Szilmarilok

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26663 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Érdekes megfigyelni, milyen legendaforrásokból merített Tolkien. Turin Turambar története engem nagyon is egy viking sagára emlékeztetett; Fealgund és Szauron párharca pedig a Kalevala egyes részeit juttatta eszembe. Nyilván nem véletlenül, hisz a mester nagyon szerette ezt a regét, a finn nyelvvel egyetemben. <br> Ugyanakkor a görög-római mitológiából nem sok elemet találtam benne.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26662 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
hopp<br> <br> A balrog neve (Névtelen) lemaradt, de tökmindegy, nem tudjuk a nevét.<br> A legtöbb balrognak nem is volt.<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26661 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
És ha már itt tartunk:<br> <br> nem mágus, de a Középfölde sorsát alakító maiák között szintén fontosak: :) <br> <br> Szauron (eredetileg Thauron), azaz Az Iszonyatos:<br> Melkor (azaz Morgoth Bauglir) maiája. Gorthaur-nak (Rémületesen Iszonyú) is nevezték.<br> Thangorodrim és Beleriand pusztulása után Mordorba ment és ott lakozott.<br> Fő ereje a Látható Gonoszság és a Rémület, valamint a Gonosz Tűz.<br> Az Egy Gyűrű pusztulásával szellemi lénye is elenyészett, követte egykori urát a Nagy Semmibe.<br> <br> .......<br> <br> <névtelen>:<br> Melkor maiája, egyike az Óidők sokezernyi balrogjának.<br> Durin Vesztének is nevezték.<br> Mória mélyére menekült.<br> Gandalffal való összecsapása során előbb a mélységbe hullott, majd a Celebdil csúcsán Gandalffal (Olórinnal) vívott harcban alulmaradt, lezuhant és megsemmisült.<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26658 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Hahó<br> <br> persze hogy ismerem a saját nevemet :) <br> <br> Olórin a legbölcsebb maia volt,Irmo és Nienna tanítványa. Később egyike az 5 maiának, akiket a valák Középföldére küldtek, hogy fogják össze az ottani népek erejét Szauron ellen (aki amúgy szintén maia). Istarok (azaz mágusok) képében, öregember külsővel érkeztek.<br> <br> Az istarok-ról az Unfinished Tales (magyarban: A Gyűrű Keresése) c. könyvből lehet többet megtudni.<br> <br> Az öt mágus:<br> 1.<br> <b>Olórin</b>, Az Álmok Hozója:<br> Irmo és Nienna maiája. Gandalf (''Varázspálcás Tünde''), Incanus, Tharkun, Mithranir (''Szürke Zarándok'') neveken is ismerték (a Szürke). <br> Vándorolt Szürkerévtől Völgyzugolyig. <br> Fő ereje a Tudás, a Derű és a Remény, valamint a Hasznos Tűz.<br> Frodóval, Elronddal, Galadriellel és Bilbóval együtt utazott vissza Amanba.<br> <br> 2.<br> Curumo, azaz Az Agyafúrt:<br> Valószínűleg Aulë maiája. Szarumánnak és Curunírnak (Ügyes Ember) is hívták (a Fehér).<br> Nan Curunírban (a Mágus Völgyében), azaz Vasudvardon telepedett le, Orthanc tornyában élt. <br> Fő ereje az Ügyesség, a Dolgoknak Alkotása.<br> Vasudvard és Szauron bukása után a Megyében teremtett zsarnokságot, de ott is megbukott. Távozásakor Gríma, a Kígyónyelvű megölte.<br> <br> 3.<br> Aiwendil, azaz A Madarak Szerelmese. Yavana maiája.<br> Radagastnak is nevezték, aki főleg az állatokkal, elsősorban a madarakkal foglalkozott (a Barna).<br> Rhosgobelben ütött tanyát, a Bakacsinerdő és az Anduin között.<br> Fő ereje az Állatok Értése.<br> Valószínűleg külön visszatért Amanba.<br> <br> 4. és 5.<br> Alatar és Pallando, a Kék Varázslók (Ithryn Luin).<br> Az előbbi Oromë, az utóbbi Mandos maiája.<br> Alig tudunk valamit róluk.<br> Keletre mentek, és semmit se lehet róluk tudni. Lehet, hogy áldozatul estek a keletlakóknak?<br> <br> Hát így hirtelen ennyi :) <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26659 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
ta meri:<br> nézd meg az err<br> ől szóló fórumot, ott sok érdekeset találsz a témáról. Engem is ott okosított ki Olórin...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26657 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Jól gondoltad, Olórin=Gandalf.<br> A Gyűrű keresésében olvashatsz a mágusokról és eredetükről többet!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26656 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Olórin: illetve bárki aki tudja.<br> A Szilmarillokban szerepel Olórin nevezetű maia, aki később Középfölde minden teremtvényének barátja lesz, a GyU-ban pedig szerepel, hogy Gandalfot nyugaton Olórinnak hívták most ebből levonhatom a következtetést, hogy Olórin= Gandalf, vagy ez egyszerű névegyezés???<br> <br> A mágusokról melyik könyvben lehet esetleg több infot megtalálni, mert én nem sokat tudok róluk az biztos...(a GyU vagy a Szilmarillok nem sokat ír róluk, honnan jöttek, kifélék?)<br> Ha valaki tudja, akkor írja már meg (Olórinra azért gondoltam, mert csak ismeri a névadója történetét, vagy kérdezzem Gandalfot?)<br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26655 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Túrin Turambar! Képzeld sikerült végre elolvasnom a Narn i hin Húrint. Nagyon-nagyon tetszett. Nem olyan fennkölt a stílusa, mint a Szilmarilokban, de talán épp emiatt még jobban megérintett. Níniel halálánál komolyan majdnem elsírtam magam. Nagyon örülök, hogy ajánlottad nekem. Annyira tisztán van jelen ezekben a történetekben minden emberi érzelem! Egyszerűen csodás!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26654 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Olvasta valaki a History of Middle Earth-ből a Return of the Shadow-t? Lamorak esetleg? Sikerült kivennem a könyvtárból, ez az egy van meg nekik. Baromira örültem. Még csak a Bilbó szülinapjáról szóló részt olvastam el, de nagyon érdekes, hogy az első változatokban se Frodó, se Gandalf nem szerepelt. Kicsit beleolvastam a végébe is, az a legviccesebb, hogy Aragorn erdetileg egy hobbit volt, és Trotternek hívták. Ja, és tele van Orlando(!) nevű hobbitokkal az első változat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26653 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A MERP szabálykönyvében azokat a szárnyas jószágokat asszem dögmadaraknak nevezték - de hát ez nem hivatalos forrás ;-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26651 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Tünde-lány, hadd ajánljam figyelmedve a <a href=http://www.kemet.hu/> KEMET=Az ókori Egyiptom c. honlapot, ott is elsősorban a fórumot, ahol különféle témákban folytatunk diskurzust. Várlak szeretettel.
Jéé ... én azt hittem, hogy a nazgúlban a gúl ua. gúl, mint a Minas MorGUL-ban. :-)

ÉSzAH

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26650 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Woreus<br> <br> persze... azért járunk ide...<br> Szerintem a legtöbben itt olvasták.<br> <br> Miért?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26649 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Olvasta itt valaki a SZILMARILLOKAT?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26648 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Aha.Kösz a fölvilágosítást. :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26647 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
<br> A NAZGÚL egyszerre egyes- és többesszám. Fekete Beszéd-ül :) van. <br> Azokat az egykori királyokat jelöli, akik a Kilenc Gyűrűt kapták és Szauron szolgái.<br> <br> A szárnyas izék, amiken röpködnek, azoknak tudtommal nincs külön neve. Valami Pterodactylus-szerű őskori szárnyas hüllők lehetnek.<br> <br> Illetve lehetnek a régi hidegsárkányok leszármazottai, elkorcsosult utódai.<br> <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26645 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nazg=gyűrű<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26644 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A nazgúlok most a gyűrűlidércek v. azok a szárnyas valamik amin mászkálnak?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26643 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
ÉszaH de ha van kedved Egyiptomrólé cseverészni, akor írj!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26642 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Lamorak: és tulajdonképpen mit értünk mythopoétikus alatt?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26641 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Tünde-lány az igazán érdekes kérdés az, hogy vajon járt-e Hérodotosz Egyiptomban egyátalán? De ez már tényleg nagyon off, csak úgy felvetettem, hogy először ne a látásmódjában keress torzulást. :-) <br> ÉSzAH

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26640 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nos, én spec. kétszer voltam Egyiptomban, és szerintem Hérodotosznak, mint görögnek túlségosan torz a látásmódja...e két ténynek semmi köze egymáshoz, csak úgy mondtam.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26639 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Lamorak, de igen Hérodotoszt is szeretjük, de Plutarkhosz nélkül, csak Hérodotosz alapján bizony a fele sem lenne meg annak, amit ma ismerünk az egyiptomi mitológiából. Na de ez itt most off, csak úgy eszembe jutott. <br> ÉSzAH

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26638 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
(Gondoltam irok ide, hogy ne csússzon le a képr?l ez a topic sem... még mindig várok ám válaszokat és véleményeket a lentebbi problmafelvetésre.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26637 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Tegnap nem fejeztem ki magam pontosan. Csupán arra akartam utalni, hogy a tündék és emberek közötti viszony alaphangulata ez. Tehát innen eredeztethető a Filmben Elrond - sokak által vitatott - emberekről tett kijelentése.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26636 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Hogyne, meg kell nezni a parhuzamokat. De mar egy csomoan megneztek (nem utolsosorban Shippey), es nem nagyon hiszem, hogy meg ujakat fogunk talalni. Ergo: ertelmezni kellene azt, amit mar megtalaltak.<br> A mitosz leirva valoban mas lesz: eposz, vagy tragedia, vagy kardal. Nem tudunk olyan irodalmi szoveget mondani, aminek a _mufaja_ a mitosz; a mitoszparafrazisok meg (amiket a legtobben ertenek mitologia alatt-- Kerenyi, Trencsenyi, Graves, stb.) szinten szovegek, amik bizonyos mufaji kotottsegeket mutatnak. A mitosz 'atjar' a mufajokon: ugyanaz a tortenet megjelenhet eposzban es tragediaban is (a Troja-sztorik a legegyertelmubb peldak).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26635 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
En nem zartam ki egyaltalan, azt en is erzem benne! <br> De talan jobban bele kellene mennunk! ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26634 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Az Aranykor mítosza szerintem Tolkien-nál is érvényesül.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26633 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Szigoruan szvsz.<br> <br> A valodi mitologiakban hol homalyosabban, hol elesebben megiscsak megtalaljuk az osi ember vilagszemleletet, az aranykor emleket, a bukast es az anyagba zuhanast, a sovargast a regi kor irant. <br> Azt nem tudom, hogy Tolkien mennyire tanulmanyozta ezeket, milyen melysegben merult el bennuk, talan meg kellene vizsgalni a Szilmarilok velt, vagy valos (olykor rejtett) parhuzamait ezen mitologiakkal, az elemek un. ujrafelhasznalasat (ami egyaltalan nem hiba, hiszen szukseg van egy modern nyelvezetbe valo atemelesre, hogy minden mai ember ertelmezhesse). Ilyen vizsgalat utan lehetne a Szilmarilok mitologikus gyokereit elemezni.<br> <br> Lamorak, le ne harapd a fejem, ha masfele akartad terelni a temat!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26632 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Eddig nem is gondoltam, hogy leírva a mítosz már valami más lesz. Mindig tanul az ember.<br> A Szilmarilok a szerkezetén és a nyelvezetén kívül még mennyiben hasonlít, mondjuk a görög mitológiára? És mennyire lehet ez alapján értelmezni? Érzésre és élményre (nekem legalábbis) teljesen olyan mintha 'mitologikus szöveget' olvasnék. De mennyire az tényleg?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #26631 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Szilmarilok
No igen, pontosan erre akartam kilyukadni: hogy a mitológia (már csak az etimológiája miatt is...) nem szöveg, nem írott forrás, hanem szóbeli, a mítosz _elmondása_ (nyilván a görögöt hívták először 'mitológiának'-- mivel ez egy görög szó).<br> De a mitológia valóban nem is csak az oralitás kultúrája. Az oralitás egy közeg, egy médium, egy technológia, amiben a 'szószerinti' mitológia megvalósul. Nem feltétlenül azért nincsenek leírva a dolgok, mert 'nem tartják fontosnak leírni őket'-- nagyon könnyen elképzelhető, hogy archaikus korszakokban (pre-mykénéi görög, nagyjából homérosi kor) az írás mint technológia nem áll rendelkezésre, és ezért fel sem merül, hogy le lehet írni (l. Platónt a Phaidros végén, a Thoth-mítoszban). Ha leírják, a mítosz már nem mítosz, hanem egy írásbeli, az írás által kódolt műfaj/szövegfajta tulajdonságaihoz kezd igazodni.<br> (ÉSzAH: és szegény jó Hérodotost már nem is szeretjük?)<br> Az, amit lehet olvasni, az én fogalmaim szerint _mitologikus szöveg_, vagy _mitográfia_ (nem ugyanaz). EGYIK SEM MÍTOSZ, mindegyik csak változat. Nincsen autentikus, kanonikus mítosz, minden verzió mítosz annyiban, amennyiben a mítosz kulturális funkcióját képes ellátni. Majd még folytassuk ezt, jó? Most sajnos mennem kell.<br> (Ulmo: Tolkiennek ez volt a 'természetes' nyelvi regisztere. Valamelyik levelében írta is Christophernek, hogy megfenyegeti a kiadókat, hogy ezentúl csakis ómerciaiul fog beszélni... no ez lett volna az óangol egyik dialektusa (=Old Mercian). Amit Tolkien használ, az nem 'nyelvjárás', az egy archaizáló nyelvi regiszter. Ha az ember felkészülés nélkül kezdi olvasni, akkor tényleg nehéz; de ha olvasol akár csak egy kis Shakespeare-t előtte, máris jobb; az ideális felkészülés persze Chaucer lenne, de az meg túlzás.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.617 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére