Király kéz, gyógyító kéz

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25873 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Felőlem!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25872 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Tőlem szintén.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25871 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
De.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25870 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Nem folytatnánk a témát? Légyszi!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25869 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Hát...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25868 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Már mondtam, de gáz a tudathasadás::!!! Ugye,Ayna?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25867 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Szívesen.... :) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25866 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Alyr :kösz a novellákat!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25865 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Szívesen.. :) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25864 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
kyre!<br> Köszi a képeslapot!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25863 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Tudom!:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25862 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
:) )<br> Persze, hogy szép!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25861 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Alyr.Még szép... :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25860 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Ehhez nem tudok hozzászólni, a Szilmarilokat elég rég olvastam...<br> De biztos igazad van... :) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25859 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Tulajdonképp a múltkor azért idéztem, mert azt találtam érdekesnek, hogy csak ez a két fivér vazallus. Számomra az lenne a természetes, hogy vagy az összes középföldi nolda-birtokos az uralkodó hűbérese lenne, vagy pedig egyik sem. Ráadásul ők nem is Finarfin, hanem a fivérük vazallusai voltak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25858 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Jókor szólsz!<br> Tolkien világa nagyon is idealizált, hiszen alapjában mind a nyelv, mind a történet érdekében, az óangol, óír, óbrit (nem összekeverend? az angollal) és ókelta monda és legendavilágra támaszkodott. A lényeket sem ? találta ki, azt amit az amcsik kifogásolnak a HP-ben (ti: varázslat és boszorkányság jó színben feltüntetése) és amit Tolkien is feldolgozott (Gandalf, Galadriel, stb) szintén a brit szigetek mondavilágából származik... Ugyanígy a 'jó király' és az ideális feudalizmus is... (Gondoljunk csak az Arthur-mondakörre)<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25857 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Tolkien nyelvészprofesszor volt, méghozzá óangol és óír nyelvre szakosodva. Tavaly valamikor volt egy műsor róla a Spektrumon.<br> <br> Gandalf: Én a PPKE-BTK-n vagyok

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25856 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Ery: én úgy tudom, hogy Tolkien az angolszász nyelvvel és történelemmel foglalkozott, de meglehet paksolni, ha rossz... :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25855 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
KRE-BTK

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 4 hónapja #25854 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Gandalf: Te hol vagy helyileg?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25853 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Ery: Nocsak, egy kolléga!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25852 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Adalék: A francia királyokról tartották, hogy koronázásuk napján képesek kézrátétellel gyógyítani mindenféle betegséget. Ez a hiedelem még a 19. sz. közepén is erősen tartotta magát.<br> Más: A társadalom szerkezetéről azért nehéz az információkat összecsipegetni mivel Tolkien nyelvészprofesszor volt és ő inkább (érthetően) a nyelvekre koncentrált, és mint azt a függelék mutatja, nagyot is alkotott.<br> A párhuzam vonása azért szükségszerű, mert az ember saját tapasztalataiból dolgozik, vagyis mindazt amit tud, azt építi be a műveibe. De igazat adok Gandalfnak (előttem szóló), hogy az államszerkezet igencsak idealisztikus, de ez egyáltalán nem baj. <br> Ami a örténelem értelmét illeti írhattam volna oldalakat mellette, hiszen én történelmet hallgatok és ha minden jól megy majd tanítani is fogom.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25851 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
A történelem hasznosságáról szóló vitába inkább nem szólnék bele - feleslegesnek érzem, s egyébként is a lényeget elmondták már mások. Én érdekesnek és értékesnek ítélem meg, ezért hallgatom még most is.<br> Na, szóval Gondor alapvetően igencsak feudális felépítésűnek látszik, de ez inkább afféle idealizált feudalizmus, a jó király eszméjével,stb. Lehet, hogy ebben egy kicsit benne van Tolkien elképzelése az eszményi feudális államról...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25850 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Fabrik-- nem csoda, ha néha 'tanárként látszom számonkérni' dolgokat: végülis szakmám szerint tanár vagyok, meg kutató (ezt nem azért mondom, hogy súlyt adjak a szavamnak; azért, hogy megmagyarázzam, miért 'tanultam meg' Tolkienből elég sok mindent. Amivel professzionálisan foglalkozol, azt ugye nem csak egyszerűen olvasod, hanem kitüntetett figyelemmel olvasod-- következésképp több marad meg belőle, és azokra a bizonyos mindig egyre újabb összefüggésekre sokkal tudatosabban tudsz reagálni. Az, hogy összefüggéseket csinálsz, nem más, mint az értelmezés és ezen keresztül a megértés folyamata.)<br> A történelem nem felesleges-- ezen az alapon az irodalommal való foglalkozás még feleslegesebb. Igazad van, kell tudni Kosztolányit is, meg a kénsavat is, és még mennyi mindent-- ezen ne vitatkozzunk. Tul.képpen a történelem tanulása valamennyire olyan, mint az irodalom tanulmányozása: egy történelemkönyv ugyanúgy 'megcselekményezi' a történteket (az események, még ha véletlenül épp pontosan tudjuk is, hogyan történtek, nem nyelviek: minden nyelvi 'elmondásuk' olyan szerkezetet visz beléjük, ami eredetileg nem volt ott. Ezzel az erővel a történetírás is felesleges, ha ezt nem látjuk.), és épp ettől érdekes Tolkien; a GYU-ról pl. azt írta egy lengyel kutató, hogy nem más, mint 'egy könyv a történelemről'.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25849 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Mert van párhuzam. <br> Fabrik: Ha nem ismered a történelmet és mondjuk politikus vagy bármilyen nagyobb hatalommal rendelkez? személy vagy, azzal vágnak át, amivel tudnak. Mert a történelemb?l tanulni lehet, ehhez nem kell ismerni az évszámokat. Csak a fontosabb eszméket... az meg nem kunszt, mert ma is err?l beszélnek az emberek nagyrészt. <br> én például élvezem, ha rájövök arra, hogy valaki vagy valakik mit miért csináltak és miért sikerült nekik. De ha tetszik ha nem, ha egy ember nem él egy lakatlan szigeten, el?bb-utóbb maga is hall róla. És máris TÖRTÉNELMET TANULT. <br> Az általad említett dolgok is hasznosak és fontosak. És ezt jól jegyezze meg mindenki, aki még eddig nem tudta volna, a dolgok 10000000 szálon következnek egymásból, kapcsolatban állnak egymással, ha tetszik, ha nem. <br> <br> Tolkiennél szerintem vannak földesurak, mindazok, akik Minas Tirith ostromakor érkeznek, banderiális csapatok vezérei, földesurak, stb. Csak nem játszanak fontos szerepet a könyvben, de attól szerintem léteznek...<br> PL: Imrahil lovagjai valamib?l csak vették a páncélokat fegyvereket...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25848 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Egyetértek, elvégre miért kell párhuzamot vonni?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25847 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Ery:Tolkien világa teljesen más mint az itteni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25846 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
FaBRiK: Egy adott tantárgyat az ember akkor érez feleslegesnek, ha nemérti, nem szereti. Ezzel én is így vagyok, de nem teszem közhírré.<br> Más:<br> A földbirtoklás milyenségét valóban nehéz meghatározni, ezért igyekeztem párhuzamot találni a Tolkien által elképzelt világ és földi megfelelője között. Gondor ugyebár a rohiroknak adta Rohan országát, azzal, hogy baj esetén kölcsönösen segítséget nyújtanak egymásnak. Ez tökéletesen belefér a hűbériség fogalmába.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25845 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Na és akkor on.<br> <br> Emlékeim szerint a GYU elején írja Tolkien, hogy a Megyét a hobbitok kapták. <br> <br> Párhuzamot vonni a feudalizmussal érdekes megközelítés. Van is benne valami, meg nincs is.<br> <br> Általánosságban - a gonosz hatalmaktl eltekintve - a szegénység elnyomása nem jellemző a könyvben, holott a feudális társadalomban a jó és a kevésbé jó hatalmak is elnyomták a szegényeket.<br> A nők helyzete sokkal jobb Tolkiennél, de benyomásaim szerint (nem biztos, hogy így van, csak én érzem így), az orkoknál (manóknál) és egyéb gonosz fajoknál a nőket kevésbé említi, háttérbe helyezi és ezzel érezhető az elnyomás.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 5 hónapja #25844 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Lamorak!<br> <br> Elnézést, hogy beleszájalok, de Te lassan tanárként kéred számon az itt jelenlev&#337;ket :-) <br> <br> Ti egyébként hogy olvastok-- nem figyeltek oda?<br> 16 éves korom óta kedvencem a GYU, olvastam egy párszor, de szerencsére úgy, mint egy regényt. Ezek alapján minden egyes olvasáskor valami újat, valami érdekeset találok, s&#337;t folyamatosan felfedezem benne azokat az összefüggéseket, amelyeket csak többszöri olvasás után lehet (pl. utalás a kés&#337;bbi történésekre). Egy regényt nem megtanulni, hanem élvezni kell. Lehet átsiklani részeken és lehet csámcsogni más részeken.<br> <br> Azt lehet, hogy nem tudod, hogy pl. a mohácsi csatában jelenlévő egyházi személyeknek ki volt az ükapjuk-- attól még tudod, és tudnod kell, mikor volt és mi volt a mohácsi csata. Ha nem tudod, akkor meg ne tégy úgy, mintha vicces lenne.<br> Na, erre egy másik észrevétel. Bár tanultam - mert kellett - de pl. a történelmet világ életemben utáltam. Számomra az egyik legfeleslegesebb tudomány. Úgy magyarázzák, ahogy a kor politikája megkívánja, vagy ahogy a magyarázónak tetszik. Amir&#337;l nincs írásos bizonyíték, az csak találgatás, amir&#337;l meg van... Szóval azt meg épp úgy írták, ahogy. Lásd a mai leírásokat csak egy-egy kisebb történésr&#337;l. Régen pedig úgy írták, ahogy azt a király rendelte, vagy ahogy épp nyalni akartak. Ha a muhi csata dátumának nem ismerése bunkóság, akkor szerintem a kör területének, a kúp felszinének, a C-dúr alaphanjainak, Kosztolányi születési helyének, a kénessav el&#337;állítási képletének nem ismerete még nagyobb.<br> <br> Félreértés ne essék, nem akartalak bántani, csak zavar, hogy a tévében egyes színészek mosolyogva, büszkén mesélik, hogy matekból, fizikából stb. bukásra álltak. Kérdem én, mi lenne, ha valaki azt mesélné, hogy nyelvtanból bukásra állt? Azon is nevetnének?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.474 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére