Tolkien és a germán, kelta kultúra

Több
20 éve 10 hónapja #127589 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Barazkibil: Konkrétan kik azok az elemzők akik egyetértenek?

Morgana: Igen, igazad lehet, valószínűleg a név jelentéséből indult ki.

Laurelen: Igen, a Tuatha Dé Danaan népéből lett a Sídhe, miután Míl fiai elhódították tőlük a földfelszínt.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127542 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Lugh - Napisten:
Lehet, hogy az illető abból indult ki, hogy (ha jól emlékszem) az isten nevének jelentése 'fényességes'...
Ez pedig általában a napistenek attribútuma szokott lenni.

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127538 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Oisin írta: egy sajátos, kifonomult kultúrával és társadalommal rendelkező kvázi-emberi faj, mint a Sídhe

Ők a Tuatha Dé Danaan?

Oisin írta: ha van, akkor az, de nekem egyre erősebbek a kétségeim.

Hitetlen... :)

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127523 Írta: Míriel
Míriel válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Százezer üdvözlet!

Eglar: Diarmuid és Grainna történetéről gyönyörű táncföldolgozás született Dancing on dangerous ground (DODG) címmel. Érdemes megnézni!
Stephen Lawhead könyveitől - ha most megköveztek, akkor is - feláll a hátamon a szőr. Zseniális stílusa van, csak egy kicsit érdekes dolgokat ír pl. Atlantiszról. De amennyiben ezen könnyedén túlteszitek magatokat...

Úgy érzem, tele van a szám földdel.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127501 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Oisin írta: Arról viszont még sohasem halllottam, hogy Napistenként is tisztelték volna. A TDD-ból Aengus Óg-ot szokták inkább napistenként emlegetni, de ez is sántít 1 kicsit.


Így, hogy "és akkor ő a napisten" tényleg nem igaz, mindazonáltal az elemzők általában egyetértenek abban, hogy Lúgh - mondjuk így - "a Nappal kapcsolatos isten".

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127493 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Mau írta: OFF: A szelek urának végzete? Hm, úgy rémlik, azt a nagyapám fordította...

Hmm, felfedeztem, hogy a könyvben nincs is feltüntetve a fordító neve... :cry:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja - 20 éve 10 hónapja #127476 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
válaszok Eglarcariennek:

1. Kicsoda pontosan Lugh? Mert a származását tudom, de vannak könyvek, ahol néha napistenként is aposztrofálják.


Hát ez érdekes kérdés. Lugh nevű istent az ír mítoszokban és a romanizált Galliából fennmaradt történelmi forrásokban is találhatunk. Az ír mitológiában, amint gondolom tudod, Lugh afféle Joker. Ő a Tuatha Dé Danaan ezermestere, állandó jelzői a "minden művészetben jártas" és a "hosszúkezű". Ez utóbbi a távolbaható fegyverek (pld. dárda, parittya) használatában való jártasságára utal. A romanizált Galliában Mercuriussal (Hermésszel) azonosították, és hasonló állandó jelzői voltak. Mindez arra utal, hogy a mesterségek, kereskedelem, utazás tartozhatott elsősorban a fennhatósága alá. Róla kapta a nevét pld. Lyon városa és Lughnasadh, ami a termények betakarításának az ünnepe. Arról viszont még sohasem halllottam, hogy Napistenként is tisztelték volna. A TDD-ból Aengus Óg-ot szokták inkább napistenként emlegetni, de ez is sántít 1 kicsit. Mindenesetre az, ahogy elnyeri a Bró na Boinne -t (ami egy téli napfordulóhoz kötődő szentély) a Dagdától, esetleg valóban utalhat erre.

A Tuatha Dé Danaan tagjaival kapcsolatban az az érdekes, hogy időnként úgy tűnnek fel a mesékben, mint szinte korlátlan hatalmú Istenek, és vannak is arra utaló jelek, hogy Istenként tisztelték őket Írországban. Más történetekben viszont az emberekkel nagyjából egyenrangú, bár halhatatlan tündér-szerű lényekként jelennek meg, akiket le lehet győzni, és akik gyakran az emberek segítségére szorulnak. Tolkieni terminológiával időnként ainuként, máskor meg tündeként viselkednek.

2. Szerinted mi a szerepe Etain vándorlásának?


Nem igazán értem a kérdést. Miben mi a szerepe? Erről szól az egész történet!

3. Miről ismeri fel a Bri-Leith-i Midhir Etaint? Vagy a sidhek mindenről tudnak, ami a világunkban folyik?


Nem, a TDD tagjai közül csak azok mindentudók, akik ettek a bölcsesség lazacából, de tudtommal Midhir nem tartozik közéjük. Hogy miről ismeri fel, amikor találkoznak? Gondolom, a külsejéről. Szerintem az újjászületett Étain hasonlít annyira a régi önmagára, hogy felismerhető legyen. Érdekesebb kérdés, hogy hogyan találja meg Midhir Étaint, mikor fogalma sincs, hol és milyen formában született újjá. Erre vonatkozóan 2 verziót hallottam. Az egyikben Étain az ország legszebb lánya, és Midhir úgy találja meg, hogy szerteszét küldi az embereit, hogy keressék meg a legszebbet. A másik verzió szerint egy druida jósolja meg neki, hogy hol találja meg. A druidák nagyon profik voltak ám az álomjóslásban! 8)

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127414 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Dínchamion írta: Dióhéjban a történetről: egy amerikai család vidékre költözik, ahol a gyerekek szerencsétlen módon érintkezésbe kerülnek a tündérekkel.


Ezek szerint detto ugyanúgy kezdődik, mint a szelek ura. Azért kíváncsi lennék rá. Van valaki Budapesti, akinek megvan és kölcsönadná? És az Albion Dalát?

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127401 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Dínchamion írta:
Dióhéjban a történetről: egy amerikai család vidékre költözik, ahol a gyerekek szerencsétlen módon érintkezésbe kerülnek a tündérekkel. Elképesztően jól fogja meg a természetfeletti mibenlétét és a mitológia "ízét", plusz a modern emberi jellemvonásokat, ha ezzel kerülnek szembe. És elég pontosan idézi a kelta mitológia elemeit.

Jól hangzik!! :) (De az amerkai vonal nem fárasztó?)

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127389 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Hi!

Laurelen: a Tündérmesét akár meg is rendelheted, a www.antikvarium.hu címen. Különben nagyon jó, de azt hiszem, Dín kicsit elfogult vele kapcsolatban...
Az Albion Dala magát a kelták életét és hitvilágát mutatja, be csak azt nem tudom, mennyire hitelesen. De egyet tudok hozzáfűzni: :hello:

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127383 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Oisin írta: Elryn: Nem olvastam a könyvet, nem tudom mennyire hiteles. Van egy könyv, az a címe hogy "A szelek urának végzete". Az pld. egyértelműen high fantasy, bár sok eredeti ír motívumot, nevet tartalmaz, viszont ezeknek az értelme az új kontextusban teljesen más, mint az eredetiben. Látszik rajta hogy az író ismeri az ír mitológiát, de elég lazán bánik vele. Valami ilyesmi lehet a tiéd is?

OFF: A szelek urának végzete? Hm, úgy rémlik, azt a nagyapám fordította...
Asszem némi fantasy-alapismereteket felszedvén azóta, mióta olvastam, újra átnézem majd.

-- Mau Rauser

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127350 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Laurelen írta: Kicsit off:
Dínchamion : tudnál részletekkel szolgálni erről a Tündérmeséről?
on


Nos:

Oisin írta: Témák, amiket ebben a fórumban meg lehet beszélni:

...

:arrow: A Tolkien által forrásként használt kultúrákkal / mitológiákkal kapcsolatos mindenféle kérdés, válasz, vita.
:arrow: Ezen kultúrák megismerését elősegítő könyvekkel, írásokkal, képekkel, rendezvényekkel kapcsolatos infók.


Ebből következően szvsz nem off. :D

A könyvet Raymond E. Feist írta. [size=9:3jrtwclt](Bővebb információkat és egy komplett Feist-fórumot találhatsz itt: rdsithicus.uw.hu/forum/index.php )[/size]

Dióhéjban a történetről: egy amerikai család vidékre költözik, ahol a gyerekek szerencsétlen módon érintkezésbe kerülnek a tündérekkel. Elképesztően jól fogja meg a természetfeletti mibenlétét és a mitológia "ízét", plusz a modern emberi jellemvonásokat, ha ezzel kerülnek szembe. És elég pontosan idézi a kelta mitológia elemeit.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127328 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Kicsit off:
Dínchamion: tudnál részletekkel szolgálni erről a Tündérmeséről?
on

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127287 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Az Albion Dala és A Szelek Urának végzete nagyon jó könyvek, de a Tündérmeséhez képest sehol nincsenek... :roll: :wink: Mindenkinek tudom ajánlani, aki érdeklődik a kelta mitológia iránt.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127280 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Hát, az Albion Daláról én csak felsőfokban tudnék nyilatkozni... :wink: Fantasynek fantasy, de jóval pontosabb, mint a Szelek Urának Végzete (ami szintén az egyik kedvenc könyvem)... :roll:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127225 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Elryn írta: Halihó!

Most olvasok egy könyvet, az író neve vmi Stephen Lawhead(vagy mi), a címe pedig Albion Dala. Három kötetes, Az Édenkert Háborúja, Az Ezüst Kéz és a Végtelen Fonat. Ismeri valaki?
Nagyon úgy látszik, hogy nem össze-vissza írogatott, hanem alaposan utánanézett a kelta mitológiának, neveknek, stb. Pl. Llaw Llew Eraint és Nudd, meg a bárdok...
Mit tudtok róla?


Ennek az írónak én az ötkötetes Pendragon-ciklus nevű alkotásával találkoztam ( az első kötet a Taliesin). Ez egy Atlantistól Merlinen és Morganon keresztül a Kerekasztal történetét is felölelő regény. A könyvben található életrajz szerint az író komolyan foglalkozott kelta mitológiával, többek között Oxfortban.

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127219 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Lau: Az Írország és a Tolkieni Nyugat hasonlósága témát vigyük vissza a Nyugatos topicba. Ott is én vagyok a Gazda ;) és szerintem kifejezetten oda való. Tir na nÓg és Valinor hasonlóságáról írok majd egy kicsit hosszabb szösszenetet, amint az időm engedi (egy-két héten belül mindenképp).

Elryn: Nem olvastam a könyvet, nem tudom mennyire hiteles. Van egy könyv, az a címe hogy "A szelek urának végzete". Az pld. egyértelműen high fantasy, bár sok eredeti ír motívumot, nevet tartalmaz, viszont ezeknek az értelme az új kontextusban teljesen más, mint az eredetiben. Látszik rajta hogy az író ismeri az ír mitológiát, de elég lazán bánik vele. Valami ilyesmi lehet a tiéd is?

Eglar: A hasonlóságot én sem úgy értettem, hogy egy az egyben azonos a storyline, mert nem az, de azért mégiscsak sok a hasonlóság, a történetben és a leírásokban egyaránt. Beleriand nolda "megszállása" pedig szvsz értelmezhető hódításként, hisz a noldák egyik nem titkolt célja, hogy saját birodalmakat alapítsanak, ahol a maguk kedvére uralkodhatnak... Az új kérdéseidre később válaszolok.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127206 Írta: Eglarcarien
Eglarcarien válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Oisin: A Tuatha Dé Danaan érkezése? Bocs, h kötekedem, de a noldák nem háborúztak AZONNAL a helybeliekkel, és nem döntötték el, hogy 'Most pedig mienk lesz ez a föld, ha ki is kell irtanuk a Firbolgokat!'... :twisted: A többi viszont stimmt.
(ja, bocs, én nem a Lady Gregory-félére, hanem a Michael Foss-féle verzióra támaszkodom)
Bár mindegy, hülyeség, felejtsd el...
Kérdezni szeretnék néhány dolgot. 1.Kicsoda pontosan Lugh? Mert a származását tudom, de vannak könyvek, ahol néha napistenként is aposztrofálják. 2. Szerinted mi a szerepe Etain vándorlásának? 3. Miről ismeri fel a Bri-Leith-i Midhir Etaint? Vagy a sidhek mindenről tudnak, ami a világunkban folyik?(t.i. miután 'újraszületett')
A Fiana-történeteket már nagyon várom. :wink: (Kedvencem a M.Foss-féle változat szerint a Diarmuid és Grainne című, a ez tekinthető odatartozónak azért, mert Diarmuid is a Fiana harcosa volt...)
([size=9:34hs9wno]nagyon-nagyon leköteleznél vele, ha priviben írnál, mert nem tudom mikor járok erre legközelebb, és vissza tudom-e keresni...Előre is köszi.)[/size]

Your blood is not shared with your husband unless something goes wrong.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127166 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Halihó!

Most olvasok egy könyvet, az író neve vmi Stephen Lawhead(vagy mi), a címe pedig Albion Dala. Három kötetes, Az Édenkert Háborúja, Az Ezüst Kéz és a Végtelen Fonat. Ismeri valaki?
Nagyon úgy látszik, hogy nem össze-vissza írogatott, hanem alaposan utánanézett a kelta mitológiának, neveknek, stb. Pl. Llaw Llew Eraint és Nudd, meg a bárdok...
Mit tudtok róla?

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127127 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Még a "Ki jönne Nyugatra" topicból vettem az ötletet, de azt hiszem a téma inkább ide tartozik. 8) (de lehet hogy mégsem...asszem egy kicsit bizonytalan vagyok)
Szóval, én Tolkien-i nyugatot mindig valahogy Írországgal kapcsoltam össze. Már a földrajzi elhelyezkedése, és az egész hangulata miatt is ( itt Ny-Íro.-ra, Connaught-ra gondolok, meg arra a hangulatra, amit én feltételezek neki, aki még sose járt arra :cry: ) . (ha van hely, ahol még élnek boszorkányok, tündék…akkor az biztosan az!)
Mindig olyan távolinak és tisztának tűnik – egészen távol a mai világtól, valahogy úgy, mint Tolkien-nél Valinor Középföldétől.
(Néha egyszerűen szeretnék itthagyni mindent és felszállni egy Írországba tartó hajóra…)
Tír Na n-Óg pedig tényleg nagyon hasonlít Valinor-ra, mint a halhatatlanok szigete, ahova halandó nem léphet (vagy ha már ott van vissza nem térhet).
:arrow: Vajon Tolkien mennyit mintázhatott Tír Na n-Óg-ról?

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127116 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Megint scannelgettem. Ezúttal a függelékekkel gazdagodott a Gods and Fighting Men digitális verziója. Ezt főleg a könyvben előforduló nevek kb. kiejtését tartalmazó táblázat miatt tartottam fontosnak, hogy olvasás közben legyen némi fogalmatok arról, hogyan is hangzanak az olvasott nevek. Íme:

www.telcontar.hu/Lady_Gregory_03.zip

További segítségképpen bescanneltem nektek az O Sieadhail féle ír nyelvkönyvnek a kiejtésről szóló fejezetét. Ez fonetikai jeleket is tartalmaz, ezért nem tudtam rtf-be konvertálni, úgyhogy gif-ben van. Remélem azért ki tudjátok bogarászni. Íme:

www.telcontar.hu/O_Siadhail_01.zip

Nemsokára jönnek a Fiana történetei + pár cikk a Tolkien által felhasznált motívumokról. Addig is írjatok, ne pangjon ez a topic!

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #125078 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Íme a Lady Gregory szöveg első és második része, egybezippelve, átnézve, javítva. www.telcontar.hu/Lady_Gregory_02.zip

Az eddigiekből a figyelmetekbe ajánlom a Tuatha Dé Danaan érkezését, ami nagyon hasonló a noldák Beleriandba érkezéséhez, Midhir és Etain történetét, ami egy nagyon különös szerelmi történet, mindig újjászülető tündérrel a középpontban, és a tündérek világába tett kirándulásokat (Bran-tól Laegaire-ig), amik valamelyest Earendil / Eriol utazására rímelnek.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #124977 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Laurelen írta: Remek! 8) Mi az a rtf formátum?

Rtf = rich text format. Egy olyan fájlformátum, ami elvileg bármilyen szövegszerkesztővel (pl. bármilyen verziójú Word-del) kompatibilis.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #124950 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Oisin írta: Kedves fordítók,

Elkezdtem scannelni Lady Gregoryt. ;) Egészen használható a módszer. Alig kellett kézzel belenyúlni. 8) Nemsokára felteszem a netre az első adagot rtf formátumban.

Üdv, Oisin


Remek! 8) Mi az a rtf formátum?

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #124849 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Oisin már várom. :wink:

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #124847 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Kedves fordítók,

Elkezdtem scannelni Lady Gregoryt. ;) Egészen használható a módszer. Alig kellett kézzel belenyúlni. 8) Nemsokára felteszem a netre az első adagot rtf formátumban.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #124704 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #124578 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
A fordításról: az első feladat az lenne, hogy mindenkihez eljuttassam a teljes szöveget. A legcélszerűbb nyilván a scannelés lenne. Kérdés, hogy mit tud az OCR szoftver, amit a scannerhez adtak, mert bitmapben kissé sok MB lenne. Meglátom, mit tehetek. Főleg idő kérdése a dolog, amiből mostanában nekem sajnos nagyon kevés van... :(

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #124573 Írta: Míriel
Míriel válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Százezer üdvözlet!

Bocsánat, az Odüsszeusz-témát én vetettem föl, köszönöm a kiteljesítést, bár nem volt ez célom. Az csak egy példázat volt a valós történelmi alakok és irodalmi megfelelőjük összehasonlításáról.
Bocs, ez nagyon OFF.

Úgy érzem, tele van a szám földdel.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #124570 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Arlith, ez nagyon off. Az Odüsszeiát szerintem hagyjuk. Lau, Telcontar, Míriel, az a szám melyik Loreena lemezen van? Kölcsön tudná adni vki? Választ magánba lsz.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.495 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére