van, hogy nem az (pl. a Sil nem említi a valák között, sőt az egész corpuszban nincs erre utaló jel).

Az angoltudásról:
Valamikor régen már volt róla szó, hogy az angol idézetek mellé az író egy nyersfordítást csinál, és ezt hallgatólagosan mindenki elfogadta.
A fórum pedig a gondolatok és tudás megosztására szolgál egymásközött, és nem szorítkozik kizárólag a jó angolosokra...


Ez nagyon elsiklott mellettem, nem emlékszem, hogy ilyet tettem volna, de mindegy, felesleges is ezen vitázni, az általam idézettnek nagyjából az a lényege, hogy Tolkien szerint nem szükséges Tommal kapcsolatban filozófálni, mert ez nem visz senkit se tovább. És bár sokan furcsállották Tom megjelenését a GyU-ban, ill. oda nem illőnek találták, ő mégis belefűzte a történetbe, mert már előtte "kitalálta" és szeretett volna egy "kalandot" is beleépíteni Frodóék útjába. És a lényeg, amire utaltam: Tolkien megtartotta a történetben Tomot, éspedig azért mert olyan dolgokat képvisel, amik nélküle kimaradtak volna a GyU-ból. Ez azért megér egy eszmecserét, nem?

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272022 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil

olorin.papa írta: A tündék elfogadták annak ami, nem firtatták nagyon
De Gandalf viselkedéséből arra következtetek, hogy hogy korokkal eőbb is ismerte, sőt jóban is voltak


Gandalf valószínűleg korábban hallomásból ismerte, személyesen pedig azután, miután partra szállt Középföldén. Emberi mértékkel mérve ez is lehet jó 1500-2000 év...

olorin.papa írta: Az angoltudásról:
Valamikor régen már volt róla szó, hogy az angol idézetek mellé az író egy nyersfordítást csinál, és ezt hallgatólagosan mindenki elfogadta.
A fórum pedig a gondolatok és tudás megosztására szolgál egymásközött, és nem szorítkozik kizárólag a jó angolosokra...


Természetes, de azért valahol úgy érzem, hogy angoltudás nélkül egy olyan témában "kutatni", amelynek a döntő hányada csak angolul hozzáférhető, azért nem szerencsés ;) (Egy okkal több, hogy megtanulj! :deal: ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272006 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Bombadil

Ninniach írta: 4. Legkésőbb Gandalf felismerte volna Tomában a valát, ha az lett volna, de ez - mint ismeretes - nem következett be.


(Ki-ki angoltudásához vagy -nemtudásához nem fűzök hozzá semmit, gondolom ez mindenkinek a magánügye. De azért ne kelljen elnézést kérnem, hogy hozzáférek az angol corpushoz, desőt még értem is, és - horribile dictu - veszem a fáradságot és begépelem... Gondolom van elég ember, aki szívesen lefordítaná ezt a pár sort, sőt megtettem volna magam is, ha ilyetén igényt éreztem volna valaki részéről.)


Gandalf NEM mondta, hogy Toma vala-e vagy sem, sőt nem is volt róla szó.
A tündék elfogadták annak ami, nem firtatták nagyon
De Gandalf viselkedéséből arra következtetek, hogy hogy korokkal eőbb is ismerte, sőt jóban is voltak


Az angoltudásról:
Valamikor régen már volt róla szó, hogy az angol idézetek mellé az író egy nyersfordítást csinál, és ezt hallgatólagosan mindenki elfogadta.
A fórum pedig a gondolatok és tudás megosztására szolgál egymásközött, és nem szorítkozik kizárólag a jó angolosokra...

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #272002 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Bombadil
4. Legkésőbb Gandalf felismerte volna Tomában a valát, ha az lett volna, de ez - mint ismeretes - nem következett be.


(Ki-ki angoltudásához vagy -nemtudásához nem fűzök hozzá semmit, gondolom ez mindenkinek a magánügye. De azért ne kelljen elnézést kérnem, hogy hozzáférek az angol corpushoz, desőt még értem is, és - horribile dictu - veszem a fáradságot és begépelem... Gondolom van elég ember, aki szívesen lefordítaná ezt a pár sort, sőt megtettem volna magam is, ha ilyetén igényt éreztem volna valaki részéről.)

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271994 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Bombadil

Felagund írta:

olorin.papa írta: Ez nem zárja ki azt, hogy Toma nem volt Vala, mert a tündék sem tudták ki ő, talán mert nem is mondták e nekik.


Pro primo: A tündék (legalábbis a noldák) saját szemükkel látták a Valákat, feltehtőleg felismeték volna (ha más nem, kisugárzás alapján)
Pro secundo: Egyetlen Vala se hagyta el Valinort az Első Kor után...
Pro Tertio: Ha valamelyik Vala tartósan Középföldén telepedett volna le, azt a vanyák és a noldák korai krónikái okvetlen említették volna. Márpedig Toma - saját és mások egybehangzó állítása szerint - már sok kor óta ott élt, ahol a Harmadkorban is lakott...


1. Toma nem akart kitűnni a tündék és az emberek közü, és szvsz volt rá képessége és tudása, hogy álcázza magát

2: Mint mondtam Toma sohasem lakott Valinorban, arda teremtése óta élt középföldén (kezdetben egyetlen vala sem lakott Valinorban

3: a tündék krónikái nem említhették Tomát, mert még a születésük előtt telepedett le, és az előbbi korokat a Valák mesélték el nekik, és ők kihagyták Tomát az elbeszéléseikből
A krónikák megemlítik, a legvénebb apátlannak hívták

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271993 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil

olorin.papa írta: Ez nem zárja ki azt, hogy Toma nem volt Vala, mert a tündék sem tudták ki ő, talán mert nem is mondták e nekik.


Pro primo: A tündék (legalábbis a noldák) saját szemükkel látták a Valákat, feltehtőleg felismeték volna (ha más nem, kisugárzás alapján)
Pro secundo: Egyetlen Vala se hagyta el Valinort az Első Kor után...
Pro Tertio: Ha valamelyik Vala tartósan Középföldén telepedett volna le, azt a vanyák és a noldák korai krónikái okvetlen említették volna. Márpedig Toma - saját és mások egybehangzó állítása szerint - már sok kor óta ott élt, ahol a Harmadkorban is lakott...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271992 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Bombadil

Felagund írta:

olorin.papa írta: Lehetett Toma a 15-dik Vala, aki Ardára jött, de nem kért a kormányzásból, hanem csak a maga teremtette kicsi földnek akart az ura lenni.


Nemigen... Mind a 14 Valáról tudunk, a tizenötödik Melkor volt, akit már nem neveznek ezen a néven...


Arról a 14 valáról tudunk, akik Valinorban laktak, és hát Melkorról.
Ez nem zárja ki azt, hogy Toma nem volt Vala, mert a tündék sem tudták ki ő, talán mert nem is mondták e nekik.
Az is érdekes, hogy nem hatott rá a gyűrű, amit egy maia csinált, ezért feltételezem, hogy sokkal erősebb volt náluk, és azok csak a Valák voltak és Illuvatar

Köszönöm az angol idézeteket, de nem értek belőle egy kukkot sem, mert az utóbbi 1 hónapban nem tanultam meg angolul, és még sokan mások sem. :evil:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271969 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Bombadil

Gerthan Celebgil írta: És Ninniach, egy dolog az, hogy Tolkien nem nagyon akarta kidolgozni, kicsoda Toma, de ennek a topicnak és általában az egész Középfölde fórumnak célja, hogy megpróbál magyarázatot találni a homályos részekre. Mivel ez a Bombadil fórum, itt Bombadil és a hozzá közel állók kilétére, életére próbálunk megoldást találni. Lehet, hogy a Mester nem dolgozta ki teljesen a figurát, de mivel Középföldén él ő is, valamilyen módon bele kell illenie. Ezt próbáljuk mi kikderíteni és leírni. Bocs az offért.


Miután ilyen szép kioktatásban volt részem, már csak egy idézetre maradt erőm, azt is Tolkien 153. leveléből Peter Hastings úrnak:
I don't think Tom needs philosophizing about, and is not improved by it. But many have found him an odd or indeed discordant ingredient. In historical fact I put him in because I had already 'invented' him independently (he first appeared in the Oxford Magazine) and wanted an 'adventure' on the way. But I kept him in, and as he was, because he represents certain things otherwise left out.

P.S. Csak az utolsó mondat érdekesebb kérdéseket vet fel, mint az egész ki-volt-TB-témakör.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271958 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil

JRR Tolkien írta: There is of course a clash between 'literary' technique, and the fascination of elaborating in detail an imaginary mythical Age (mythical, not allegorical: my mind does not work allegorically). As a story, I think it is good that there should be a lot of things unexplained (especially if an explanation actually exists); and I have perhaps from this point of view erred in trying to explain too much, and give too much past history. Many readers have, for instance, rather stuck at the Council of Elrond. And even in a mythical Age there must be some enigmas, as there always are. Tom Bombadil is one (intentionally).


(Letter #144 to Naomi Mitchinson)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271944 Írta: Gerthan Celebgil
Gerthan Celebgil válaszolt a következő témában: Bombadil

Felagund írta:

olorin.papa írta: Lehetett Toma a 15-dik Vala, aki Ardára jött, de nem kért a kormányzásból, hanem csak a maga teremtette kicsi földnek akart az ura lenni.


Nemigen... Mind a 14 Valáról tudunk, a tizenötödik Melkor volt, akit már nem neveznek ezen a néven...


Ilyen szempontból tényleg inkább csak maia lehetett...
És Ninniach, egy dolog az, hogy Tolkien nem nagyon akarta kidolgozni, kicsoda Toma, de ennek a topicnak és általában az egész Középfölde fórumnak célja, hogy megpróbál magyarázatot találni a homályos részekre. Mivel ez a Bombadil fórum, itt Bombadil és a hozzá közel állók kilétére, életére próbálunk megoldást találni. Lehet, hogy a Mester nem dolgozta ki teljesen a figurát, de mivel Középföldén él ő is, valamilyen módon bele kell illenie. Ezt próbáljuk mi kikderíteni és leírni. Bocs az offért.

Gerthan Celebgil, maethor Valnar

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271941 Írta: Gerthan Celebgil
Gerthan Celebgil válaszolt a következő témában: Bombadil

" írta:

Círdan tudott volna róla, hogy ő az egyikük, hiszen ott volt, mikor mind az öten megérkeztek Londonba


Ez ugye csak typo volt? Inkább helyesbítsünk: Mithlond.[/b]


8O 8O 8O 8O 8O

Tényleg az volt, Lindont akartam írni... :roll:

Gerthan Celebgil, maethor Valnar

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271940 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil

olorin.papa írta: Lehetett Toma a 15-dik Vala, aki Ardára jött, de nem kért a kormányzásból, hanem csak a maga teremtette kicsi földnek akart az ura lenni.


Nemigen... Mind a 14 Valáról tudunk, a tizenötödik Melkor volt, akit már nem neveznek ezen a néven...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271911 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Bombadil

Gerthan Celebgil írta: Bombadil semmiféleképpen nem lehetett az, hiszen szakállas volt


nb Círdannak is volt szakálla.

Vala sem lehetett, hiszen ők "emberi" alakot felvéve is hatalmasak és fenségesek voltak. Viszont maiaként igenis kinézhetett úgy, ahogy Frodó később leírta a Vörös Könyvben, bár fogalmam sincs, mikor érkezhetett Középföldére.


Miért nem lehet egyszer s mindenkorra elfogadni, hogy Tolkien maga szándékosan nem tért ki Bombadil mivoltára? A releváns részeket l. Tolkien: Letters

Círdan tudott volna róla, hogy ő az egyikük, hiszen ott volt, mikor mind az öten megérkeztek Londonba


Ez ugye csak typo volt? Inkább helyesbítsünk: Mithlond.[/b]

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271901 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Bombadil
Na most lehet, hogy én vagyok a hülye, de a valáknak nem csak az ainuk hatalmasait nevezték :?: Mármint a Nyugat királyait és királynéit (gy.k. azokat akiket a Szilmarilok felsorol :P ) :?: :roll:

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271877 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Bombadil

Gerthan Celebgil írta:

olorin.papa írta: Lehetett Toma a 15-dik Vala, aki Ardára jött, de nem kért a kormányzásból, hanem csak a maga teremtette kicsi földnek akart az ura lenni.
A valák bármilyen alakot fe tudtak venni, ezért nyugodtan álcázhatta magát így is ahogyan kinézett.
Aranymag meg nyugodtan lehetett maia, de szvsz tünde nem, hiszen azok elhalványodnak ebben a világban, és nekik az a feladatuk, hogy mivel elsőként jöttek, utolsóként kell távozniuk ardáról


Nemrég olvastam negyedszer a Szilmarilokat, de nem emlékszem tizenötödik valára, de biztos igazad van :) Aranymag is valószínűleg maia, igen.*leborul olorin.papa tudása előtt, és ez nem gúnyolódás :) *


A Szilmarilok nagyjából az Ékszerek sorsával fogalkozik, és főleg azokat a valákat említi akiknek közük volt a sorsukhoz, és akik Ammanban laktak...
innét erősen kilóg Toma, mert ő lehet, hogy sosem járt Valinorban

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271876 Írta: Gerthan Celebgil
Gerthan Celebgil válaszolt a következő témában: Bombadil

olorin.papa írta: Lehetett Toma a 15-dik Vala, aki Ardára jött, de nem kért a kormányzásból, hanem csak a maga teremtette kicsi földnek akart az ura lenni.
A valák bármilyen alakot fe tudtak venni, ezért nyugodtan álcázhatta magát így is ahogyan kinézett.
Aranymag meg nyugodtan lehetett maia, de szvsz tünde nem, hiszen azok elhalványodnak ebben a világban, és nekik az a feladatuk, hogy mivel elsőként jöttek, utolsóként kell távozniuk ardáról


Nemrég olvastam negyedszer a Szilmarilokat, de nem emlékszem tizenötödik valára, de biztos igazad van :) Aranymag is valószínűleg maia, igen.*leborul olorin.papa tudása előtt, és ez nem gúnyolódás :) *

Gerthan Celebgil, maethor Valnar

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271873 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Bombadil
Lehetett Toma a 15-dik Vala, aki Ardára jött, de nem kért a kormányzásból, hanem csak a maga teremtette kicsi földnek akart az ura lenni.
A valák bármilyen alakot fe tudtak venni, ezért nyugodtan álcázhatta magát így is ahogyan kinézett.
Aranymag meg nyugodtan lehetett maia, de szvsz tünde nem, hiszen azok elhalványodnak ebben a világban, és nekik az a feladatuk, hogy mivel elsőként jöttek, utolsóként kell távozniuk ardáról

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #271871 Írta: Gerthan Celebgil
Gerthan Celebgil válaszolt a következő témában: Bombadil
Ha Aranymagot tündének tekintjük is, Bombadil semmiféleképpen nem lehetett az, hiszen szakállas volt, és hatalma is messze felülmúlta az Elsőszülöttekét. Vala sem lehetett, hiszen ők "emberi" alakot felvéve is hatalmasak és fenségesek voltak. Viszont maiaként igenis kinézhetett úgy, ahogy Frodó később leírta a Vörös Könyvben, bár fogalmam sincs, mikor érkezhetett Középföldére.
Talán már Melian idejében Középföldén élt ő is, csak keletebbre, túl a Kékhegységen, esetleg az Erők Csatája után maradt itt, miután Melkort végleg száműzték a Világ Körein túlra.

Utolsó feltételezésem, hogy egyike az egyik elveszett istarnak, de ők keletre távoztak, és nem tértek vissza, Círdan tudott volna róla, hogy ő az egyikük, hiszen ott volt, mikor mind az öten megérkeztek Londonba, és szerintem akkor már régen ott élt Középföldén, mielőtt a valák küldöttei odaértek volna. Szarumánt is kölyökként emlegeti a Műben, így biztosra vehető, hogy náluk hamarabb érkezett Középföldére.

Gerthan Celebgil, maethor Valnar

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #271823 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Bombadil

Gerthan Celebgil írta:

Felagund írta:

Niph/Elentári írta: De Aranymag semmikép sem tünde az tuti. :lol:


Pedig szerintem még az se kizárt... ;)


Szerintem mindketten (Aranymag és Bombadil is) jóval többek bármilyen Első- vagy Másodszülöttnél. Én így gondolom. Szerintem mindketten maiák lehetnek, Aranymagra biztosabban fogadnék ezen a téren, Bombadil meg...hm...(?)

Talán mindketten valamilyen módon Yavanna szolgái lehetnek, de már rég elszakadtak az Erőktől...ez csak NAGYON feltételezés, ne tessék megkövezni érte...


Én is ezen a véleményen vagyok, érdekes a maiák helyzete a műben. :!:

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #271743 Írta: Gerthan Celebgil
Gerthan Celebgil válaszolt a következő témában: Bombadil

Felagund írta:

Niph/Elentári írta: De Aranymag semmikép sem tünde az tuti. :lol:


Pedig szerintem még az se kizárt... ;)


Szerintem mindketten (Aranymag és Bombadil is) jóval többek bármilyen Első- vagy Másodszülöttnél. Én így gondolom. Szerintem mindketten maiák lehetnek, Aranymagra biztosabban fogadnék ezen a téren, Bombadil meg...hm...(?)

Talán mindketten valamilyen módon Yavanna szolgái lehetnek, de már rég elszakadtak az Erőktől...ez csak NAGYON feltételezés, ne tessék megkövezni érte...

Gerthan Celebgil, maethor Valnar

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #270018 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil

Niph/Elentári írta: De Aranymag semmikép sem tünde az tuti. :lol:


Pedig szerintem még az se kizárt... ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #270012 Írta: Niph
Niph válaszolt a következő témában: Bombadil
Na jó bocsi!!!!
Először is mihelyt többet tudok netezni, felteszeme az ominozus írást ás akkor tiszta lesz a kép. De Aranymag semmikép sem tünde az tuti. :lol:

“A gyermektársaság gyógyír a lélekre.” (Dosztojevszkij)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #270005 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil
Legalábbis tündéhez hasonló alakot (legalábbis ami a reproduktív szerveit illeti :mrgreen: )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #269872 Írta: Estelio
Estelio válaszolt a következő témában: Bombadil

Alyr Arkhon írta:

Estelio írta:

Alyr Arkhon írta: Aranymag nimfa? Tudtommal Tolkiennél nincsenek nimfák. Én afféle kisebb maiára tippelek. És azoknak (Melian példája alapján) lehet gyerekük.

Melain nem azért tudott gyereket szülni, mert tünde alakot vett fel??


Biztosan tünde alakot vett fel?


"Mert Melian a valák isteni fajából való volt, nagy tudású és hatalmú maia; ám Elwe Singollo szerelméért magára öltötte Ilúvatar idősebb Gyermekeinek az alakját, s ebben a szövetségben kötötték Arda húsának láncai és béklyói. Ebbena fomában szülte Thingolnak Lúthien Tinúvielt..."
(A Szilmarilok - XXII. fejezete - Doriath pusztulása, 277. o)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #269870 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Bombadil
Persze, nem tünde Aranymag, de továbbra is úgy gondolom, hogy Frodó első snittre tündének nézi.

Az amit olorin.papa írt tetszik. Föld és eső, ebben van valami.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #269859 Írta: Beleg
Beleg válaszolt a következő témában: Bombadil

Belladonna írta: Ugy emlékszem, Aranymag Frodót tündebarátnak nevezi, akkor viszont ő tünde.

De ettől mért kéne tündének lennie? Ráadásul a szövegben úgy van hogy a Folyó-asszony leánya!

"...nincs semmi sem, csak semmi van, s e semmi én vagyok." - Babits

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #269833 Írta: Belladonna
Belladonna válaszolt a következő témában: Bombadil

Érdekes dolog ez, mert Bombadilt sokan és sok félének nézték a történet során, de az én képzeletemben mindig úgy jön le, hogy Toma a föld, Aranymag az éltető eső, és kettejük nászából ujjúl meg a természet minden évben... Kell ennél szebb gyermek áldás?

Ez tetszik, de némileg ellentmond, hogy "fünek fának... nincs más birtokosa, csak önmaga...Nem is lenne jó, mert sok gonddal járna" (Aranymag)

"és a Megye földje jó mély"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #269816 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Bombadil

Belladonna írta:

"Szép ez a kő, az is szép volt aki egykor viselte"
Nekem erről nem felttélen a gyermekáldás jut eszembe...


Szervusztok!
Talán csak azért komolyodik el, mert emlékezik. Bombadil mindenre emlékszik, ahogy már írtátok: az első vízcsepp, az első makk... A buckában talált minden darabról nyilván tudja, kié volt, látta azt, aki viselte.
Ugy emlékszem, róla mondja Gandalf (vagy Elrond?): "a legvénebb apátlan". Ebből nekem az jön le, hogy neki nem is kell utód, hiszen amióta/amíg Arda létezik, ő is itt van.
Ugy emlékszem, Aranymag Frodót tündebarátnak nevezi, akkor viszont ő tünde.


Érdekes dolog ez, mert Bombadilt sokan és sok féének nézték a történet során, de azb én képzeletemben mindig úgy jön le, hogy Toma a föld, Aranymag az éltető eső, és kettejük nászából ujjúl meg a természet minden évben... Kell ennél szebb gyermek áldás?

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.629 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére