Király kéz, gyógyító kéz

Több
20 éve 10 hónapja #128093 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Magyarul nagyon kevés emberill. lény volt, aki részolgált, vagy kereste volna ezt a fajta tudást?

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127191 Írta: Telcontar
Telcontar válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Továbbadták ők minden embernek, aki rászolgált. Finrod Felagund kezdte. De pont a númenoriak, akik a legtöbb tudást kapták, a tudás birtokában még többet akartak és fellázadtak a valák ellen, megirigyelve a tündék halhatatlanságát. A tudás hatalom, a hatalom megront... kis csúsztatással a tudás megront. Ezért a tündék, aki az Utolsó Szövetség után belefáradtak az emberek világába, már óvatosságból (meg érdektelenségből) sem tanították az embereket. Csak azt a nagyon keveset, akik tényleg rászolgáltak (Aragorn, vagy éppen Bilbó).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127180 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
És miért voltak a tündék ilyen irigyek, szvsz szemétség volt tőlük, hogy olyan nagyra tartották magukat, és tudásokat nem adták továb az embereknek...

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #126715 Írta: Telcontar
Telcontar válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Boromir két okból nem tudott volna gyógyítani.
1. Nem érdekelte a gyógyítás, ez a jelleméből egyértelműen következett. Akkor sokkal inkább Faramir. De Gondorban nem volt hagyomány (mint ahogy az az Ispotályban ki is derült), hogy a kardforgató kéz a gyógyításhoz is értsen.
2. Ha nagyon akart volna és szokás is lett volna, Gondorban már rég feledésbe merült az a tudás, amelyet Aragorn a tündéktől tanult, tehát egyszerűen nem lett volna kitől megtanulnia. Márpedig a tündék nem tanítgatnak csak úgy mindenkit.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #126698 Írta: Illidian
Illidian válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Szerintem azért nem teljesen tudás de azért nagyrészben az.De ha tudás lenne akkor bármelyik gondori vagy akárki képes lenne úgy gyógyítani mint Aragorn vagy Elrond jó igaz nekik többidejük volt gyakorolni.De persze nem adottság mert akkor Baromír is mondjuk bírt volnagyógyítani.

...és így alakul át a varázsló-királyok nemzetsége a Családdá

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #126634 Írta: Telcontar
Telcontar válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Szvsz ez nem adottság, hanem tudás. Az emberek Három Háza (az edainok) végigharcolták Morgoth és szolgái ellen a tündék barátaiként az első kort és két házasság is született közöttük (a féltündék innen származnak). Hálából ezek az emberek megkapták Númenort és a tündék sok olyan dologra megtanították őket, amelyek végül inkább az Elsőszülöttekhez hasonlatossá tették őket. Ilyen volt a hajóépítés, a kőfaragás és a gyógyítás is. Persze voltak saját találmányaik is, például a különleges íjaik. A legtöbb "varázslatos" dolog, amelyre Ilúvatar Gyermekei képesek voltak, igazából nem különleges képesség volt, hanem különleges tudás. Szerintem a gyógyítás is ilyen.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #126476 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Miért van az, hogy a Númenori embereknek külön adottsága a gyógyítás?
Másoknak miért nam? És nekik miért?

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #123921 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Toma írta:

Ulmo írta: Toma: az természetes, hogy Aragorn megpróbálta volna megmenteni Boromirt, már csak bajtársi szeretetből is, DE: az ő belső ereje (a "gyógyító kéz") szeintem nem kifejezetten a súlyos fizikai sérülések gyógyítására való. Éowynt és Faramirt azért tudta meggyógyítani, mert őket nem fegyver, hanem a gonosz ereje sebesítette meg. Boromir viszont kapott jópár egyszerű ork-nyílvesszőt a testébe, ezeket sebeket "kézrátéttel" nem lehet gyógyítani, gyógyfűvel is csak lassan. Márpedig a Parth Galen-i harc után nem volt vesztegetni való idejük, Boromir pedig már haldoklott :cry:


Igen, én is ugyanezen a véleményen vagyok, csak talán nem tudtam jól megfogalmazni... Kis polémiánk pontosan ebből bontakozott ki, hogy vajon Aragorn megmentette e volna Boromirt, ha módjában áll!? És szerintem is: kétség nem férhet hozzá, hogy igen!


Aragorn szvsz leginkább a lélekre, és a szívre hatott erejével.

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #123582 Írta: Toma
Toma válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Ulmo írta: Toma: az természetes, hogy Aragorn megpróbálta volna megmenteni Boromirt, már csak bajtársi szeretetből is, DE: az ő belső ereje (a "gyógyító kéz") szeintem nem kifejezetten a súlyos fizikai sérülések gyógyítására való. Éowynt és Faramirt azért tudta meggyógyítani, mert őket nem fegyver, hanem a gonosz ereje sebesítette meg. Boromir viszont kapott jópár egyszerű ork-nyílvesszőt a testébe, ezeket sebeket "kézrátéttel" nem lehet gyógyítani, gyógyfűvel is csak lassan. Márpedig a Parth Galen-i harc után nem volt vesztegetni való idejük, Boromir pedig már haldoklott :cry:


Igen, én is ugyanezen a véleményen vagyok, csak talán nem tudtam jól megfogalmazni... Kis polémiánk pontosan ebből bontakozott ki, hogy vajon Aragorn megmentette e volna Boromirt, ha módjában áll!? És szerintem is: kétség nem férhet hozzá, hogy igen!

"Arany napsugárban, csillag fényét lesve
vár reám valaki, míg leszáll az este..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #121878 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Egy kis édes sztory, amit Nimdorckal átéltünk: :lol: :tongue: :clown:

Megyünk az MTT irodába, hogy Nimdorc befizese az MTT tábort. Leszállunk a 4-6 villamosról, a Király utca nevezetű megállóban. Király...
Kuncogunk egyet, majd belépünk ezen a csodás nevezetű utcába.
Egyszercsak szembejön velünk egy százforintos bolt, ahová azonnal be is robogunk, majd hosszú h o s s z ú válogatás után kiválasztottam egy Gandalfot ábrázoló fröccsentett kulcstartófigurát. (Vot ott más is, de mind béndzsó volt, ráadásul a KIRÁLY utcai boltban nem volt a királyt ábrázoló kulcstartó... Csúnyán néztünk, majd tovább mentünk.
Aztán szembejött velünk egy "Király hair" nevezetű fodrászszalon. Itt nyíltan röhögtünk, és gondolkodtunk, vajon tartanak-e Aragorn-parókát és álszakállat. Végül úgy döntöttünk, hogy nem tudnánk hová felvenni, és folytattuk utunk.
Király gyógyszertár... Megkövülten állunk. Tudjuk, hogy a másik is arra gondol, amire mi... Odarohanunk. A csudába! a sor hatalmas... Nembaj, majd visszafelé...
Befizettük a tábort, és visszafalé előre tréningeztünk, hogy meddig tudunk komolyak maradni. Elég rossz eredmény: egy másodpercig se. De muszáj megpróbálni!!!! Odaérünk a gyógyszertárhoz. 3-an vannak bennt. Vártunk, amíg ez a szám egyre nem csökkent, és akkor bementünk. Kicsit még "nézelődtünk", és eközben kicsi vitatkoztunk, hogy hát mit mondunk, ha visszakérdez?!
Nem jutottunk dűlőre, de elfogyott a sor, ígyhát kénytelenek voltunk odamenni, és elkezdeni az akciót. Nyugalmat erőltetek magamra, majd miután köszöntem, mintha ez lenne a világ legtermészeteasebb dolga, megkérdeztem:
-Athelas van? -a pasas zavartan néz rám, majd válaszol:
-Nincs. -"ó" gondolom... pedig itt kéne lennie, hát hol máshol keressem, mint a Király gyógyszertárban??? Majd folytatom:
-Semmilyen athelas tartalmú gyógyszerük nincsen? Esetleg vmi kivonat?
-Miért? Ez vmi gyógynövény?
-Igen...
-Milyen a hatása? (Ha rosszat mondam, most ne harapjátok le a fejemet, a röhögőgörcs kerülgetett, nem tudtam hirtelen mit mondani):
-Hát, sebekre, fertőtlenítésre... (azt azért mégsem mondhattam, hogy a sötétség ejtette sebekre, Morgultőr/Feketelehellet... -re)
-Fertőtlenítésre esetleg betadint tudok adni. Vagy jódot.
-Nem köszönöm...

Ezek után pánikszerűen elhagytuk a helyszínt, és 10 perces röhögés után hazamentünk.
Otthon, amikor elmesltem a storyt, sötéten néztek rám... Remélem itt értékelni fogjátok... Biztosítani tudlak titeket, hogy nem zavartam a gyógyszertárat és a közjót, mert rajtunk kívül épp senki nem várt a sorára... :shake:

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #121040 Írta: Telcontar
Telcontar válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Szvsz a gyógyító erő hármas természetű. (Itt kényszerűen összegyúrom a valóságban létező fogalmakat a középföldei képzelt világgal, remélem, nem nyúlok ezzel nagyon mellé.) A test sebeit úgy képes gyógyítani a Király, mint bármely más képzett gyógyító: ismeri a sebellátás, a gyógyfőzetek, a betegségek kezelésének, a láz csillapításának stb. módját. Csodát nem tud tenni, halálos sebet nem tud meggyógyítani, de súlyos, életveszélyes sebnél még képes fordítani. Ez nem "csodálatos" adomány, ez tudás, amelyet (ráadásul) a kósza életmód hosszú éveinek tapasztalatai jelentősen megnöveltek Aragornnál, effektíve az emberek között ő lehetett a legnagyobb gyógyító. A másik gyógyító erő az akaratra hat: ugyanúgy, ahogy képes volt rábírni a többieket, hogy kövessék őt a Holtak Útján, ugyanúgy elérte, hogy a beteg meg akarjon gyógyulni (és ez bizonyított tény: a gyógyulni akarás önmagában is jelentősen megnöveli a gyógyeszközök hatékonyságát, hiszen a szervezet teljes erejével segít önmagának a regenerálódásban). A harmadik pedig az, amelyben Elrond sokkal nagyobb tudású nála: a lélek gyógyítása. Ennek során egyfajta "asztrális utazásban vesz részt". A beteg lelke (a Fekete Leheletnél is) eltávolodik a testtől, hasonlatosan a klinikai halálból visszajöttek elbeszéléseihez: egy másik világba (nevezzük szellemvilágnak) jut, ahonnan nehéz visszatérni: de a gyógyító utánamehet és mutathatja a visszautat. Az esetek egy részénél, ha túl messzire kerül a lélek a testtől, az "ezüstszál" elszakad és a test meghal, a lélek oda kerül, ahová tartozik. De fekete mágia képes lehet arra, hogy a test halála után visszaköltözik bele a lélek és élőhalott szellemként létezik tovább (gyűrűlidércek), vagy éppenséggel teljesen test nélkül, fakó árnyként létezik tovább (a Holtak, akitet Isildur átkozott meg).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #121031 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Toma: az természetes, hogy Aragorn megpróbálta volna megmenteni Boromirt, már csak bajtársi szeretetből is, DE: az ő belső ereje (a "gyógyító kéz") szeintem nem kifejezetten a súlyos fizikai sérülések gyógyítására való. Éowynt és Faramirt azért tudta meggyógyítani, mert őket nem fegyver, hanem a gonosz ereje sebesítette meg. Boromir viszont kapott jópár egyszerű ork-nyílvesszőt a testébe, ezeket sebeket "kézrátéttel" nem lehet gyógyítani, gyógyfűvel is csak lassan. Márpedig a Parth Galen-i harc után nem volt vesztegetni való idejük, Boromir pedig már haldoklott :cry:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #120918 Írta: Toma
Toma válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Aragorn... írta: Hello.Csak csatlakozni szeretnék Toma véleményéhez, szerintem is nagy hülyeség volt Aragorn szakítása Arwennel, mivel ezzel Aragorn elvesztette volna a motivációját. Mert ő valójában azért akarta elfoglalni az őtet jogosan megillető trónt, mert Elrond azt mondta csak az egyesített Gondor királyához adja a lányát. Tehát ha Aragorn szakít Arwennel, akkor elveszti a motivációját és nincsen semmilyen király visszatérése.


Nos, én nem igazán erre gondoltam, de ebből a szempontból is értelmezhető a dolog... :roll:

"Arany napsugárban, csillag fényét lesve
vár reám valaki, míg leszáll az este..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #118317 Írta: Aragorn...
Aragorn... válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Hello.Csak csatlakozni szeretnék Toma véleményéhez, szerintem is nagy hülyeség volt Aragorn szakítása Arwennel, mivel ezzel Aragorn elvesztette volna a motivációját. Mert ő valójában azért akarta elfoglalni az őtet jogosan megillető trónt, mert Elrond azt mondta csak az egyesített Gondor királyához adja a lányát. Tehát ha Aragorn szakít Arwennel, akkor elveszti a motivációját és nincsen semmilyen király visszatérése.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 órája #117292 Írta: Toma
Toma válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Lehet, hogy meg tudta volna menteni, de azt gondolta, hogy Boromirt újra és újra "megkísértené" a gonosz, és belátta, hogy így sokkal jobb, mert a becsülete tiszta maradt? Hááát... :hein:[/quote]


Ezt nem nagyon hiszem... Vannak a Gyűrűk Urában olyan dolgok, amelyeket nem lehet megkérdőjelezni, mert akkor értelmét vesztené a könyv mondanivalója. Ilyen például ez is. Aragorn egy percig nem gondolkodhat azon, hogy érdemes e megmenti Boromir életét, mert ez teljesen ellentétes lenne mindazzal amit az Ő karaktere kifejez a műben.
És még egy példa: Aragorn és Arwen szerelme! A Két Toronyban (a filmben) Aragorn tulajdonképpen szakít Arwennel, és az amit talán legjobban nehezményeztem. Ilyen nincs! Aragorn nem szakíthat Arwennel, és nem csak azért mert ez nem szerepel a könyvben. Ez egy olyan "tiszta" dolog, amihez nem férhet semmilyen kétség....

"Arany napsugárban, csillag fényét lesve
vár reám valaki, míg leszáll az este..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 napja #117135 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Toma írta: Miért ne mentette volna meg Boromirt Aragorn, ha módjában áll? Egészen biztosan megmentette volna! Szerintem Aragorn nagyon is sokra becsülte Boromirt, sőt bizonyos szempontból irigyelte is, a népe iránti feltétlen kötelességtudatért, és egy percig sem neheztelt rá (tudta, hogy nem öncélúan cselekedte volna) amiért megpróbálta Frodótól elvenni a Gyűrűt. Egyszóval Boromirt semmilyen szempontból nem tartja gonosznak, következésképp nem kívánhatta a halálát (hiszen ha meg tudná menteni és mégsem teszi, akkor az ezt jelentené).


Lehet, hogy meg tudta volna menteni, de azt gondolta, hogy Boromirt újra és újra "megkísértené" a gonosz, és belátta, hogy így sokkal jobb, mert a becsülete tiszta maradt? Hááát... :hein:

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 napja #117081 Írta: Toma
Toma válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Mya Leeroy írta:

Toma írta: Én úgy érzem Boromir, halálával nem a csapatot váltotta meg, hanem egyedül önmagát. A csábítás terhével azonban mindannyiuknak egyenként kellett megküzdeni (még magának Gandalfnak is). Egyedül Aragorn tudta, hogy Boromir lelkét a gyűrű, ha nem is véglegesen, de elragadta (ezt a titkot nem árulta el később sem a többieknek, így ők nem is tudhattak Boromir megingásáról).

Miért ne mentette volna meg Boromirt Aragorn, ha módjában áll? Egészen biztosan megmentette volna! Szerintem Aragorn nagyon is sokra becsülte Boromirt, sőt bizonyos szempontból irigyelte is, a népe iránti feltétlen kötelességtudatért, és egy percig sem neheztelt rá (tudta, hogy nem öncélúan cselekedte volna) amiért megpróbálta Frodótól elvenni a Gyűrűt. Egyszóval Boromirt semmilyen szempontból nem tartja gonosznak, következésképp nem kívánhatta a halálát (hiszen ha meg tudná menteni és mégsem teszi, akkor az ezt jelentené).

Ha az ember Boromir fejével próbál gondolkodni, akkor nagyon is ésszerűnek tűnik az, amit a tanácsban mond a gyűrű Szauron elleni használatáról, hisz valóban csupán Gondor állja útját Szauron seregeinek, a gondori vitézek tartják csak féken a mordori orkokat, így a hatalom gyűrűje (mely Szauron legfőbb "fegyvere"), valóban Gondort illetné (a gondori álláspont szerint). Ám többé-kevésbé ebből a vakbuzgó kötelességtudatból adódik az is, hogy képtelen belátni azt, hogy a gyűrű hasznát sohasem veheti, és bármit tesznek általa, az gonosszá válik. Boromir tehát egyáltalán nem gonosz, épp ellenkezőleg (habár kissé nacionalista :) ).

Aragorn gyógyító ereje szerintem "csak" a mordori gonoszság ellen hat, vagy általában a gonosz dolgok ellen. Úgy értem: az emberek lelkére szállt sötét rettegést elűzi, ezzel fizikailag is meggyógyítva őket, illetve a morgul-tőr gyilkos mérgét tudja lassítani az athelas által.
De Boromir halálos sebein biztosan nem segíthetett. Igaz, az orkok szintén mordor eszközei, de az általuk kilőtt nyilak, már nem feltétlenül az a kategória...


Hát ez egy jó vélemény! Bár szerintem ez egy kicsit összetettebb dolog. Tolkien a saját morális nézeteit is beleágyazta a műbe és nagyon bonyolultan utalgat...Szerintem Aragorn "gyógyító ereje" is egy ilyen dolog.


Igen, de ugye Boromir szerinted sem gonosz??

"Arany napsugárban, csillag fényét lesve
vár reám valaki, míg leszáll az este..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hete #115539 Írta: Aragorn...
Aragorn... válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Szerintem az Athelas Númenorból származik. És ha onnan származik akkor a númenoriak vagy akkor vitték át, amikor még segíteni jártak Középföldére, vagy pedig Elendil vitte át, mikor Númenor elsülyett.
Amikor pedig Aragorn meggyógyította Faramirt, meg a többieket igaz, hogy még nem volt király, de az lehetett volna,csak ő megakarta várni a háború kimenetelét. És amúgy is Ioreth azt mondta, hogy a királyi kéz gyógyító kéz, mindég is így ismerték meg a törvényes királyt. Tehát ezzel is azt bizonyította, hogy Aragorn törvényes örökös. És mindegy, hogy jogilag még nem volt király, de a népe már annak tekintette.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #108653 Írta: nido
nido válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Nóli írta:

amanibhavam írta: ebben azért nem vagyok biztos, mert az athelas Númenorból származik, ott pedig neimgen fordult meg a Gonosz (Sauron igen, de ő meg még szép alakjában)


Szerintem Sauronnak nem nagyon volt "szép" alakja...
Már Númenorban is a valák ellen uszította az embereket, ezért is lázadtak fel ellenük...
De attól még lehet hogy Númenorból származik, hiszen nem minden azért "tenyészik" ki, hogy utána az emberek használni tudják... Előfordulhat, hogy csak később jöttek rá erre a hatására, akkor, amikor már szükségük volt rá...


Ioreth vmi olyasmit mond, hogy olyan kellemes, egészséges illata van, felfrissíti a levegőt :arrow: az embert is.
Lehet, hogy mégis a númenoriak tenyésztették ki, csak illatosítónak ha éppen nem jött valami édes illat Nyugatról, vagy esetleg a kávé egy egészségesebb változatának.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #108193 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Nóli írta:

amanibhavam írta: ebben azért nem vagyok biztos, mert az athelas Númenorból származik, ott pedig neimgen fordult meg a Gonosz (Sauron igen, de ő meg még szép alakjában)


Szerintem Sauronnak nem nagyon volt "szép" alakja...
Már Númenorban is a valák ellen uszította az embereket, ezért is lázadtak fel ellenük...
De attól még lehet hogy Númenorból származik, hiszen nem minden azért "tenyészik" ki, hogy utána az emberek használni tudják... Előfordulhat, hogy csak később jöttek rá erre a hatására, akkor, amikor már szükségük volt rá...


Szauronnak volt szép alakja, hiszen a tündék is befogadták maguk közé kezdetben
lásd: A Gyűrű keresése


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #108164 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

birefi írta: Az egészet nem értem.
Ad 1 Aragorn, nem is volt király még mikor Boromir meghal.
Ad 2 Egy halottat feltámasztani, vagy egy halálos sebet begyógyítani, nem kicsit macerásabb, mint betegségeket és fertőzéseket, mérgeket megakadályozni/gyógyítani. (Nem beszélve arról, hogy a komolyabb mérgen Aragorn nem is tud segíteni, Frodó kapcsán.)
A sötétség elűzése, ami meg inkább a morálról szól meg teljesen más lapra tartozik. Ilyen 'csodára' valszeg még Napóleon is képes volt, bár lehet hogy ezért most megköveztek. :wink:


Lehet hogy még nem koronázott király, de ettől még nem veszíti el azokat a képességeit, amelyeket az őseitől örökölt... Itt most nem arról van szó hogy király, hanem az a lényeg, hogy Isildur utóda, vagyis igazándiból a Númenori királyi vér játszik itt jelentős szerepet...

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #108157 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

amanibhavam írta: ebben azért nem vagyok biztos, mert az athelas Númenorból származik, ott pedig neimgen fordult meg a Gonosz (Sauron igen, de ő meg még szép alakjában)


Szerintem Sauronnak nem nagyon volt "szép" alakja...
Már Númenorban is a valák ellen uszította az embereket, ezért is lázadtak fel ellenük...
De attól még lehet hogy Númenorból származik, hiszen nem minden azért "tenyészik" ki, hogy utána az emberek használni tudják... Előfordulhat, hogy csak később jöttek rá erre a hatására, akkor, amikor már szükségük volt rá...

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #105902 Írta: Mya Leeroy
Mya Leeroy válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Toma írta: Én úgy érzem Boromir, halálával nem a csapatot váltotta meg, hanem egyedül önmagát. A csábítás terhével azonban mindannyiuknak egyenként kellett megküzdeni (még magának Gandalfnak is). Egyedül Aragorn tudta, hogy Boromir lelkét a gyűrű, ha nem is véglegesen, de elragadta (ezt a titkot nem árulta el később sem a többieknek, így ők nem is tudhattak Boromir megingásáról).

Miért ne mentette volna meg Boromirt Aragorn, ha módjában áll? Egészen biztosan megmentette volna! Szerintem Aragorn nagyon is sokra becsülte Boromirt, sőt bizonyos szempontból irigyelte is, a népe iránti feltétlen kötelességtudatért, és egy percig sem neheztelt rá (tudta, hogy nem öncélúan cselekedte volna) amiért megpróbálta Frodótól elvenni a Gyűrűt. Egyszóval Boromirt semmilyen szempontból nem tartja gonosznak, következésképp nem kívánhatta a halálát (hiszen ha meg tudná menteni és mégsem teszi, akkor az ezt jelentené).

Ha az ember Boromir fejével próbál gondolkodni, akkor nagyon is ésszerűnek tűnik az, amit a tanácsban mond a gyűrű Szauron elleni használatáról, hisz valóban csupán Gondor állja útját Szauron seregeinek, a gondori vitézek tartják csak féken a mordori orkokat, így a hatalom gyűrűje (mely Szauron legfőbb "fegyvere"), valóban Gondort illetné (a gondori álláspont szerint). Ám többé-kevésbé ebből a vakbuzgó kötelességtudatból adódik az is, hogy képtelen belátni azt, hogy a gyűrű hasznát sohasem veheti, és bármit tesznek általa, az gonosszá válik. Boromir tehát egyáltalán nem gonosz, épp ellenkezőleg (habár kissé nacionalista :) ).

Aragorn gyógyító ereje szerintem "csak" a mordori gonoszság ellen hat, vagy általában a gonosz dolgok ellen. Úgy értem: az emberek lelkére szállt sötét rettegést elűzi, ezzel fizikailag is meggyógyítva őket, illetve a morgul-tőr gyilkos mérgét tudja lassítani az athelas által.
De Boromir halálos sebein biztosan nem segíthetett. Igaz, az orkok szintén mordor eszközei, de az általuk kilőtt nyilak, már nem feltétlenül az a kategória...


Hát ez egy jó vélemény! Bár szerintem ez egy kicsit összetettebb dolog. Tolkien a saját morális nézeteit is beleágyazta a műbe és nagyon bonyolultan utalgat...Szerintem Aragorn "gyógyító ereje" is egy ilyen dolog.

...Much that once was is lost, for none now live who remember it...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91917 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
De gondolom hozzászólásom második, lényegi felével nincs gondod? :lol:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91192 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
birefi: Aragorn formálisan még akkor sem volt király, amikor Eowynt gyógyította. Frodóról nem is beszélve...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91110 Írta: birefi
birefi válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Az egészet nem értem.
Ad 1 Aragorn, nem is volt király még mikor Boromir meghal.
Ad 2 Egy halottat feltámasztani, vagy egy halálos sebet begyógyítani, nem kicsit macerásabb, mint betegségeket és fertőzéseket, mérgeket megakadályozni/gyógyítani. (Nem beszélve arról, hogy a komolyabb mérgen Aragorn nem is tud segíteni, Frodó kapcsán.)
A sötétség elűzése, ami meg inkább a morálról szól meg teljesen más lapra tartozik. Ilyen 'csodára' valszeg még Napóleon is képes volt, bár lehet hogy ezért most megköveztek. :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #85861 Írta: Toma
Toma válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Én úgy érzem Boromir, halálával nem a csapatot váltotta meg, hanem egyedül önmagát. A csábítás terhével azonban mindannyiuknak egyenként kellett megküzdeni (még magának Gandalfnak is). Egyedül Aragorn tudta, hogy Boromir lelkét a gyűrű, ha nem is véglegesen, de elragadta (ezt a titkot nem árulta el később sem a többieknek, így ők nem is tudhattak Boromir megingásáról).

Miért ne mentette volna meg Boromirt Aragorn, ha módjában áll? Egészen biztosan megmentette volna! Szerintem Aragorn nagyon is sokra becsülte Boromirt, sőt bizonyos szempontból irigyelte is, a népe iránti feltétlen kötelességtudatért, és egy percig sem neheztelt rá (tudta, hogy nem öncélúan cselekedte volna) amiért megpróbálta Frodótól elvenni a Gyűrűt. Egyszóval Boromirt semmilyen szempontból nem tartja gonosznak, következésképp nem kívánhatta a halálát (hiszen ha meg tudná menteni és mégsem teszi, akkor az ezt jelentené).

Ha az ember Boromir fejével próbál gondolkodni, akkor nagyon is ésszerűnek tűnik az, amit a tanácsban mond a gyűrű Szauron elleni használatáról, hisz valóban csupán Gondor állja útját Szauron seregeinek, a gondori vitézek tartják csak féken a mordori orkokat, így a hatalom gyűrűje (mely Szauron legfőbb "fegyvere"), valóban Gondort illetné (a gondori álláspont szerint). Ám többé-kevésbé ebből a vakbuzgó kötelességtudatból adódik az is, hogy képtelen belátni azt, hogy a gyűrű hasznát sohasem veheti, és bármit tesznek általa, az gonosszá válik. Boromir tehát egyáltalán nem gonosz, épp ellenkezőleg (habár kissé nacionalista :) ).

Aragorn gyógyító ereje szerintem "csak" a mordori gonoszság ellen hat, vagy általában a gonosz dolgok ellen. Úgy értem: az emberek lelkére szállt sötét rettegést elűzi, ezzel fizikailag is meggyógyítva őket, illetve a morgul-tőr gyilkos mérgét tudja lassítani az athelas által.
De Boromir halálos sebein biztosan nem segíthetett. Igaz, az orkok szintén mordor eszközei, de az általuk kilőtt nyilak, már nem feltétlenül az a kategória...

"Arany napsugárban, csillag fényét lesve
vár reám valaki, míg leszáll az este..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #71720 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Igen valószínű, hogy a koncepció változott, de Tolkien-hoz hasonlóan a koncepció változásokból adódó ellentmondásokra megpróbáltam valamilyen értelmes magyarázatot találni... (Hiszen ezek adják a sokrétegű tolkieni világ legszebb részeit.)

OK, abban tehát egyetértünk, hogy az önmagukban is halálos fizikai sérüléseken nem segít az athelas.

Igazat kell adnom Neked, abban, hogy az általam citált tételek nem bizonyítják egyértelműen, hogy leginkább a mérgezések, gonosz betegségek gyógyítására való.

De...

Az azért beszédes, hogy 6-szor gyógyít vele Aragorn, és mindig ilyen esetekben. Viszont eszébe sem jut használni, más esetekben. Boromir csak az egyik példa, de Gimli is megsebesül a Helm szurdoknál, illetve Minas Tirithben sem esik arról szól, hogy athelas-t használt volna, amikor Elladannal és Elrohírral gyógyítja a sebesülteket.

Végül a füvesember mondókája is egyértelműen arra utal, hogy egy bizonyos speciális célra alkalmas a növény:
"Ha lebeg éjlehelet,
halálárny közeleg..."
(Az eredeti angolban ez még jobban kijön, mert ott ugyanazt a "black breath" kifejezést használja T. mester, mint ahogy Aragorn a nazgúlok betegségét nevezte.)

Végül ha hozzávesszük a Lay of Leythan idézetet (ahol szintén csak ebben az egy esetben, egy gonosz lény mérgénél használták), illetve az Akallabeth-beli utalást a "herbs of great virtue"-ra, ha nem is bizonyítható, de legalábbis valószínűsíthetű az állítás...

Visszatérve az alaphelyzetre: szerintem Aragorn meggyógyította volna Boromirt, ha tudja. Véleményem szerint nagyon furcsa lett volna, ha Aragorn ebben a formában dönt Boromir életéről, miközben azt mondja neki, hogy "Győztél. Kevesen arattak még ekkora győzelmet." Gonduljunk Gandalf szavaira Móriában Gollamról.
Azonban tucatnyi ork nyíl okozta sérüléssel sem athelas-szal, sem anélkül nem tudott mit kezdeni.
Az Aragornról alkotott képbe inkább beleillik, hogy bizonyos sérüléseket nem tud meggyógyítani, mint az, hogy önkényesen dönt életről/halálról...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #71683 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
a megoldás az lehet, hogy a Lay of Leithian korábbi, mint a GyU, és változott közben a koncepció... ;-)


amiket idéztél, nem győztek meg teljes mértékben, hiszen mind a GyU-ból származnak, ott pedig mondhatni természetes, hogy a sebek a Gonosztól származnak, hiszen más seb nem is nagyo létezik...

de ez nem igazán lényeges, azt hiszem; az eredeti feltevés arról szólt, megmenthető lett volna-e Boromir az athelassal; valószínűleg nem, hiszen fizikailag is halálos sebeket kapott; és Aragorn valószínűleg nem is akarta volna megmenteni: Boromir halála szükségszerű folyománya volt a Gyűrű mesterkedésének és Boromir tetteinek; és, ha szabad így értelmeznem a dolgot, Boromir a halálával mintegy "megváltotta" a Testvériséget, magára vette a Gyűrű csábításának terhét, és utána a csapat megtisztulva, felfrissülve mehetett tovább


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #71679 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
At athelasról egyébként azt tartják, hogy egyike volt a Lórien kertjeiből való növényeknek amelyek Amanból kerültek Númenorra az eldák ajándékaként...
Az Akallab


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.463 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére