Haditudományok Középföldén

Több
12 éve 4 hónapja #404120 Írta: Metaflora
Metaflora válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Tevildo írta: Kár, hogy ezekkel a részletekkel már nem készült er Tolkien. :cry:


Ugyanakkor jó, hogy nem jutott el arra a pontra, hogy véglegesen áthúzza az egészet, mert egyesek szerint erre készült (már Ch.T. részéről is jóslat- és Túrinvisszatérés-ellenes húzás A szilmarilok elsőkoros részének záró bekezdésének megválasztása, de pl. Martinez korai elvetett ötletnek skatulyázza az egészet, ami sztem erős túlzás (szerinte ugyanis "...the Turin of The Silmarillion cannot become a Vala, even at the end of Time. And never mind the fact that all references to a Last Battle are obscure and incomplete, making no mention of Turin."), ha érdekel, elküldhetem a már említett kiselőadáshoz (amit egyre inkább szükségesnek érzek megírni valami terjeszthető formában, mikor újra és újra felmerül a téma :P ) készült meglehetősen össze-vissza és rendezetlen világvége-szöveggyűjteményt :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #404117 Írta: Tevildo
Tevildo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Tevildo írta:

Tevildo írta: :shock:
És arról tudni valamit, miképp kerül a halott Túrin Halhatatlanföldre?


Áh, időközben találtam egy nagyon jó wikipédia-cikket erről...
en.wikipedia.org/wiki/T%C3%BArin ... fter_death
:ugeek:

Kár, hogy ezekkel a részletekkel már nem készült er Tolkien. :cry:


Sőt, még az EMK-t is kinyitottam a megfelelő helyen (414.o. - Cartaphilus kiadás) - efelett valahogy elsiklottam, amikor olvastam... :oops:

PS.: a jegyzetanyag is érdekes ebben az összefüggésben (437. o.-tól) - úgy látszik ezen a fejezeten átugrottam amikor olvastam az EMK-t... :földalásülly:

Üdv,
a Macskaherceg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #404116 Írta: Tevildo
Tevildo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Tevildo írta: :shock:
És arról tudni valamit, miképp kerül a halott Túrin Halhatatlanföldre?


Áh, időközben találtam egy nagyon jó wikipédia-cikket erről...
en.wikipedia.org/wiki/T%C3%BArin ... fter_death
:ugeek:

Kár, hogy ezekkel a részletekkel már nem készült er Tolkien. :cry:

Üdv,
a Macskaherceg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #404114 Írta: Tevildo
Tevildo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Grondir írta:

Azon a napon Tulkas birokra kel Melkóval, jobbján áll majd Fionwë, balján pedig Túrin Turambar, Húrin fia, a Sors Legyőzője, és Túrin fekete kardja okozza majd Melkó halálát, és végső pusztulását. Így bosszultatnak meg Húrin gyermekei, és minden ember.
[...] De az embereket azon a napon a prófécia nem említi, csak Túrint, és őt az istenek közé sorolja.


Mandos második jóslata, The Shaping of Middle-earth


:shock:
És arról tudni valamit, miképp kerül a halott Túrin Halhatatlanföldre?

Üdv,
a Macskaherceg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #404113 Írta: Tevildo
Tevildo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Felagund írta: Feltehetőleg Mordorban, eligazításon :mrgreen:

:lol:

Komolyabbra véve: a többség nyilván még mindig a Gyűrű után kutatott, és nem tudom, hogy az északi csatákban nem vett-e részt valamelyik...

Üdv,
a Macskaherceg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #404111 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Feltehetőleg Mordorban, eligazításon :mrgreen:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #404110 Írta: Iglorion
Iglorion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A pelennori csata alatt hol volt a többi nyolc nazgul?

Utúlie'n aure! Aiya Eldalie ar Atanári, utúlie'n aure!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403726 Írta: Gabor97
Gabor97 válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
ja értem

A haláltól nem kell félni.Ha nem félsz tőle lágyan rád mosolyog és továbbáll.De ha félelmet mutatsz iránta...mint egy kiéheztetett vadállat úgy veti rád magát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403725 Írta: Metaflora
Metaflora válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gabor97 írta: Ezt a kiselöadást hol tudom elolvasni?Mert engem is érdekelne.

Hát, leginkább sehol, arra céloztam, hogy tudok ám hosszabban is válaszolni - mivel előadásra készült, ezért csak jegyzet és szövegek vannak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403619 Írta: Gabor97
Gabor97 válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Helo
Ezt a kiselöadást hol tudom elolvasni?Mert engem is érdekelne.

A haláltól nem kell félni.Ha nem félsz tőle lágyan rád mosolyog és továbbáll.De ha félelmet mutatsz iránta...mint egy kiéheztetett vadállat úgy veti rád magát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403617 Írta: Metaflora
Metaflora válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ha érdekel bővebben, van róla egy kiselőadásom ;)
(Bár a lényeg ennyi, sokkal több nem "lelhető fel": létezik az idézett részlet két vagy három verzióban, ezen kívül néhány utalás elszórva, valamint lehet elmélkedni arról, miért maradt ki ez A szilmarilokból - sőt, került be egy, a jóslat létezésének ellentmondó bekezdés.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403616 Írta: Iglorion
Iglorion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Kösz Grondir, így már értem :)

Utúlie'n aure! Aiya Eldalie ar Atanári, utúlie'n aure!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403615 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Iglorion írta: Nemrég hallottam egy Végső Csatáról(Dagor Dagorath?), és nem tudom, hogy tulajonképpen mi is ez, hol zajlódik, kik vesznek részt benne, ti mit tudtok róla?(már ha tényleg van ilyen)


Van ilyen. A világ végén fog majd lezajlani. Akkor Morgoth visszatért Sauronnal és minden gonosszal és megtámadják majd a valákat és a tündéket. És ekkor öli meg őt végleg Túrin. Ez után alkotják újra a világot.

Mikor a Világ megöregszik és az Erők elfáradnak, Morgoth visszatér az Ajtón át az Időtlen Sötétségből; elpusztítja a Napot és a Holdat, de Eärendil ellene támad, és kiűzi őt a levegőégből. Ekkor vívják meg az utolsó csatát Valinor síkján. Azon a napon Tulkas birokra kel Melkóval, jobbján áll majd Fionwë, balján pedig Túrin Turambar, Húrin fia, a Sors Legyőzője, és Túrin fekete kardja okozza majd Melkó halálát, és végső pusztulását. Így bosszultatnak meg Húrin gyermekei, és minden ember.
Ezután összegyűjtik a szilmarilokat a tengerből, a föld mélyéből és a levegőégből; mert Eärendil alászáll, és visszaadja a gondjaira bízott lángot. Ekkor Fëanor magához veszi a Hármat, és átadja őket Yavanna Paluriennek; ő megtöri őket, és tüzükkel újjáéleszti a Két Fát, és nagy fényesség gyúl majd; Valinor hegyeit lebontják, így a fény szétárad a világban. Ebben a fényben az istenek megfiatalodnak, a tündék felébrednek, minden halottjuk felkel, és beteljesednek velük Ilúvatar tervei. De az embereket azon a napon a prófécia nem említi, csak Túrint, és őt az istenek közé sorolja.


Mandos második jóslata, The Shaping of Middle-earth

Bővebben nem tudom, hogy mi lelhető fel róla. :)

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #403614 Írta: Iglorion
Iglorion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Nemrég hallottam egy Végső Csatáról(Dagor Dagorath?), és nem tudom, hogy tulajonképpen mi is ez, hol zajlódik, kik vesznek részt benne, ti mit tudtok róla?(már ha tényleg van ilyen)

Utúlie'n aure! Aiya Eldalie ar Atanári, utúlie'n aure!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #396920 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Hát a gondoriak használtak (ld Boromir kardját, az ő pajzsa ráadásul kerek volt...) és ott van ugye Narsil is, ami egészen konkrétan harc közben tört ketté... :)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 11 hónapja #396901 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Grondir írta:

Elendur Parmandil írta: Idézzél légyszi, félhulla állapotban vagyok, nem tudom magam megkeresni a númenori fegyverkezés részleteit :D


Majd legközelebb, ha ráérek megkeresem :twisted:


Nos nézegetem, és konkrétan sehol nem találtam leírva, hogy lett volna más kardjuk az eketen kívül, de mind a szövegkörnyezetből, mind a későbbi gondori/arnori leírásokból az derül ki, hogy kellett legyen egy hosszabb kardjuk is. Szerintem az eketet csak olyankor használták, mikor a tömött falanxban "rájuk másztak" az orkok, és nem volt helyük hatékonyan alkalmazni a lándzsát, vagy a hosszabb kardot (pl.: nősziromföldi mészárlás, ahol öt ork kellett egy dúnadánhoz).
Egyébként pedig nem hiszem hogy ne lett volna hosszabb kardjuk - már csak logikusan is -, mert a 45 cm tényleg nagyon rövid. Még az ókori Hellászban, és Rómában is hosszabb kardokat használtak kiegészítő fegyverként a falanxokban.

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396410 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Elendur Parmandil írta: A minőségi romlás mondjuk a kovácstudomány romlása...?


Mindenféle tudományé, a fegyelmezettségé és a véré...

A régi númenoriak magasabbak és erősebbek voltak, acél íjakkal és megtörhetetlen falanxszal.

Ezt azért így a gondoriakról egyre kevésbé lehet elmondani...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396399 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A minőségi romlás mondjuk a kovácstudomány romlása...?

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396396 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Egyébként típus tekintetében a Gyűrűk Urában leírt gondori fegyverkezés nem sokat változott a númenorihoz képest. Minőség tekintetében persze sokat romlott...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396393 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Elendur Parmandil írta: Idézzél légyszi, félhulla állapotban vagyok, nem tudom magam megkeresni a númenori fegyverkezés részleteit :D


Majd legközelebb, ha ráérek megkeresem :twisted:

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396392 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Idézzél légyszi, félhulla állapotban vagyok, nem tudom magam megkeresni a númenori fegyverkezés részleteit :D

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396391 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Elendur Parmandil írta:

Alyr Arkhon írta: A númenoriak kardját részletesebben a Gyűrű Keresésében írja le, a nősziromföldi mészárlás nem tudom melyik jegyzetében.

Númenori kard: "Ezt a fajta kardot eketnek nevezték: rövid, egy-másfél lábnyi hosszú (30.5-45.8 cm) szúrófegyver volt, pengéje pedig széles, hegyes és kétélű."

A 45 cm nagyon rövid! Még a gladius is úgy 65-80 cm hosszú. Ez alapján a leírás alapján a númenori kard a kindjalra hasonlíthat, nem?


Ezen kívül volt egy hosszabb, egy-másfélkezes kardjuk is.

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396378 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: A númenoriak kardját részletesebben a Gyűrű Keresésében írja le, a nősziromföldi mészárlás nem tudom melyik jegyzetében.

Númenori kard: "Ezt a fajta kardot eketnek nevezték: rövid, egy-másfél lábnyi hosszú (30.5-45.8 cm) szúrófegyver volt, pengéje pedig széles, hegyes és kétélű."

A 45 cm nagyon rövid! Még a gladius is úgy 65-80 cm hosszú. Ez alapján a leírás alapján a númenori kard a kindjalra hasonlíthat, nem?

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396376 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Elendur Parmandil írta: Nem tudom, hogy ez mennyire tartozik ide, de épp John Howe képeit nézegettem... Az a kard csöppet nagynak tűnik. :D

Más: milyen típusú kardokat használtak Középföldén? Mindenképpen kétélűeket, nem szablyát, de egykezes/kétkezes/hosszúkard...?


John Howe képeiben nekem nem csak ez a bajom... :D

Amúgy amennyit tudunk a középföldi kardokról:

- A tündék és a hozzájuk húzó emberek hosszabb (tündék) vagy rövidebb (númenoriak), de egyenes, kétélű kardokat használtak
- Az orkok meg szablyákat.

Előbbire jó példa például Glamdring és Orcrist - meg Fullánk - amik ugye Turgon fegyverei közül valók. A númenoriak kardját részletesebben a Gyűrű Keresésében írja le, a nősziromföldi mészárlás nem tudom melyik jegyzetében.

Utóbbira nem ismerek nevesített példát és nagyon részletesen nem is írja le sehol, tudtommal.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 napja #396372 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Nem tudom, hogy ez mennyire tartozik ide, de épp John Howe képeit nézegettem... Az a kard csöppet nagynak tűnik. :D

Más: milyen típusú kardokat használtak Középföldén? Mindenképpen kétélűeket, nem szablyát, de egykezes/kétkezes/hosszúkard...?

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hete #396079 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Jó, hogy nem rögtön jegygyűrűkből... Vagy Beckham-fülikből...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hete #396052 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Tolkien nem részletezte túlzottan a rohírok láncingeinek a leírását. Nem tudni, hogy karikagyűrűkből áll, vagy profin illeszkedő sodrony-darabokból, de biztosan "fejletlenebb", mint a tünde vagy a törp páncélok.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hete #396051 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Találtam egy ilyen képet is.
Hát, ha érdekli a társaságot.
Vandál és Alán harcos

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hete #395932 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Felagund írta: Mivel a gondori katonai doktrínák a númenori mintákat követték, itt sem alakult ki komoly lovassági hagyomány, míg a rohaniakat én inkább a késő-ókori, kora középkori gótokhoz tudnám őket hasonlítani a hadászatukat/felszerelésüket illetően (esetleg talán a Martell Károly-féle frank lovagok kezdeti stádiumához, de majd a történész kollégák helyretesznek, ha nagyon eltájolódok :D ), mindenképpen inkább könnyű- semmint nehézlovasság.


Szerintem a rohaniak egyáltalán nem könnyű lovasság. Van páncéljuk, pajzsuk, és fegyvereztük között inkább a kopja és a kard dominál, sem, mint az íj és a nyíl. Egy kora középkori nehézlovashoz hasonít inkább.

Szarmaták

Szaszanidák

Normannok

Britek

Egy jó lovas kiállítása mindig is inkább társadalmi és gazdasági kérdés, mint sem technikai.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 hete #395246 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Római rákvértezet: www.franassisi.rbkc.sch.uk/image ... armour.jpg

Pont erre gondoltam, köszi a megerősítést. ;)

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.665 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére