Szilmarilok

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26535 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Bocs, hogy nem a temahoz irtam, de szukseg van valoban rĄarra, hogy elhelyezzuk. Hogy egy fiokot alkossunk neki? Ez nem ellenvelemeny, csak kerdes, mivel valik ez hasznunkra?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26533 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Bocsi hogy ketszer is elkuldtem ,de a progi atcseszett. Masodjara mar emlekzetbol irtam, ezert lett kulonbozo!! De ezt muszaj volt megosztanom veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26534 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ez OK, és tökéletesen egyetértek veled (ha nem a Lamorak nevet használnám, vszinűleg én is Túrin lennék)-- csak a kérdésekre nem válaszolt. Szerintem a Szilmarilok a Tolkien-életmű központja: nagyon furcsa módon, mert egyszerre központi szöveg és nagyon problematikus szöveg. De a mítosz és a szövegszerűség kapcsolatáról kellene beszélni, mert különben szerintem nem tudunk eljutni oda, hogy 'műfajilag' el tudjuk helyezni a Szilmarilokat és 'technikailag' a mitopoézist.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26532 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Hali!<br> <br> A Szilmarilok egyszeruen lebilincselo konyv. Nekem jobban tetszett, mint a Gyuruk ura, pedig csak hosszu kikepzes (Gy.U. 5-szor, Gyuru keresese) mertem belevagni. Ez a konyv annyira elo, ude zold, annyira magaval ragado, hogy szinte tatott szajjal olvastam, elfelejtettem hol vagyok, es azt vartam, mikor csoppenek bel en is a vilagaba. <br> A benne levo legendak szvsz a leggyonyorubb egy iro altal elkovetett mesek a vilagon. Beren es Luthien szerelme alomszep, Turin sotet tragediaja pedig borzongatoan csodas.<br> <br> Szilmarilok mind felett!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26531 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Hali!<br> <br> A Szilmarilok teljesen magaval ragado konyv. Szamomra nagyobb elmenyt jelentett mint a Gyuruk ura, habar hosszu elozetes kikepzesen mentem at, amig bele mertem fogni: Gy.U. 5-szor, Gyuru keresese, de megerte! A konyv annyira eleven, annyira elo, ude zold, a varazslat annyira jelen van, hogy szinte tatott szajjal olvastam, es vartam, mikor kerulok bele en is... A benne levo legendak szvsz a leggyonyorubb egy iro altal megalmodott mesek a vilagon. Beren es Luthien szerelme csodalatos, Turin tragediaja pedig borzongatoan sotet, es szep!<br> <br> Szilmarilok mind felett!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26530 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
FaBRIK: nos, pontosan milyen 'műfaj' a mitológia? És a görög 'regékhez' hogyan tudunk hasonlítani, mikor csak irodalmi szövegekben maradtak meg (mint a mítoszok is)? Maga a Szil. is egy szöveg, és mint ilyen, nem mítosz; azt kellene elsősorban tisztázni, hogy miben áll a mítosz és a szöveg kapcsolata. Azt nem gondolhatjuk, hogy a mítosz szövegszerű; épp ezért nem lehet 'mitológia' egy szöveg (ill. lehet, csak egy egészen más értelemben).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26527 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
FaBRiK: Hát én is ezt modtam egész idáig...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26526 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nehogy már a Szilmarilok műfaja kérdés legyen. Hasonlítsátok a régi görög regékhez. A Szilmarilok mitológia egy az egyben. (Ezért is kellett elkezdenem 4-szer, mire eljutottam oda, hogy el is olvasom :-) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26525 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
ONERING:<br> <br> Hidd el, tisztában vagyok a saját nickem eredetével :) <br> <br> Más topikokban, sőt az indexen is osztom az észt. Odaát pont arról paopltam, hogy mi fán terem Gandalf aka. Olórin maia-sága, ereje stb. De kösz, hogy megemlíted.<br> <br> LAMORAK:<br> <br> Az EoArda állítólag nagyon pontatlan, bár én még nem futottam ott ordas hibába. De angol. Magyarul összerakni egy ilyet még a valák erejét is próbára tenné :) <br> <br> De ha tudok, és végre lesz időm, összeszedem amit tudok. Addig marad a szélmalomharc, mert sajnos az emberek közben lelkesednek ezerrel és muszáj őket megvédenünk a butaságtól...<br> <br> Amúgy maia módra... :) <br> <br> üdv<br> Olórin<br> <br> <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26524 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
EGYETÉRTEK!:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26522 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Szerintem általam nem is kapsz rá választ. Azt az életrajzos dolgot is csak ennek fanyar módon való kifigurázására szántam.<br> Én csak azért igyekszem belekötni mindenbe, mivel szeretem olvasni mások véleményét, akik minden bizonnyal jobban értenek nálam ehez a témához, hátha tanulhatok belőle valamit.<br> Magamról mindig szerettem volna azt hinni, hogy csak egy naív olvasó vagyok, semmi több. Nem szerettem volna soha tudományos vitákba szálni a műről, mivel az szerintem megöli...<br> Azt viszont pontosan tudom, hogy bennem mit mozdított meg. Nem is a történet, hanem inkább a szereplők jelleme és annak fejlődése.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26521 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nem sértésnek szántam, Dwin, csak egyszerűen azt akartam tudatni, hogy ezzel a felfogással nem fognak komolyan venni olyanok, akik egy naiv olvasói szint felett foglalkoznak az irodalommal-- mondjuk komoly értelmezői szinten, ahogy gondolom te is szeretnél (legalábbis merem feltételezni, hogy szeretnél értelmezőként viszonyulni a Tolkien-szöveghez). Nem értem, miért irányítasz értelmező szótárakhoz és életrajzokhoz; nem volt kimondottan biografista, amit mondtam, és már többször kinyilvánítottam több helyen, hogy a legkevésbé sem érdekel, 'mit akart' a szerző egy szövegben. Az érdekel, mi van a szövegben, hogyan működik a szöveg. Az én saját életrajzom meg aztán már fájdalmasan irreleváns.<br> Szóval: mindössze azt akartam közölni, hogy nem érzem megválaszolva a kérdést.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26520 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ha így látod, akkor neked inkább értelmező szótárakat és életrajzokat kéne olvasnod. Én sosem tagadtam, hogy romantikus vagyok valahol mélyen. (Nagyon-nagyon mélyen...)<br> Ha ilyesmikre akarsz rájönni, akkor ossze kéne hasonlítanod Tolkien életrajzát a sajátoddal. Talán az eredményre vezetne.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26519 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ugyan már! Ez egy ásatag romantikus irodalomfelfogás, még a század elején lett volna időszerű, vagy akkor sem...<br> Ebben az értelemben minden irodalmi mű egy saját világot konstruál, akkor is, ha realista, és azt tetteti, hogy az a való világ. Nem az. Az a szövegvilág. Azt sem hiszem, hogy azt kapnám Tolkienben (vagy akár bármi más irodalomban) amire vágytam; inkább azt kellene megnézni, mi is az a fikció. Minden irodalom a 'történeten keresztül' fejez ki valamit. Tul.képpen semmi megkülönböztetőt nem látok abban, amit mondtál.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26518 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Lamorak: Hi is a fantasy? Ha engem kérdezel én azt mondom rá, hogy mondd meg, mi az a fantázia? Mi az az irodalom? Mi a mese? A TOLKIEN FÉLE fantasy szerintem a történeten keresztül teret ad a vágyainknak és álmainknak. Formába önti és megtestesíti azt, amire gyermekkorunk óta vágyunk és tudjuk, hogy sosem válhat valóra. Vagy mégis?...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26517 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A jó szöveg az, amely képes sok és változatos jelentésre okot adni az olvasónak. Ez lehet akár néhány szó (Örkény egypercesei), akár 3 kötet.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26516 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Szerinted mi a 'jó szöveg' mércéje? Az, hogy vastag legyen a papírhalom, amire felvésték, vagy az, hogy eljusson az emberekhez és azok megértsék? (Itt most ne az értelmetlen tömegcikkekre gondolj.)<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26515 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nem tudom, nem foglalkozom fantasy-vel... még mindig nem mondta meg senki, _mi az a fantasy_.<br> A szöveg valóban közvetít; csak nem tudom egészen biztosan, mit is. De attól, hogy 'sokan fogadták be', nem lesz se jobb, se rosszabb-- más sem hiányzik, mint egy ilyen kritikai demokrácia.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26514 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Úgy imádok kötekedni!!<br> A szöveg az igaz, hogy nem csinál semmit, de közvetíti az író világát, és ha ennyien 'befogadták', akkor jó lehet az a világ. Kell ennél több.<br> Szerintem az a legnagyobb baj, hogy napjainkra igencsak lealacsonyították a fantasy fogalmát. Ez persze nem Tolkien hibája, hanem azoké a kiadóké és pénzéhes stúdióké, akik haszon reményében minden s**art kiadtak és megfilmesítettek, aminek egy cseppet sem volt köze a fantasyhoz, hanem csak fantasy elemeket használó horror és akció filmek voltak...<br> Ezt, hogy látod Lamorak. Vajon ezelőtt 30 évvel is ilyen csengése volt a fantasy szónak, vagy akkor több volt???

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26513 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A Szilmariloknak egyáltalán nincs sikere... nem nagyon szokták szeretni. De az tény, hogy nagyrészt a GyU előtt íródott, és ha nem íródott volna (JRRT nem dolgozott volna már vagy 30 éve a Szil. anyagon), GyU sem lenne.<br> A közönség által nem a mű 'él', hanem a szöveg 'működik'. Maga a szöveg nem csinál semmit; csupán potenciális jelentéseket hordoz, amiket azonban mindig az olvasónak kell aktualizálni. Magában egyetlen szöveg sem 'él', még csak nem is 'irodalmi'.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26512 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ha ismereteim nem csalnak, akkor A Szilmarilok a GyU után jelent csak meg és így nagyrészt a GyU-val már úgymond megpuhított közönség olvasta. Ha nem lett volna a GyU, akkor a Szilmariloknak sem lett volna ekkora sikere.<br> Az organikus metaforákról meg csak annyit, hogy igenis él, méghozzá a közönsége által!<br> Azon, hogy mitológiai mű azt értem, hogy benne foglaltatik a teremtéstörténet, legendák, stb.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26511 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A Szilmarilok nem lehet 'már' nem fantasy, ha a GyU az 'volt', hiszen nagyrészt előtte íródott. Továbbra is fenntartom, hogy Tolkienben semmi sem 'fantasy', és felkérem azokat, akik szerint mégis, hogy mondják már meg, _mit értenek azon, hogy fantasy_. <br> A műalkotás nem él és nem lélegzik, a műalkotás van, és _működik_. Ezek az organikus metaforák már nem valami divatosak ma, és nem is valami jól írják le a műalkotás dinamikáját. Mit csinálna a Szilmarilok, ha senki sem olvasná? nyilván semmit, nem lélegezne, és főleg nem működne, nem lenne műalkotás. Műalkotás egy befogadóhoz és egy közönséghez/közösséghez való viszonyában válik valami.<br> A kérdés egyébként az, hogy pontosan _miben_ hasonló az ősi 'mitológiai művekhez' (egyébként mit értesz azon, hogy 'mitológiai mű'?)?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26510 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Szerintem a GyU még fantasy volt, habár egy magasabb értelemben, mint a mostani fantasy irodalom, és akárhogy is nézzük a Szilmarilok összefonódik vele és nem létezhet nélküle. Viszont a Szilmarilok már nem fantasy. Valami más. Egy a műfaj - és ezen belül - Tolkien világát alapjaitól bemutató és felépítő mű, így nem lehet fantasy. Arda már önálló életet él és így van mitológiája is. Arra, hogy mitopoétikus irodalom nem tudok mit mondani. De mindenesetre egy önálló, lélegző, élő műalkotás, ami több mint fantasy és valahol tényleg az ősi mitológiai művekhez hasonlatos. Sőt az is! (Ha nem is ősi.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26509 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Völgyzugolyon is van egy Szilmarilok c. terem; ott úgy két hónapja nagyon érdekes dolgokról beszélgettünk. Pl. a Szilmarilok műfajáról, már ha meg lehet adni; és arról, hogy mitől lehet azt mondani, hogy Tolkien (és közelebbről a Szilmarilok) mitopoétikus irodalom (sokkal jobban szeretem ezt a terminust, mint a fantasy-t). Vélemények itt?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26507 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
bocs: -hozt akartam írni, csak néha hülyével ragozban.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26506 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Morgothba??? Morgoth=Melkor, és egy személy!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26505 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
b.Olórin: azért a híresebb maják közt megemlíteném a jó öreg Gandalfot is...<br> A Szilmarilok pedig (végső soron) hozzájárultak Melkor és Sauron hatalmához, mert az átok miatt arra késztették a tündeurakat, hogy harcoljanak egymással, így erősítve a gonoszt. Jó és szép dolgok voltak, amik gonosszá tették azt, aki birtokolni akarta őket (mint az EGY később). Hiszen Berent is úgy akarja a lányától távoltartaniThingol, hogy elküldi egy SZilmarilért Morgothba...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26504 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nagyon értékelem az erőfeszítéseidet, Olórin, de kicsit már fárasztóak ezek a dolgok-- hogy hiába beszéltünk meg minden ilyen dolgot csak nyár óta (amióta én itt vagyok) egy csomószor, mégis mindig egy csomó újabb parafrázis kerül fel. Csináljunk inkább egy enciklopedikus site-ot, vagy használjátok az Encyclopedia of Arda-t (bár nem mindenki nyilatkozik róla elismerően). Mi lenne, ha mindenki elolvasná a szövegeket?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26503 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Mielőtt bármit is elolvasnék: SzilmariLok, egy L-el!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hónapja #26502 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A Gy.U.-ban is volt utalás arra, hogy Sauron 'csak' szolga.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.626 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére