Tolkien és a germán, kelta kultúra

Több
19 éve 6 hónapja #221886 Írta: Sirgon Esgalnor
Sirgon Esgalnor válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Ellana írta: Más: nem Tolkien, de már rég óta foglalkoztat. Miért van az, hogy a Kalevalában említ egy mennyiséget, aztán utána eggyel többet. (Huh, ez így szavaros.)
Pl.:"Megpillant most négy szép szűzet, tiszta forrás öt tündérét."
És ez nem egyedüli eset. Van ennek valami nyelv/kultúra beli magyarázata, vagy csak egyszerű fordítási hiba/szabadság?

Lehet, hogy a fokozás egy régies, misztikus formája. De erröl Lamorak biztosan többet tudna mondani.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221884 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Elmoth írta: Én azt olvastam, hogy ezzel akarják árnyalni a leírtakat. Néha különböző állat, anyag stb. szerepel egymás után. Biztosan nem a fordítás hibás, akkoriban ilyen dalokat írtak.


Na de akkor melyik a helyes, (az én példámnál maradva: az öt vagy a négy)? Mindig, amelyiket előbb írták??

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221813 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Én azt olvastam, hogy ezzel akarják árnyalni a leírtakat. Néha különböző állat, anyag stb. szerepel egymás után. Biztosan nem a fordítás hibás, akkoriban ilyen dalokat írtak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
19 éve 6 hónapja #221780 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
3.Aragorn és Ellana : itt egy link az északi népekről szóló fórumunkhoz, ahol a Finnország főtopicon belül van a Kalevala topic...
nahryien.atw.hu/forum/index.php

Igaz nemrég indult, így lehet még nincs sok olvasnivaló, de ott vannak emberek akikkel beszélgethettek erről, és feltehettek kérdéseket... :)
Várunk szeretettel!!! :D

huh. Ez némileg OFF volt (és reklám) :oops: de remélem segíthettem!!! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221765 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Nem olvastam a Kalevalát, így nem ártana egy kis felvilágosítás :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221723 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

3.Aragorn írta:

Toma gazda írta: hogy volt e a Druidákkal kapcsolatos dolga egyáltalán vagy a műveiben utalálst találunke a Druidákra



Én sem emlékszem, hogy említett volna bármiféle Druidákat.
Viszont a Barna Mágus értette a madarak, és az állatok nyelvét... talán ő vmi módon kapcsolatba hozható a druidákkal.


Akkor már szvsz nem csak velük... gyakorlatilag bármely kezdetleges, a természettel szoros kapcsolatban álló népnél találhatunk olyan személyeket (papok, driudák, sámánok), akik értik az állatok nyelvét. Ezzel szerintem azzal magyarázható, hogy akkor az emberek még sokkal közelebb voltak a természethez, és sokkal inkább ismerték az állatok viselkedését, ez alapján jobban ki tudták számítani azok cselekedeteit (bár egy állat ritkán teljesen kiszámítható[vgy soha]) hiszen nap mint nap találkoztak velük. Ebből fakadhatnak olyan történetek, mi szerint egyesek értettek az állatok nyelvén.

Más: nem Tolkien, de már rég óta foglalkoztat. Miért van az, hogy a Kalevalában említ egy mennyiséget, aztán utána eggyel többet. (Huh, ez így szavaros.)
Pl.:"Megpillant most négy szép szűzet, tiszta forrás öt tündérét."
És ez nem egyedüli eset. Van ennek valami nyelv/kultúra beli magyarázata, vagy csak egyszerű fordítási hiba/szabadság?

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221716 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Toma gazda írta: hogy volt e a Druidákkal kapcsolatos dolga egyáltalán vagy a műveiben utalálst találunke a Druidákra



Én sem emlékszem, hogy említett volna bármiféle Druidákat.
Viszont a Barna Mágus értette a madarak, és az állatok nyelvét... talán ő vmi módon kapcsolatba hozható a druidákkal.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221668 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Toma gazda írta: hogy volt e a Druidákkal kapcsolatos dolga egyáltalán vagy a műveiben utalálst találunke a Druidákra


Hát...én sem emlékszem ilyesmire (vagy csak nem fedeztem még fel.)

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221586 Írta: Toma gazda
Toma gazda válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
csak felmerült bennem ha mát Kelta Kúltúra

:?: :geek:
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
:geek: :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221579 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
:?: :?: :?:
Én személy szerint nem találtam a műveiben utalást, de nem olvastam egy rakás írását...
Dolga lett volna velük? Nem hiszem hogy találkozott volna eggyel is... Bocs. Nem tudom.

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #221571 Írta: Toma gazda
Toma gazda válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
lenne egy kérdésem Druidákkal kapcsolatos dolga volt Tolkiennek.(akármmi)

:?: :geek:
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
:geek: :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #216898 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Emberek és egyebek!

Közeleg az ősz, és ezzel együtt Samhain is, meg úgy eleve kicsit tündér-jártabbak az erdők ilyenkor( :lol: ), szóval kinek mi lenne a véleménye egy kisebb megmozdulásról, kimondottan Pécsen? (Mert itt aztán tudok érdekes helyeket...)? Ez csak egy ötletcsíra, kidolgozásra vár, szóval várok véleményeket, esetleg egyébb ötleteket.

Üdv,
Elryn

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #214335 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Sil írta: Hát... Nekem csak Arthus és Morgause kapcsolata jut eszembe így hirtelen, de az egész más szitu, szvsz nem sok köze van ehhez...


Auh, de hülye vagyok... igazad van, Sil, nem hasonlít nagyon közelien a két történet, de vérfertőzésnek azért vérfertőzés. Azért ennek ellenére én szívesen látnám, ha Artúros párhuzamokról/forrásokról is tudnánk beszélgetni.

Ellana írta: Én annyiban találok párhuzamot az Özönvíz és Númenor elpusztítása között, hogy mindkettő egyfajta büntetés volt. Az Özönvíz Isten eszköze volt, hogy elpusztítsa a gyarlóvá lett embereket, Ilúvatar pedig azért semmisítette meg Númenort, mert azok megszegték a Valák Tilalmát.


A párhuzam már csak azért is jó, mert épp a másodkor vége, Númenor elpusztulása és a föld átalakítása az egyik olyan alkalom a kevésből (talán az egyetlen, de nem emlékszem pontosan, ezért hagyok magamnak kiskaput), amikor Ilúvatar maga avatkozik be Arda dolgaiba: a Valák itt 'leteszik a világ kormányzóságát, és Ilúvatart szólítják'. Hogy pontosan miért, minek a büntetése ez, arról megint lehet beszélgetni.

Ellana írta: szerintetek van valami kapcsolat a kelta "Boldogok Szigetei" és Aman között? Merthogy az előbbiről is úgy tartották, hogy Írországtól Nyugatra található, és hogy örök élet és boldogság lakozik ott. (És ha jól emlékszem, 150 volt belőlük.)


Adalékként: a görög mitológiában is benne van a Boldogok Szigete (l. Hésiodos), az azonban, ha jól emlékszem, kelet felé van (Fekete-tenger v vmi ilyesmi--újra kéne már olvasni Hésiodost).

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #214159 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Atlantisz/Akallabeth (=Atalante!): Volt Tolkiennek egy visszatérő álma, egy nagy hullámról, ami elborítja a zöld mezőket (Faramir mesél is erről az álomról a Gy.U.-ban), ebből született Númenor mítosza. Tolkien egyik levelében ír erről az álomról, és az ő személyes Atlantisz-komplexusának nevezi, ha jól emlékszem. :wink:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #214157 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Üdv!

Elanna: szerintem az Akallabeth története mitológiás topic, és részben szerepet játszott benne Tolkien mitológia teremtési vágya. (Úgy vettem észre, hogy szinte minden Európa és Ázsia határán (+-párezerkm) élő népnek szerepel ilyesmi a mondavilágában, a kereszténység meg hurcibázta a témát messzebbre is.)

Aman pedig úgy tudom (valahol, valamikor már olvastam ezt, de hogy hol...?),hogy ugyanúgy a Boldogok Szigetei megfelelője, mint ahogy Középfölde Angliáé.
(OFFféle:Mondjuk ez a logika alapján, mármint hogy a Boldog Sziget/Szigetek Nyugatra van, ha Angliát vesszük viszonyítási alapnak, Írország a Boldogok Szigete :twisted: /me erőteljesen elfogult Offvége)

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #214026 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Először: köszi Oisin.

Másodszor:

Elmoth Eldómiel írta: Más. Özönvíz, Atlantisz, Akallabeth párhuzama, hogyha ez mitológiás topic? Vélemény? Bocs a tőmondatokért.


Én annyiban találok párhuzamot az Özönvíz és Númenor elpusztítása között, hogy mindkettő egyfajta büntetés volt. Az Özönvíz Isten eszköze volt, hogy elpusztítsa a gyarlóvá lett embereket, Ilúvatar pedig azért semmisítette meg Númenort, mert azok megszegték a Valák Tilalmát. Ez persze szvsz, de érdekelnének más vélemények is!

Harmadszor: szerintetek van valami kapcsolat a kelta "Boldogok Szigetei" és Aman között? Merthogy az előbbiről is úgy tartották, hogy Írországtól Nyugatra található, és hogy örök élet és boldogság lakozik ott. (És ha jól emlékszem, 150 volt belőlük.)

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #212803 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Ellana írta: Engem azóta kezdett el érdekelni a kelta mitológia és kultúra, mióta elolvastam a Gyűrűk Urát. Csak az az igazság, hogy elég kevés anyagot találok erről. Nálunk a nagy könyvtárban is összesen két könyvet sikerült összekaparnom, ami ezzel foglalkozik. Szeretnélek megkérni titeket, hogy aki tud olyan weblapot, ami a keltákról szól, kérem, rakja be!!!


Ellana,

Lapozz vissza kicsit a topicban, Sil régebben berakta egy csomó fontos forrásszöveg linkjét. Különben meg, ha autentikus infókat akarsz, nem newage-es marhaságokat, akkor: www.dalriada.co.uk - minimális éves tagdíjat kérnek, de van néhány free cucc is ízelítőnek.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #211526 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Lamorak írta:

Ellana írta: Bar en ugy emlekszem hogy ilyen nem csak a Kalevalaban volt, hanem az Arthur-mondakorben is. De szoljatok ram, ha hulyeseget beszelek!


Én most hirtelen nem emlékszem ilyesmire Arthur-történetekből, de kíváncsian várom, ha vki tud forrást mondani.

Hát... Nekem csak Arthus és Morgause kapcsolata jut eszembe így hirtelen, de az egész más szitu, szvsz nem sok köze van ehhez...

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #211492 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Ellana írta: Bar en ugy emlekszem hogy ilyen nem csak a Kalevalaban volt, hanem az Arthur-mondakorben is. De szoljatok ram, ha hulyeseget beszelek!


Én most hirtelen nem emlékszem ilyesmire Arthur-történetekből, de kíváncsian várom, ha vki tud forrást mondani.

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #211465 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Angwen írta:

Ellana írta: A Kalevalat olvastam, nekem nagyon tetszett!! Bar nem hiszem, hogy sok hasonlosag lenne kozte es a Szilmarillok kozott.


Annyi egészen biztos, hogy Tolkien merített belőle ötleteket, habár természetesen átformálta, mielőtt beépítette. Innen származik például a véletlenségből a saját húgával szerelembe eső nagy harcos motívuma is.


Bizony, bizony, a Narn i hín Húrin /kedvencem/ Kullervó történetéből fakad.
Más. Özönvíz, Atlantisz, Akallabeth párhuzama, hogyha ez mitológiás topic? Vélemény? Bocs a tőmondatokért.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #210380 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Angwen írta:

Ellana írta: A Kalevalat olvastam, nekem nagyon tetszett!! Bar nem hiszem, hogy sok hasonlosag lenne kozte es a Szilmarillok kozott.


Annyi egészen biztos, hogy Tolkien merített belőle ötleteket, habár természetesen átformálta, mielőtt beépítette. Innen származik például a véletlenségből a saját húgával szerelembe eső nagy harcos motívuma is.


Ok, igazad van. Bar en ugy emlekszem hogy ilyen nem csak a Kalevalaban volt, hanem az Arthur-mondakorben is. De szoljatok ram, ha hulyeseget beszelek!

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #210043 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Ellana írta: A Kalevalat olvastam, nekem nagyon tetszett!! Bar nem hiszem, hogy sok hasonlosag lenne kozte es a Szilmarillok kozott.


Annyi egészen biztos, hogy Tolkien merített belőle ötleteket, habár természetesen átformálta, mielőtt beépítette. Innen származik például a véletlenségből a saját húgával szerelembe eső nagy harcos motívuma is.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #209935 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Elmoth írta: Nem értek hozzá, de lehetséges. Merre olvastál ilyeneket? Most ráérek értemes dolgokkal foglalkozni, mert nem tanulok, he.
Egyébként olvassátok el a Kalevalát. Érdekes tapasztalat a Szilmarilok után.


Hat, en egyszer talaltam ezt az oldalt: www.sacredfire.net/gods.html#Lugh

es itt Dagdha istennel irja, hogy Dagdha Eochaid Ollathair azt jelenti, hogy "Dagdha Mindenek Atyja". Na, hat kikovetkeztettem, hogy ezek szerint, talan az athair szo "apat" jelenthet, azt meg a Szilmarillokbol tudom, hogy tundeul az "atar" az "apa".
A Kalevalat olvastam, nekem nagyon tetszett!! Bar nem hiszem, hogy sok hasonlosag lenne kozte es a Szilmarillok kozott.

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #209818 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Hát, én annyit tudok hozzászólni az ügyhöz, hogy a sindarin alapjául ugyebár a walesi szolgált, ami, mint kelta nyelv, mutathat némi hasonlóságot az írrel. Ami Eiru istennő és Eru nevének esetleges kapcsolatát illeti, teljességgel kizártnak tartom. Ha valaki meghallgatta a táborban a quenya-latin kapcsolatról szóló előadást, az előadó találóan jegyezte meg, hogy az ilyen hasonlóságok oka többnyire nem az, hogy a professzor átvett szavakat az adott nyelvekből, hanem hogy nem törekedett a hasonlóságok elkerülésére. Gondoljatok bele, hány nyelv, azaz összesen hányféle szó van a világon! Az lenne furcsa, ha egy kitalált nyelv szavai időnként nem emlékeztetnének valamelyikre teljesen véletlenül.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #209747 Írta: Lyra
Lyra válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Bár én sem értek hzzá,szerintem az apa szóban teljesen igazad van, a másik is lehet, de annak mondjuk nagyobb a valószínűsége, hogy csak véletlen.
Nekem az tűnt még fel, hogy a sila ír nyelvan is azt jelnti, hogy ragyog. Nem tudom, de szerintem ez se véletlen :roll: :lol:

"Ki a csillagok közt él, mint aki rég odaköltözött, most visszatér, s leül a tűz mögött."
Lyra

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #209603 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Nem értek hozzá, de lehetséges. Merre olvastál ilyeneket? Most ráérek értemes dolgokkal foglalkozni, mert nem tanulok, he.
Egyébként olvassátok el a Kalevalát. Érdekes tapasztalat a Szilmarilok után.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #209598 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
Hogy itt mekkora pangas van (bocs, hogy ekezetlenul irok, de jelenleg az USA-ban tartozkodom, ahol csak angol billentyuzet van)! Ennyire nem erdekel senkit a tema?!

Az igazi ok, amiert irok: multkor elgondolkodtam rajta, hogy az "Eru" nev nem lehet, hogy "Eiru" istenno nevebol szarmazik? Es hogy a tunde "atar" es az ir "athair" szonak egesz biztosan nem veletlen, hogy ugyanaz ("apa") a jelentese. Velemeny keretik!

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #165202 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
A LEP-en kapcsolatot teremtettünk egy Mitológus Klub elnevezésű, fiatal vallástörténészekből álló igen ígéretes társasággal. Ma kaptam tőlük egy mailt, amit megosztok mindenkivel; az érdeklődők mindenképpen menjenek, felfegyverkezve Shippey-vel és egyéb komoly Tolkienista olvasmányaikkal, és szóljanak hozzá.

Január 23-án este 19 órakor a SÓTER Klubban (Budapest, VI.Dessewffy u.53) teljes estés előadást tartok a Gyűrűk Ura-trilógia vallástörténeti értelmezési lehetőségeiről (párhuzamok kelta, germán, indoárja, óiráni, egyiptomi, mezopotámiai stb. hőseposzokkal, beavatási rendszerekkel).

Szeretettel várom a Magyar Tolkien Társaság tagjait, barátait!

Üdvözlettel:
Bácsfi Diána
mítoszkutató

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #165191 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra
A segítségeteket szeretném kérni!
Engem azóta kezdett el érdekelni a kelta mitológia és kultúra, mióta elolvastam a Gyűrűk Urát. Csak az az igazság, hogy elég kevés anyagot találok erről. Nálunk a nagy könyvtárban is összesen két könyvet sikerült összekaparnom, ami ezzel foglalkozik. Szeretnélek megkérni titeket, hogy aki tud olyan weblapot, ami a keltákról szól, kérem, rakja be!!!

Előre is köszi.

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #159129 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Tolkien és a germán, kelta kultúra

Lamorak írta: Azért nem sok.


Valóban nem sok, de több mint az ószirmi dolgoknak. Bár az alapvető különbség nem is ebben van, hanem abban h az egyik szórakoztató fikció, nem célja h elkendőzze a fikció voltát, a másik meg... másfajta fikció, annak igen.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.551 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére